Bitcoin Forum
May 13, 2024, 08:56:37 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: GTX 1070'li Mining Rig Hakkında Birkaç Soru  (Read 496 times)
cozturk (OP)
Newbie
*

Activity: 13
Merit: 0

View Profile
November 26, 2017, 01:10:31 PM

Arkadaşlar merhaba. Araştırmalarım sonucu bir tane mining rig kurmaya karar verdim ve aşağıdaki parçaları seçmeyi uygun gördüm.
Ama birkaç sorum var.
1-) Sistem büyük ihtimal 1200watt'ın üzerinde güç çekeceği için en uygun olarak 1600wattlık high powerın psu'sunu buldum. Bunun yerine iki tane 1000+500 şeklinde veya 750+750 şeklinde psu'yu dual psu ile bağlamam daha mantıklı olabilir mi ? Dual psu uygulaması güvenilir birşey mi ? Eğer güvenilirse, neden çoğu kişi riginde iki tane ucuz psu'yu bağlayıp kullanmak yerine, bir tane güçlü psu kullanıyor  ?
2-) Version 8 riserları gördüm. Version 7 ile version 8 arasındaki fark nedir ve hangisini tercih etmeliyim ?

EKRAN KARTI
8 ADET - Asus Rog Strix Gtx1070 O8G GAMİNG(OC )

İŞLEMCİ
Intel Skylake Pentium G4400 3.3 Ghz LGA1151

ANAKART
Asus Prime Z 270-P Intel 3200 Mhz+

RAM
G.Skill Aegis 4GB DDR4

PSU
High Power 1600W Rock Solid Pro 80+Gold Modüler Güç Kaynağı

RİSER
6 ADET Riser Version 7 Riser

2 ADET M2 Dönüştürücü Riser Card M2 Slot

1715590597
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715590597
Reply with quote  #2

1715590597
Report to moderator
1715590597
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715590597
Reply with quote  #2

1715590597
Report to moderator
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
tekno
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 255

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
November 26, 2017, 06:49:22 PM

dual psu kullananlar epey fazla. onlara sorsan hiç sorun yok derler fakat teorik olarak sıkıntıları var. riser adedini 8 yap bir de. mobo üzerinde kart çalıştırmak çok kullanışlı olmuyor.
1070 lerin net tüketimini bilmiyorum ama 1200w psu yetebilir diye düşünüyorum.
2 tane 750 yerine 1000 + 750 daha iyi olur 5/3 bağlarsın gpuları

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
Get 700 YoDollars for Free!
🏆
cozturk (OP)
Newbie
*

View Profile
November 26, 2017, 10:52:37 PM

dual psu kullananlar epey fazla. onlara sorsan hiç sorun yok derler fakat teorik olarak sıkıntıları var. riser adedini 8 yap bir de. mobo üzerinde kart çalıştırmak çok kullanışlı olmuyor.
1070 lerin net tüketimini bilmiyorum ama 1200w psu yetebilir diye düşünüyorum.
2 tane 750 yerine 1000 + 750 daha iyi olur 5/3 bağlarsın gpuları

Teorik sıkıntılar nedir? Teknik detayları öğrenmek istiyorum.
M2 portlarını PCIE 4x' e dönüştürüp riserla kartları bağlayacağım. 8 riser lazım dediğin gibi onu yanlış yazmışım.

Ayrıca bu akşam 6 tane Asus Rog Strix GTX 1070(oc)'i sipariş ettim. Birkaç ay m2 portlarını kullanmadan 6 gpu ile güç tüketimini test edeceğim. Tam net güç tüketimini bulamasamda 150 veye 170 watt maximum gpu güç tüketimi var. Psu içinse 1200W corsair'in HX platinum serisini tercih etmeyi düşünüyorum. Güç tüketimini test ettikten sonra yanına 500'lük bir psu ile dualpsu yöntemiyle yoluma devam edeceğim.
Kuzan
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
November 27, 2017, 05:39:23 AM

Mutlaka 8 Riser almalısın anakartın üzerinde sallantılı bir şekilde kullanman tavsiye etmem.

Add2psu kullanarak 750+750 yapman daha sağlıklı olacaktır. Riserları besleyen güç kabloları ısınabilir tek Psu dan 8 Riser beslemek yerine 4+4 beslersin. Ayrıyeten fiyat olarak da daha uyguna gelir.

Riser lar arasında işlev olarak hiçbir fark yok birine ışık ekliyorlar birinin rengi değişiyor ama hepsi aynı.
tallbutshort54
Full Member

Activity: 280
Merit: 102

View Profile
November 27, 2017, 05:54:13 AM

ustam senin çaren 8 riser ve en az 2 psu olacaktır,  riser ı besleyen güç kablolarını sağlık bir şekilde dağıtman için çok kablo lazım, o yüzden 2 psu yap, add2psu kartla ya da dual psu kablosu ile bağla. en sağlıklısı budur
tekno
Sr. Member

View Profile
November 27, 2017, 11:44:19 AM

teorik sıkıntı şu şekilde, şimdi bildiğin gibi her psu da belirli bir frekans aralığında güç besliyor. yani 12v çıkışı aslında 11.97~12.03 gibi bir aralıkta basıyor. bir gpu yu ve riser den verdiğin beslemeyi aynı psu dan aldığın zaman bir sıkıntı çıkmaz, fakat gpu beslemesini bir psu dan riser beslemesini farklı bir psu dan yaparsan bu kez karta 2 farklı frekans üzerinden gerilim vermiş olacaksın bu da sıkıntıya yol açar. elektrik konusunda çok fazla bilgim tecrübem yok, fakat bu şekilde farklı frekanslardan farklı gerilimler sistem için büyük risk deniyor.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.

████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
🏆
psikonvr
Newbie
*

View Profile
November 27, 2017, 11:46:06 AM

Arkadaşlar merhaba. Araştırmalarım sonucu bir tane mining rig kurmaya karar verdim ve aşağıdaki parçaları seçmeyi uygun gördüm.
Ama birkaç sorum var.
1-) Sistem büyük ihtimal 1200watt'ın üzerinde güç çekeceği için en uygun olarak 1600wattlık high powerın psu'sunu buldum. Bunun yerine iki tane 1000+500 şeklinde veya 750+750 şeklinde psu'yu dual psu ile bağlamam daha mantıklı olabilir mi ? Dual psu uygulaması güvenilir birşey mi ? Eğer güvenilirse, neden çoğu kişi riginde iki tane ucuz psu'yu bağlayıp kullanmak yerine, bir tane güçlü psu kullanıyor  ?
2-) Version 8 riserları gördüm. Version 7 ile version 8 arasındaki fark nedir ve hangisini tercih etmeliyim ?

EKRAN KARTI
8 ADET - Asus Rog Strix Gtx1070 O8G GAMİNG(OC )

İŞLEMCİ
Intel Skylake Pentium G4400 3.3 Ghz LGA1151

ANAKART
Asus Prime Z 270-P Intel 3200 Mhz+

RAM
G.Skill Aegis 4GB DDR4

PSU
High Power 1600W Rock Solid Pro 80+Gold Modüler Güç Kaynağı

RİSER
6 ADET Riser Version 7 Riser

2 ADET M2 Dönüştürücü Riser Card M2 Slot

Öncelikle hesabında hata var güç tüketiminde sadece ekran kartlarını hesaplamışsın. Diğer bileşenler hesapta yok. cpu, anakart, hdd gibi bileşenler için 100w ve her riser için +5w eklemen lazım. Tecrübe olarak söylüyorum 350 ve 400w güç kaynağı aynı sisteme bağlayarak madenciliğe başladım. fakat birkaç gün sonra koku gelmeye başladı. Çok fazla zaman geçmeden psu lar patladı. Gittim 750w güç kaynağı aldım. Tek psu daha stabil kesinlikle, 2 psu 2 kat yer 2 güç kablosu vs. sorunlar demek. Ben riser 6 versiyonunu kullanıyorum. Henüz bir sıkıntı yaşamadım. Piyasada 150w dan daha fazla harcayan 1070 versiyonları mevcut bu kartlardan alırsan psu hesabı gene değişecek. sistem toplam 1200w çekiyor diye 1200w güç kaynağı alamazsın enaz %10 güvenlik payı bırakman lazım.
tekno
Sr. Member

View Profile
November 27, 2017, 11:51:44 AM

1200w psu zaten %90 verimli olsa 1080w max verir, peak 1100 1200w çekersin ama ömründen ömür yer Cheesy

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.

████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
🏆
cozturk (OP)
Newbie
*

View Profile
November 27, 2017, 12:03:57 PM

1200w psu zaten %90 verimli olsa 1080w max verir, peak 1100 1200w çekersin ama ömründen ömür yer Cheesy

Bence hatanız var. %90 verimlilik demek 1200w psu'nın %90 oranında güç vermesi demek değil. Maximum 1200watt güç verebilir ama bunu %90 verimlilikle ortalama 1300 watt olarak prizden çeker anlamında.

İkincisi; dediğiniz gibi iki farklı psu iki farklı oranda güç verecektir(çok ufak farklar). Ama zaten bütün kartlar tek bir psu'ya bağlı olsada hepsinin aynı voltajda elektrik çekeceğini zannetmiyorum. Yani yine bir farklılık olacaktır.
Nasıl birebir aynı kartlardan aynı overclock ayarlarıyla farklı mh/s üretim oluyorsa, bence çekecekleri elektrikte de ufak tefek farklılıklar olacaktır.

cozturk (OP)
Newbie
*

View Profile
November 27, 2017, 12:11:42 PM

Öncelikle hesabında hata var güç tüketiminde sadece ekran kartlarını hesaplamışsın. Diğer bileşenler hesapta yok. cpu, anakart, hdd gibi bileşenler için 100w ve her riser için +5w eklemen lazım. Tecrübe olarak söylüyorum 350 ve 400w güç kaynağı aynı sisteme bağlayarak madenciliğe başladım. fakat birkaç gün sonra koku gelmeye başladı. Çok fazla zaman geçmeden psu lar patladı. Gittim 750w güç kaynağı aldım. Tek psu daha stabil kesinlikle, 2 psu 2 kat yer 2 güç kablosu vs. sorunlar demek. Ben riser 6 versiyonunu kullanıyorum. Henüz bir sıkıntı yaşamadım. Piyasada 150w dan daha fazla harcayan 1070 versiyonları mevcut bu kartlardan alırsan psu hesabı gene değişecek. sistem toplam 1200w çekiyor diye 1200w güç kaynağı alamazsın enaz %10 güvenlik payı bırakman lazım.

Kardeşim konuyu tam okumadan yazmışsın galiba. Birincisi yanlış hesaplama yapmadım. 8 kart kullansaydım eğer 1600wattlık bir güç kaynağı kullancaktım ve bu fazlasıyla sisteme yetcekti.
Ama şimdi 6 kart sipariş verdim ve 6 kart için 1200W'lık güç kaynağının yeterli olacağı aşikar. 6x150 = 900W ekran kartı desek, 150W sistem(anakart,riser,cpu) desek maximum olacağı 1050W. Ayrıca ekran kartlarının 150W çekmesi ilk iki sene mümkün değil çünkü 100-120W enerji ile GTX1070'lerde  30mh/s yakalanabiliyor.
Şimdilik 6 kartı test edeceğim, 8 karta çıkacağım zaman 450-500W'lık bir psu ile dualpsu yapıp yeni 2 kartı o psu'ya bağlacağım..
psikonvr
Newbie
*

View Profile
November 27, 2017, 02:24:22 PM

Kardeşim konuyu tam okumadan yazmışsın galiba. Birincisi yanlış hesaplama yapmadım. 8 kart kullansaydım eğer 1600wattlık bir güç kaynağı kullancaktım ve bu fazlasıyla sisteme yetcekti.
Ama şimdi 6 kart sipariş verdim ve 6 kart için 1200W'lık güç kaynağının yeterli olacağı aşikar. 6x150 = 900W ekran kartı desek, 150W sistem(anakart,riser,cpu) desek maximum olacağı 1050W. Ayrıca ekran kartlarının 150W çekmesi ilk iki sene mümkün değil çünkü 100-120W enerji ile GTX1070'lerde  30mh/s yakalanabiliyor.
Şimdilik 6 kartı test edeceğim, 8 karta çıkacağım zaman 450-500W'lık bir psu ile dualpsu yapıp yeni 2 kartı o psu'ya bağlacağım..

Ben 3 gtx1070 kartla eth da 98-100 arası alıyorum. sistemin prizden çektiği güç 500 watt ama stok çalıştırınca 620 watt ben uyarayım arkadaşım sonra 150 watt çekmemesi lazım deme. 2. si power hesabını peak güce göre yapıp üzerine %10 eklersen voltajdaki stabiliteyi kaybetmezsin. Farklı farklı sistemlere 25 bin lira para yatırdım günlük 40 dolar üzeri kazancım var. Benim dönüşümlü olarak kazdığım coinler: btc, bch, btg, eth, etc, zec, xmr, lbc (lbc biriktirip ltc alıyorum)
edit: bence o kartlarla btg kaz karlıyken 16-20 dolar arası brüt getirisi olur. Uyarı BTG de 150watt ve üzeri çekiyor
Pages: [1]
  Print  

Jump to: