Bitcoin Forum
June 18, 2024, 03:53:05 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: segwit 2x desteği %63,2 ye düştüğü bakalım çoğunluğun isteği kabul edilecek mi ?  (Read 528 times)
ilhan09 (OP)
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 0

View Profile
November 13, 2017, 10:51:44 AM

neler oluyor ve neler olacak diyenlere;çok güzel türkçe bir makale buldum paylaşmak istedim.
yazan kişiye saygımdan dolayı bazı bölümlerini paylaşacam. tamamı için kaynağına bakınız.

Olayları tam anlamak için 25 Mayıs gününe gitmek gerekiyor. Mayıs 25'te 22 ülkeden 58 şirket, 83.28% hash gücünü temsil eden madenciler, 5.1 milyar dolar aylık hacme sahip borsalar ve 20.5 milyon cüzdan istemcisi bir araya geldi ve Bitcoin'in geleceği hakkında toplantı yaptılar ve New York Agreement (NYA) denilen anlaşmayı iyisiyle kötüsüyle imzaladılar ve taahhüt ettiler. Ardından yapılan konuşmalara bakınca toplantının pek iyi geçmediğini ve hemen her tarafın politik hamleler yaptığını gördük.

Forku Destekleyenler:
Madenciler, yani aslında büyük ASIC üreticileri ve maden havuzu işletenler.
Girişimler ya da şirketler, yani aslında cüzdan istemcileri ya da ödeme yöntemi olarak bitcoin kullandıranlar (Coinbase veya BitPay vb.).
Argümanları:
Bitcoin artık diğer para birimleriyle (USD, EURO, TL vb.) yarışabilir hale getirilmeli, bunlar için hazırlık yapılmalıdır.
Bitcoin artık para birimi dışında ödeme sistemi olarak da kullanılmalı ve bunun önündeki engeller kaldırılmalıdır. İşlem hızları yavaştır, hızlandırılmalıdır.
SegWit tek başına yeterli olmamaktadır.

Forku Desteklemeyenler:
Geliştiriciler, başından beri bitcoin ekosistemi içinde bulunan, geliştiren ve bu günlere gelmesini sağlayan kişiler.
Argümanları:
SegWit2x için tam olarak mutabakat sağlanmamıştır, hard forkunun başarısız olması güveni azaltacaktır, Bitcoin'i Bitcoin yapan şey insanların değer vermesidir, güvenmesidir.
Bitcoin bir ödeme sistemi değildir. İlerleyen zamanlarda olabilir ama bugün için olmayacaktır.
SegWit2x, madencilerin elini güçlendirmektedir ve bu Bitcoin felsefesine aykırı olarak, sistemi merkezileştirmektedir.

Top şuanda madencilerin elinde, onlar onaylarlarsa yeni coin oluşmayacak veya tam tersi durumda yeni bir coinimiz daha olacak.

YAZARIN YORUMU
Bitcoin fiyatını düşürüp, asıl zinciri öldürerek, B2X'in asıl Bitcoin olarak hayatımızda devam ettirilmesi olduğunu düşünüyorum.

Peki yatırımcıların ve kullanıcıların ne yapması gerekiyor?

kaynak : https://www.getrevue.co/profile/Hakan/issues/kripto-para-bitcoin-fork-ustune-fork-segwit2x-80529
1600kva
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
November 14, 2017, 06:44:02 PM

Hocam öncelikle güzel bir konuya değinmişsiniz fakat yazının tarihi 6 kasım, segwit2x forkunun büyük destekçileri ise 8 kasımda forkun iptalini açıkladılar. yani bu yazı başlıktaki durumu açıklamak uygun bir yazı değil.
Burada forka devam edeceğini bildiren bir grup var ve destekleri halihazırda %53,9 olarak görünüyor. Fork %50 destek halinde hertürlü gerçekleşecektir. Aklıma gelen iyi ihtimal madencilerin sinyallerini değiştirmeye üşenmiş olmasıdır , değilse dahi yaklaşık %30 hash gücüne sahip olacaklarından (böyle bir yazı okumuştum kaynak şuan göstemiyorum malesef) borsalar karışıklığa mahal vermemek adına B2X coinini işleme açmazlar, yine de bu bitcoinde korku ve teknik sorunlara yol açabilir.
Sonuç olarak benimde bilmediğim ve anlamadığım şeyler hala mevcut , umarım BTC marka değeri zedelenmez sonrasında da.
ilhan09 (OP)
Newbie
*

Activity: 27

View Profile
November 15, 2017, 10:07:05 AM

böyle önemli bir habere 1 yorum yazılması ilginç.ilgin için teşekkürler.

Öncelikle herşey planlı olarak devam ediyor( herkesi bir rahatlatayım). neyin ne olacağı önceden belli ama piyasaya bilgilerin gelmesi ve tepkiler, sonradan ortaya çıkıyor.segwittin kabul görmesi için,Çoğunluk olarak %80 kabul görmesi gerekiyordu. fakat o tarihten önce segwit destekçilerinin düşüşte olması, yapılmayacağı açıklamasını getirdi.

benim yazıyı yayınladığım zaman destek aslında %78 lerdeydi.kimsede niye %63,2 yazdın demedi. neyse öğrenilmesede olur.

Burdaki ana konu aslında . bitcoinin bütünlüğünün korunması , ve bitcoinin herkesçe kullanılabilir olması,
Bütünlük koruna bildi mi Hayır, Herkesçe bitcoin kullanılabiliyor mu hayır. (kullanılabilirlik olarak; alışverişler,transferler vs vs. şuanda bitcoin yalnızca yatırım aracı olarak kullanılıyor)

Bitcoin yaratılma felsefesinin dışında hareket ediyor. . Formda bununla ilgili çok güzel bir yorum okumuştum. Bitcoin kendi kapatilizmini kurdu.
Aslında litecoin ceo'su bunun sinyalini aylar öncesinde üstü kapalı laf atarak duyurmuştu(bitcoin çok pahalı olduğu için alım gücü düşecek ve litecoinin kullanımı daha çok artacak demişti.) biz bunları yeni yeni anlıyoruz. Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. sonuca gelmek istiyorum.

Bch a bukadar tepki verilmesinin sebebi, bütünlüğün bozulmasına öncülük etmesi.
işin kötü tarafı ise Bch'ın söylemi
Ben gerçek bitcoin demesi. (Gerçek tehlike burada)

yorumum;
şu anki bitcoin batarsa, Bunun altındanda kimse kalkamaz.

BİLMEYENLER İÇİN NOT: litecoin ceo'su ve bch'ın ceo su; şuanki bitcoinin yapı taşları olan adamlar dı.
Clixus
Member
**

Activity: 126
Merit: 12

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi

View Profile WWW
November 15, 2017, 12:27:07 PM

Segwit2x hard forku için %80 şartı yoktu bilginize.

6 geliştiricinin Segwit2x'i askıya aldıklarını söylemelerinden sonra yapılması planlanan Segwit2x askıya alındı. Bu konu ile ilgili konuşmaya gerek kalmadı şimdilik.

Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
HyperLup
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 252

View Profile
November 15, 2017, 04:48:52 PM

Kasım forkunun iptal edilmesinin nedeni fork sırasında yeni çıkan coinin Bitcoinin yerini alma ihtimalimi acaba?Fork iptal olduktan sonra bch nin hızlı yükselmesi de ilginç.
1600kva
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
November 15, 2017, 06:13:17 PM

bi saniye anlamadığım bir husus var. segwit2x desteği %51 olsa dahi fork gerçekleşmeyecek mi?
bunun önünde teknik bir engel yok, fakat hash gücü ve pazar desteği sağlayamazlarsa kullanılmaz ve bu coin işlevsiz olur yani ölü doğar. bu ayrı. sizler doğrudan %51 destekte fork gerçekleşmez mi diyorsunuz? Huh Huh Huh
Ecol
Full Member

Activity: 532
Merit: 102

View Profile
November 17, 2017, 11:59:29 AM

Yazarında dediği gibi "Bitcoin fiyatını düşürüp, asıl zinciri öldürerek, B2X'in asıl Bitcoin olarak hayatımızda devam ettirilmesi olduğunu düşünüyorum." asıl amaç bu bundna başka bir şey göremiyorum kafalarına göre her ay bir fork yapmak istiyolar bir fork yaptıktan sonra o bitcoinin yerini alamadı bidaha yapalım kafasındalar başka bir şey değil alana kadar fork yapacaklar heralde.

███████           C O M P R O   F I N A N C E           ███████
The DeFi Way of Synthetic Assets & Trading
│     TELEGRAM     │      TWITTER      │       REDDIT       │      MEDIUM      │
bitcoincitr
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 251

View Profile
November 17, 2017, 12:16:33 PM

Ben onu bunu bilmem fakat Ledger'den Bitcoin transfer ederken 18 dolar ücret ödüyoruz, resmen şaka gibi Bitcoin fork mu geçiriyor ne yapıyor bunu acil olarak düzeltmeli.
basgan
Member
**

Activity: 92
Merit: 10

View Profile
November 17, 2017, 12:45:03 PM

Ben onu bunu bilmem fakat Ledger'den Bitcoin transfer ederken 18 dolar ücret ödüyoruz, resmen şaka gibi Bitcoin fork mu geçiriyor ne yapıyor bunu acil olarak düzeltmeli.
böyle transfer ücretiyle forkula forkula bir olduk Embarrassed
Bheze
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
November 17, 2017, 01:41:12 PM

böyle transfer ücretiyle forkula forkula bir olduk Embarrassed

Forkup attılar hocam bizi, böyle transfer ücreti mi olur? arkadaş transfer ederken 18 dolar ücret ödediğini söylemiş.. 80 TL ediyor? Onca aydır yapılan fork muhabbeti 80 TL ödemek için miydi? Bitcoin kullanılmaz, Ethereum adamdır.
DarkbLue
Full Member

Activity: 196
Merit: 101

View Profile
November 17, 2017, 02:57:55 PM

Fiyatı manipüle etmeye çalışıyorlar apaçık ortada,  Bu dalgalanma bch 'nin işine geldi. Durup bi bakarsanız kasim forkundan destegini çekenler bch 'nin yaratıcıları. Bch de olduğu gibi yine %10 luk bir madenci topluluğu yeni forku yapabilir. Az sabırlı olun, her b.ka atlayıp zarar etmeyin 😂😂😂😂
Pages: [1]
  Print  

Jump to: