Bitcoin Forum
May 27, 2024, 11:17:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Arbitraj islemlerinin vergilendirilmesi ve surekliligi hakkinda.  (Read 829 times)
Lunamoya (OP)
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
November 10, 2017, 04:29:25 PM

Merhaba

Borsalar arasi islemlerde yapilan arbitraj islemleri turkiyede nasil vergilendirilir. Maliye ile sorun yasamamak adina gerekirse bu islemlerde nasil vergi veririz ?
Koinci
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

No Bitcoin, no problem.

View Profile
November 10, 2017, 04:58:35 PM

Bir şirket değilseniz ve gelir düzenli ve sürekli oluyor/olacak ise, borsa işlemleri konusunda tecrübeli bir muhasebeci ile görüşmeniz faydalı olur diye düşünüyorum. Ama en basitinden şunu yapabilirsiniz: Yıl sonunda size hitap eden gelir vergisi rehberine göre gelir vergisi beyannamesi doldurursunuz bağlı bulunduğnuz vergi dairesine gönderirsiniz (online yapılabiliyor), çıkan vergiyi ödersiniz. Tabii ki bu uzman tavsiyesi değildir.

Sürekli gelir elde edip vergi ödemeyenler de var, hem de yığınla, sadece coin sektöründe değil, pek çok yerde, ben şahsen o riski almam, çünkü geriye dönük bir inceleme geçirirsiniz, kazandığınızı burnunuzdan getirirler. Radara yakalanmayabilirsiniz de ama gece kafanızı yastığa rahat koymak istiyorsanız, verginizi bir şekilde ödeyin derim. Bu ülkede milyar dolarlık şirketlerin vergi borçları silinir ama sıradan vatandaşın 1 kuruş borcu mezara kadar faiziyle tahsil edilir.
Lunamoya (OP)
Newbie
*

View Profile
November 10, 2017, 05:35:09 PM

Bir şirket değilseniz ve gelir düzenli ve sürekli oluyor/olacak ise, borsa işlemleri konusunda tecrübeli bir muhasebeci ile görüşmeniz faydalı olur diye düşünüyorum. Ama en basitinden şunu yapabilirsiniz: Yıl sonunda size hitap eden gelir vergisi rehberine göre gelir vergisi beyannamesi doldurursunuz bağlı bulunduğnuz vergi dairesine gönderirsiniz (online yapılabiliyor), çıkan vergiyi ödersiniz. Tabii ki bu uzman tavsiyesi değildir.

Sürekli gelir elde edip vergi ödemeyenler de var, hem de yığınla, sadece coin sektöründe değil, pek çok yerde, ben şahsen o riski almam, çünkü geriye dönük bir inceleme geçirirsiniz, kazandığınızı burnunuzdan getirirler. Radara yakalanmayabilirsiniz de ama gece kafanızı yastığa rahat koymak istiyorsanız, verginizi bir şekilde ödeyin derim. Bu ülkede milyar dolarlık şirketlerin vergi borçları silinir ama sıradan vatandaşın 1 kuruş borcu mezara kadar faiziyle tahsil edilir.

evet dediklerinize tamamen katıldıgım icin bu isi sahıs hesaplarım yerine ticari olarak sirket kurarark yapmak istiyorum. muhtemelen sirketin ismi finansal cozumler üzerine olur ancak burdaki vergilendirme hususu ile ilgili destek almak icin kiminle gorusmek lazım bu konuda arayıs icindeyim.

ornegin diyelim ki yerli platform paribudan hesaba giris aylık 500bin tl olsun, ve bu ticari hesaptan yurt dısına cıkıs 450bin tl karsılıgı euro olsun. bu vergilendirme hususunu paribudan gelen 500 yerine elde ettigim kardan vermek icin nasıl bir yol izlemek lazım. devleti karsına almadan vergisi neyse bunu cozmek adına neler yapmak lazım .

bilgisi olan arkadaslardan yardım bekliyorum.
CarolineWeishaupt
Member
**

Activity: 70

View Profile
November 10, 2017, 05:49:29 PM

Aylık 500 bintl ve altı için şirket kurmak anlamsız olur. Kazancınızdan %18 devlete vereceksiniz muhasebeci tutarsanız gider göstererek bu oranı düşürürsünüz aylık 50 bin kazanıyorsan vergi işine girersen sana kalan 25-30bin tl arası olur.
c-none
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
November 10, 2017, 06:12:12 PM

Aylık 500 bintl ve altı için şirket kurmak anlamsız olur. Kazancınızdan %18 devlete vereceksiniz muhasebeci tutarsanız gider göstererek bu oranı düşürürsünüz aylık 50 bin kazanıyorsan vergi işine girersen sana kalan 25-30bin tl arası olur.

Aynen öyle.

Gittiği yere kadar gitmeli kılçıksız olarak.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
November 10, 2017, 06:17:28 PM

borsalarda şurda burda elde ettiğiniz koinleri (koinler bizim bildiğimiz anlamda para olmadığı için) , TL usd gibi para birimlerine çevirip banka hesabınıza çekmediğiniz sürece sorun yoktur. çünkü mantıken para kazanmamış olursunuz. ne zaman nakit olarak bankaya çekerseniz. bu para olmuş olur.
Lunamoya (OP)
Newbie
*

View Profile
November 10, 2017, 06:21:03 PM

neye gore vergi verecez peki . ortada kesilmis bir fatura yok burda.

yurtdısına gonderdim btc aldım geldim burda sattım. yada burası daha degerliyse burdan aldım orda sattım.

ama fatura kesecek birsey yok. neye göre vergi verecez?
HeroMaster
Newbie
*

Activity: 38

View Profile
November 10, 2017, 08:27:00 PM

Merhaba

Borsalar arasi islemlerde yapilan arbitraj islemleri turkiyede nasil vergilendirilir. Maliye ile sorun yasamamak adina gerekirse bu islemlerde nasil vergi veririz ?

