Bitcoin Forum
May 14, 2024, 07:07:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Καινούργιος στο κόσμο του Bitcoin - βοήθεια  (Read 927 times)
Sak_the4 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
November 21, 2017, 10:21:56 PM
 #1

Καλησπέρα σας!

Πριν 3 χρόνια περίπου είχα ακούσει για το bitcoin και μου είχε φανεί κάτι πολύ ενδιαφέρον.
Το τελευταίο διάστημα ασχολήθηκα παραπάνω. Αγόρασα ένα βιβλίο (Bitcoin ο απόλυτος οδηγός) το οποίο με βοήθησε αρκετά, αν και η μετάφραση δεν ήταν και η καλύτερη.
Εδώ και μια εβδομάδα βρήκα αυτό το forum στα ελληνικά. Φαίνεται πολύ ενημερωμένο γενικά και με άτομα που έχουν βαθιά γνώση.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι σε πρώτη φάση να αγοράσω ένα ποσό. Από σχόλια που διάβασα από δω λέω μέσω Bitstamp.
Στο πρακτικό κομμάτι δε τα πάω πολύ καλά και τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα και γενικά με τα οικονομικά είμαι λίγο άσχετος.
Το μόνο που έχω κάνει είναι ένα απλό account στο Bitstamp. Έχω κάποιες απορίες.

Η ταυτότητα και η απόδειξη κατοικίας να είναι φωτογραφίες ή εκτυπωμένα;
Θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα(!!);;
Λογαριασμός από Internet στο όνομα του πατέρα μου θα είναι αποδεκτό ως απόδειξη κατοικίας;
Αφού γίνει το verification να φανταστώ ότι μετά ότι για να γίνει αγορά θα χρειαστεί να γίνει και σύνδεση μέσω του τραπεζικού μου λογαριασμού σωστά;
Γενικά είναι εύκολη η διαδικασία πιστεύετε;

Συγνώμη που ανοίγω ξεχωριστό topic για αυτό το πράγμα.
Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τη βοήθεια σας!

Ευχαριστώ!
1715670464
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715670464

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715670464
Reply with quote  #2

1715670464
Report to moderator
1715670464
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715670464

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715670464
Reply with quote  #2

1715670464
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715670464
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715670464

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715670464
Reply with quote  #2

1715670464
Report to moderator
1715670464
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715670464

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715670464
Reply with quote  #2

1715670464
Report to moderator
1715670464
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715670464

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715670464
Reply with quote  #2

1715670464
Report to moderator
saavedra29
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 21, 2017, 11:29:00 PM
 #2

Γεια σου φίλε. Δυστυχώς οι πληροφορίες που ρωτάς είναι τεχνικές λεπτομέρειες του συγκεκριμένου site και θα μπορούσε να σε βοηθήσει σε αυτό κάποιος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο site (καθόλου απίθανο). Αν δε θες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία υπάρχει το localbitcoins.com όπου μπορείς να αγοράσεις από κάποιον face to face που λέμε. Αν μένεις Αθήνα πιστεύω κάποιον θα βρεις. Ή ίσως υπάρχουν sites που δέχονται paysafe.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 22, 2017, 12:01:09 AM
 #3

Καλησπέρα σας!

Πριν 3 χρόνια περίπου είχα ακούσει για το bitcoin και μου είχε φανεί κάτι πολύ ενδιαφέρον.
Το τελευταίο διάστημα ασχολήθηκα παραπάνω. Αγόρασα ένα βιβλίο (Bitcoin ο απόλυτος οδηγός) το οποίο με βοήθησε αρκετά, αν και η μετάφραση δεν ήταν και η καλύτερη.
Εδώ και μια εβδομάδα βρήκα αυτό το forum στα ελληνικά. Φαίνεται πολύ ενημερωμένο γενικά και με άτομα που έχουν βαθιά γνώση.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι σε πρώτη φάση να αγοράσω ένα ποσό. Από σχόλια που διάβασα από δω λέω μέσω Bitstamp.
Στο πρακτικό κομμάτι δε τα πάω πολύ καλά και τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα και γενικά με τα οικονομικά είμαι λίγο άσχετος.
Το μόνο που έχω κάνει είναι ένα απλό account στο Bitstamp. Έχω κάποιες απορίες.

Η ταυτότητα και η απόδειξη κατοικίας να είναι φωτογραφίες ή εκτυπωμένα;
Θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα(!!);;
Λογαριασμός από Internet στο όνομα του πατέρα μου θα είναι αποδεκτό ως απόδειξη κατοικίας;
Αφού γίνει το verification να φανταστώ ότι μετά ότι για να γίνει αγορά θα χρειαστεί να γίνει και σύνδεση μέσω του τραπεζικού μου λογαριασμού σωστά;
Γενικά είναι εύκολη η διαδικασία πιστεύετε;

Συγνώμη που ανοίγω ξεχωριστό topic για αυτό το πράγμα.
Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τη βοήθεια σας!

Ευχαριστώ!

Στο bitstamp περνάνε πλέον τα Ελληνικά δημόσια έγγραφα όπως ταυτότητες και λογαριασμοί τηλεφώνου κτλ. Το κακό είναι ότι μπορεί  να κολλήσεις με την ταυτοποίηση της κατοικίας καθώς θέλουν λογαριασμό στο όνομα σου. Δες και το kraken που μέχρι ένα ποσό σου ζητάει μόνο την ταυτότητα. Δεν ξέρω όμως αν περάσει εκεί η Ελληνική ταυτότητα. Λογικά θα περάσει.
Και τα έγγραφα θα πρέπει να είναι σκαναρισμένα από κάποιον εκτυπωτή και ανεβάζεις τις φωτογραφίες που έχεις σκανάρει.
Τώρα για μεταφορά μετά χρημάτων όταν δημιουργήσεις λογαριασμό απλά σου δίνει και έναν αριθμό τραπέζης με μερικά στοιχεία που εκεί θα στείλεις μέσω sepa χρήματα από την τράπεζα σου.]
Υπάρχει και το Coinbase που γίνονται αγορές με τις κάρτες ανάληψης αλλά εκεί έχει ποιο ακριβά fee. Δες και αυτό μήπως σε βολέψει καλύτερα καθώς είναι και η ποιο εύκολη διαδικασία.
Τέλος υπάρχουν και τα Bitcoin ATM στην Αθήνα σε κουκάκι , χαλάνδρι που είναι ο ποιο άμεσος και εύκολος τρόπος αγοράς bitcoin αλλά και εκεί με fee σχετικά μεγάλα από κάποιο ανταλλακτήριο.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Sak_the4 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
November 22, 2017, 10:41:20 AM
 #4

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν και μπερδεύτηκα λίγο.
Όχι δεν μένω Αθήνα. Από βόρεια Ελλάδα είμαι. Θεσσαλονίκη δεν έχει Bitcoin ATM από ότι είδα.
Είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές για κινητά τηλέφωνα τα οποία σου δημιουργούν ένα πορτοφόλι στο κινητό σου.
Κατόπιν μέσω Bitcoin ΑΤΜ αγοράζεις και μεταφέρεις στο πορτοφόλι του κινητού σου τα bitcoin.
Σωστά;
Εκεί όμως τα bitcoin δεν είναι πάρα πολύ ευάλωτα;
Να φανταστώ ότι μετά είναι απαραίτητο να μεταφέρεις τα bitcoin σου σε ένα ποιο ασφαλές σημείο όπως ένα πορτοφόλι εγκατεστημένο σε υπολογιστή;
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ ενός πορτοφολιού εγκατεστημένου σε σταθερού υπολογιστή από ένα πορτοφόλι που σου δημιουργεί μια εφαρμογή στο κινητό σου;  

Θα κοιτάξω και στο kraken αν είναι.
Φίλε chek2fire γνωρίζεις μέχρι ποιο ποσό στο kraken αγοράζεις μόνο με ταυτότητα?

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι αν γίνομαι κουραστικός με πράγματα που είναι γνωστά στους περισσότερους.
gidovoskos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
November 22, 2017, 10:51:16 AM
 #5

Στο kraken γίνονται δεκτά και φωτογραφία τα έγγραφα. Επίσης μέχρι δεύτερο επίπεδο ταυτοποίησης θα χρειαστει απλά να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου (αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται απόδειξη των στοιχείων) και έχεις τη δυνατότητα καταθεσης - ανάληψης μέχρι 2000$. Με κάθε επιφύλαξη αυτά μιας και εγώ τώρα μαθαίνω.

Απλά δώσε προσοχή στη συμπλήρωση των στοιχείων γιατί το όνομα δικαιούχου του λογαριασμού πρέπει να είναι ολόιδιο με το όνομα δικαιούχου του λογαριασμού τραπέζης απ τον οποίο θα γίνει η ενδεχομενη κατάθεση.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 22, 2017, 12:22:15 PM
 #6

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν και μπερδεύτηκα λίγο.
Όχι δεν μένω Αθήνα. Από βόρεια Ελλάδα είμαι. Θεσσαλονίκη δεν έχει Bitcoin ATM από ότι είδα.
Είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές για κινητά τηλέφωνα τα οποία σου δημιουργούν ένα πορτοφόλι στο κινητό σου.
Κατόπιν μέσω Bitcoin ΑΤΜ αγοράζεις και μεταφέρεις στο πορτοφόλι του κινητού σου τα bitcoin.
Σωστά;
Εκεί όμως τα bitcoin δεν είναι πάρα πολύ ευάλωτα;
Να φανταστώ ότι μετά είναι απαραίτητο να μεταφέρεις τα bitcoin σου σε ένα ποιο ασφαλές σημείο όπως ένα πορτοφόλι εγκατεστημένο σε υπολογιστή;
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ ενός πορτοφολιού εγκατεστημένου σε σταθερού υπολογιστή από ένα πορτοφόλι που σου δημιουργεί μια εφαρμογή στο κινητό σου;  

Θα κοιτάξω και στο kraken αν είναι.
Φίλε chek2fire γνωρίζεις μέχρι ποιο ποσό στο kraken αγοράζεις μόνο με ταυτότητα?

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι αν γίνομαι κουραστικός με πράγματα που είναι γνωστά στους περισσότερους.


υπάρχει μεγάλη επιλογή wallet. Διάλεξε από εδώ για ποιο σου κάνει

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

το electrum είναι μια καλή περιπτωση. Κατά την γνώμη μου καλύτερα να έχεις ένα κυρίως wallet στο pc και άλλο ένα στο κινητό για τις  καθημερινές πληρωμές. Τώρα για την ασφάλεια είναι κατά πόσο μπορείς να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σου μάθει καποιος τα private key που private key στην περίπτωση του electrum bitcoin wallet είναι κάποιες λέξεις που σου δίνονται όταν αρχικά τρέχεις το bitcoin. Αυτές δεν θα πρέπει να τις γνωρίζεις κανείς άλλος γιατί αν στις κλέψουν απλά χάνεις τα bitcoin σου.
Δεν υπάρχει διαφορά στο ποιο wallet έχεις. Αν η συσκευή που το τρέχεις έχεις ασφάλεια το wallet σου είναι και αυτό ασφαλές.
Ρώτα ότι άλλο θέλεις Smiley

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
saavedra29
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 22, 2017, 05:54:01 PM
 #7

Για κινητό προτείνο και εγώ το Electrum μια και χρησιμοποιεί το seed με τις 12 λέξεις. Τις 12 λέξεις γράφτες οποσδήποτε σε ένα χαρτί και φύλαξέ το. Είναι πολύ πιό απίθανο να μπει ένας γνώστης του bitcoin στο δωμάτιό σου να σου κλέψει το χαρτί από το να σβήσεις τα keys κατά λάθος από το κινητό-pc. Όσες φορές έγραψα passwords-keys σε χαρτί ποτέ δεν το μετάνιωσα  Cheesy
Sak_the4 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
November 23, 2017, 06:38:53 PM
 #8

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ξεκαθάρισα κάποια πράγματα στο μυαλό μου.
Είμαι σε δίλημμα αν θα κάνω μια προσπάθεια μια προσπάθεια να αγοράσω μέσω κρακεν ή να δημιουργήσω ένα πορτοφόλι και να αγοράσω μέσω ATM από Αθήνα που είναι πιθανό να κατέβω το επόμενο διάστημα.
Οι περισσότερες απορίες μου έγκειται στο τρόπο λειτουργίας των πορτοφολιών.

Αν εγκαταστήσω ένα πορτοφόλι στο κινητό μου και ένα στον υπολογιστή μου, σημαίνει αυτόματα ότι έχω δημιουργήσει 2 διαφορετικές διευθύνσεις στο Bitcoin, ανεξάρτητα εάν η εφαρμογή που χρησιμοποίησα για την εγκατάσταση των πορτοφολιών είναι η ίδια ή όχι.
Δηλαδή θα έχω δημιουργήσει δυο διαφορετικές διευθύνσεις στο Bitcoin και δυο διαφορετικά private key.
Τα λέω σωστά?
Εκτός από τα private key να φανταστώ ότι θα πρέπει να γράψω σε κάποιο χαρτί και να φυλάξω και τις διευθύνσεις μου στο Bitcoin?
Αν το κινητό ή υπολογιστής που έχω εγκατεστημένο πορτοφόλι για κάποιο λόγο καταστραφεί ή χαθεί ή χακαριστεί εγώ είμαι ασφαλής έχοντας τα private key μου φυλαγμένα σε χαρτιά?
Να φανταστώ ότι δεν πρέπει να αφήσω αρχεία με private key σε κινητό ή υπολογιστή σωστά?

Ελπίζω να δείξετε κατανόηση σε έναν νέο αλλά με όρεξη!
Ευχαριστώ!
mpufatzis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 128



View Profile WWW
November 23, 2017, 07:04:11 PM
 #9

Αν σκοπεύεις να αγοράζεις κατά διαστήματα BTC χρησιμοποίησε Kraken, μπορείς όμως να αγοράσεις μια μικρή ποσότητα από ATM και να πειραματιστείς πριν προχωρήσεις σε μεγαλύτερες ποσότητες.
Εγκατάστησε ένα πορτοφόλι στον υπολογιστή σου δοκιμαστικά για να δεις πως δουλεύει και θα καταλάβεις, μπορείς να αναζητήσεις βιντεο στο youtube.
Αν διαβάσεις (επιβάλεται) το ελληνικό φόρουμ πριν προχωρήσεις σε πορτοφόλια κτλ θα καταλάβεις πολλά από αυτά που ρωτάς.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ξεκαθάρισα κάποια πράγματα στο μυαλό μου.
Είμαι σε δίλημμα αν θα κάνω μια προσπάθεια μια προσπάθεια να αγοράσω μέσω κρακεν ή να δημιουργήσω ένα πορτοφόλι και να αγοράσω μέσω ATM από Αθήνα που είναι πιθανό να κατέβω το επόμενο διάστημα.
Οι περισσότερες απορίες μου έγκειται στο τρόπο λειτουργίας των πορτοφολιών.

Αν εγκαταστήσω ένα πορτοφόλι στο κινητό μου και ένα στον υπολογιστή μου, σημαίνει αυτόματα ότι έχω δημιουργήσει 2 διαφορετικές διευθύνσεις στο Bitcoin, ανεξάρτητα εάν η εφαρμογή που χρησιμοποίησα για την εγκατάσταση των πορτοφολιών είναι η ίδια ή όχι.
Δηλαδή θα έχω δημιουργήσει δυο διαφορετικές διευθύνσεις στο Bitcoin και δυο διαφορετικά private key.
Τα λέω σωστά?
Εκτός από τα private key να φανταστώ ότι θα πρέπει να γράψω σε κάποιο χαρτί και να φυλάξω και τις διευθύνσεις μου στο Bitcoin?
Αν το κινητό ή υπολογιστής που έχω εγκατεστημένο πορτοφόλι για κάποιο λόγο καταστραφεί ή χαθεί ή χακαριστεί εγώ είμαι ασφαλής έχοντας τα private key μου φυλαγμένα σε χαρτιά?
Να φανταστώ ότι δεν πρέπει να αφήσω αρχεία με private key σε κινητό ή υπολογιστή σωστά?

Ελπίζω να δείξετε κατανόηση σε έναν νέο αλλά με όρεξη!
Ευχαριστώ!
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
November 23, 2017, 07:16:47 PM
 #10

Αν εγκαταστήσω ένα πορτοφόλι στο κινητό μου και ένα στον υπολογιστή μου, σημαίνει αυτόματα ότι έχω δημιουργήσει 2 διαφορετικές διευθύνσεις στο Bitcoin, ανεξάρτητα εάν η εφαρμογή που χρησιμοποίησα για την εγκατάσταση των πορτοφολιών είναι η ίδια ή όχι.
Δηλαδή θα έχω δημιουργήσει δυο διαφορετικές διευθύνσεις στο Bitcoin και δυο διαφορετικά private key.
Τα λέω σωστά?

Ναι, είναι σαν να έχεις 2 λογαριασμούς στο Paypal. Ή σα να έχεις 2 πορτοφόλια στην τσέπη σου.

Εκτός από τα private key να φανταστώ ότι θα πρέπει να γράψω σε κάποιο χαρτί και να φυλάξω και τις διευθύνσεις μου στο Bitcoin?
Αν το κινητό ή υπολογιστής που έχω εγκατεστημένο πορτοφόλι για κάποιο λόγο καταστραφεί ή χαθεί ή χακαριστεί εγώ είμαι ασφαλής έχοντας τα private key μου φυλαγμένα σε χαρτιά?

Το seed phrase θα φυλάξεις, που είναι 12 με 24 λέξεις.

Να φανταστώ ότι δεν πρέπει να αφήσω αρχεία με private key σε κινητό ή υπολογιστή σωστά?

Το seed phrase δεν πρέπει να το σώσεις στον υπολογιστή ή κινητό.

Μακροπρόθεσμα, αν μαζέψεις ένα σεβαστό ποσό, θα πρέπει να το κρατάς είτε σε hardware wallet, είτε σε κινητό/υπολογιστή που δεν μπαίνει ποτέ online. Οδηγίες για το τελευταίο υπάρχουν στο http://docs.electrum.org/en/latest/coldstorage.html. Υπολογιστής και κινητό που μπαίνουν online είναι ανασφαλή περιβάλλοντα για να κρατάς μεγάλα ποσά.

Sak_the4 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
November 24, 2017, 05:56:36 PM
 #11

Σε ευχαριστώ Dimitri..ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Έχουν σπάσει τα νεύρα μου μιλάμε.

Πήγα να κάνω λογαριασμό στο κρακεν (διότι δεν έχω αποδεικτικό κατοικίας στο όνομά μου και από τι διάβασα εδώ στο κρακεν ως ένα ποσό δεν χρειάζεται) και κολλάει απίστευτα. Έκανα μια ώρα να κάνω ένα απλό account. Πήγα μετά να δουλέψω κάποιες επιλογές πάλι κολλούσε. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εντάξει και ασφαλές το συγκεκριμένο.
Μετά μπήκα Bitstamp που έχω ένα απλό account. Προσπαθώ εδώ και ώρα να κάνω 2factor authentication αλλά τπτ. Κατέβασα την εφαρμογή της google στο κιν, περνάω από την κάμερα το barcode από το Bitstamp, βάζω τον 6ψήφιο στο κατάλληλο πεδίο στο Bitstamp και μου βγάζει ότι είναι λάθος.

Όλα μια χαρά δηλαδή..πφφφ
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 24, 2017, 06:09:39 PM
 #12

έπεσες και εσύ πάνω στην εποχή που γίνετε χαμός με κίνηση Tongue Το kraken μια χαρά είναι αλλά λόγο του φόρτου από τον πολύ κόσμο έχει αυτά τα προβλήματα. Δοκίμασε και το Coinbase

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Sak_the4 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
December 06, 2017, 07:07:18 PM
 #13

Καλησπερίζω την κοινότητα!

Προσπάθησα να κάνω verify εκ νέου μέσω kraken αλλά κολλούσε και παλι και το παράτησα γιατί μου έσπασε τα νεύρα.
Θα προσπαθήσω να κάνω μέσω bitstamp.
Πήγα στην ΔΕΗ και έκανα αλλαγή όνοματος για να έχω απόδειξη κατοικίας. Όμως ο πρώτος λογαριασμός στο όνομα μου θα έρθει σε ενάμιση μήνα περίπου Undecided
Θα μπορούσα μήπως αντί για αυτό να τους στείλω το συμβόλαιο που το έχω είδη στα χέρια μου?  Roll Eyes
Γνωρίζει μήπως κάνεις αυτήν την λεπτομέρεια?
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
December 06, 2017, 10:00:00 PM
 #14

Όχι δεν μένω Αθήνα. Από βόρεια Ελλάδα είμαι. Θεσσαλονίκη δεν έχει Bitcoin ATM από ότι είδα.

Πλέον έχει: https://www.facebook.com/bcash.greece/photos/a.1688546471467741.1073741828.1506728276316229/1980717328917319/?type=3&theater

Επίσης μπορείς να αγοράσεις και με κατάθεση σε Ελληνική τράπεζα μέσω Chip-Chap, BCash.gr και Bitcoinsgreece. Οδηγίες για το πρώτο δες εδώ: https://weacceptbitcoin.gr/#buybitcoin

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 06, 2017, 11:31:14 PM
 #15

Καλησπερίζω την κοινότητα!

Προσπάθησα να κάνω verify εκ νέου μέσω kraken αλλά κολλούσε και παλι και το παράτησα γιατί μου έσπασε τα νεύρα.
Θα προσπαθήσω να κάνω μέσω bitstamp.
Πήγα στην ΔΕΗ και έκανα αλλαγή όνοματος για να έχω απόδειξη κατοικίας. Όμως ο πρώτος λογαριασμός στο όνομα μου θα έρθει σε ενάμιση μήνα περίπου Undecided
Θα μπορούσα μήπως αντί για αυτό να τους στείλω το συμβόλαιο που το έχω είδη στα χέρια μου?  Roll Eyes
Γνωρίζει μήπως κάνεις αυτήν την λεπτομέρεια?


δοκίμασε το αλλά δεν νομίζω να το δεχθούν αλλά δέχονται αντί για λογαριασμούς και bank statement. Μπορεί να στο βγάλει άμεσα η τράπεζα σου και στα αγγλικά ποιό καλά και να στείλεις αυτό άμεσα για verify.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
NicolasGR
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 1


View Profile
December 07, 2017, 10:36:23 AM
 #16

Επειδή κι εγώ κόλλησα με kraken και μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να τραβήξω τα btc και να τα παώ αλλού έχω καταλήξει σε cryptopia ανάμεσα σε 8-9 exchanges το ποιο γρήγορο, αρκετά ασφαλές και λειτουργικό. Ξεκινάς με 2BTC όριο και τα έγγραφα όταν κι εφόσον περάσουν σου δίνουν δυνατότητα 100btc...
serpikos74
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
December 14, 2017, 07:04:39 PM
 #17

καλησπερα σε ολους
ποια η αποψη σας για το cex.io wallet
σε σχεση με το coinbase
the_observer
Member
**
Offline Offline

Activity: 393
Merit: 15


View Profile WWW
December 17, 2017, 01:56:24 PM
 #18

καλησπερα σε ολους
ποια η αποψη σας για το cex.io wallet
σε σχεση με το coinbase
Αν εχω καταλαβει καλα απο αυτα που διαβαζω, δεν πρεπει να χρησιμοποιεις wallet ανταλλακτηριων και αυτο διοτι αν για καποιο λογο το ανταλλακτηριο κλεισει χανεις τα νομισματα σου (οπως εχει συμβει μια δυο φορες στο παρελθον).


chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 17, 2017, 11:19:37 PM
 #19

καλησπερα σε ολους
ποια η αποψη σας για το cex.io wallet
σε σχεση με το coinbase
Αν εχω καταλαβει καλα απο αυτα που διαβαζω, δεν πρεπει να χρησιμοποιεις wallet ανταλλακτηριων και αυτο διοτι αν για καποιο λογο το ανταλλακτηριο κλεισει χανεις τα νομισματα σου (οπως εχει συμβει μια δυο φορες στο παρελθον).




σωστά. online wallet σημαίνει ότι αφήνεις και τα bitcoin σου στις διαχείριση τρίτων. Αν αυτά τα ανταλλακτήρια κλείσουν η οι τύποι που τα διαχειρίζονται απλά πάρουν τα λεφτά και την κοπανήσουν χάνεις και τα bitcoin σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!