Bitcoin Forum
June 22, 2024, 01:55:26 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Türk marketlerdeki fiyat farkı  (Read 1472 times)
doramason (OP)
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 0

View Profile
November 06, 2017, 10:55:31 AM

An itibariyle bir çok global borsada bitcoin 7300USD civarındayken Türk borsalarında 7800'den fiyatlanıyor. Buda %6.5 gibi bir fark yaratıyor, büyük miktar alımlar için korkunç bir rakam. 100000TL'lik alım yapacak birisinin 6500'lirayı resmen çöpe atması demek. Ayrıca yurt dışının komisyonların daha ucuz olması, her fiyat oynadığında sitenin çökmemesi(yersen) gibi başka avantajlarıda var. 
Bu durumdan rahatsız olup direk parasını swift ile bilinen yurt dışı exchange'lerden birisine gönderen varmı? varsa hangisi Türk vatandaşları ile sıkıntı çıkarmadan çalışır(banka transferleri açısından)? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Localbitcoins'de fiyatlar daha beter hiç ordan bahsetmeyin. 
cyrptoturkey
Full Member

Activity: 350
Merit: 106

View Profile
November 06, 2017, 11:00:01 AM

satarkende aynı farkla sattığınız için pek sıkıntı değil
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 11:02:59 AM

burda geri satmayacağım.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 06, 2017, 11:04:40 AM

Sana yardımcı olamayacağım devamlı alım yapmadığım için uğraşmıyorum. Dediğin şekilde bitcoin alanlar bazı sorunlar yaşadığını söylüyorlar bankalar problem çıkartabiliyor, transferler onaylanmıyormuş. Parayı transfer ettiğin yere göre de sıkıntı doğabiliyor. Sıkıntısız işlem yapan arkadaşlar yardımcı olurlar. Her kullanıcı için fiyat farkı sorun olmuyor bozdururken dış piyasa ile fark olduğu için aynı oranı yakaladığın zaman zarar etmemiş oluyorsun hatta kar edebilirsin bazen epey bir fiyat fazlalığı oluyor.
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 11:11:28 AM

Sana yardımcı olamayacağım devamlı alım yapmadığım için uğraşmıyorum. Dediğin şekilde bitcoin alanlar bazı sorunlar yaşadığını söylüyorlar bankalar problem çıkartabiliyor, transferler onaylanmıyormuş. Parayı transfer ettiğin yere göre de sıkıntı doğabiliyor. Sıkıntısız işlem yapan arkadaşlar yardımcı olurlar. Her kullanıcı için fiyat farkı sorun olmuyor bozdururken dış piyasa ile fark olduğu için aynı oranı yakaladığın zaman zarar etmemiş oluyorsun hatta kar edebilirsin bazen epey bir fiyat fazlalığı oluyor.

hocam Türkiye'de geri bozdurmak gibi bir planım yok. Ayrıca fark o kadar yüksek ki sadece yurt dışına para yollayıp bitcoin olarak geri getirip bozdurarak bile arbitrajdan iyi para kazanılabilir. Zaten ona güvenerek sordum bir bilen vardır diye.   
omghodl
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
November 06, 2017, 11:28:26 AM

10 gun oncede Turkiyede bitcoin degerinden ucuzdu. O yuzden cok fazla takilma. Su an icin Turkiyeden almak yerine yurtdisina gonder moneygram veya wu ile. ordan tanidik varsa oyle al. Tum kesintilere kurdaki zarara ragmen gene bitcoin basina 700-1000TL kar kaliyor.
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 11:43:56 AM

10 gun oncede Turkiyede bitcoin degerinden ucuzdu. O yuzden cok fazla takilma. Su an icin Turkiyeden almak yerine yurtdisina gonder moneygram veya wu ile. ordan tanidik varsa oyle al. Tum kesintilere kurdaki zarara ragmen gene bitcoin basina 700-1000TL kar kaliyor.

tanıdık yok maalesef.

yukarda arkadaş satarken de pahalı satarsın diyince hep yüksek oluyor zannettim; benzin, iphone, vs. herşeyde olduğu gibi Smiley
O zaman şuan 7800USD'den Türkiye'den alanlar fiyat daha artamadan düzeltmeye gider hele bide makas terse dönerse manyak zarar edecekler. vay anam vay.

ben tek tek exchangelere bakıp olmadı mesaj atıyım telegram gruplarında da sorarım. bi şekilde yurt dışından alacağım, swift en hesaplı hızlı yol gibi gözüküyor.   
nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
November 06, 2017, 11:58:48 AM

Ben paribu yada koinim fiyatı düşük cex.io fiyatı yüksekken 2000 tl civarı ile deneme yapıyordum. Kur arasındaki 1000$ lık farkta bile çok küçük rakamlar bırakıyordu.

doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 12:15:11 PM

Ben paribu yada koinim fiyatı düşük cex.io fiyatı yüksekken 2000 tl civarı ile deneme yapıyordum. Kur arasındaki 1000$ lık farkta bile çok küçük rakamlar bırakıyordu.

şuan için paribu gdax, kraken, bitfinex ile kıyaslandığında 130TL'lik bir kayıp yapıyor 2000TL de. Swift ile uğraşmaya degecek bir rakam değil ama arkadaşın da dediği gibi tek bitcoinde bu miktar çok daha yukarı çıkıyor. Milyonlarım olsa arbitraj yapmayı düşünebilirdim  Shocked tabi bankalar ve devlet o işe ne derdi orasını bilemeyeceğim  Grin
CLS63
Legendary
*

Activity: 1778
Merit: 1688

View Profile
November 06, 2017, 01:19:45 PM

satarken aynı farkla filan sattığın yok birkaç ay önce Türkiye'deki Bitcoin borsaları global borsalardan daha ucuza işlem yapıyordu şimdide daha yükseğe yapıyor bazende aynı fiyatlarda işlem yapıyor yani yüksek alımlarda şu anda TR'den almak mantıksız

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
bedevra
Newbie
*

Activity: 40

View Profile
November 06, 2017, 01:54:07 PM

Türk borsalarındaki piyasa -her ne kadar global piyasalara paralel gitse de- türkiyeden TL ile işlem yapanların eğilimlerine göre şekilleniyor. Bu sebeple bir yabancı borsadaki btc'nin dolar karşılığını alarak Tl'nin dolar karşılığı ile çarparsanız size türkiyedeki btc fiyatını vermez, türkiyedeki btc fiyatına yakın bir rakam verir. Parayı yurk dışına transfer etmenin mali külfetini hesaplayıp yurt dışından btc aldıktan sonra, bu btc'yi bir türk borsasına transfer ederek tekrar TL'ye çevirmek elbette mümkündür. Ancak, bu zahmete girmek yerine ben naçisane türk borsaları ekosistemi içerisindeki karıma zararıma bakıyorum.
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 03:22:39 PM

Türk borsalarındaki piyasa -her ne kadar global piyasalara paralel gitse de- türkiyeden TL ile işlem yapanların eğilimlerine göre şekilleniyor. Bu sebeple bir yabancı borsadaki btc'nin dolar karşılığını alarak Tl'nin dolar karşılığı ile çarparsanız size türkiyedeki btc fiyatını vermez, türkiyedeki btc fiyatına yakın bir rakam verir. Parayı yurk dışına transfer etmenin mali külfetini hesaplayıp yurt dışından btc aldıktan sonra, bu btc'yi bir türk borsasına transfer ederek tekrar TL'ye çevirmek elbette mümkündür. Ancak, bu zahmete girmek yerine ben naçisane türk borsaları ekosistemi içerisindeki karıma zararıma bakıyorum.

hepsi paranın miktarı ve spreadin farkıyla alakalı hocam. Bankalar carry trade denen mereti boşuna yapmıyor. Avrupadan 0'a yakın faizle borçlan getir Türkiye gibi junk bond sayılan yüksek faizli(%5 civarı) ülkelere koy. Kısa vade olunca enflasyon da umurlarında değil. Eğer miktar büyükse arbitraj farkından ciddi kar veya zarar edilebilir.

Tüketici olarak bu tarz şeylere dikkat etmez isek zaten ne kadar güvenilir olduğu meçhul olan aracılar bizi duman ederler. Arkadaşlar sağolsun aydınlattılar sürekli olan bişey değilmiş, şuan için TR'den bir alım yapmayacağım.
bedevra
Newbie
*

Activity: 40

View Profile
November 06, 2017, 03:53:47 PM

hepsi paranın miktarı ve spreadin farkıyla alakalı hocam. Bankalar carry trade denen mereti boşuna yapmıyor. Avrupadan 0'a yakın faizle borçlan getir Türkiye gibi junk bond sayılan yüksek faizli(%5 civarı) ülkelere koy. Kısa vade olunca enflasyon da umurlarında değil. Eğer miktar büyükse arbitraj farkından ciddi kar veya zarar edilebilir.

Tüketici olarak bu tarz şeylere dikkat etmez isek zaten ne kadar güvenilir olduğu meçhul olan aracılar bizi duman ederler. Arkadaşlar sağolsun aydınlattılar sürekli olan bişey değilmiş, şuan için TR'den bir alım yapmayacağım.

Şu an btc için fiyatlar ATH seviyelerinde olduğu için beklemeyi mantıklı bulabilirim ama borsalardaki makas kapansın diye beklerken btc yükselişinden elde edilecek karı da göz ardı etmemek gerek.
kamilmikoy123
Newbie
*

Activity: 31

View Profile
November 06, 2017, 03:56:58 PM

Fiyat anlık şekilde sabitlenemiyor. Çok hızlı artış ve düşüşler yaşandığı için de birkaç yüz lira fazla veya az olabiliyor Türk borsalarında. Çok normal bir durum bence.
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 04:02:04 PM

Şu an btc için fiyatlar ATH seviyelerinde olduğu için beklemeyi mantıklı bulabilirim ama borsalardaki makas kapansın diye beklerken btc yükselişinden elde edilecek karı da göz ardı etmemek gerek.

bende zaten yurt dışı alıma bakıyorum beklememek için. forktan sonra fiyat düşer alım fırsatı olursa hazır olsun exchangede para. bide zaten paribu fiyat 200 dolar inse anında bakım diyip siteyi kapatıyor fiyat durulmadan veya artmadan açmıyor. dün gece iki kez oldu. yani alım fırsatı, dipten almak filan pek mümkün değil gibi orda.
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 04:08:35 PM

Fiyat anlık şekilde sabitlenemiyor. Çok hızlı artış ve düşüşler yaşandığı için de birkaç yüz lira fazla veya az olabiliyor Türk borsalarında. Çok normal bir durum bence.

500 dolar nerdeyse 2000tl yapıyor ne bikaçyüz lirası
kamilmikoy123
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 04:11:50 PM

Söylediğiniz gibi aradaki makas biraz fazla. Paribu alım fırsatı olduğunda siteyi neden kapasın ki sonuçta kendi satmıyor bitcoinleri ?
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 04:23:26 PM

Söylediğiniz gibi aradaki makas biraz fazla. Paribu alım fırsatı olduğunda siteyi neden kapasın ki sonuçta kendi satmıyor bitcoinleri ?

dün gece iki kez ben şahit oldum ekşide yazanlarda var.

benim aklıma gelen panik satışlarla fiyatın düşmesini istememeleri. sonuçta bitcoin nekadar yüksek olursa o kadar fazla komisyon keserler. direk ceplerini etkiliyor. şuan makasın yüksek olmasından kar ediyorlar mesela. tabi gerçek sebep çok kötü bir altyapıları olmasıda olabilir. her şekilde güven vermiyor bu durum, sonuçta paranıza ulaşamıyorsunuz en mühim anda.

başka fark ettiğim bir durum ise çok düşük alımlarla fiyatın yükselmesi; 0.01 kuruş fazla vererek bile maker olabilecekken 10TL'lik alışı 100TL yukardan yapıp fiyat yükseltenleri gördüm. bunu yapanlar belki acemi traderlar ve ben fazla paranoyağım Smiley Ama Türkiye'de yaşayınca hiç kimseye güvenemiyorum maalesef. birde makas yukarı doğru bukadar açılınca aklıma hertürlü şey geldi. 

kamilmikoy123
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 04:26:29 PM

benim aklıma gelen panik satışlarla fiyatın düşmesini istememeleri. sonuçta bitcoin nekadar yüksek olursa o kadar fazla komisyon keserler. direk ceplerini etkiliyor. şuan makasın yüksek olmasından kar ediyorlar mesela. tabi gerçek sebep çok kötü bir altyapıları olmasıda olabilir. her şekilde güven vermiyor bu durum, sonuçta paranıza ulaşamıyorsunuz en mühim anda.

başka fark ettiğim bir durum ise çok düşük alımlarla fiyatın yükselmesi; 0.01 kuruş fazla vererek bile maker olabilecekken 10TL'lik alışı 100TL yukardan yapıp fiyat yükseltenleri gördüm. bunu yapanlar belki acemi traderlar ve ben fazla paranoyağım Smiley Ama Türkiye'de yaşayınca hiç kimseye güvenemiyorum maalesef. birde makas yukarı doğru bukadar açılınca aklıma hertürlü şey geldi. 

Söylediklerinize dikkat etmedim ve rast gelmedim ama gerçekten böyle durumlar varsa ileride kripto para piyasasının Türkiye'deki hacmi arttıkça belki burada da bir merkezsiz borsa ihtiyacı ortaya çıkabilir Smiley
doramason (OP)
Newbie
*

View Profile
November 06, 2017, 04:39:14 PM

Söylediklerinize dikkat etmedim ve rast gelmedim ama gerçekten böyle durumlar varsa ileride kripto para piyasasının Türkiye'deki hacmi arttıkça belki burada da bir merkezsiz borsa ihtiyacı ortaya çıkabilir Smiley

Türkiye'de kripto para piyasası artarsa iktidar %99.9 yasaklayacaktır Smiley babayiğitler yerli ve milli kripto para çıkaracaktır. Şuan reisin dikkatini henüz çekmedi yoksa çinden önce icabına bakmıştı evelallah. Paypalı yasakladı haracı vermedi diye bitcoinde reisin bahşişi kim verecek?
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: