Bitcoin Forum
May 21, 2024, 05:32:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Propunere - idee - "studiu de piata"  (Read 1027 times)
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 22, 2013, 01:37:15 PM
 #1

        Salut tuturor.
        Despre bit-coin stiu de mult din 2009 cand chiar am avut o initiativa sa'mi cumpar cativa, atunci cand se dadeau 1000 la dolar, fiind mai mult interesat de conceptul acestei "monede", nici o clipa gandindu'ma c'si putea face un profit... dar n'a fost sa fie si intre timp am si uitat de el. Interesul mi'a revenit relativ curand, adica prin aprilie anul acesta si studiindul mai in detaliu am ajuns sa fiu chiar fascinat de BTC, LTC, etc... Momentan nu ma ocup cu minatul dar putinii "biti-coini" pe care'i am i'am investit in ASICM pe havelockinvestments si TAT-ASICMINER pe btct (fiind de fapt aceleasi shares, doar ca pe doua platforme diferite).
        Acum sa trec direct la subiect... Ideea mea ar fi deschiderea unei companii cu shares in BTC care sa fie back'up'ed de imobiliare. Spre exemplu: Compania detine un spatiu estimat la 100.000 eur, se traduce in BTC care ar insemna la momentul actual approx 1000 BTC, se emit 10.000 shares fiecare cu valoarea 0.1 BTC si de aici ce urmeaza, adica: plata dividentelor lunare care vine din inchirierea imobilului (spatiu comercial, apartament, teren, hala, etc)
        Sau varianta doi, compania nu detine nici un imobil si emite bonds pentru al cumpara, si la fel se obliga sa plateasca dividente pt o perioada de x ani, dupa aia cu posibilitatea de rascumparare sa spunem la 110 la suta din valoarea lor actuala pe piata.
        Putinele cifre pe care le'am spus sunt pur teoretice, neefctuand nici un studiu in privinta asta, importanta fiind doar ideea.

        Momentan eu sunt in Danemarca, dar asi vrea sa infiintez/infiintam aceasta companie in Romania, dupa ce ma intorc, asta putand fi peste un an.

        Astept pareri/opinii despre:
 
 - cat de realizabila este ideea
 - daca mai exista asa ceva
 - exista background legal pentru o astfel de companie
 - ar fi posibila listarea share'urilor pe o platforma de trading
 - ati cumpara share's intr'o astfel de companie
 - ati fi dispusi pentru asociere in crearea une astfel de companii
 - pareri pro si contra

Astept parerile voastre.
pmihairo
Member
**
Offline Offline

Activity: 110
Merit: 10


View Profile
June 25, 2013, 08:00:10 AM
 #2

Ce n-am inteles este cum face compania ta bani Smiley

In rest toate bune.

jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 25, 2013, 07:57:42 PM
 #3

Din chirie bine'nteles. Mai detaliat:
 -  prima varianta cand deja detine imobilul/imobilele prin vanzarea de shares se obtin lichiditati care se pot reinvesti
 - a doua varianta... cred ca e desul de clar

Bine'nteles ca dividentele reprezinta 90% - 95% din profit, restul ramane in cadrul companiei.
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
June 28, 2013, 03:05:38 PM
 #4

       Salut tuturor.
        Despre bit-coin stiu de mult din 2009 cand chiar am avut o initiativa sa'mi cumpar cativa, atunci cand se dadeau 1000 la dolar, fiind mai mult interesat de conceptul acestei "monede", nici o clipa gandindu'ma c'si putea face un profit... dar n'a fost sa fie si intre timp am si uitat de el. Interesul mi'a revenit relativ curand, adica prin aprilie anul acesta si studiindul mai in detaliu am ajuns sa fiu chiar fascinat de BTC, LTC, etc... Momentan nu ma ocup cu minatul dar putinii "biti-coini" pe care'i am i'am investit in ASICM pe havelockinvestments si TAT-ASICMINER pe btct (fiind de fapt aceleasi shares, doar ca pe doua platforme diferite).
        Acum sa trec direct la subiect... Ideea mea ar fi deschiderea unei companii cu shares in BTC care sa fie back'up'ed de imobiliare. Spre exemplu: Compania detine un spatiu estimat la 100.000 eur, se traduce in BTC care ar insemna la momentul actual approx 1000 BTC, se emit 10.000 shares fiecare cu valoarea 0.1 BTC si de aici ce urmeaza, adica: plata dividentelor lunare care vine din inchirierea imobilului (spatiu comercial, apartament, teren, hala, etc)
        Sau varianta doi, compania nu detine nici un imobil si emite bonds pentru al cumpara, si la fel se obliga sa plateasca dividente pt o perioada de x ani, dupa aia cu posibilitatea de rascumparare sa spunem la 110 la suta din valoarea lor actuala pe piata.
        Putinele cifre pe care le'am spus sunt pur teoretice, neefctuand nici un studiu in privinta asta, importanta fiind doar ideea.

        Momentan eu sunt in Danemarca, dar asi vrea sa infiintez/infiintam aceasta companie in Romania, dupa ce ma intorc, asta putand fi peste un an.

        Astept pareri/opinii despre:
 
 - cat de realizabila este ideea
 - daca mai exista asa ceva
 - exista background legal pentru o astfel de companie
 - ar fi posibila listarea share'urilor pe o platforma de trading
 - ati cumpara share's intr'o astfel de companie
 - ati fi dispusi pentru asociere in crearea une astfel de companii
 - pareri pro si contra

Astept parerile voastre.
De la vorba pana la fapta e cale lunga...eu sunt in domeniu de imobiliare
iti trebuie un studiu in amanunt al imobilului ( imobilelor ) din care sa rezulte
niste indicatori populari in analiza de investitii ..de ex ..ce valoare are IRR ( internal rate of return) sau NPV (Net present value) sau indice de Cash on Cash ..ma rog mai sunt si alti indicatori ..dar pentru imobile se preteaza astia
Dupa aia ....pune tot in calcul ..cheltuieli de maintenance taxe ..imprumutul
de la banca..etc ..etc ..anyway ..nu intru in amanunte..dar e de lucru..pe de alta parte
piata imobiliara are o oarecare stabilitate ..iar in Romania ..in cativa ani s-ar putea
sa vedem o crestere de preturi ..deci ca afacere e buna ..dar e mult de pus la punct
initial..pot sa ajut cu partea de achitzitionare.. Smiley si operationala

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 28, 2013, 05:47:46 PM
 #5

     Stiu ca e cale lunga de la vorba la fapta si de asta ar fi de preferat implicarea cuiva de specialitate. Ideea generala este tocmai sa nu trecem prin acest imprumut de la banca, tocmai de asta se creeaza aceste shares sau bonds, pentru atragerea de lichiditati.
     Oricum se pare ca deja exista acest tip de buisiness si a prins foarte bine strangand pana acum din vanzarea de shares approx 20.000 usd, doar ca nu in Romania, unde se pare ca comunitatea bitcoin nu prea este interesata/deschisa la investitii pe termen mediu sau lung.
     https://bitcointalk.org/index.php?topic=215230.0
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!