Bitcoin Forum
May 06, 2024, 04:06:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin tarihin en büyük ponzisi olmaya aday olabilir mi?  (Read 987 times)
bitpazari (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 22, 2017, 10:18:59 PM
Last edit: November 24, 2017, 07:39:44 AM by bitpazari

Evet yorumları alayım, neden böyle bir başlık açtım şimdilik düşüncemi çok fazla paylaşmayacağım. Farkındalık var mı, benim gibi düşünenler var mı, yorumları görmek istiyorum. Sığ yorum yapacak olan üyeler varsa lütfen başka konularda postlarını çoğaltsınlar. Bitcoin'in geleceğini düşünerek tartışabiliriz. Bitcoin 1 milyon dolar olacak diyenlerden olmadığımı anlamışsınızdır aynı şekilde bitcoin ponzidir demiyorum ancak ponzi adayı veya "sonu" bu şekilde bitebilir mi?

Bir kaç kuruş kazanıyorsunuz diye sert çıkışmayın bende kazanıyorum az da olsa ama büyük payı kimler götürüyor ve dönen dolaplar nelerdir. Bitcoin'e olan aşırı güveniniz nereden geliyor. Piyasa çok büyük patlatmazlar denilmekte, bende bir ihtimal işte bu yazdığım sebepten dolayı tarihin en büyük ponzisi olarak akıllarda kalabileceğini düşünüyorum. Bitcoin ponzi değildir zaten olamaz ama ortada kontrolsüz büyüyen ve emekleme aşamasında olan bir düzen var ponzi olarak adlandırmak belki doğru olmayacaktır ancak en azından fiyat artışının en başlıca sebebi ponziye benzer olmasıdır. Benzerlikleri bulmayı size bırakıyorum.

Önceden topluluk büyüyor talep artıyor fiyat haliyle artacak diyorduk hatta 10.000 doları aşacağını çok önceden bekliyordum ve bekleyenler var. Fakat birileri düzeni bizden çok daha iyi bildiği için suistimal ediyorlar ve işte ponziye benzer yapısı burada başlıyor. Kontrollü bir şekilde bu işi sürdürmek isteyecekler belki hiç patlamayacak ancak bu birileri ceplerini fazlasıyla doldurmuş ve doldurmaya devam ediyor olacaklar. Ben şu kadar kazandım zengin oldum çıkış yaptım veya Hamdi Bol gibi emekli oldum diyen var mı aramızda?
1714968374
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714968374
Reply with quote  #2

1714968374
Report to moderator
1714968374
Hero Member
*

Ignore
1714968374
Reply with quote  #2

1714968374
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714968374
Hero Member
*

Ignore
1714968374
Reply with quote  #2

1714968374
Report to moderator
1714968374
Hero Member
*

Ignore
1714968374
Reply with quote  #2

1714968374
Report to moderator
1714968374
Hero Member
*

Ignore
1714968374
Reply with quote  #2

1714968374
Report to moderator
A.ozcan
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
November 22, 2017, 10:47:40 PM

Merhaba,konu güzel ve bundan sonra yazılacakları da şimdiden merak ediyorum.Gelelim benim fikrime herhangi bir finansal yatırım aracının ponziye dönüşmesi için kaynağı beslemeyi bırakması gereklidir.BTC'nin kaynak akımı görünen o ki proje olarak hayata geçemese de,kazanılan nemayla beraber reklamını yaparak büyüyor.Ancak bir gün bu kaynağa türlü sebeplerden(hükümetler,bankalar,hack,global işletmeler,borsa iflasları vb..)kapital akışı durusa,%100 dünyanın gördüğü en büyük ponzi olacaktır.Lakin şu şartlarda para oluk oluk akıyor.Saygılar..
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
November 22, 2017, 11:50:02 PM
Last edit: November 23, 2017, 12:01:53 AM by Lethapudi

Bu size neyi andırıyor?

Mart 2017'den itibaren başlayan herkes için kazan-kazan dönemi olmasaydı bugün Bitcoin hakkında iyi şeyler değil, kötü şeyler söylüyor olurduk. Biz bile satın aldığımız 1 Ethereum'u 14 katına sattık o zamanlar forumda sadece otuz kişiydik şimdi bin kişiyiz o aradaki 970 kişinin parasıyla Ethereum satın alınmasaydı ben elimdeki Ethereum'u 14 katına satamazdım.
TexasofblackseA
Sr. Member

Activity: 359
Merit: 250

View Profile
November 23, 2017, 06:55:20 AM

Bence bitcoin tarihin en büyük ponzisi olmaya aday olmuş durumda zaten. Bu sonuca varmamızı sağlayacak elimizde oldukça veri bulunuyor bana göre. Ya da ponzi olmasa da ponzilerin sonunda yatırımcıların başına ne geliyorsa bitcoin yatırımcılarının başına da aynısı gelebilir.

Öncelikle cüzdanlarda bulunan bitcoin miktarının yüzde doksanının toplam cüzdan sayısının yüzde onuna denk gelen sayıda cüzdanda bulunduğu söyleniyor. Bu çok ürkütücü bir rakam. İkincisi bitcoinin çıkış tarihinden bu yana yapmış olduğu hareketlere bakarsak çok ani hareketler yaptığını kısa zaman dilimlerinde yüzde yüzlere varan hatta geçen oranlarda hem artış hem de azalış hareketlerini peşpeşe yaptığını görüyoruz. Bu hareketler sadece insanların bitcoine olan ilgisinin azalmasıyla veya artmasıyla açıklanamaz. Ve insana ister istemez belirli bir topluluk tarafından bitcoinin değerine yön verildiğini düşündürtür.

Bitcoine teknik açıdan bakarsak, piyasaya çıkan yüzlerce yeni proje var ve bu projelerin arasından yeni bitcoinlerin çıkması, kriptopara yatırımcısının aniden bu projelere yönelerek bitcoinin pabucunun dama atılması her zaman olası. Ayrıca bu yeni projelerin, fiattan kriptoparaya geçişin bitcoinden bağımsızlık oranını günden güne artırması da cabası. Daha da önemlisi blockchain teknolojisi de evrime uğruyor, blockchainde yapılan işlemleri doğrulayan mekanizmanın yapısının değişmesi buna bağlı olarak da madenciliğin ortadan kalkması da söz konusu.

Tüm bu veriler birleştiğinde, bitcoinin ponzi olmaya aday olduğunu ya da bitcoin ponzi olmasa da yatırımcılarının başına, ponzi sonunda yatırımcılarının başına her ne geliyorsa aynısının gelebileceğini söyleyebiliriz, ihtimal dahilinde.
cenk279
Full Member

Activity: 135
Merit: 101

View Profile
November 23, 2017, 07:52:07 AM

teknoloji olarak ponzi olması imkansıza yakın. şu anda kral bitcoindir. ama daha sonra kral öldü yaşasın yeni kral demiyeceğimiz ne malum ? ha bitcoin olmuş ha cartcoin ha curtcoin. önemli olan bence bu blockchaindir. buradaki insanların sonuçta milyon dolarları yok. 3-5 ne kar edebiliriz bu sistemde onun peşindeler. bitcoin çöp oldığunda da erkenden bitcoinden kaçarak atıyorum bitcoingolda geçmek. yoksa burada kimsenin ponzi olacak veya olmmayacak diye yatırım yaptığını sanmıyorum. umurunda da değildir sanırım Smiley
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
November 23, 2017, 09:07:07 AM

Bitcoin'in kontrolsüz büyümesinin nedeni aşırı alım talebidir.
Satış kademeleri pek fazla değil ve bitcoinin yeni rekorlar kırdığı haberler yeni yatırımcıları davet ediyor.
Doğrudur, hızlı büyüyor ve bir noktada patlayacak. Ama bu patlama çöküp, gideceği anlamda değil.
Spekülatörler isterlerse daha fazla yatay hareket yapabilirlerdi fakat bu işlerine gelmiyor olmalı.
Belki ellerindeki tuttukları bitcoinleri halen yeterince satamadılar.

8000'den 5000'e düşür ve sonra hemen yükselt.
Borsadaki hisse senedi piyasası olsa çoktan soruşturma açılmıştı ama bu piyasalar borsadan daha hızlı tepkiler veriyor.

Lafı uzatmayayım asıl anlatmak istediğim şu.
Nasıl dolar/TL kurunda zamanında sert yükseliş olduysa bitcoin de onu yapıyor.
Bu fiyatlar bir süre sonra daha yavaş yükselecektir.
Benim temennim artık aylar boyunca yatay harekete geçmesi şeklinde olacak.

Bitcoin bence ponzi olamaz. Yalnızca sert yükselme sorunu var Smiley Bir vakit gelir onu da yataya çevirirler.
balporsuk
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
November 23, 2017, 09:50:40 AM

Ponzi sistemi denilince aklıma ilk olarak "titan saadet zinciri" geliyor. Sisteme ilk girenler daha sonra girenlerin parasıyla  para kazanıyordu.  Hiç bir üretim, yatırım olmayan bu sistem sonunda en son girenler dolayısıyla  para kaybedecekti.
Yakın zamanda " mega" diye bir sistem çıktı. İnternet sitesi satıyoruz.  Siz sattıkça ve üye yaptıklarınız sattıkça size para gelecek diyordu. İnsanlar  burda bir hizmet üretiliyor diye sisteme dahil oluyordu. Gerçekten haramla işi olmadığına emin olduğum çok yakınlarımdan bile giren oldu.  Evet bir internet sitesi vardı ortada ama 20-30 tl'ye hatta ücretsiz yapılabilecek site için sisteme yeni girenlere 200-300 tl ye site satıyorlardı güya. Kısacası değersiz bir ürün fakat yüksek bir değer vardı

Bitcoin ortaya anonimlik, hızlı transfer, düşük komisyon ücretleri gibi çok önemli hizmetler koydu. Fakat ilk başlarda harika giden sistemde şu anda transfer süreleri çok yavaş, fee çok yükseldi, anonimlik pek fazla yok, devlet tekelinden madenci tekeline gidiyoruz.  Üstüne üstlük paramıza birşey olursa arkamızda hiç olmazsa devlet güvencesi vardı, bitcoinde  private keyi kaybettiysen güle güle. Günlük hayatta kullanımıda pek mümkün gözükmüyor gibi.
Yani değersiz bir ürün, yüksek bir değeri var şu anda. Bu ponzi olmasada bir sistemde bir balon olduğu anlamına gelir.
Kendimizi
" Bu sistem daha bebek büyüyecek"
"İnsanlar buna bu değeri biçtiği için bu fiyatta" .
"21 milyon adet ile sınırlandığı için değerli. "Sisteme yeni girenlerin parasıyla değer kazanıyor"
 vs vs argümanlarla kandırıyoruz gibi geliyor bana.

Bitcoin ürünü ponzi sistemi değildir. Fakat  "yatırımcıları" ponzi kafasındadadır.
Bu tüm crypto para ekosistemi için aynıdır.   Bir coin bize kaç kat kazandırdıysa okadar iyi bir projedir şeklinde değerlendiriyoruz.

Bitcoin bir devrim  başlatmıştır. Bu devrim nereye doğru evrimleşir bilinmez.
Bu karmaşıklık sürecinde herkes kendi cebini doldurma, parasını katlama derdinde olacaktır.

Umarım bende  gelecekte hem paramı katlayacağım hemde gerçekten kullanışlı olan bir sisteme yatırım yaparım.
tendor
Full Member

Activity: 350
Merit: 102

View Profile
November 23, 2017, 10:25:15 AM

bugun ponzi diyenler yarin bakkaldan ekmek alinca btc kullanacaklar. cok komik.
adamin1i
Member
**

Activity: 539
Merit: 20

View Profile
November 23, 2017, 11:47:56 AM

Aslına bakılırsa ponzi diye düşünülmesi için gerekli tüm ergümanlar mevcut

zamanında bilmem kaç dolara aldığı coin şuan bilmem kaç x yaptı gibi cümleler.
18 yaşında milyoner olanlar.
bu işle uğraşanların genelde çok genç olması.
abi 2 hafta onnce aldım x fiyata şimdi şu kadar oldu demeler vs.

ne bu işin arka planını ne geleceğe dair önemini ne de bu konuda yaşanabilecek olumsuzlardan bahsedilmiyor.

sanki her şey çok güllük gülistanlık gibi yatırım tavsiyeleri verenler var Smiley
panteraforlife
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
November 23, 2017, 02:02:57 PM

Bu size neyi andırıyor?

Mart 2017'den itibaren başlayan herkes için kazan-kazan dönemi olmasaydı bugün Bitcoin hakkında iyi şeyler değil, kötü şeyler söylüyor olurduk. Biz bile satın aldığımız 1 Ethereum'u 14 katına sattık o zamanlar forumda sadece otuz kişiydik şimdi bin kişiyiz o aradaki 970 kişinin parasıyla Ethereum satın alınmasaydı ben elimdeki Ethereum'u 14 katına satamazdım.

Bu bize bir çeşit piramit sistemini andırıyor fakat piramit sistemlerinde havuzda para kalmayınca sistem kapatılırken, Bitcoin son madenci fişi çekene kadar devam ediyor. Buda demek oluyorki Bitcoin'in ponzisi yatırımcılarına zarar ettirmesidir, Bitcoin'e olan talep azalınca sistem kapanmıyor ama yinede bir ponzi durumu sözkonusu. Sistemin kapanmadığı ponzi olmadığı anlamına gelmiyor.
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
November 23, 2017, 02:26:36 PM

önce tanımdan başlayalım

"Ponzi Oyunu ya da Ponzi Düzeni, (İngilizce: Ponzi Scheme), yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir."

sonra soruları soralım,

bu tanıma göre bugün bitcoin alan birisi için garanti para vaadi bulunuyor mu? ay sonunda yıl sonunda kesinlikle şu kadar kazanacaksın denilip bu para elinize geçiyor mu?
birilerinin 10k 100k olacak bitcoin al demesi ile size belirli bir süre sonunda al sana 1 bitcoin kazandın demesi arasında bir fark var mı?
sıfır risk alarak sadece kazanç vaadi var mı?
olasılık dışı kazanç vaadleri var mı? 1000 TL yatır ay sonunda 2000 TL ödeme alacaksın gibi?
eğer bir varlığın alınıp satılması ponzi ise, forex, hisse senetleri yada değerli metaller de ponzi olarak değerlendirilebilir mi?

BTC nin ponzi olup olmadığını yukarıdaki kriterlerin cevaplarına göre anlayabilirsiniz.

Bir varlığın aşırı değerlenmesi ponzi şeması olarak değil olsa olsa balon teorisiyle açıklanabilir.
Undermood
Legendary
*

Activity: 950
Merit: 1000

View Profile
November 23, 2017, 04:42:45 PM

Türkiye`de madencilik yapılır mı sorusuna geldiğimizde forumlarda ve internette bir çok kişinin fikirlerini beyan ettiğini görüyoruz. Ancak genelde bu fikirleri yazanların yatırımdan bekledikleri ile aslında bir yatırımın ne olduğu arasında fark olduğunu görülebilir.

Sanal para birimi olan Bitcoin’i kullanarak zengin olanların listesi de her geçen gün artmaya devam ediyor. Dilerseniz bir kaç zengin olanlar gösterim size....

Kristoffer Koch: Norveçli öğrenci Kristoffer Koch, Bitcoin’in ilk piyasada görüldüğü 2009 yılında 150 Kroner (27 dolar) yatırım yaparak 5.000 Bitcoin satın almıştı. 2013 yılında yaptığı yatırımı hatırlayan Koch, şifresini hatırlamak için biraz çaba sarf etse de hoş bir sürpriz onu bekliyordu. 2009 yılında aldığı 5.000 Bitcoin’in değeri binlerce kez katlanarak yaklaşık 900 bin dolar seviyesine ulaştı.

Charlie Shrem: Sadece 26 yaşında olmasına rağmen şimdiden milyoner. Kendisi, Manhattan’daki en meşhur gastro barlarından ve bölgede ilk Bitcoin kabul eden müesseselerden biri olan, Evr’in ortağı. Ayrıca Bitcoin alım-satım platformu olan Bitlnstant’ın kurucusu. Toplam 45 milyon dolarlık bir serveti olduğu tahmin ediliyor.

Roger Ver: Piyasadaki en güçlü Bitcoin yanlısı olarak biliniyor ve kripto para sahasındaki büyük yatırımcılardan biri. Şu an Tokyo’da yaşayan Roger Ver, Bitcoin ile ilgili onlarca projeyle uğraşıyor. “Bitcoin, dünya tarihinin internetten sonraki en önemli buluşu” şeklindeki ifadesi, en ünlü söylemleri arasında. Roger Ver’in 52 milyon dolarlık serveti olduğu tahmin ediliyor.

Cameron ve Tylor Winklevoss: Mark Zuckerberg’in Facebook’u kendilerinden çaldığını iddia eden kardeşler, var olan tüm Bitcoin’lerin yüzde 1’ine sahip. Harvard mezunu olan ikizler, yaptıkları yatırım ve Bitcoin alım-satım fonları ile kendilerinden söz ettirmeye devam ediyor. En ünlü söylemleri ise: “Bitcoin, Facebook’tan daha büyük olacak”. 400 milyon doların üzerinde bir servete sahip oldukları söyleniyor.

Jered Kenna: ABD’de açılan ilk Bitcoin borsası olan Tradehill’in kurucusu ve icra kurulu başkanı olan Kenna, Bitcoin işine 2009’da girişti. Ayrıca, San Francisco’nun Mission District’inde bulunan 20 Mission – Hacker Hotel’in de sahibi. 30 milyon dolarlık servete sahip olduğu tahmin ediliyor.

Yifu Guo: Avalon’un kurucusu olan Yifu Guo, Bitcoin madenciliği için özel üretilmiş donanımlar olan ASIC tabanlı çipleri yaratan ilk girişimci. Aynı zamanda Bitcoin uzmanı olan Guo, 2011 yılından beri Bitcoin’le ilgileniyor.

Bruce Wagner: Amerikalı online talk show sunucusu olan Bruce Wagner, kripto parada yüksek miktarda kazançlar sağladı. Bitcoin’in başından beri destekçisi olan Wagner, aynı zamanda düzenlediği çeşitli konferanslarla Bitcoin’i anlatmaya devam ediyor.

Mark Karpeles: Japonya merkezli ilk ve bir zamanların en büyük Bitcoin borsası olan MT.GOX’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Kerpeles, kripto para sayesinde zengin oldu. 500 milyon dolar civarında bir servete sahip olduğu iddia edilen Kerpeles’in o güne kadar yanında olan şans 2015’te Japon polisi tarafından tutuklanmasından beri pek yanında değil…

Eric Voorhees: Bitcoin girişimcisi ve aktivisti olan Eric Voorhees, birçok projeye imzasını attı. En çok bilineni ise Bitcoin ile çalışan ilk kumar sitesi olan SatoshiDice. Voorhees daha sonra SatoshiDice’ı o zamanki değeri 11,5 milyon dolar olan 126.315 Bitcoin karşılığında sattı.

Gavin Andresen: Bitcoin sisteminin mucidi olan Satoshi Nakamoto’dan sonra bu projeye en çok emek harcayan kişi olarak bilinen Gavin Andresen Bitcoin alanındaki en önemli programcılardan. Aynı zamanda her ne kadar serveti bilinmese de en önemli Bitcoin yatırımcılarından biri olduğu söyleniyor.

Brian Armstrong ve Fred Ehrsham: Bitcoin cüzdan servisi olan Coinbase’in kurucularıdır. Girişimleri büyük miktarda yatırım alarak ticari başarıyı yakalamış ve ilk Bitcoin start up şirketlerden biri oldu.

Vitalik Buterin: Genç bir bilgisayar programcısı ve teknoloji yazarı olan Vitalik Buterin, ilk basılı Bitcoin dergisi olan Bitcoin Magazine’in kurucusudur. Buterin, başta Ethereum olmak üzere kripto para tabanlı birçok projenin de sahibi.

Ben Lawsky: NYSDF’nin (New York Finansal Hizmetler Departmanı) Bitcoin yüzü olarak tanınan Ben Lawsky, BitLicense düzenlemelerinin başında bulunuyor. Bitcoin endüstrisinde gerçekleştirdiği çalışmaları aralıksız sürdüren Ben Lawsky, Bitcoin zenginleri arasında yer alıyor.

Zach Harvey: Bitcoin ATM üreticisi Lamassu’nun kurucusu ve CEO’sudur. Zach Harvey, Bitcoin zenginleri arasında yer alıyor.

Bobby Lee: Bobby Lee, Çin’in en büyük Bitcoin borsası olan BTC China’nın kurucusu ve genel müdürüdür. Kardeşi Charles Lee ile Bitcoin’den sonra en çok bilinen alternatif kripto para Litecoin’in mucidi oldu.

Tony Gallippi ve Stephen Pair: Satıcıların kolaylıkla Bitcoin kabul etmesini sağlayan Bitcoin ile ödeme sistemi BitPay’in kurucularıdır.

Tim Draper: Phillps Academy Andover, Stanford ve Havard’dan mezun olan Amerikalı girişim sermayedarı. Silk Road sitesinden ele geçirilen Bitcoin’lerin ilk açık artırmasında 30 bin, ikinci açık artırmada ise 2 bin BTC’yi verdiği teklif ile kazandı.

Andreas Antonopoulos: Nam-ı diğer “Bitcoin Hocası”. Vaktinin büyük bir çoğunluğunu Bitcoin’i anlatmaya ve onu öğretmeye adamış bir uzman. Yazdığı “Mastering Bitcoin” isimli kitap ile insanlara Bitcoin’i öğretmeyi amaçlayan ve katıldığı toplantılarda soruları cevaplayan Antonopoulos, Bitcoin’den zengin olanlar arasına girmiştir.

Sam Onat Yılmaz: Sam Onat Yılmaz, BitAngels’in kurucu ortağı. Bitcoin ve kripto para ekosistemi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. DApps (Decentralized Applications Fund) şirketinde yönetici olarak görev yapmakta.

Craig Wright: 2015 sonlarında Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin Craig Wright olduğuna dair iddialar ortaya atılmış fakat Wright bu konuda sessiz kalmıştı. Fakat sonunda bu sessizliğin bir gereği kalmadığına karar vermiş olmalı ki Wright gerçekten de Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu açıkladı. Bu Bitcoin dünyası için önemli bir gelişme olmakla beraber, bal tutan parmağını yalar misali Wright’ın Bitcoin’in en zenginlerinden biri olması da sürpriz değil. Net olmamakla baraber Wright’ın yaklaşık olarak 450 milyon dolar değerinde Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor.

Elbette zengin olmak için pek çok alternatif yol var. Ancak, Bitcoin zenginleri belki de geleceğin dijitalde olduğunun en önemli göstergeleri arasında yer alıyorlar. Siz de bu platformlar üzerinden neler yapabileceğinizi keşfedebilir, online girişimcilik konusunda daha fazla bilgiye Webrazzi sayfalarından ulaşabilirsiniz.

╓▄▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄╖,
         ,▄██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▄,
        ▄████▀▀░░        ░╙▀▓███▓,
      ,███╣▒▒▒░░╓╖╖╖╖╖╖,░░░▒▒╢▓▓▓[
     ╓▓██▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██▓╢▓▓▓▓
    ╖▒▓▓▓▓▓██████▀▀▀▀▀▀▀██████▓▓▓▓▒░,
   ╫▒▒▓▓▓▓▓▓▒               "▓▓▓▓▓▓  ╟
  ▐▓░░░▓▓▓▓▓▓╖              ▓▓▓▓▓▓░  ]
 ,▓▓░░░░╙▓▓▓▓▓▄           ╓▓▓▓▓▓▓`░░ ▐▓▌
 ╟▓▓▌░░░ ╙▓▓▓▓▓▓         ╓▓▓▓▓▓▓░░░░╓▓▓▓
 ╟▓▓▓▓   ░`▓▓▓▓▓▓,      ╟▓▓▓▓▓╜░░░░╓▓▓▓▓
 ╙▓▓▓▓▓,░ ░ ▓▓▓▓▓▓╖   ,▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒░╟▓▓▓▓▌
  ▓▓▓▓▓▓╖░   ╙▓▓▓▓▓▌ ╓██████▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓`
   ╙▓▓▓▓▓▌  ░░╙▓▓▓▓▓▓█████▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓
    ╙▓▓▓▓▓▓  ░░░▓▓▓▓▓▓███▓╢╣╢╢▓███▓█▀
      ▓▓▓▓▓▓@░░░░▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▀
        ▀▓▓▓▓▓▄░▒▒░▓▓▓▓▓▓██████▀▀
            ╙▀▀▀██████████▀▀▀`
InfinitusToken.io
███
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███

███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
   ███
⚑⚑ Read our Whitepaper
⚑⚑ Medium ⚑⚑ Telegram
[/ta
muratos
Member
**

Activity: 202
Merit: 10

View Profile
November 23, 2017, 07:49:15 PM

önce tanımdan başlayalım

"Ponzi Oyunu ya da Ponzi Düzeni, (İngilizce: Ponzi Scheme), yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir."

sonra soruları soralım,

bu tanıma göre bugün bitcoin alan birisi için garanti para vaadi bulunuyor mu? ay sonunda yıl sonunda kesinlikle şu kadar kazanacaksın denilip bu para elinize geçiyor mu?
birilerinin 10k 100k olacak bitcoin al demesi ile size belirli bir süre sonunda al sana 1 bitcoin kazandın demesi arasında bir fark var mı?
olasılık dışı kazanç vaadleri var mı? 1000 TL yatır ay sonunda 2000 TL ödeme alacaksın gibi?
eğer bir varlığın alınıp satılması ponzi ise, forex, hisse senetleri yada değerli metaller de ponzi olarak değerlendirilebilir mi?

BTC nin ponzi olup olmadığını yukarıdaki kriterlerin cevaplarına göre anlayabilirsiniz.

Bir varlığın aşırı değerlenmesi ponzi şeması olarak değil olsa olsa balon teorisiyle açıklanabilir.

kesinlikle doğru. ponzi yanlış bir terim. ponzide piramit zinciri şeklinde alt kademelerdeki insanları sisteme dahil edip üzerinden komisyon alıp, onların da sisteme yeni kurbanları dahil etmesi.

burada kullanılması gereken terim bitcoin balon mudur degil mi? bence bir balon ve patlayacak. ama patlayana kadar bize de güzel paralar kazandırdığı sürece sorun yok. daha iyi teknolojilerle arkadan gelen bazı alt coinler ise gelecekte bitcoinin yerine alacak. ama hangileri? bunu bilebilen ve yatırım yapan zaten zengin olur.
bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
November 23, 2017, 09:41:33 PM

önce tanımdan başlayalım

sonra soruları soralım,

kesinlikle doğru. ponzi yanlış bir terim. ponzide piramit zinciri şeklinde alt kademelerdeki insanları sisteme dahil edip üzerinden komisyon alıp, onların da sisteme yeni kurbanları dahil etmesi.

burada kullanılması gereken terim bitcoin balon mudur degil mi? bence bir balon ve patlayacak. ama patlayana kadar bize de güzel paralar kazandırdığı sürece sorun yok. daha iyi teknolojilerle arkadan gelen bazı alt coinler ise gelecekte bitcoinin yerine alacak. ama hangileri? bunu bilebilen ve yatırım yapan zaten zengin olur.

Kesinlikle btc nin her ne kadar bazı ülkelerde restoran cafe tarzı yerlerde kullanıldığı söylensede tx süreleri ve feeleri göz önüne alındığında ne yazık ki gelecek vaadetmediği apaçık ortada. Her ne kadar reel paranın yerine geçeceği söylense, düşünülsede bence  şu anki durum gözönüne alındığında çok zor. Bana gere btc nin yerine gelecek coin eth ve şu an zaten atılımada geçti. 3 4 farklı coinde yatırımım var ama en ümitli olduğum eth.
pinarsusar
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile
November 23, 2017, 11:26:11 PM

bence bu konuyla alakalı olarak aslında bakılması gereken bitcoin değişim aracı olup olmayacağı değil herkes alısverişin bitcoin ile yapılamayacağı yada 1m dolar olunca ne olacak peki gibi söylemlerle aslında var olmayan bir durumla değer yargısına varılıyor
Peki kaç kişi altınla alısveriş yapıyor yada artık kağıt paraların dahi kullanılmayıp sadce kredi kartı ile herseyin ödemesinin yapıldığı bir piyasada bence bitcoin sınırsız basılma yetkisi verilmiş kağıt paralara karşı yapılmış cok iyi bir rezerv para birimidir
ponziden bahsediceksek 2009 dan bu yana karsılıksız basılan  150 milyar doların piyasadaki dolar fiyatını nasıl düşürmediğini araştırısak daha uygun olur
suukool
Full Member

Activity: 413
Merit: 100

View Profile
November 24, 2017, 01:15:35 AM

Her şey ortada, her gün yenisi gelen fork haberleri, dedikodular, spekülasyonlar.. Bitcoin'in fiyatı tamamen balon şimdilerde insanlar Bitcoin cash gibi onlarca fork yapılabileceğini anladığı için yeni bir dedikodu çıkarttılar neymiş efendim Bitcoin cash, Bitcoin'in yerine geçecekmiş. Gerçekte olan ne biliyor musunuz? Bitcoin cash'ın tamamen çöp olduğu ve her isteyenin fork yapılabileceği anlaşıldı. Şu an gruplar bu tarz dedikodular ile ellerindeki Bitcoin cash'ları 5 katı fiyatından okutuyor ve servetlerine servet katıyorlar. Şu fiyattan Bitcoin satın alanın aklına yanarım bence tamamen ponzi konumunda bir piyasa ile karşı karşıyayız, 2018'de tokat yiyenler ve tokat atanlar olmak üzere iki gruba ayrılacağız.
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
November 24, 2017, 01:33:12 AM

Herkesin Bitcoin'in ponzi olduğunun düşünmesinin tek bir sebebi var oda AirDrop gibi dağıtılan Bitcoin forkları yani Bitcoin artıkları.. Ben bunların Bitcoin'e çok büyük bir zarar verdiğini düşünüyorum. Bugün Bitcoin değerlendiyse forklara borçlu, yarın Bitcoin değer kaybettiğinde bu değer kaybını yine forklara borçlu olacak..

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
bitcoincitr
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 251

View Profile
November 24, 2017, 02:12:12 AM

Sorun Bitcoin'de değil fork artıklarında ve Ethereum tabanlı çıkartılan birbirinin kopyası, tek amaçları milleti dolandırmak olan kriptoparalarda dolayısıyla dışarıdan ponzi gibi algılanıyor. Önemli olan blokzincir teknolojisi, Bitcoin gider itcoin gelir sorun değil.
Ergenekon
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 500

View Profile
November 24, 2017, 02:25:51 AM

blokzinciri anlamamış biri ancak bu başlık ile bir konu açabilir. gelecekte hepimiz neler olacağını göreceğiz.
bitpazari (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 24, 2017, 07:25:28 AM

blokzinciri anlamamış biri ancak bu başlık ile bir konu açabilir. gelecekte hepimiz neler olacağını göreceğiz.

Konuda nerede blok zinciri geçiyor? Bitcoin'i bilen duyan yatırım yapmak isteyenlerin yüzde kaçı blok zincirinden haberdar veya diğer kriptoların olduğunu biliyordur. Ethereum nedir bilen bile yoktur. Ben zaten bitcoin'in kullanım şekline değindim. Örneğin para nedir? Para hayatamızı kolaylaştırıcı unsur olmalıyken insanları köleleştiren sistemin parçası haline geldi.

Gelecekte gelecekte ileride, bak bir yanlışta bu şekilde yapılıyor, geleceğe değil günümüze bakarım. 
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: