Bitcoin Forum
June 28, 2024, 04:04:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Ilginc bilgiler  (Read 890 times)
engin978 (OP)
Member
**

Activity: 140
Merit: 10

The Future of Sports is Fan Controlled

View Profile
November 02, 2017, 11:16:41 AM

Selam Arkadaslar,
 Hosuma giden ve ilginc oldugunu dusundugum enteresan bilgileri paylasmak istiyorum...
 Sizin de paylasmanizi rica ediyorum...

Nüfus cüzdanlarına eskiden kafa kağıdı denmesinin sebebi?
 1863'te çıkan ilk nüfus cüzdanları biraz ağırmış ve bu yüzden fesin altında taşınırmış, hatta fesin içine dikildiği de olurmuş. Bu yüzden kafa kağıdı olarak anılmaya başlamış.

Macintosh daha çok Apple ürünü olarak bilinir ancak aslında erken olgunlaşan bir elma türüdür.
 Bu elmaları keşfeden kişi, İskoç asıllı Kanadalı çiftçi John McIntosh olduğu için ismi ona dayanıyor.

engin978 (OP)
Member
**

View Profile
November 02, 2017, 12:16:04 PM

Ankara'daki Esenboğa Havaalanı'nın ismi,Timur'un kumandanlarından İsen Buga'dan gelmektedir. (İsen: Esenlik içinde - Buga: Boğa)
  İsen Buga, fil birlikleri komutanıydı ve 1402'de Yıldırım Beyazıd ile Timur'un karşı karşıya geldiği Ankara Savaşı'nda karargahını bugün kendi adıyla anılan yere kurmuştur.

Nazi askerlerine pervitin denen hap veriliyordu. Amaç, askerleri hissizleştirmekti. Bu sayede askerler -30 derece soğuğa bile dayanıklı hale geliyorlarmis.

Vikingler, yaralanan askerlerinin durumunun ciddi olup olmadığını anlamak için onlara sert bir soğan çorbası içirirlermiş.
  Yaralı asker çorbayı içtikten sonra yarasından koku geliyorsa yaranın ciddi bir iç yaralanma olduğuna dair bir işaret olarak görülürmüş.

Marginatus
Member
**

Activity: 152
Merit: 11

View Profile
November 02, 2017, 02:45:04 PM

Gronland(greenland) Vikingler tarafindan bulunmuş, taht oyunlarinda prim yapmak icin halka cok verimli yeşil topraklar kesfettik diye lanse ettirilmiş tir, ki o topraklar dunyanin en kurak buzul bolgesidir.
Buna inanan ve goc eden bir grup vikingli 2 sene kadar o bölgede yaşamını sürdürmüştür
Bunu ntv cahillikler kitabinda okumuştum 😉
oz58
Newbie
*

Activity: 72
Merit: 0

View Profile
November 02, 2017, 03:06:09 PM

Entelturna diye bir sitede yüzlerce ilginç bilgi buldum arkadaşlar. Şiddetle tavsiye ediyorum.
PinkBlue
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
November 02, 2017, 05:20:28 PM

Bir salyangoz 3–4 yıl hiç uyanmadan uyuyabilirmiş bu süre içinde besinede ihtiyaç duymazmış
tokrat
Member
**

Activity: 172
Merit: 15

View Profile
November 02, 2017, 05:43:17 PM

doğrumu bilmiyorum ama heroin ilk olarak türkiyede trakyaya gelmiş ordakilerde h yi söyleyemediklerinden türkçemize eroin olarak geçmiş tabi sadece söylenti gerçeklik payından pek emin değilim

hhk1045
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
November 02, 2017, 05:47:04 PM

Dünya 4.5 milyar yaşındadır. Belkide dünya 4.5 milyar yıl daha var olacaktır. Türkiye de ortalama ömür 75'tir. 4.5 milyar yıllık bir serüvenin sadece 75 yılını yaşayıp yok olup gideceğimiz gerçeğinin karşısında daha ilginç bir bilgi varsa söyleyin.
burky155
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
November 02, 2017, 05:51:55 PM

Sıcak su soğuk sudan daha ağırdır..

Karıncalar uyumaz..

Hapşırdığınız zaman, kalbiniz de dâhil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur..

Sarışınların esmerlere göre daha fazla saçı vardır..

Aslanlar bir günde 50 kez sevişebilirler..

Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır..

Ortalama bir erkek, hayatının 3350 saatini tıraş olmak için harcar..

Devrialemci
Member
**

Activity: 182

View Profile
November 03, 2017, 06:29:34 AM

Yorgunluk sadece fiziksel değil, duygusal olarak da yaşanır. Yani karşınızdaki sizi ne kadar çok severse sevsin bir süre sonra yorulacaktır.
engin978 (OP)
Member
**

View Profile
November 08, 2017, 02:04:31 PM

Türkçe`de en fazla, farklı anlama sahip olan kelime, TDK sözlüğüne göre 56 ayrı anlamıyla "çıkmak"!.

Madeni paranın "tura" tarafındaki resim, yazı tarafına göre ağırlık yarattığı için, altta kalma ihtimali daha yüksektir..!!!

ABD'nin Utah eyaletinde nükleer bomba sahibi olmak serbest ama eyalette bu bombayı patlatmak yasak..

Karıncalarin koku alma yeteneği en az bir kopeğinki kadar gelişmiştir

karma580
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
November 08, 2017, 05:24:31 PM

hayatınız boyunca işe yaramayacak boş bilgi bunlar..ama hafızayı geliştirmek için ideal..ne de olsa sınırı yok Cheesy
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
November 08, 2017, 06:10:40 PM

Simyacılar hayatın gizemini ararken fosforu bulmuşlar o sayede şimdi ampulü kullanıyoruz.
İnsanın kalbi dakikada 5 lt kan pampalıyormus güne vurulduğunda insan kalbi günde 7200 lt kan pompalıyor, inanılmaz.
akm3535
Full Member

Activity: 252

The Standard Protocol - Solving Inflation

View Profile
November 09, 2017, 12:08:03 AM

Bütün postları okudum sonra niye okudum diye düşündüm ve bu postu yazmaya karar verdim ahaha Cheesy

karadeli
Member
**

Activity: 114

View Profile
November 09, 2017, 12:18:25 AM

alın size ilginc bilgi;
Başka kıtalarda henüz İnka İmparatorluğu’nun bile kurulmadığı bir zamanda kapılarını açan ve bugünkü adıyla Regensburg Sosis Mutfağı (‘Wurstkuchl’) olarak bilinen Regensburg hanı, MS 1146’dan beri verdiği hizmetle dünyanın en uzun süredir açık olan restoranıdır!

Bu handa gerçek sosis yapımıyla ilgili ilk belgeler sadece 1800’lü yıllara kadar uzanıyor...
engin978 (OP)
Member
**

View Profile
November 11, 2017, 03:55:41 PM

İnsanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar?

Bu konuda iki ayrı açıklama vardır.
 1) İnsanların beş duyusunu tatmin amacıyla şarap kadehini sofrada çın sesiye tokuşturmak.
Şarabın rengi, görme; diliyle tat alma; burunla koklama;eliyle dokunma,ve çın sesiyle işitme. Şarap bütün duyguları tatmin
eder anlamını taşır.
 2)Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip,ona zehirli içki sunması doğal sayılıyormus.
Ev sahibi içkinin zehirsiz olduğunu kanıtlamak için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden bir yudumun kendi kadehine dökülmesini istermis.
Sonra aynı anda içkilerini içerlermis. Misafir böyle durumda ev sahibine güvenini göstermek için
kadehini ev sahibinin yukarı kaldırdığı kadehe hafifçe vurur, çın sesiyle içkiyi denemeye gerek olmadığını gösterirmis.

muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
November 11, 2017, 04:18:07 PM

İnsanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar?

Bu konuda iki ayrı açıklama vardır.
 1) İnsanların beş duyusunu tatmin amacıyla şarap kadehini sofrada çın sesiye tokuşturmak.
Şarabın rengi, görme; diliyle tat alma; burunla koklama;eliyle dokunma,ve çın sesiyle işitme. Şarap bütün duyguları tatmin
eder anlamını taşır.
 2)Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip,ona zehirli içki sunması doğal sayılıyormus.
Ev sahibi içkinin zehirsiz olduğunu kanıtlamak için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden bir yudumun kendi kadehine dökülmesini istermis.
Sonra aynı anda içkilerini içerlermis. Misafir böyle durumda ev sahibine güvenini göstermek için
kadehini ev sahibinin yukarı kaldırdığı kadehe hafifçe vurur, çın sesiyle içkiyi denemeye gerek olmadığını gösterirmis.

bende ikincisini duymuştum bu kadehları tokuşturma hadisesi için.

bu şarap hadisesini ilk defa duyuyorum
granchio
Full Member

Activity: 336

View Profile
November 15, 2017, 03:08:07 PM
Last edit: November 17, 2017, 03:52:52 PM by granchio

Ay'ın hep aynı yüzünü görüyor olmamız bana hep müthiş derecede ilginç gelmiştir.
coderben
Full Member

Activity: 854
Merit: 113

View Profile
November 16, 2017, 08:44:37 PM

Baslık guzel olmus baya garıp seylerı ogrenebılırız gıbıSmiley Da benım aklıma suanlık ornek bısey gelmedı, gelırse edit edip yazıcam.
Sarefare
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
November 16, 2017, 10:04:45 PM

Dünyadaki tüm keçi boynuzu tohumlarının ağırlığı hep aynıdır ve bu hiç değişmez.Karat sözcüğü de buradan gelmektedir.
engin978 (OP)
Member
**

View Profile
November 17, 2017, 02:54:08 PM

500 metre derinlik ve 300 derece sıcaklıkta yaşayabilen bakteriler bulunmaktadır.

1 litre kullanılmış motor yağı 1000 ton içme suyunu kirletir.

Bir fare susuzluga bir deveden daha fazla dayanabilir.

Yıllara göre ortalama alındığında , her sene eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölenlerin sayısından daha fazla.

Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

Üzerinde hiç nehir bulunmayan ülke - Suudi Arabistan

Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: