Bitcoin Forum
May 11, 2024, 08:51:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ALTCOİN NASIL SAKLANIR .ÖNEMLİ KONU!!!!  (Read 1314 times)
AMD FTW
Sr. Member

Activity: 317
Merit: 250

GET IN - Smart Ticket Protocol - Live in market!

View Profile
October 31, 2017, 11:39:52 AM

Ledger donanımlarında açık kaynak kodu kullanıyor o söylediğiniz olay pek mümkün görünmüyor isteyen her yazılımcı kodları inceleyebilir.
https://github.com/LedgerHQ
Şuan piyasadaki en güvenli cüzdan ledger fakat crypto piyasasında hiç bir zaman %100 güvenlik mümkün değil.

Bu arada ledger hardware cüzdanlar için geliştirdiği işletim sistemi olan bolos için intel ile iş birliği yapıyor.
https://www.coindesk.com/intel-ledger-partner-cryptocurrency-storage-integration/

GUTS | GET-Protocol ICO
smart-ticket protocol for events | live product with market traction!
BTC ANN | WEBSITE | BLOG | SANDBOX | WHITEPAPER | BOUNTY
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Smyrna
Member
**

Activity: 83
Merit: 10

View Profile
October 31, 2017, 11:46:27 AM

Ledger'da max. 4 farklı coin için private keyleri saklayabiliyorsunuz.Ayrıca eth tabanlı tokenleri de sanırım cihaz desteklemiyor. Bu nedenle btc, eth, waves  gibi ana coinlerden kullanmadığınız miktarları ledger ile güvende saklayabilirsiniz. Ledger'in kendi  sitesinde Türkiye'de yetkili bayilik verdikleri firmalara ulaşbilirsiniz. Binbirçeşit bunlardan birisi.

▃▃▌▌ETHEREUM X▐▐▃▃▃ - SOLUTION FOR GLOBAL PAYMENTS
HDIMI
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
October 31, 2017, 01:16:23 PM

Hocam cüzdanı bir kaç paper wallete basıp onları güvenli bi kasa veya başka güvendiğiniz yerlerde saklamak olacaktır. Malum bizim ülkemizde fazla tanınmadı daha gören olsa bu ne acaba diyecektir diye düşünüyorum. Duvara gömmeli sabitlenmiş çelik kasalarda saklamak iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Bitcocoin
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 271

View Profile
October 31, 2017, 02:26:01 PM

Uygun fiyata eski mac aldım windowsdan çok daha sağlam ve korumalı. Ücretli virüs programıda çaktım sadece transfer işlerini gerçekleştiriyorum güvenlik hat safhada
exortis
Sr. Member

Activity: 322

View Profile
October 31, 2017, 03:29:55 PM

Çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş emegi olan ve katkıda bulunan herkese çok teşekkürler
bende çok faydalandım konudan
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
October 31, 2017, 04:01:04 PM

Tabiki bilindik marka ve yerlerden almamak risklidir yapan kisi icine sadece onceden belirlenmis private keyleri verecek bir algoritma koyar. Kendisinde de ayni key varsa erisebilir.

yani şu dediğiniz benim canımı sıkıyor açıkçası.
Bende bundan korkuyorum.
Yani tam güvenle alabileceğimiz bir cihaz değil.
Raspberry zero ile boyle bir cuzdani sanirim kendinde yapabilirsin ama birde ona 3d bastirilmis kalip gerekecek. Soyle bir eksi yonu var microsd kartla calisiyor ama private keyleri kagida da yazabilirsin. Eger cipe kendim kod yuklemediysem bu tur seyleri genel olarak guvenli bulmuyorum. Uretici firma guvenilir bile olsa kendim yapmaliyim Smiley
mahoni2100
Member
**

Activity: 504
Merit: 12

View Profile
October 31, 2017, 04:50:32 PM

offline halde linuxu kullan derim güvenilirliği diğer şekillerden bi nebze daha iyi ve güvenilir açıkçası çok zor değil basiit bir şekilde anlarsın

alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
October 31, 2017, 04:52:10 PM

En güvenlisi yazdıracaksın kağıda, üstünüde pvc kaplatıcaksın yıpranmaya karşı koruma amaçlı, al sana güvenli saklama yöntemi. Takıntısı olanlar bu yöntemi deneyebilir Smiley

ap3311
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 300

View Profile
October 31, 2017, 06:07:09 PM

En güvenlisi yazdıracaksın kağıda, üstünüde pvc kaplatıcaksın yıpranmaya karşı koruma amaçlı, al sana güvenli saklama yöntemi. Takıntısı olanlar bu yöntemi deneyebilir Smiley

e  o kağıdıda saklamak gerekecek ama dimi Smiley mesela bu dediginizi yaptik diyelim sonrasında   anlayan birilerinin eline geçse  o kağidi bi güzel temize geçebilirler mi yoksa ekstradan şifre felan  bilmesi gerekir mi  ? yani ekstradan güvenlik önlemi koyabiliyormuyuz onu öğrenmek istemiştim. bir de o kağit kayboldu diye düşünürsek eğer  onunla birlikte sakladigimiz coinlerde kaybolur mu yoksa  onlari çekip alabilecegimiz  bi hesap daha mevcut mu ?

⚫▶      BUILDERIUM 
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Creating the future you desire, one bid at a time

██
    ██
    ██
    ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
YOUR RELIABLE PLATFORM FOR SKILLED &
QUALITY CONSTRUCTION CLIENTS & CONTRACTORS

██
    ██
    ██
    ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██

▄▄████████▄▄
▄████████████████▄
▄██████████▀▀▀▀██████▄
▄█████████▀     ███████▄
▄██████████   ███████████▄
█████████▀▀   ▀▀██████████
█████████       ██████████
███████████   ████████████
███████████   ████████████
▀██████████   ███████████▀
▀█████████   ██████████▀
▀████████████████████▀
▀████████████████▀
▀▀████████▀▀

▄▄████████▄▄
▄████████████████▄
▄████████████████████▄
▄██████████████▀▀▀█████▄
▄█████ ▀███████     ▀▄███▄
██████   ▀▀█▀▀      ▄█████
███████              █████
████████             █████
█████████▄          ██████
▀████████▀        ▄██████▀
▀███▀▀        ▄▄███████▀
▀████████████████████▀
▀████████████████▀
▀▀████████▀▀

▄▄████████▄▄
▄████████████████▄
▄████████████████████▄
▄████████████████▀▀▀███▄
▄███████████▀▀▀      ████▄
██████▀▀▀       ▄    █████
███▄         ▄█▀    ██████
██████▄    ▄█▀      ██████
█████████▄█▀       ███████
▀██████████  ▄     ██████▀
▀█████████ ███▄  ██████▀
▀████████████████████▀
▀████████████████▀
▀▀████████▀▀
Whitepaper
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
JOIN AIRDROP

tendor
Full Member

Activity: 350
Merit: 102

View Profile
October 31, 2017, 06:41:25 PM

myetherwalleta atip unutuyorum. private keyi koruyabiliyorsaniz baska guvenlik onlemine ihtiyaciniz yok demektir. cok tasalaniyor olsaydim. ledger nano falan alirdim heralde
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
October 31, 2017, 06:49:51 PM

SONUÇ OLARAK....
legder nano hakkında az da olsa bilgi edindim.

---------!!!!!!1 YAZDIKLARIMIN YANLIŞ OLMA İHTİMALİNE KARŞIN BİRİSİ TEYİT ETSİN.!!!!!!!----------

-Ledger nano içerisine program yerleştirilmesi mümkün değil çünkü cüzdan boyutu çok düşük.(hatta 2,3 taneden farklı para birimi saklayamıyoruz sırf bu sebebten)

-Ledger nanomuzu daha önce biri kullanmışmı bunu orjina siteden teyit ettirebiliyoruz.

-Ledger nanomuzdaki kelimeleri istediğimiz zaman random olarak değiştirebiliyoruz.
 Bu sayede önceden cihazımızdaki kelimeleri kopyalayanları saf dışı bırakmış oluyoruz.

-Ledger nanomuz kaybolduğunda herhangi bir ledger nanoyu pc ye taktığımızda saklamış olduğumuz kelimeleri girerek cüzdanımıza ulaşabiliyoruz.

suhayunus
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
October 31, 2017, 07:41:45 PM

Arkadaşlar son günlerde herkesin cüzdanları boşaltılıyor,borsa şifreleri kırılıp 2fa lar kaldırılıyor.
Forumda da bu konu hakkında çok fazla dert yanan arkadaşımız oldu.
Şimdi herkesin dilinde ledger nano s falan var.Coinleriniz çalınmasın istiyorsanız ledger a koyun diyip duruyorlar.
Kaba bir tabirle bu usb belleğe benzeyen arkadaşın içinde btc ve bir kaç altcoin saklayabiliyormuşuz.
Şimdi biz kripto para severler olarak  hepimiz güvenli bir liman arıyoruz.
Ben ve bilmeyen bazı arkadaşlar adına bu ledger nano hakkında bazı sorular soracağım.
Lütfen KONU HAKKINDA TAM BİLGİYE SAHİP ARKADAŞLAR YAZSIN.LÜTFEN!!!!

1-) Ledger nano yu nerden satın almalıyız ?
     -Orjinal sitesinden aldığımızda bize gelişi toplam ne kadar olur ?
     -Türkiyede bir kaç site gördüm .binbirçeşit,bitcoincüzdanları vs diye  (binbirçeşit.com da güvenlik sertifikası bile yok tam güvenemedim açıkçası)
   en önemliside  Yerli sitelerden almamız güvenlik olarak bizi bir sıkıntıya sokar mı?

2-)Ledger nanoyu getirdik diyelim.Sonuçta biz tüm mal varlığının en az yarısını bu aleme yatıran insanlarız.
   kimimiz 1000tl kimimiz 100 bin 500 bin koyup işlem yapıyor.
   bu getirdiğimiz nanoya bu miktarları atıp arkamıza yaslanıp derin bir oh çekebilirmiyiz artık ?
  Fiziksel nedenlerden bahsetmiyorum hani kimsenin o ledger nanoyu kaybedeceğini falan sanmıyorum.
 Ama sistemsel olarak artık coinlerimizin çalınması söz konusu olamaz değil mi?

3-)ledger nanoyu biraz incelediğimde private key yerine rastgele bazı kelimeler verildiğini gördüm bu kelimeleri doğru sıralamaya soktuğumuzda cüzdan kullanılabilir hale geliyor.

şimdi benim için  önemli olan şu.
 bu cihaz benden önce bir başkası eline düşmüşse ve bu arkadaş kelimeleri kaydetmişse benim cüzdanıma sahip demektir.
 yanlışmı biliyorum ?
daha önce giren olabilir endişesi ile biz istediğimiz zaman bu kelimeleri değiştirebiliyor muyuz?

4-)Getirilen ledger nano içerisine her hangi bir virüs yerleştirilmiş olabilir mi?

bu sorularıma tatmin edici yanıtlar gelirse bir kaç tane almayı düşünüyorum Smiley
tek ledgerda saklayamayız değilmi herşeyi Wink

BU SORULARI KENDİM İÇİN VE GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDEN TÜM ARKADAŞLARIM ADINA SORUYORUM.
  BU KONU HAKKINDA TAM BİLGİNİZ YOKSA YORUM YAPMAYIN.
  İNSANLAR YANLIŞ YÖNLENDİRİLEBİLİR.

Merhaba,

Hem Ledger Nano S hem de Trezor kullanıcısı olarak tüm sorulara yanıt vermeye çalışayım.
Aşağıdaki yorumlar benim tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanıyor bu nedenle mümkün olduğu kadar detaylı paylaşmak istedim.
Umarım yardımcı olurum.

1- Ledger Nano S'i Türkiye'den alabilirsiniz. 500 TL fiyatı var.
Trezor'u ise Çek Cumhuriyeti'nden sipariş etmeniz gerekiyor.
3-4 gün içinde geliyor ancak gümrük maliyetiyle birlikte yaklaşık 550 TL civarında bir rakama ulaşıyor.

2- Büyük miktarlardaki yatırımlar için çoğu profesyonel kullanıcı birkaç tane hardware wallet'a yatırımlarını dağıtıyorlar.
Hardware wallet'ları çaldırmanız veya kaybetmeniz durumunda ilk kurulum sırasında size verilen 24 kelime ile electrum veya myetherwallet gibi cüzdanlarla bakiyelerinizi geri alabiliyorsunuz.
Yatırımınız 4-8 karakter arası bir pin kodu ile korunuyor ve birkaç hatalı denemeden sonra cihazlar kendini siliyor.
Hiçbir şey kırılamaz değildir, ancak hardware wallet'lar diğer birçok yöntemden daha güvenliler. En azından içiniz rahat ediyor.

3- Cihazı aldığınızda (Trezor veya Ledger farketmez) cihaz tamamen boş geliyor.
Bilgisayarınıza bağlayıp sitesinden son sürüm firmware'ini indiriyorsunuz.
Kurulum sırasında ise size 24 kelime üretiliyor.
Bu 24 kelimeyi yazmanız ve kaybetmemeniz çok önemli çünkü cihazın başına bir şey gelirse yatırımınızı geri alabilmenizin tek yolu bu 24 kelime.
Eğer bir şekilde 24 kelimeyi kaybederseniz ve cihaz elinizdeyse yapabileceğiniz tek şey cüzdanlarınızın içindeki tüm yatırımlarınızı başka bir cüzdana atmak (electrum gibi) ve sonra cihazı sıfırlayıp yeniden kurmak.
Yeni kurulum sırasında yeni 24 kelime üretiliyor ve bu sayede tekrar güvende oluyorsunuz.
Yani aslında kurulum sırasında aldığınız 24 kelimeye bir daha ulaşamıyorsunuz, cihazı sıfırlarsanız da yeni 24 kelime üretiliyor.

4- Bu cihazlar USB belleğe benzeseler de aslında çok farklılar.
Cihazlar boş geldiğinden ve silinip yüklendiğinden virüs problemi olacağını hiç zannetmiyorum.
Siz teknik olarak BTC veya diğer coinlerinizi bu cüzdanlara koymuyorsunuz.
Hardware wallet'lar coinlerinizin blockchain'de takip edilebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan özel bilgileri tutuyorlar. (Private key gibi)

Tecrübelerime gelirsek;

Ledger avantajları
1- USB bellek inceliğinde
2- Çok fazla coin destekliyor (ark, bitcoin, bitcoin cash, dash, dogecoin, ethereum, ethereum classic, komodo, litecoin, posw, ripple, stratis, zcash)

Ledger dezavantajları
1- Pin girmek çok sıkıcı çünkü 2 tane tuşu var onlarla aşağı yukarı yapıp doğru sayıyı bulman ve onaylamak için iki tuşa birden basman lazım
2- Ekranı çok küçük ama yine de iş görüyor
3- Her coin için ayrı cüzdanı chrome uygulaması olarak indirmen gerekiyor
4- Ağırlık olarak Trezor'dan birkaç gram daha fazlası var
5- ERC20 token desteği yok ancak myetherwallet üzerinden tokenlar yönetilebiliyor
Myetherwallet gibi sitelerde giriş yapmak için ilk önce sitede Ledger ile bağlanmak istediğinizi belirtiyorsunuz.
Cihazınızı usb kablosu ile bağlayıp pininizi girmeniz gerekiyor.
Daha sonra menüden Ethereum'u seçip ayarlar menüsünden browser support için onay verdiğinizde myetherwallet otomatik olarak hesabınıza giriş yapıyor.
Bu sayede tokenlarınızı burada görüp yönetebiliyorsunuz.
6- Aynı anda 5-6 cüzdanı kullanmanıza izin veriyor.
Eğer daha fazla coininiz varsa şu şekilde kullanabilirsiniz.
Mesela ripple cüzdanınıza ripplelarınızı yükler sonra bu cüzdanı silip yerine dash cüzdanı yükler dashlerinizi kontrol edebilirsiniz.
Garip bir yöntem ancak cüzdan yükleyip silmek Ledger Manager uygulamasıyla 6-7 saniye sürdüğü için sorun olmuyor.
Coinleriniz de aletin içinde olmadığından doğal olarak cüzdan sildiğinizde aslında hiçbir şey olmuyor.
Sadece cihazın hafızasında yer boşaltmış oluyorsunuz.

Trezor avantajları
1- Çok hafif, cebine koysan düşürdüm mü dersin
2- Web sayfası üzerinden tüm coinler yönetilebiliyor, basit bir arabirim ve çok kolay anlaşılıyor
3- Ekranı büyük
4- Aletin üstünde 2 tuş var ama sadece onaylamak veya reddetmek için kullanılıyor
5- Pin girme işlemi web sayfası üzerinden yapılıyor ve çok kolay. Web sayfasında 9 tane yıldız gösteriyor. Trezorun ekranında da 9 tane sayı var. pin için gerekli sayıları ekrana bakıp buluyorsun ve mouse ile bilgisayardan tuşluyorsun.
6- ERC20 tokenları destekleniyor

Trezor dezavantajları
1- Az coin destekliyor. Eklemeler yapılıyor ama topluluk yavaş çalışıyor bu konuda (bitcoin, litecoin, dash, zcash, bitcoin cash, ethereum, ethereum classic)
2- Ledger'dan birazcık daha geniş
3- Aletin yanında verdikleri usb kablosunu anca bileğime dolarım, o kadar kısa.

Bunlar haricinde;

1- Her iki cihazda da sahte hesap oluşturulabiliyor.
Mesela biri kafana silah dayadı aç ulan aleti dedi, önceden oluşturduğun sahte bir pin giriyorsun cihaz sahte bir hesap açıyor. O hesaptan da işlem yapmana izin veriyor.
2- Her iki cihazda da gmail gibi hesapların şifreleri saklanabiliyor. Yani 1Password benzeri bir uygulama gibi kullanabiliyorsunuz.
3- Her iki cihazda da pil, nfc, bluetooth ve wifi yok
4- Her iki cihaz da zamanla yeni coinler ekliyorlar, bu konuda roadmap'lerini de bloglarından paylaşıyorlar.

-----

Şahsi olarak Ledger Nano S veya Trezor almak isteyenlere hangi cihazı seçeceklerini öneremem çünkü temelde aynı olsalar da özellikle coinler konusunda ayrılıyorlar.
Mesela ripple tutuyorsanız tek şansınız şu an için Ledger Nano S almak.
Ancak ERC20 tokenları benim için önemli ve myetherwallet ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız Trezor alabilirsiniz.

Defloration
Sr. Member

Activity: 448

View Profile
November 01, 2017, 01:34:29 AM

Kendi guvenlik yonetimim
1 ledger
2 sadece ve sadece karspersky virus ve web internet security yuklu netbook
3 internet kafelerde olan ve sistemi kapadigimda yuklenen herseyi silen program ( virus program dahil hersey )
4 mew girisi yaparken chrome dan gizli modda girip iz birakmadan calismak
Navigo
Hero Member

Activity: 854
Merit: 500

View Profile
November 01, 2017, 04:54:32 AM

Ledger walleti bende 6 aydır kullanıyorum. Şimdiye kadar herhangi sıkıntı yaşamadım ama size önerim ilk kurulumu yaptıktan sonra elinizdeki kelimeleri deneyin bakın doğru yazmış mısınız daha sonra kullanın.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
..E R N..
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
.TOKEN SALE.
.AIRDROP.
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
.▬▬GET IN TOUCH▬▬.
.TELEGRAM   FACEBOOK   TWITTER.
..▬▬YOUTUBE   INSTAGRAM▬▬..
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
November 01, 2017, 05:42:49 AM

Arkadaşlar son günlerde herkesin cüzdanları boşaltılıyor,borsa şifreleri kırılıp 2fa lar kaldırılıyor.
Forumda da bu konu hakkında çok fazla dert yanan arkadaşımız oldu.
Şimdi herkesin dilinde ledger nano s falan var.Coinleriniz çalınmasın istiyorsanız ledger a koyun diyip duruyorlar.
Kaba bir tabirle bu usb belleğe benzeyen arkadaşın içinde btc ve bir kaç altcoin saklayabiliyormuşuz.
Şimdi biz kripto para severler olarak  hepimiz güvenli bir liman arıyoruz.
Ben ve bilmeyen bazı arkadaşlar adına bu ledger nano hakkında bazı sorular soracağım.
Lütfen KONU HAKKINDA TAM BİLGİYE SAHİP ARKADAŞLAR YAZSIN.LÜTFEN!!!!

1-) Ledger nano yu nerden satın almalıyız ?
     -Orjinal sitesinden aldığımızda bize gelişi toplam ne kadar olur ?
     -Türkiyede bir kaç site gördüm .binbirçeşit,bitcoincüzdanları vs diye  (binbirçeşit.com da güvenlik sertifikası bile yok tam güvenemedim açıkçası)
   en önemliside  Yerli sitelerden almamız güvenlik olarak bizi bir sıkıntıya sokar mı?

2-)Ledger nanoyu getirdik diyelim.Sonuçta biz tüm mal varlığının en az yarısını bu aleme yatıran insanlarız.
   kimimiz 1000tl kimimiz 100 bin 500 bin koyup işlem yapıyor.
   bu getirdiğimiz nanoya bu miktarları atıp arkamıza yaslanıp derin bir oh çekebilirmiyiz artık ?
  Fiziksel nedenlerden bahsetmiyorum hani kimsenin o ledger nanoyu kaybedeceğini falan sanmıyorum.
 Ama sistemsel olarak artık coinlerimizin çalınması söz konusu olamaz değil mi?

3-)ledger nanoyu biraz incelediğimde private key yerine rastgele bazı kelimeler verildiğini gördüm bu kelimeleri doğru sıralamaya soktuğumuzda cüzdan kullanılabilir hale geliyor.

şimdi benim için  önemli olan şu.
 bu cihaz benden önce bir başkası eline düşmüşse ve bu arkadaş kelimeleri kaydetmişse benim cüzdanıma sahip demektir.
 yanlışmı biliyorum ?
daha önce giren olabilir endişesi ile biz istediğimiz zaman bu kelimeleri değiştirebiliyor muyuz?

4-)Getirilen ledger nano içerisine her hangi bir virüs yerleştirilmiş olabilir mi?

bu sorularıma tatmin edici yanıtlar gelirse bir kaç tane almayı düşünüyorum Smiley
tek ledgerda saklayamayız değilmi herşeyi Wink

BU SORULARI KENDİM İÇİN VE GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDEN TÜM ARKADAŞLARIM ADINA SORUYORUM.
  BU KONU HAKKINDA TAM BİLGİNİZ YOKSA YORUM YAPMAYIN.
  İNSANLAR YANLIŞ YÖNLENDİRİLEBİLİR.

Merhaba,

Hem Ledger Nano S hem de Trezor kullanıcısı olarak tüm sorulara yanıt vermeye çalışayım.
Aşağıdaki yorumlar benim tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanıyor bu nedenle mümkün olduğu kadar detaylı paylaşmak istedim.
Umarım yardımcı olurum.

1- Ledger Nano S'i Türkiye'den alabilirsiniz. 500 TL fiyatı var.
Trezor'u ise Çek Cumhuriyeti'nden sipariş etmeniz gerekiyor.
3-4 gün içinde geliyor ancak gümrük maliyetiyle birlikte yaklaşık 550 TL civarında bir rakama ulaşıyor.

2- Büyük miktarlardaki yatırımlar için çoğu profesyonel kullanıcı birkaç tane hardware wallet'a yatırımlarını dağıtıyorlar.
Hardware wallet'ları çaldırmanız veya kaybetmeniz durumunda ilk kurulum sırasında size verilen 24 kelime ile electrum veya myetherwallet gibi cüzdanlarla bakiyelerinizi geri alabiliyorsunuz.
Yatırımınız 4-8 karakter arası bir pin kodu ile korunuyor ve birkaç hatalı denemeden sonra cihazlar kendini siliyor.
Hiçbir şey kırılamaz değildir, ancak hardware wallet'lar diğer birçok yöntemden daha güvenliler. En azından içiniz rahat ediyor.

3- Cihazı aldığınızda (Trezor veya Ledger farketmez) cihaz tamamen boş geliyor.
Bilgisayarınıza bağlayıp sitesinden son sürüm firmware'ini indiriyorsunuz.
Kurulum sırasında ise size 24 kelime üretiliyor.
Bu 24 kelimeyi yazmanız ve kaybetmemeniz çok önemli çünkü cihazın başına bir şey gelirse yatırımınızı geri alabilmenizin tek yolu bu 24 kelime.
Eğer bir şekilde 24 kelimeyi kaybederseniz ve cihaz elinizdeyse yapabileceğiniz tek şey cüzdanlarınızın içindeki tüm yatırımlarınızı başka bir cüzdana atmak (electrum gibi) ve sonra cihazı sıfırlayıp yeniden kurmak.
Yeni kurulum sırasında yeni 24 kelime üretiliyor ve bu sayede tekrar güvende oluyorsunuz.
Yani aslında kurulum sırasında aldığınız 24 kelimeye bir daha ulaşamıyorsunuz, cihazı sıfırlarsanız da yeni 24 kelime üretiliyor.

4- Bu cihazlar USB belleğe benzeseler de aslında çok farklılar.
Cihazlar boş geldiğinden ve silinip yüklendiğinden virüs problemi olacağını hiç zannetmiyorum.
Siz teknik olarak BTC veya diğer coinlerinizi bu cüzdanlara koymuyorsunuz.
Hardware wallet'lar coinlerinizin blockchain'de takip edilebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan özel bilgileri tutuyorlar. (Private key gibi)

Tecrübelerime gelirsek;

Ledger avantajları
1- USB bellek inceliğinde
2- Çok fazla coin destekliyor (ark, bitcoin, bitcoin cash, dash, dogecoin, ethereum, ethereum classic, komodo, litecoin, posw, ripple, stratis, zcash)

Ledger dezavantajları
1- Pin girmek çok sıkıcı çünkü 2 tane tuşu var onlarla aşağı yukarı yapıp doğru sayıyı bulman ve onaylamak için iki tuşa birden basman lazım
2- Ekranı çok küçük ama yine de iş görüyor
3- Her coin için ayrı cüzdanı chrome uygulaması olarak indirmen gerekiyor
4- Ağırlık olarak Trezor'dan birkaç gram daha fazlası var
5- ERC20 token desteği yok ancak myetherwallet üzerinden tokenlar yönetilebiliyor
Myetherwallet gibi sitelerde giriş yapmak için ilk önce sitede Ledger ile bağlanmak istediğinizi belirtiyorsunuz.
Cihazınızı usb kablosu ile bağlayıp pininizi girmeniz gerekiyor.
Daha sonra menüden Ethereum'u seçip ayarlar menüsünden browser support için onay verdiğinizde myetherwallet otomatik olarak hesabınıza giriş yapıyor.
Bu sayede tokenlarınızı burada görüp yönetebiliyorsunuz.
6- Aynı anda 5-6 cüzdanı kullanmanıza izin veriyor.
Eğer daha fazla coininiz varsa şu şekilde kullanabilirsiniz.
Mesela ripple cüzdanınıza ripplelarınızı yükler sonra bu cüzdanı silip yerine dash cüzdanı yükler dashlerinizi kontrol edebilirsiniz.
Garip bir yöntem ancak cüzdan yükleyip silmek Ledger Manager uygulamasıyla 6-7 saniye sürdüğü için sorun olmuyor.
Coinleriniz de aletin içinde olmadığından doğal olarak cüzdan sildiğinizde aslında hiçbir şey olmuyor.
Sadece cihazın hafızasında yer boşaltmış oluyorsunuz.

Trezor avantajları
1- Çok hafif, cebine koysan düşürdüm mü dersin
2- Web sayfası üzerinden tüm coinler yönetilebiliyor, basit bir arabirim ve çok kolay anlaşılıyor
3- Ekranı büyük
4- Aletin üstünde 2 tuş var ama sadece onaylamak veya reddetmek için kullanılıyor
5- Pin girme işlemi web sayfası üzerinden yapılıyor ve çok kolay. Web sayfasında 9 tane yıldız gösteriyor. Trezorun ekranında da 9 tane sayı var. pin için gerekli sayıları ekrana bakıp buluyorsun ve mouse ile bilgisayardan tuşluyorsun.
6- ERC20 tokenları destekleniyor

Trezor dezavantajları
1- Az coin destekliyor. Eklemeler yapılıyor ama topluluk yavaş çalışıyor bu konuda (bitcoin, litecoin, dash, zcash, bitcoin cash, ethereum, ethereum classic)
2- Ledger'dan birazcık daha geniş
3- Aletin yanında verdikleri usb kablosunu anca bileğime dolarım, o kadar kısa.

Bunlar haricinde;

1- Her iki cihazda da sahte hesap oluşturulabiliyor.
Mesela biri kafana silah dayadı aç ulan aleti dedi, önceden oluşturduğun sahte bir pin giriyorsun cihaz sahte bir hesap açıyor. O hesaptan da işlem yapmana izin veriyor.
2- Her iki cihazda da gmail gibi hesapların şifreleri saklanabiliyor. Yani 1Password benzeri bir uygulama gibi kullanabiliyorsunuz.
3- Her iki cihazda da pil, nfc, bluetooth ve wifi yok
4- Her iki cihaz da zamanla yeni coinler ekliyorlar, bu konuda roadmap'lerini de bloglarından paylaşıyorlar.

-----

Şahsi olarak Ledger Nano S veya Trezor almak isteyenlere hangi cihazı seçeceklerini öneremem çünkü temelde aynı olsalar da özellikle coinler konusunda ayrılıyorlar.
Mesela ripple tutuyorsanız tek şansınız şu an için Ledger Nano S almak.
Ancak ERC20 tokenları benim için önemli ve myetherwallet ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız Trezor alabilirsiniz.

Açık açık yazmışsınız harika olmuş.Çok faydalı olacağını düşünüyorum.
Çok teşekkürler.
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
November 01, 2017, 08:20:00 AM

Kendi guvenlik yonetimim
1 ledger
2 sadece ve sadece karspersky virus ve web internet security yuklu netbook
3 internet kafelerde olan ve sistemi kapadigimda yuklenen herseyi silen program ( virus program dahil hersey )
4 mew girisi yaparken chrome dan gizli modda girip iz birakmadan calismak

Allah alla ben bunların hıcbırını yapmıyorum sadece trendmıcro kullanıyorum bırde mumkun oldugunda çok coını bıttrexte tutmaya ozen gosterıyor oraya guvenıyorum nedense
kriptotek.com
Newbie
*

Activity: 22
Merit: 0

View Profile
November 10, 2017, 02:41:46 PM

Arkadaşlar merhaba,

Ben Kriptotek.com'dan Melih.
Yeni kurulan kripto para girişimimiz Kriptotek.com'un tanıtımı için bir hazırladığımız Ledger Nano S'te 50 TL indirim kampyansı yarın 11 Kasım saat 24:00'te son buluyor. 12 Kasım itibari ile indirimsiz fiyatı 489TL olacaktır.

Sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Referans https://bitcointalk.org/index.php?topic=2358034.0

Sevgiler,
Melih Çöl
-Kriptotek, Kurucu

Ledger Türkiye Resmi Distribütörü
https://www.kriptotek.com/
Jackling
Sr. Member

Activity: 357

View Profile
November 10, 2017, 03:34:12 PM

-Ledger nano içerisine program yerleştirilmesi mümkün değil çünkü cüzdan boyutu çok düşük.(hatta 2,3 taneden farklı para birimi saklayamıyoruz sırf bu sebebten)

evet
-Ledger nanomuzu daha önce biri kullanmışmı bunu orjina siteden teyit ettirebiliyoruz.

-Ledger nanomuzdaki kelimeleri istediğimiz zaman random olarak değiştirebiliyoruz.
 Bu sayede önceden cihazımızdaki kelimeleri kopyalayanları saf dışı bırakmış oluyoruz.

evet

-Ledger nanomuz kaybolduğunda herhangi bir ledger nanoyu pc ye taktığımızda saklamış olduğumuz kelimeleri girerek cüzdanımıza ulaşabiliyoruz.
evet
HDIMI
Full Member

Activity: 196

View Profile
November 10, 2017, 03:54:09 PM

Bende biraz araştırma yaptım ve bulduğum sonuçlara göre ledger daha güvenli! Trezorda bi "hack" gibi bişey olmuş yalnış bilgi vermiyeyeim ama hack olmaya bilir başka bişeyde olabir tam hatırlayamadım. Konu açılmıştı herhalde ordan okumuştum bende

TrolWolf
Full Member

Activity: 224

View Profile
November 10, 2017, 04:00:05 PM

Ladger en mantıklı cüzdandır.Ayrıca bütün coinlerini güncellemeleri yapıp orada tutabilirsin yani 1 bitcoin yada 4 ethereum falan değil hepsini

☁   Casper API   ☁
Platform for DApp developers for decentralized data storage around the world
Telegram Facebook www.casperproject.io Github Twitter ANN

Senior Member
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: