Bitcoin Forum
May 11, 2024, 05:56:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 2FA nedir?  (Read 395 times)
granchio (OP)
Full Member

Activity: 336
Merit: 100

View Profile
November 19, 2017, 01:15:54 PM

Merhaba. Forumda sıkça gördüğüm 2FA hakkında kısaca bilgilendirebilir misiniz?

Teşekkürler!
1715407002
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715407002
Reply with quote  #2

1715407002
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715407002
Hero Member
*

Ignore
1715407002
Reply with quote  #2

1715407002
Report to moderator
1715407002
Hero Member
*

Ignore
1715407002
Reply with quote  #2

1715407002
Report to moderator
1715407002
Hero Member
*

Ignore
1715407002
Reply with quote  #2

1715407002
Report to moderator
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
November 19, 2017, 02:04:11 PM

2FA 2factor authenticator - 2 asamali dogrulama nin kisaltmasi. destekledigi platformlarda kullanici adi ve sifreni girdikten sonra senden bir kod daha girmeni isteyerek hesap guvenligini ust seviyeye tasimayi amaclayan guvenlik onlemi.

bankalarin online islem merkezi icin giris yaparken sms dogrulamasi istemesi de 2FA ornegidir.
exchange sitelerde de guvenligi artirmak icin 2FA uygulamalari kullaniliyor. aktif ederken sistem sana bir anahtar verir, o anahtari 2FA uygulamana (google 2fa ya da authy kullanilabilir) taratirsin ve sana o site icin bir dogrulama kodu olusturur (kod 30sn aralikla degisir) ve hesap guvenligini ust seviyeye tasimis olursun
efeaydin
Full Member

Activity: 181
Merit: 102

View Profile
November 19, 2017, 02:12:21 PM

2FA, yukarıda bahsedildiği gibi 2 Aşamalı Doğrulama'nın kısaltmasıdır.

Bunu kullanırken yedek kodları bir yere yazmalısınız. Aksi taktirde hesabınıza erişimi kaybedebilirsiniz veya gereksiz formları doldurup, onun incelenmesini beklemeniz gerekebilir.
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
November 19, 2017, 04:18:58 PM

google authenticator üzerinde kaydettiğiniz hesapların anahtarını geri alamıyorsunuz. authy çoklu cihaz desteği ve anahtar yedekleme özellikleri ile google authenticator dan bi kaç adım önde gidiyor. tercih edilebilir.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
                 ▀█▀                                     
           ▄                       ▄█▄       ▄█▄         
          ▀█▀            ▄██▄     █████     █████         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▀█▀                                     
            ▄                       ▄█▄      ▄█▄         
           ▀█▀             ▄██▄    █████    █████         
     ██             ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀         
              ▄     ▀█▀                                   
             ▀█▀                          ▄█▄             
        ██               ▄█▄    ▄██▄     █████           
                   ▄     ▀█▀    ▀██▀      ▀█▀             
                  ▀█▀                                     
             ██                    ▄██▄                   
                     ▄      ▄█▄    ▀██▀                   
                    ▀█▀     ▀█▀                           

▄█    ▄█  ▄█         ▄█████▄    ▀█▄      ▄█▀
██    ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██     ▀█▄  ▄█▀
██    ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀       ████   
██    ██  ██    ██  ██▄    ▄█     ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀    ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
ozcanucler
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
November 19, 2017, 04:57:06 PM

kısaca güzel bir güvenlik önlemi sms atmak yerine yapmışlar sanırım.

Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
November 19, 2017, 06:42:21 PM

İki aşamalı güvenlik demek oluyor yani bir hacker tarafından hesabınız hacklendiğin de hesabınıza girmeden önce ondan bir güvenlik önlemi daha isteyecek olmasıdır.. Çoğunlukla insanlar google 60 saniyede bir yenilenen kod programını kullanmakta.. Bence gerekli bir şey telefona mesaj olarak doğrulama kodu almakta bir iki aşamalı güvenlik önlemidir.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
November 20, 2017, 12:09:24 AM

Bunu kullanırken yedek kodları bir yere yazmalısınız. Aksi taktirde hesabınıza erişimi kaybedebilirsiniz veya gereksiz formları doldurup, onun incelenmesini beklemeniz gerekebilir.

Google Authenticator iyi  bir program 2FA için. Size taratmanız için gösterdiği keylerin ekran görüntüsünü alıp pc nizde gizli bir şekilde saklarsanız daha sonra telefonunuz calısanda yeni bir cihazdan oradan tarayarak direk kullanabilirsiniz. Suan da Google Authenticator un direk bir backup sistemi yok. Ancak sitelerin size verdidği kurtarma keyini ya kullanıyorsunuz yada benim dediğim gibi yaparsanız sıkıntı yasamazsınız.

google authenticator üzerinde kaydettiğiniz hesapların anahtarını geri alamıyorsunuz. authy çoklu cihaz desteği ve anahtar yedekleme özellikleri ile google authenticator dan bi kaç adım önde gidiyor. tercih edilebilir.

Authy ne kadar yedek tutsa ve güvenliyim desede benim anlattığım şekilde google ı kullanmak güvenlik adına daha iyi. Authy keyleri saklayış şekliyle hacklenmeyeceğini söylese de araya böyle bir firmayı koymak yada authy de hesabın numara üzerinden kullanılması sıkıntılı.
integrap
Member
**

Activity: 182
Merit: 10

View Profile
November 20, 2017, 12:32:55 AM

2FA doğrulama sitemini kesinlikle ve kesinlikle aktif edin. Çok iyi bir güvenlik önlemi. Sitede bitcoinim çalındı diye çok dert yananlar var. Onlardan birisi olmak istemiyorsanız en azından bu önlemi alın.

ozayergun81
Newbie
*

Activity: 62
Merit: 0

View Profile
November 21, 2017, 10:03:29 PM

Merhaba. Forumda sıkça gördüğüm 2FA hakkında kısaca bilgilendirebilir misiniz?

Teşekkürler!

bir de eğer girdiğin kod sürekli yanlış diyorsa ayarlardan saat ayrlarına bir bakmak lazım, bazen farklılıklar olabiliyor.
Muradiye
Newbie
*

Activity: 63
Merit: 0

View Profile
November 21, 2017, 10:11:22 PM

Bilgilendirmeler için teşekkür edeiyorum. Bende 2 aşamalı doğrulama olduğunu biliyordum ama yazılanlardan biraz daha bişeyler öğrendim sayenizde.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
November 21, 2017, 11:19:01 PM

Google Authenticator iyi  bir program 2FA için. Size taratmanız için gösterdiği keylerin ekran görüntüsünü alıp pc nizde gizli bir şekilde saklarsanız daha sonra telefonunuz calısanda yeni bir cihazdan oradan tarayarak direk kullanabilirsiniz. Suan da Google Authenticator un direk bir backup sistemi yok. Ancak sitelerin size verdidği kurtarma keyini ya kullanıyorsunuz yada benim dediğim gibi yaparsanız sıkıntı yasamazsınız.

Authy ne kadar yedek tutsa ve güvenliyim desede benim anlattığım şekilde google ı kullanmak güvenlik adına daha iyi. Authy keyleri saklayış şekliyle hacklenmeyeceğini söylese de araya böyle bir firmayı koymak yada authy de hesabın numara üzerinden kullanılması sıkıntılı.

eğer ki o verdiği keyi almamışsak siteden 2fa yı kapatıp sonra tekrar açsak yeniden tarattığımızda yeni bir key verir mi?

okadar çok telefon bozulursa telefon çalınırsa gider diye okudum ki olmayacağı var sa bile başıma gelir.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
November 21, 2017, 11:28:18 PM

eğer ki o verdiği keyi almamışsak siteden 2fa yı kapatıp sonra tekrar açsak yeniden tarattığımızda yeni bir key verir mi?

okadar çok telefon bozulursa telefon çalınırsa gider diye okudum ki olmayacağı var sa bile başıma gelir.

Çoğu site tüm tarayışlarınızda bu kodları verir ama bazıları nedense backup keyi göstermiyor (birkaç kez karşılaştım). Ayrıca sorunuza daha net yanıt vermek gerekirse tekrar deaktif yapıp, tekrar aktifleştiirmenin ilk defa yapmaktan pek farkı olmuyor yani evet size o keyi vermesi lazım eğer vermiyorsa bilinki ilk sefer de de vermemiştir. Çünkü 2. tarayışta size farklı bir karekod genelde çoğu sistem oluşturuyor. En garantisi bahsettiğim gibi o kare kod ekranda iken ekran görüntüsü alın (pc den yapmanız daha kolay olur, yada telden de yaparsanız yedeği pc nizde yada güvenli bir yerede saklayın) ve olurda cihaz bozulsa, çalınsa ne olursa olsun tekrar başka bir cihazla dahil taratsanız aynı fonksiyonelliğe ulaşmış ve çalışır şekilde devam etmiş olursunuz (tek dikkat edilmesi gereken saat ayarları, yani timezone ve güncel saat)
Pages: [1]
  Print  

Jump to: