|
November 23, 2017, 07:46:11 AM |
|
CAT, x fiyattan alıp üzerinde %y kadar kar gördüğünde satan ama tekrar almak için piyasa durumunu da kontrol eden bir bot. Hap gibi bir formülü yok. Bottan çok coinler üzerinde çalışmanız gerekli. Denemeniz gerekli. Ama tüm bunlar da optimizasyon için size yeterli veriyi sağlamayacak. Uzun süre mesai yapmanız ve elinizin sürekli üstünde olması gerekli.
Şöyle iki örnek vereyim,
X coini ele alalım. Diyelim ki son 1 aydır yatayda seyrediyor. 0,005 BTC ile 0,006 BTC arasında gidip geliyor. Bu coin için yapmanız gereken ayar 0,005 te al, 0,006 da sat. Tekrar almak için 0,005'i bekle.
Y coini de artış trendinde olsun. Yine geriye dönük bakın, nereden başlamış trend ve nereye kadar gelmiş. Hangi zaman intervallarında ne kadar artış göstermiş. Diyelim ki toplam 1 aylık bir süreçte %20 değer kazanmış olsun. Bu durumda botun satış noktasını %20'ye ayarlamak da iyi bir şey değil, %1 ayarlamak da iyi bir şey değil. Haftada bir işlem hedefliyorsanız %2 ile %5 arasında bir değer vermek daha uygun olacak. Tekrar alış için ise ilk örnektekinin aksine piyasa koşullarını gözetmelisiniz.
Tekrar belirteyim, önemli olan bot ayarları değil. Seçtiğiniz coinlerin karakteristiği. Kısa, orta ve uzun vadede neler olacağını öngörmeniz gerekli. Saldım çayıra mevlam kayıra yöntemi gibi bir şey hedefliyorsanız öyle bir dünya yok malesef.
Bot ayarları açısından bakarsak da bir çok olanak sunuyor size. Stoploss'unuzu belirleyebilirsiniz, belirli yerlerde başlayıp belirli yerlerde durabilirsiniz. Aslında bir bottan istenebilecek tüm özellikler var. Ama dediğim gibi, bottan ziyade ne yapacağını bilen bir yönetici gerekli. Bot sadece o yöneticinin elle işlem yapamama riskini ortadan kaldırıyor. Başka bir numarası yok.
|