Mantık olarak Para EFT Havale işlemiyle gerçekleşirse vergilendirme işlemi yapılabilir. Ama borsalar arası transfer BTC USDT yada altcoin olursa bundan bir vergilendirme olmaz. Nasıl ispat edecekler transferi sadece Havale EFT kanıtlanabilir. Diğerleri beyan ile izah edilir.
Koinci
Member
**

Activity: 84

No Bitcoin, no problem.

View Profile
November 10, 2017, 08:41:52 PM

neye gore vergi verecez peki . ortada kesilmis bir fatura yok burda.

yurtdısına gonderdim btc aldım geldim burda sattım. yada burası daha degerliyse burdan aldım orda sattım.

ama fatura kesecek birsey yok. neye göre vergi verecez?

Dediğim gibi, en sağlıklı bilgiyi alanında uzman bir muhasebeciden alırsınız ancak. Yine de GİB'in rehberlerini, özellikle de alttakini inceleyebilirsiniz:

Code:
http://www.gib.gov.tr/rehberler-0
http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2017_gecici67.pdf

Bu rehberde döviz, borsa vb. kaynaklardan elde edilen kâr gelirlerinin vergilendirilmesi anlatılıyor.

Aylık 500 bintl ve altı için şirket kurmak anlamsız olur.

Türkiye'deki şirketlerin (anonim, limited, şahıs vs.) büyük bir yüzdesi zannetmiyorum ki aylık 500bin TL üzerinde gelir elde etsin. Öyle olsa dünyanın en güçlü ekonomisi olurduk şimdi.
ascakan
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 255

View Profile
November 17, 2017, 01:50:41 PM

http://www.alomaliye.com/2016/04/18/arbitraj-faaliyetleri-ve-vergilendirilmesi/ Açıkca antalımış soru arbitraj olduğu için sadece arbitrajın hangi durumlarda gerçekleştiğini ve neden vergiden MUAF olduğunu açıklamış sistem

Diyor ki Arbitraj işlemleri ürünlerin piyasada tek fiyata ulaşılabilmesi için vergi mükelleflerine, devlet tarafından teşvik edilerek Tek fiyat kanununa uymasını sağlamaktadır.

Özetle Kurallar;

1- Aynı işlem günü içinde olacak başka güne kalırsa (riskli) gelir görünür fark
2- Kazanç kesinlikle fiyat farkından dolayı olmalı beklenti ve riskle olmamalı KESIN olmalı
3- Limit yok sen piyasayı düzenle işi kolaylaştır gerisi mühim değil
teramit
Legendary
*

Activity: 1873
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
November 18, 2017, 04:22:48 AM

1-yaptığın btc transferini muhasebe dosyasına işlemen gerekir, hadi kolay gelsin
2-yapılan işlemin kdv den muaf olduğunu bilmen gerekir, biz bilemiyoruz yönetmelik yok
3-elde ettiğin karı hesaplayıp göstermen ve üzerinden %20, 22 artık neyse stopaj ve diğer vergilerini ödemen gerekir.

1 ve 2 . madde teknik olarak gerçekleştirilemez durumda , ileride belki gerçekleşir. Şu an zor çok kasarsan ama illa vergi vereceğim dersen bir yolunu bulup devlet alır sonuçta.
Crypto-Age
Member
**

Activity: 129
Merit: 15

View Profile
November 18, 2017, 04:38:50 PM

Her yerde devlet vatandaşın önünü kesiyor..İş yapacaksın vergi deyip burnundan getiriyor..
Kredi alacaksın reel sektörde iş kuracaksın ama faizler patladı gidiyor.
Allah yardımcısı olsun milletin. Şu an Abd menşeili bir ekonomik bombardıman altındayız. Dolar silahıyla vuruyor hissetmesek de
msahin35
Member
**

Activity: 99

View Profile
November 22, 2017, 02:04:49 AM

Bence türk borsalarında yapılırsa ve dökümü alınırsa ileride açıklanabilir gibi geliyor şu an için bir yasa yok devlet borsalara çökecepi için nların kayıtlarını esas alacaktır diye düşünüyorum. bu durum ama borslar arası transferler işin içine girerse vergi işi sıkıntılı açıklayamzsın vergi dairesine.
yagmurr
Newbie
*

Activity: 1

View Profile
October 27, 2018, 04:05:42 PM

Bu konuda vergi işleri çok sıkıntılı maalesef... Burda https://finans.hapsuu.com/ çeşitli yorumlar var ama kesin bir sonuca ulaşamadım.
kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
October 27, 2018, 07:05:06 PM

Konu geçmişten hortlamış ama bir forumda bu konuyla ilgili paylaşılan 2 post var okunmasını gerektiğini düşündüğüm.

Buradan bakabilirsiniz. Birisi bana ait.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5033688
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5042918
aakgezen
Member
**

Activity: 249
Merit: 11

View Profile WWW
October 27, 2018, 08:46:52 PM

Şirket kurup gösterdiğin giderler üzerinden vergilerden düşme yapılabilir. Ama bence yinede bir profesyonel muhasebeciye danışmakta fayda var. Arkadaşların içinde konu hakkında yardımcı olabilecekler eminim vardır
Pages: [1]
  Print  

Jump to: