Bitcoin Forum
June 24, 2024, 02:59:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Altcoin madenciliği nasıl yapılır ve hangileri cpu ve gpu ile yapılabilir?  (Read 886 times)
det.fusco (OP)
Member
**

Activity: 75
Merit: 11

View Profile
November 07, 2017, 02:37:53 PM

Arkadaşlar foruma yeni üye olduğum için böyle bi' başlık var mı bilmiyorum ama merak ettiğim konu şu:
BTC madenciliği artık ASIC cihazlar ile yapılıyor ve oldukça zor. Ben de şuan popüler olan altcoinlere gözümü diktim. Şunu bilmiyorum biri beni aydınlatsın. Her altcoinin madenciliği yapılıyor mu? Yapılıyorsa nasıl yapılıyor ve zorluk derecesi nasıl oluyor? Web tarayıcı ile madencilik yapan birkaç site var ama onlar çok bi' işe yarıyor mu onu da bilmiyorum. Deneyimli olan biri varsa bunlara yanıt verebilir mi?
Son olarak altcoinlerden hangisinin madenciliğini tavsiye edersiniz?

___ dock.io _______Decentralized professional data exchange powered by Ethereum_______
WHITEPAPER     █ █ █ █     FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM     █ █ █ █     ANN THREAD
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ● ⚫ ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
natureltiqqy
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile WWW
November 09, 2017, 01:33:13 PM

malesef her altcoinin madenciliği yapılmaz. web cpu madenciliği ise bu işten para kazanmayı isteyen bizim gibi insanlar için hiç değil. gpu madenciliği için üst seviye akran kartları ile bildiğin masaüstü bilgisayar kurmak ve yazılımla altcoin madenciliği yapmak gerekiyor. şuan için fiyat performans açısından en iyi gpular amd rx 470-48-570-580 ve nvidia 1060-1070-1080 modelleridir. daha fazla bilgi sahibi olman için forumdaki konuları araştırıp okumanı tavsiye ederim

Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
November 09, 2017, 03:48:37 PM

https://coinmarketcap.com/

Circulating supply yazan kısımlarda ki yıldız işareti olanlar mining yapılmayan coinler.

Diğerlerinde ise GPU, CPU yada Asic mining yapılabiliyor.

Ekran kartının algoritmalarda ki verdiği hash gücünü google'dan öğrenebilirsin.

Daha sonra  https://whattomine.com/ sitesine girerek kazım gücünüzün hangi coin'i kaç adet ve kaç dolar kazanacağını öğrenebilirsin.

Kazmak istediğin coinin madencilik programını indirip, bat dosyanı hazırlayarak kazıma başlayabilirsin.

Örneğin; Ethereum için Claymore.

Hangisi anlık karlı yada biriktireceksen hangisi artacak bunları araştırmak sana kalıyor çünkü değişken olabiliyor.

AMD kartlar Etnash algoritma da (Ethereum, Ubiq, Musicoin vb)

Nvdia kartlar Equihash algoritma da (Zcash, Zencash, Komodo vb)

Avantajlılar.

Ama her iki markanın kartı ile bütün coinleri kazabilirsin.

Bitcoin / Ethereum / Monero
det.fusco (OP)
Member
**

Activity: 75
Merit: 11

View Profile
November 09, 2017, 04:13:56 PM

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bir şey daha soracağım. Ben de laptop pc var. Üzerinde GPU olarak GT940M, CPU olarak da i7 4712MQ(2.30GHz) var. Ayrı bir sistem hazırlayıp onu kullanmak değil de hali hazırdaki sistemimi kullansam nasıl olur? PC ömrü büyük ihtimalle kısalır. Bana gelir olarak aylık 1000 lira vs. getirtip, laptopun parasını çıkartıp, verimli bi' sonuç alabileceksem sıkıntı değil. 2000 liralık bilgisayar sonuçta.

___ dock.io _______Decentralized professional data exchange powered by Ethereum_______
WHITEPAPER     █ █ █ █     FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM     █ █ █ █     ANN THREAD
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ● ⚫ ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
tekno
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 255

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
November 09, 2017, 08:32:21 PM

tabi zaten laptopla mining yaparak aylık 1k kazanmayı uman bi sen vardın dünyada.
arkadaş bitcoin çıkalı 8 sene olmuş madencilik artık az bilenlerin yaptığı birşey olmaktan çıkmış bir sektör haline gelmiş hala cpu ile madencilik yapayım para kazanayım kafalarındasınız.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
Get 700 YoDollars for Free!
🏆
georgemamat
Member
**

Activity: 476
Merit: 75

View Profile
November 17, 2017, 01:07:03 AM

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bir şey daha soracağım. Ben de laptop pc var. Üzerinde GPU olarak GT940M, CPU olarak da i7 4712MQ(2.30GHz) var. Ayrı bir sistem hazırlayıp onu kullanmak değil de hali hazırdaki sistemimi kullansam nasıl olur? PC ömrü büyük ihtimalle kısalır. Bana gelir olarak aylık 1000 lira vs. getirtip, laptopun parasını çıkartıp, verimli bi' sonuç alabileceksem sıkıntı değil. 2000 liralık bilgisayar sonuçta.

Dostum güzel yazıyorsun ancak ufak bir tavsiye vereyim. Yani  söylediklerin sordukların biraz havada kalıyor. Direkt sor mesela notebook ile bu iş olur mu? de. Sen 1000 kazanayım 2000 tl lik pc sonuçta falan deyince burada bazen ters algılanabilir. Ve ters cevap yazanlarda olabilir.

Şimdi sana net cevaplar notebook ile Gpu madenciliği evet olur ancak değil para kazanmak pc gözünün önünde yanabilir. Yanliş hatırlamıyosm ben musicoin için laptop da gpu madenciliği programı çalıştırabilmiştim. Ancak aşırı ısınma donma her turlu sıkıntıya hazır ol. Para kazanmaya gelince bir kuruş bırakmıyor.
İşi öğreneyim madencilik mantığınıda kavrayayım  dersen laptop da cpu madenciliği yapabilirsin zcash için. google den arat zcash cpu madenciliği diye iligili başlıklarda detaylı anlatımlar var. Para kazanma olayı bunda da ihtimali yok 1 ay açık tutsan ki her turlu tehlike yana donma mevcut birşey kazanamazsın belki 5-10 lira oda 24 saat 30 gün oda belki
 Pekİ ne yapayım dersen illa madencilikse ucuz elektirik ve ucuz malzeme temini ile büyük bir girişim olarak birşeyler kazanırsın.
Ya da coinleri araştır gelecek gördüklerinden al at kenara değerlenince sat.

pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
November 17, 2017, 06:05:24 AM

6 tane rx580 kartın ile 180mh/s ile ether kazar isen ayda 1000 tl kazanabilirsin ama bu sistem 2 bin liralık sistem değil.
6.1300TL=7800TL rx580 en ucuzundan
1200w psu da en az 600TL olsa
anakart 300TL
işlemci,150TL
ram 150TL
 riser kablo 200TL
böyle bir sistem sana aylık 1000TL kazandırır ama bu sistemin maaliyeti 9200TL
rx580 kartlarını 1300TL'den bulursanız bana haber edin bende alayım en son aldıgım kart 1569TL'ydi 3 tane daha almak isterim
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
November 17, 2017, 01:16:39 PM

6 tane rx580 kartın ile 180mh/s ile ether kazar isen ayda 1000 tl kazanabilirsin ama bu sistem 2 bin liralık sistem değil.
6.1300TL=7800TL rx580 en ucuzundan
1200w psu da en az 600TL olsa
anakart 300TL
işlemci,150TL
ram 150TL
 riser kablo 200TL
böyle bir sistem sana aylık 1000TL kazandırır ama bu sistemin maaliyeti 9200TL
rx580 kartlarını 1300TL'den bulursanız bana haber edin bende alayım en son aldıgım kart 1569TL'ydi 3 tane daha almak isterim

Elinize sağlık temiz bir hesaplama olmuş Smiley

Anakart, işlemci, ram marka/model detayı verebilir misiniz?

200TL ye 5 pce-i slotlu gigabytın 990 serili kartları var 6 slotlulara göre daha uygun
Amd fx 4100 işlemci 100-200tl
ddr3 normal bir ram 80-150tl

Pages: [1]
  Print  

Jump to: