Bitcoin Forum
June 29, 2024, 02:17:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: SCasa de vacanta pentru Bitcoin?  (Read 675 times)
Skywalker11 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
November 27, 2017, 10:17:00 AM
 #1

Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum dar nu si in domeniul criptomonedelor.
Treaba sta in felul urmator :
Am o casuta de vacanta pe care recent am scos-o la vanzare acum vreo 2 luni. Saptamana trecuta m-a contactat un tip si m-a intrebat daca accept sa o vand lui pentru BTC, specificand ca este deacord sa ofere valoarea in btc cotata la bursa ( pretul casei este de 58,500 €).
Ce parere aveti, ar fi o idee buna sa o vand pentru btc (prin notariat binenteles) ?
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
November 27, 2017, 11:58:21 AM
 #2

Aici depinde doar de toleranta ta pentru risc si scopul banilor obtinuti din vanzare.

Daca vrei sa te folosesti de acesti bani imediat, atunci nu prea are rost sa vinzi pentru BTC, mai bine ii spui clientului sa ii schimbe el si sa iti dea cash.
In schimb, daca vrei ca suma obtinuta (sau o buna parte din ea) sa o pastrezi ca si investitie pe termen mediu/lung atunci poti sa accepti BTC si sa ii pui intr'un cold wallet la pastrare. In acest caz exista riscul ca valoarea actuala sa se diminueze chiar si cu 100% (asta in cazul extrem de putin probabil in care se descopera un bug in codul sursa spre exemplu). Evolutia de pret nu poate fi prezisa cu exactitate de nimeni.

Daca ai un apetit ridicat de risc, atunci poti chiar sa incerci sa'ti difersifici investitia si in alte cryptomonezi, eventual ICO'uri (dar atentie pentru ca acestea au un grad foarte ridicat de risk si in general pentru a scoate profit, trebuie sa stii exact in ce te bagi, si nici atunci nu este garantat).

Ca un ultim sfat, sa te feresti cat de tare poti de ponzi schemes, cloud mining si in general de orice alta "investitie" care promite castiguri mari spre foarte mari.

Succes.

Skywalker11 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
November 27, 2017, 01:03:41 PM
 #3

Multumesc.
Nu stiu ce sa zic de ponzi, in trecut am investit 450usd intr-un ponzi si dupa ce m-am retras am castigat 128 usd (60 de zile)...
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
November 27, 2017, 06:07:08 PM
 #4

Eu nu inteleg cum se aranjeaza hartiile la o vanzare de imobiliara in BTC.

Ca legea cere sa se faca prin intermediul bancilor iar notarul foloseste liste de evaluare ca nu cumva sa fie declarat un pret prea mic (si sa fie vaduvit el si statul de taxe)

Fara mutat de bani din contul cumparatorului in contul clientului e ilegal (de aia si exista limita de suma la tranzactiile in numerar ca statul ne vrea bine inregimentati si usor de urmarit)

Deci? Cum se depaseste situatia?
lawj77
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
November 29, 2017, 12:06:45 PM
 #5

Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum dar nu si in domeniul criptomonedelor.
Treaba sta in felul urmator :
Am o casuta de vacanta pe care recent am scos-o la vanzare acum vreo 2 luni. Saptamana trecuta m-a contactat un tip si m-a intrebat daca accept sa o vand lui pentru BTC, specificand ca este deacord sa ofere valoarea in btc cotata la bursa ( pretul casei este de 58,500 €).
Ce parere aveti, ar fi o idee buna sa o vand pentru btc (prin notariat binenteles) ?
Părerea mea este ca dacă se adeveresc previziunile despre valoarea ce o va avea BTC în viitor , cred că  este cea mai buna alternativă, dar cu condiția ca totul să fie transparent sa nu fie vreo țeapă. 
del4tech
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
December 03, 2017, 10:01:11 AM
 #6

Eu nu inteleg cum se aranjeaza hartiile la o vanzare de imobiliara in BTC.

Ca legea cere sa se faca prin intermediul bancilor iar notarul foloseste liste de evaluare ca nu cumva sa fie declarat un pret prea mic (si sa fie vaduvit el si statul de taxe)

Fara mutat de bani din contul cumparatorului in contul clientului e ilegal (de aia si exista limita de suma la tranzactiile in numerar ca statul ne vrea bine inregimentati si usor de urmarit)

Deci? Cum se depaseste situatia?
Da buna observatie, chiar sunt curios cum se rezolva, ca si chestia cu tranzactiile prin banci este o chichita dea lor.
killat
Member
**
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 21

Be the reason someone smiles today


View Profile WWW
December 05, 2017, 12:52:27 PM
 #7

Notarul a putut trece valoarea minima de vanzare-cumparare in Ron/Euro? Daca da, care a fost considerat pretul Bitcoin? Cel de pe CoinMarketcap?

✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦
Be kind whenever possible. It is always possible
✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!