Bitcoin Forum
April 23, 2024, 04:47:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Συμβουλή για κάτοχο free ρεύματος  (Read 1353 times)
DimisA (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
November 10, 2017, 11:58:57 AM
Last edit: November 10, 2017, 12:20:28 PM by DimisA
 #1

Καλησπέρα,

Αν και σας παρακολουθώ καιρό, σήμερα πήρα το θάρρος να αρχίσω στο Ελληνικό μπλογκ του bitcoin.
Προσπαθώ εδώ και ένα μικρό διάστημα, να δω τι γίνεται σχετικά με τα cryptocurrencies. Ο λόγος; Ενώ οι περισσότεροι έχω διαβάσει κωλύονται λόγο του ρεύματος που χαλάει, εγώ προσωπικά δεν πληρώνω ρεύμα (το αφήνω δηλαδή ένα διάστημα το μήνα να γράψει για να μην με πάρουν χαμπάρι και το βάζω πάλι να μην γράφει. Οπότε εμένα προσωπικά και 10 μηχανήματα να έβαζα, δεν με νοιάζει ο λογαριασμός. Βέβαια, το θέμα είναι αν θα τα σήκωνε αλλά και πάλι έχω τρόπο να το φτιάξω αυτό.

Τώρα κάνοντας μία έρευνα τιμών και δεδομένου ότι η μαμά - εταιρεία προμηθευτείς δεν έχει στοκ, οι τιμές για τα δυνατά μηχανήματα, ειναι στα ύψη. Από eBay δηλαδή Ευρώπη στην καλύτερη να τα βρω στα 2.800 με 3.000 ευρώ. Τα D3 από την άλλη, Ευρώπη τα βλέπω με 700 - 800 ευρώ, αλλά αυτά από ότι διάβασα κάνουν mining bitcoin αλλά Χ11. Με τα τελωνεία τι παίζει για εκτός Ευρώπης ξέρει κανείς;

Και τώρα η συμβουλή που θέλω από εσάς τους έμπειρους. Να αγοράσω για αρχή πολλά μηχανήματα S7; Να δώσω για ένα πανάκριβο S9 από την αρχή; Να κάνω mining άλλο νόμισμα; Να περιμένω να το φέρει η μαμά εταιρεία η να το πληρώσω όσο όσο; Να το πάρω μαζί με φίλο μου να μειώσουμε τα έξοδα για αρχή; Δεδομένου ότι έχω free ρεύμα αλλά και και το ότι μηχάνημα και να πάρω θα πάρω δάνειο αλλά και αν δεν σηκώνει αρκετά μηχανήματα, θα φτιάξω στο σπίτι εκείνο τα ηλεκτρικά ώστε να σηκώνει και 100 τρόπος του λέγειν. Θα είναι δηλαδή μια επένδυση με κάποιο ρίσκο αλλά νιώθω άνετα με το ρεύμα αλλά να ελαχιστοποιήσω όσο γίνεται και το ρίσκο (προτιμώ να παίζω safe αλλά μάλλον σε αυτά 100% δεν υπάρχει). Αυτό που με κόφτει είναι να κάνω έστω και λίγο mining ώστε να έχω κάποια bitcoin μακροπρόθεσμα που θα έχει ανεβεί και άλλο η αξία.

Όποιος θέλει να δώσει τα φώτα του καλοδεχούμενος.

Ακούω συμβουλές!!! Ευχαριστώ!
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713890865
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713890865

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713890865
Reply with quote  #2

1713890865
Report to moderator
KL1000
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
November 13, 2017, 08:46:54 PM
 #2

Φίλος στην δεη δεν είναι ηλήθιοι θα δούνε οτι υπάρχει μεγάλη απώλεια ρεύματος και θα σε πιάσουν, έχει ξαναγίνει.

Οχι μην αγοράσεις τίποτα τέτοιο προσανατολίσου  καλύτερα σε κάρτες γραφικών, θα φαρμάρεις ενα altcoin  και θα μετατρέπεις οτι βγάλεις σε bitcoin.
rGtooR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
December 03, 2017, 03:46:09 AM
 #3

Ένα σπίτι με 2φασικο ρεύμα σηκώνει μέχρι 8.500 watts άμα τα ξεπερνάς ότι καλοδια και να έχεις θα πέφτει η κεντρική ασφάλεια. Οπότε δεν μπορείς να βάλεις όσα μηχανήματα θέλεις και θα πρέπει να πας σε τριφασικο ρεύμα.
lowbander801
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 96
Merit: 1


View Profile
December 11, 2017, 09:28:08 AM
 #4

οτιδηποτε εχει σχεση με παρανομια θα σε προετρεπα να μην το κανεις τουλαχιστον αν το κανεις να εισαι προετοιμασμενος για τις συνεπειες.
αλλα αξιζει για λιγα ευρω να βρεθεις μπλεγμενος...
εσυ ξερεις.
giorgos290
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile
December 14, 2017, 04:08:57 PM
 #5


Αν θες να το ρισκάρεις επειδή το εχουν κανει και γνοστοι μου..αλλα μην ξεφύγεις βαλε ενα normal pc που να εχει πανω 4 καρτες gpu και ενα τροφοδοτικό 1000 wat και βρες κάποιο altcoin που να αξίζει να ασχοληθείς.
Spyretos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
December 28, 2017, 12:54:41 PM
 #6

Έχω μια παρόμοια απορία, μπορώ στον χώρο δουλειάς μου να αφήσω ένα "μηχανάκι" να δουλεύει συνέχεια χωρίς να έχω θέμα με το ρεύμα. Αξίζει η αγορά ενός ASIC? Να το κουμπώσω στην πρίζα και να το αφήσω στην τύχη του δηλαδή. Τι απόδοση σε ΤΗ/s έχει περίπου και τι κόστος?
lowbander801
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 96
Merit: 1


View Profile
January 05, 2018, 10:44:59 AM
 #7

το χουν κανει και αλλοι αυτο απλα αν σε βρουν τι θα πειςHuh
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
January 12, 2018, 07:29:37 AM
 #8

οπως είπαν και φίλοι παραπάνω
αν θέλεις να ασχοληθείς με το mining
κάρτες γραφικών και altcoins
ASIC μηχανήματα είναι για πέταμα σε λίγοτερο απο χρόνο
ενώ οι κάρτες γραφικών αν μη τη άλλο μπορούν να μεταπουληθούν

και σίγουρα αν έχει τεράστεια κατανάλωση μάλλον θα έχει προβλήματα με ΔΕΗ

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
forthewincs
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
January 12, 2018, 03:31:04 PM
 #9

πως σταματας το ρολοι να μην γραφει ?
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 294


View Profile
February 20, 2018, 05:59:40 PM
 #10

Και μετά μας φταίνε τα μνημόνια...
tzortz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 500



View Profile
March 14, 2018, 06:38:49 AM
 #11

Και μετά μας φταίνε τα μνημόνια...


Πες τα...

All is Mine!

1H7LUdfx9AFTMSXPsCBror3RDk57zgnc2R
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!