Bitcoin Forum
October 05, 2024, 10:22:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 28.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin core prune  (Read 299 times)
murat25 (OP)
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 0

View Profile
November 03, 2017, 09:36:50 PM
Last edit: November 03, 2017, 09:54:42 PM by murat25

Merhaba arkadaşlar, bitcoin core'da prune yaptığımız zaman kapladığı disk alanı azalıyor sanırım peki bunu yapmanın eksileri nelerdir?
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
November 04, 2017, 11:03:05 AM

prune komutu ile blockchain dataları bir kez indirildikten sonra siliniyor bildiğim kadarı ile, yerden tasarruf sağlıyor evet doğrudur fakat rescan reindex gibi komutlar kullanıldığında ya da priv key ekleyerek yeni adres falan eklediğinizde bu dataları yeniden taramak için tüm blockchaini tekrar indirmesi gerekiyor.
kısa vadede belki faydalı ama kullanışsız bir komut bana kalırsa.
ha olursa rasberypi gibi bir cihaza qt kurman gerekir bu durumda can simidi olur.
murat25 (OP)
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 0

View Profile
November 04, 2017, 10:18:52 PM

vps'e bitcoin indirdiğimizde bunu kullanmalı mıyız peki? Birde websiteden bitcoin kabul etmek çekim taleplerini otomatik yollamak istediğimizde vps'e bitcoin kurmamız mı gerekiyor, bu yolla mı bağlantı sağlıyoruz? Kusura bakmayın bu konularda çok bilgili olmadığım için böyle soruyorum hoş görün beni Smiley
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
November 10, 2017, 06:04:02 PM

bu konuda bir deneme yapmadım daha önce, fakat bildiğim kadarı ile websitesine ekleyeceğin bitcoin ile ödeme yönteminde api bağlantıları ile bitcoin-qt core yazılımı rpc bağlantısı ile haberleşiyor. dağıtılan çeşitli scriptler var, fakat acemice bu kodları kullanıp core cüzdanını hackletebilirsin. bunun yerine bitcoin kabul etmek için bitpay gibi 3.parti servislerle komisyon ödeyerek sağlıklı bir başlangıç yapılabilir.
işlem hacmin arttığında kendi core cüzdanına geçmeyi düşünebilirsin.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: