Bitcoin Forum
May 22, 2024, 04:14:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Al Sattaki Mantığı Kuramıyorum  (Read 683 times)
e145 (OP)
Full Member

Activity: 142
Merit: 102

View Profile
November 25, 2017, 04:40:45 PM

Arkadaşlar merhaba mantığı kuramadım bir türlü yardımcı olursanız sevinirim.Anlayamadığım konu şu balinalar alış yapınca fiyat artar diyorlar ya örnekte ben balinayım ve
elimde 10tl var ve alış satış emirleride aşağıdaki gibi.

AL     SAT
9.5    9.6
9.4    9.7
9.3    9.8
9.2    9.9

10tl ile 9.5TL lik orderdan alırsam fiyat 9.4 e düşçek. Hepsini alacak param olsa 100TL mesela fiyat iyice düşçek mantık bu değilmi ben mi çok yanlış anladım.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
November 25, 2017, 04:53:15 PM

9.5 lik teklif verirse alış olmaz zaten 9.5 te alım emri var ve bekliyor. alım emri olarak girilir.
doğrudan alış yapmak için 9.6 girmen lazım. 9.6 yı alır ozaman.
daha sonra 9.6 alım emri olarak bekler. birisinin 9.6 dan satması gerekir. satan olmazsa alışında olmaz. bu şekilde fiyat yavaş yavaş artar.

tam ters düşünüyorsun.
o 9.5 9.4 alım emirleri
diğeri de satım emirleri

e145 (OP)
Full Member

Activity: 142
Merit: 102

View Profile
November 25, 2017, 04:58:12 PM

9.5 lik teklif verirse alış olmaz zaten 9.5 te alım emri var ve bekliyor. alım emri olarak girilir.
daha sonra 9.6 alım emri olarak bekler. birisinin 9.6 dan satması gerekir. satan olmazsa alışında olmaz. bu şekilde fiyat yavaş yavaş artar.

tam ters düşünüyorsun.
o 9.5 9.4 alım emirleri
diğeri de satım emirleri

off çok sağol ya valla kafam karışmış tabi satışı almam lazım Smiley teşekkür ederim hocam.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
November 25, 2017, 05:05:23 PM

tam ters düşünüyorsun.
o 9.5 9.4 alım emirleri
diğeri de satım emirleri

off çok sağol ya valla kafam karışmış tabi satışı almam lazım Smiley teşekkür ederim hocam.

oluyor öyle şeyler hele uzun süre grafiklere bakınca bi anda mavi ekran alıyorsun. beynine reset atmassan kafanda kuruyorsun da kuruyorsun.

ha bu balinalar bide geliyo.

satışta 9.7 ye 50btclik satış koyuyor. onu gören küçük yatırımcı başlıyor fiyatı düşürmeye.
9.6
9.5
9.4
9.3
sonra bizim balina 9.7 den alıp 9.3 e çekiyor hadi yine düşüşler başlıyor :d buda fiyat baskılanması oluyor işte satmak istiyormuş gibi görünüp asıl düşükten almaya çalışan balinaların oyunu .d
Leteravian
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
November 28, 2017, 10:25:37 AM

Alım satım yaparken sitelerin kestiği komisyon ücretlerine de dikkat et yoksa farkında bile olmadan dehşet derecede zararda kapatırsın işlemi...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
uykuhapi
Newbie
*

Activity: 26
Merit: 0

View Profile
November 29, 2017, 07:38:16 AM

Ben de benzer bir soru sormak istiyorum borsada ki al sat ile ilgili.
Ben bir alış emiri verdim. Sende bir satış emiri verdin. Sonuçta biri satacak ki alayım. İşlem gerçekleşti benim geçmişimde alış, senin geçmişinde satış olarak gözüktü.

Peki borsanın geçmişinde ne olarak gözüktü?   Neden bazen alışlar artıyor? Alış aynı zamanda birinin satması değil mi? Benim mantığıma göre bir alış olabilmesi için bir satışın olabilmesi gerekiyor. Borsada -ticaret oldu- dese anlardım, ama alış/satış demesini kafam bir türlü almıyor. Yardımcı olabilecek olan varsa sevinirim. Sanırım çok saçma herkesin bildiği bir temeli kaçırıyorum.
Saygılar
A.ozcan
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
November 29, 2017, 10:12:18 AM

Merhaba,borsada görmüş olduğun al-sat volume(işlem hacmi)kısmı halen daha gerçekleşmemiş alış veya satış emri verilmiş taleplerdir.Ne zaman ki senin dediğin gibi al sat işlemi gerçekleşir o zaman o coinin borsa tahtasındaki toplam volume işlenir(işte bu senin ticaret yazsalar anlarım dediğin yer oluyor).Saygılar..
simetri
Full Member

Activity: 405
Merit: 104

View Profile
November 29, 2017, 11:10:37 AM

Ben bir alış emiri verdim. Sende bir satış emiri verdin. Sonuçta biri satacak ki alayım. İşlem gerçekleşti benim geçmişimde alış, senin geçmişinde satış olarak gözüktü.

Peki borsanın geçmişinde ne olarak gözüktü?   Neden bazen alışlar artıyor? Alış aynı zamanda birinin satması değil mi? Benim mantığıma göre bir alış olabilmesi için bir satışın olabilmesi gerekiyor. Borsada -ticaret oldu- dese anlardım, ama alış/satış demesini kafam bir türlü almıyor. Yardımcı olabilecek olan varsa sevinirim. Sanırım çok saçma herkesin bildiği bir temeli kaçırıyorum.
Saygılar

Senin verdiğin alış emriyle benim verdiğim satış emri aynı olursa zaten açık emirlerde görünmez. Açık emirler MAKER emirleri olur. o emirlere göre alan ya da satan ise TAKER olur.

Borsanın işlem geçmişinde TAKER emirler görülür.
uykuhapi
Newbie
*

View Profile
November 29, 2017, 05:03:10 PM

Saygılar

Senin verdiğin alış emriyle benim verdiğim satış emri aynı olursa zaten açık emirlerde görünmez. Açık emirler MAKER emirleri olur. o emirlere göre alan ya da satan ise TAKER olur.

sanırım şimdi daha iyi anladım, o zaman bir alış-verişin olması için mutlaka bir maker ve bir taker in mu olması gerekiyor??.

Ortamda bir taker olmazsa, iki maker inatçı iki keçi gibi bekler durur. doğru mu anlamışım. acaba.
tanatoid
Jr. Member
*

Activity: 157
Merit: 3

View Profile WWW
November 30, 2017, 01:55:22 AM

Saygılar

sanırım şimdi daha iyi anladım, o zaman bir alış-verişin olması için mutlaka bir maker ve bir taker in mu olması gerekiyor??.

Ortamda bir taker olmazsa, iki maker inatçı iki keçi gibi bekler durur. doğru mu anlamışım. acaba.

Aynen taker yoksa işlemde yok. Btc nin son zamanlarda artmasının sebebi de tam olarak bu,taleple fiyat doğru orantılı olarak ilerliyor çok fazla talep var her duyan 1 ayda 2x yaptı 1 yılda 5x yaptı arabamı satayım gireyim kredi çekip gireyim mantığıyla bi şekilde atlıyor çünkü kolay para tatlı geliyor bunun sonucunda da fiyatlar bu şekilde devamlı yükseliyor. Bu yükseliş sürecinde balinalar ellerindekilerini çıkarıp bir spekulasyonla fiyatları tekrar düşürüp düşükten alıp tekrar yükselince satıyorlar Grin İşin özünde bu piyasada bugun 1 lira eden yarın 1000 edebilir yada bugün 1000 eden yarın 1 edebilir bu unutlmamalı, sabırlı ve soğuk kanlı olabilmeli.

korona ♛ CROWN YOUR LIFE! ♛ Be always in control with the Korona Coin.
uykuhapi
Newbie
*

View Profile
November 30, 2017, 09:08:10 AM

Saygılar

Aynen taker yoksa işlemde yok. Btc nin son zamanlarda artmasının sebebi de tam olarak bu,taleple fiyat doğru orantılı olarak ilerliyor çok fazla talep var her duyan 1 ayda 2x yaptı 1 yılda 5x yaptı arabamı satayım gireyim kredi çekip gireyim mantığıyla bi şekilde atlıyor çünkü kolay para tatlı geliyor bunun sonucunda da fiyatlar bu şekilde devamlı yükseliyor. Bu yükseliş sürecinde balinalar ellerindekilerini çıkarıp bir spekulasyonla fiyatları tekrar düşürüp düşükten alıp tekrar yükselince satıyorlar Grin İşin özünde bu piyasada bugun 1 lira eden yarın 1000 edebilir yada bugün 1000 eden yarın 1 edebilir bu unutlmamalı, sabırlı ve soğuk kanlı olabilmeli.

Teşekkür ederim. O zaman bir soru daha.

alan tarafta 9 btc lik bir alıcı var. fiyatı 30 000 den almaya hazır      satan tarafta 1 btc 30 000 den satacak ama diğerleri 1 btc 30 500 3btc 31 000 4btc 32 000

Ozaman ne oluyor. 9 betc almak isteyen 4 farklı fiyattan mı alıyor?   yada her zaman satan kadar alan btc olmazsa küsürat ne oluyor? nasıl ayarlanıyor. borsa bunu bir ortalama ile mi yapıyor?
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
November 30, 2017, 09:38:28 AM

Al / sat, buy /sell birbirine girmiş. Ask ve bid de eklersek üstüne iyice çorba olur. Hele bazı siteler ask ve bid'i ters yerleştiriyor tablolara. O da ayrı bir sorun. Kısayol vereyim size. Tabeleada gördüğünüz pahalı olan fiyat sizin alabileceğiniz, ucuz olan ise satabileceğiniz fiyat. Böyle yaklaşın, bir süre sonra göz alışır.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: