Bitcoin Forum
May 24, 2024, 02:20:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Uruguay Merkez Bankası Uruguay Pezosunun Digitalini Çıkardı.  (Read 607 times)
Clixus (OP)
Member
**

Activity: 126
Merit: 12

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi

View Profile WWW
November 06, 2017, 04:58:51 AM

Uruguay Merkez Bankası (BCU) resmi olarak 3 Kasım 2017’de Uruguay pezosunun dijital versiyonunu piyasaya sunulduğunu resmen açıkladı. Yapılan açıklamada bu pezonun dijital versiyonunun bitcoin gibi kripto bir para birimi olarak algılanmaması gerektiğine özen gösterdi.

Uruguay Devleti tarafından işletilen telekomünikasyon sağlayıcısı ANTEL tarafından, 100.000 telefon kullanıcısı ile 6 boyunca gerçekleştirilecek test ile dijital pezonun piyasadaki durumu gözlemlenecek. Teste katılmak isteyen Uruguaylılar “epeso.com.uy web sitesine başvuruda bulunmalı, kayıt yaptırmalı ve Dijital Cüzdan’ı (Cash In) oluşturmak için Red Pagos (ulusal bir ödeme ve tahsilat şirketi) üzerinden harcama yapmaları gerekmektedir.

İlk etapta 20 milyon Uruguay Pezosu tutarında dijital banknot oluşturulduğu ve bunun 7 milyonluk kısmımı Red Pagos’a aktarıldığı açıklandı.Merkez Bankası Başkanı, “Bu yeni bir para birimi değil, Uruguay vatandaş pesoya fiziksel destek vermek yerine teknolojik versiyonuna destek versin” dedi.

BCU’nun neden şu an böyle bir gayret gösterdiğine yönelik sorular üzerine, Red Pagos genel müdürü Mario Bergara, “Banknotları yazdırmanın pahalı olduğunu, bütün bölgeye dağılımı,  taşınması güvenlik riskleri taşıdığını belirtti.” Bergara, eğer banka dijital para birimini altı aydan daha uzun bir süreye kadar bırakmaya karar verirse, “tüm vatandaşların rahatlığı için geçişin daha da uzatılabileceğini belirtti”.

6 Kasım 2017 Serkan Uğur
Kaynak : kriptohaber.com

Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
dakota neat
Hero Member

Activity: 658
Merit: 500

View Profile
November 06, 2017, 07:06:05 AM

bu bir devrim niteliğindeki ilk adımdır . ben 2020 de piyasada fiziksel paranın dolaşımının dijital para göre yüzde 20 civarına düşüneceğini 80 nin dijital para olacağını düşünüyorum.
yakında yeni kimlik kartlarıda buna entegre ederek devletimiz yeni bir gelir kapası olabilir ayrıca  Grin Grin
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
November 06, 2017, 07:10:26 AM

İstedikleri kadar dijital para hazırlasınlar.
kripto paraların günlük hayatta kullanılabilmesi için öncelikle ödeme alma sistemlerinin buna uyarlanması gerekiyor.
Buda bu günden yarına hemen olabilecek bir şey değil.
Ama her şeye rağmen güzel bir gelişme.
nusret30
Member
**

Activity: 138
Merit: 11

View Profile
November 06, 2017, 11:03:21 AM

Devletler kendi para brimi olduğu gibi digital para brimi yapma yoluna girecekleri aşikar bir durum olarak karşımıza çıkıyor bunlar gerçekleştikten sonra uluslar arası ticarette kullanılacak olan değerin şuanki duruma göre btc olması öngörülüyor bakalım neler olacak

bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 06, 2017, 11:16:19 AM

Ortak değerin bitcoin olacağını kim söylüyor? Bunu söyleyen kişilerin zaten devletler ve kurumların olması gerekmez mi. Bence bitcoin için yolun sonu görünüyor, gelişmeler çok önemli ama böyle bir ihtimalde az veya çok bilemesek bile görünüyor. Devletler kendi dijital değerlerini yaratırsa bitcoin tehdit olarak algılabilir.
ozkaradag
Member
**

Activity: 254
Merit: 10

View Profile
November 06, 2017, 11:51:45 AM

Ortak değerin bitcoin olacağını kim söylüyor? Bunu söyleyen kişilerin zaten devletler ve kurumların olması gerekmez mi. Bence bitcoin için yolun sonu görünüyor, gelişmeler çok önemli ama böyle bir ihtimalde az veya çok bilemesek bile görünüyor. Devletler kendi dijital değerlerini yaratırsa bitcoin tehdit olarak algılabilir.
Tam tersi, Bitcoin Altın gibi görülür, ki bu değerini inanılmaz arttırır.

Olaya geniş bakın derim.

Saygılar...
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 06, 2017, 12:01:05 PM

Doğrudur hepsi ihtimal dairesi içinde, ama kesin olarak emin olamayız üstelik yeni bir piyasa var karşımızda. Tamam kullanıyoruz yatırım yapıyoruz fazla sorun yaşamıyoruz ancak oturmamış henüz deneme aşamasında diyeyim bir teknoloji var gelişmeler nasıl olacak bilemeyeceğimiz için çok fazla değerleneceğini söylemenin gerçekçi olmadığını düşünüyorum. İnandığın için değerlenmesini sürdüreceğini söyleyebilirsin bende aksini söylemiyorum ama gerçekçi yaklaşırsak kimse neler olacak bilmiyor. 
ozkaradag
Member
**

Activity: 254

View Profile
November 06, 2017, 12:22:45 PM

Doğrudur hepsi ihtimal dairesi içinde, ama kesin olarak emin olamayız üstelik yeni bir piyasa var karşımızda. Tamam kullanıyoruz yatırım yapıyoruz fazla sorun yaşamıyoruz ancak oturmamış henüz deneme aşamasında diyeyim bir teknoloji var gelişmeler nasıl olacak bilemeyeceğimiz için çok fazla değerleneceğini söylemenin gerçekçi olmadığını düşünüyorum. İnandığın için değerlenmesini sürdüreceğini söyleyebilirsin bende aksini söylemiyorum ama gerçekçi yaklaşırsak kimse neler olacak bilmiyor. 
Tabii ki, sana katılıyorum.

Ne olacağını kestiremediğimiz için olasılıkları konuşuyoruz.

Saygılar...
9di23
Member
**

Activity: 74

View Profile
November 06, 2017, 06:12:04 PM

Bu tarafa yönelim kaçınılmaz zaten. Her ülke eninde sonunda kendi para birimini oluşturacak. Şu anda kağıt paraların amiral gemisi "dolar" ama kripto paralarda bu böyle olmayabilir. Borsalarda gördüğümüz gibi hiç ummadığımız para birimi bir anda yüzde 200 değer kazanabilir ya da süreç içerisinde hızlı bir şekilde değer kaybedebilir. Ekonomisi gayet iyiyken herhangi bir ülke bir anda batabilir ya da ekonomisi kötüyken bir anda zenginleşebilir. Bu dengeler nasıl kurulacak merak ediyorum. Uzun vadede denge bence tüm ülkelerin tek bir para birimi üzerinde anlaşmasıyla olacak.
binbash
Full Member

Activity: 294
Merit: 101

View Profile
November 06, 2017, 06:14:53 PM

Adamlar yapıyor ya ! biz bakıyoruz Sad Bakalım başarabilicekler mi.

DarkbLue
Full Member

Activity: 196
Merit: 101

View Profile
November 06, 2017, 07:37:45 PM

Her dijital paranın altında blockchain yatmıyor. Blockchain tabanlı bir dijital para yapsalarmış ya
TheSpark
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
November 07, 2017, 04:21:11 PM

bu kacınılmaz bir şey digital cagın bu kadar gelişmiş ve teknolojinin de bir o kadar arttıgı bu yıllarda mecburen devletler isteseler de istemeseler de digital paraya gecmek zorunda kalıcaklar bana kalırsa bir ülke buna ne kadar erken gecerse o kadar mantıklı ve karlı bir iş yapmıs olur.Hem bizler icin hem de kendileri icin bu yönteme mecburen gecmek zorundalar bana kalırsa.
aborjin
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
November 07, 2017, 06:23:45 PM

Bu bence çok güzel bir adım artık ülkeler de sanal paralarını çıkarmaya başladı ve bir yerden sonra kabul görürlülüğü arttıracaktır bu tarz gelişmeler.

.▄███     ██████     ███▄
██████   ███████   ██████
 ██████ ██████████ ██████
  ██████████████████████
   █████████  ████████
    ██████    ██████
    ███████    ██████
   █████████  █████████
  ██████████████████████
 ██████ ██████████ ██████
██████   ██████   ██████
 ▀███     ██████     ███▀
IMPRESSIO     ▄███████████████▄
     ██             ██
     ▀███████████████▀
           ██ ██
           ██ ██
       ▄▄█████████▄▄ ▄███▄
    ▄███▀▀       ▀▀████ ▀██▄
  ▄██▀   ▄▄█████▄▄   ▀██▄ ██
 ▄██  ▄███  █  █████▄  ██▄█▀
 ██  ███         █████  ██
██  ██████  ███   █████  ██
██  ██████  ▀▀▀  ▄█████  ██
██  ██████  ▄▄▄▄  █████  ██
██  ██████  ████   ████  ██
 ██  ███          ████  ██
 ▀██  ▀███  █  █████▀  ██▀
  ▀██▄   ▀▀█████▀▀   ▄██▀
    ▀███▄▄       ▄▄███▀
       ▀▀█████████▀▀
TheUnknownMan
Full Member

Activity: 308

View Profile
November 12, 2017, 08:36:16 PM

Uruguay adına güzel bir adım olmuş.Bitcoin olarak algılanmasın demiş ama aslında benzerlikleri mevcut dijital olduğu için.Faydalı olur mu bilemem tabi.
OrtaDirek
Full Member

Activity: 1176
Merit: 159

View Profile
November 12, 2017, 08:43:45 PM

tükiyede pezodan bol ne var
eskimetalci
Newbie
*

Activity: 16
Merit: 0

View Profile
November 14, 2017, 08:46:36 PM

para basma tekelini devletin elinden almadığı sürece kağıt paradan daha da kötüdür. bu sadece devletin bir aldatmacasıdır. devlet paralarına asla güvenemeyiz.

*devletin sınırsız para basması hala devam ediyor.
*üstelik nakit takip edilmezken devlet elindeki bir dijital parada devletin uçan kuştan haberi olur. ki bu bizim kabul edemeyeceğimiz bir olay.
*yastık altı kağıt paraya devlet bir şekilde el koyamaz. ama devletin %100 kontrolünde bir paraya el koyabilir. ki bir de sosyalizme yatkın bir yönetimseniz allah yardımcınız olsun.
YsfYlmz
Full Member

Activity: 175

Why not!

View Profile
November 14, 2017, 08:49:34 PM

Bu tür haberleri artık sık sık duymaya başlayacağız, bir yerde de 2025 de Türkiye'nin de digital paraya geçeceğini okumuştum ne kadar doğru bilinmez. Bugün bile para bankadaki paradan ibaret nakit para taşıyan çok az kredi ve banka kartı ile ödemeler yapılıyor ve buda digital paranın önünü açıyor aslında
katsube
Member
**

Activity: 70

View Profile
November 14, 2017, 08:51:16 PM

Çok güzel bir haber ülkeler işin içine girdikçe sektör büyüyecek. Keşke bizim ülkede el atsa artık şu işe.
turkmachiavelli
Full Member

Activity: 434

View Profile
November 14, 2017, 09:22:51 PM

Bitcoin bu kadar gelişirken böle adımlar atılması bence hiçte şaşırtıcı değil asıl şaşırtıcı olan devletlerin bu gelişmeleri görürken hala adım atmaması. Gelecek için önem arz ettiği bu kadar aşikar iken devletlerin öylece izlemesine hayret ediyorum.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: