Bitcoin Forum
April 19, 2024, 08:45:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Diyanet İşlerinden Bitcoin Sorusuna Cevap  (Read 2909 times)
Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
November 28, 2017, 03:49:26 AM

Diyanet ya da dinciler hayatın her anına yorum yapma hakkını tam olarak nereden buluyor? Her şeyi bunlar mı soracağız? Neden açıklama yapma gereği duyuyorlar hatta karımızı nasıl döveceğimize kadar şekilen anlatanlar var.
Bir bitmediniz arkadaş helal haram olayına inanmıyorsan seni ilgilendiren bir konu değil bu.  senin asıl bu konuda cevap yazma hakkın yok. Olay Müslümanları ilgilendiren bir konu senin mantığından gidersek sen bu işlerle alakalı olmadığın için bu konuda da senin yorum yapma hakkın yok. İslam Müslümanın her şeyine karışır. Diyanet bir açıklama yapıyor ilk önce siz atlıyorsunuz arkadaş  Angry

Bu arada btcnin bende helal olduğu kanısındayım. Daha önce bunu açıklayan bir konu paylaşmıştım.  Şu konudaki İslam4everin mesajlarına bakabilirsiniz. Diyanetten bu açıklamayı yapan kişinin bu işler hakkında bilgisi olmadığını düşünüyorum.  Ama şu var uyuşturucu madde destekleyen faiz veren coinler mevcut bunlar haram oluyor onlara dikkat etmek lazım.

https://www.islam-tr.net/konu/bitcoin-uretimi-ve-bitcoin-alim-satimi-caiz-mi.48014/

yobit.net is banned from signatures
1713559542
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713559542
Reply with quote  #2

1713559542
Report to moderator
1713559542
Hero Member
*

Ignore
1713559542
Reply with quote  #2

1713559542
Report to moderator
1713559542
Hero Member
*

Ignore
1713559542
Reply with quote  #2

1713559542
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713559542
Hero Member
*

Ignore
1713559542
Reply with quote  #2

1713559542
Report to moderator
hasanacar
Newbie
*

Activity: 101
Merit: 0

View Profile WWW
November 28, 2017, 04:01:08 AM

Diyanet ilmi değil idari bir kurum bana göre. Becerebilirlerse camileri filan temizleyip, namaz çıkışındaki dilenciliğe bir son versinler yeterli.
yatmaca
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
November 28, 2017, 05:31:12 AM

Caiz olanlar

-"faizsiz bankacılık" denip örtülü faizcilik.
-“kabir azabından koruyan yanmaz kefen” pazarlayan hocalar.
-“zemzem kola...”
-“helâl sex-shop...”
- kâbe etrafındaki beş yıldızlı ihtişamlı oteller.
- çocuğa tecavüz
- kadına şiddet
- tesettür defileleri
- Allah yazılı rezidans satışı

temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
November 28, 2017, 05:54:47 AM

"Şu aşamada dinen uygun değildir" denilmiş. Yetkililer yeterince araştırmamış demek ki. Belli bir elektrik ücreti karşılığında coinler üretilebiliyor. Bu haram olmamalı. Aslında yaşanan sıkıntılara da değinmişler. "pump ve dump, spekülasyonlar ve kara para aklama kısımlarının gerçeklik payı var. Fakat ben bu sistemin yetkililer tarafınca tam anlamadıklarının kanatindeyim. Belli bir zaman sonra bu sistem yerli yerine oturduğunda insanların kafasında bütün soru işaretlerinin çözüldüğü zaman bu yanlışdan döneceklerini umuyorum. Bence yapılan bu açıklama sistemin gelişmesiyle ve yaygınlaşmasıyla 1-2 sene içinde düzeltilecektir.

diyanet araştırma yapmadan vermiş olduğu fetfa olmuş konuya hakim olan kişilerin yorumlarını incelemeniz daha doğru olacaktır.
şöyle söyliyeyim benim karpuz ekmemle bir uyuşturucu şebekesi içine uyuşturucu enjekte ederek satması karpuz üretini günaha sokmaz.
ben üretim esnasında demirbaş elektrik ve amortisman kullanıyorsam ve bu sistemin çalışması için mesai harcıyorsam üretim için gereken her koşul var faiz gibi değil. faiz sadece paradan paza kazanmak ve buna akarşılık hiç bir enerji sarfiyatı yapmamak tır ikisi oldukça farklı
antipati0001
Newbie
*

Activity: 6

View Profile
November 28, 2017, 07:01:30 AM

Ülkemizde malesef diyanet başkanlığı da diğer tüm yönetici mecralar gibi çağın gerisinde kaldığından dolayı bu duruma şaşırmadım. Teknolojinin tabiri caizse her şey olduğu bir çağda,teknolojiden uzak, konuştuğu konudan zerre anlamayan insanları pek umursamayın derim.
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560
Merit: 12

View Profile WWW
November 28, 2017, 07:29:25 AM

Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

dakota neat
Hero Member

Activity: 658
Merit: 500

View Profile
November 28, 2017, 07:40:14 AM

Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

zaten diyanet düşmanlığı yapmıyorlar ki senin dediğin gibi yanlış yapılmış bir yorumu eleştiriyorlar." cahillikle " verilmiş bir fetfa olduğunu .
incelemeden araştırmadan bildirim yapmak dinen caiz değil hatta şirke kadar götürür çünkü bir müminin hayattaki, davranışına kanat getiriyorsun emir olarak . yani diyanet sallama fetfa yeri değil bilim ve araştırma yeri bu şekilde bilgilendirme verilmesi gerekiyor . sen sallama fetfa sallarsan imam osurursa cemat sıçar deyiminide kabul etmen gerekiyor. yani sallarsan sana kralını sallarlar.
KUTUB
Jr. Member
*

Activity: 161
Merit: 1

View Profile
November 28, 2017, 07:46:23 AM

Diyanete bu önemli açıklaması için teşekkür ediyoruz.Kendilerinden 3-5 tane evi olup seneler boyunca hiç çalışmadan kira geliri elde edenin, yanında çalıştırdığı işçi kirada otururken kendi lüks villada oturan patronun kazandığı para helal mi vb. gibi bitcoinden çok daha önce hayatımızda yer alan konularla ilgili de açıklama bekliyoruz...
mroquw
Newbie
*

Activity: 18

View Profile WWW
November 28, 2017, 08:32:23 AM

Banka ile küçücük bir işlemi olan herkes zaten bu faiz mevzularının içinde diyanetin açıklaması "Türkiye" için normal.
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560
Merit: 12

View Profile WWW
November 28, 2017, 08:36:42 AM

zaten diyanet düşmanlığı yapmıyorlar ki senin dediğin gibi yanlış yapılmış bir yorumu eleştiriyorlar." cahillikle " verilmiş bir fetfa olduğunu .
incelemeden araştırmadan bildirim yapmak dinen caiz değil hatta şirke kadar götürür çünkü bir müminin hayattaki, davranışına kanat getiriyorsun emir olarak . yani diyanet sallama fetfa yeri değil bilim ve araştırma yeri bu şekilde bilgilendirme verilmesi gerekiyor . sen sallama fetfa sallarsan imam osurursa cemat sıçar deyiminide kabul etmen gerekiyor. yani sallarsan sana kralını sallarlar.
Hocam dediğim gibi cevap veren kişi kesin hüküm vermemiş yani haram dememiş.Ben yukarda sallayan zevatları. ciğerini bildiğim için bu yorumları yaptım. Onlar diyanet içkiye haram olduğu halde tekrar haram dese öyle şey mi olur derler. Hepsi aynı tip bunların 😉

tinywestler
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

View Profile
November 28, 2017, 09:24:46 AM

Tamamen saçmalamışlar, çok net saçmalık. yani sen burada çıkıp diyorsun ki şimdilik helal değil sonra şöyle böyle bilmem ne, açın bakın yabancı forumlardan 1 tanesinde böyle bir şey var mı.
kriptokoin
Member
**

Activity: 158
Merit: 11

UCY

View Profile
November 28, 2017, 09:29:16 AM

Haber biraz viral oldu, sorun olmaz umarım Smiley

https://kriptokoin.in/diyanet-islerinden-bitcoin-ethereum-yorumu/

http://www.milliyet.com.tr/diyanet-islerinden-bitcoin-ve-ekonomi-2562710/

https://eksisozluk.com/diyanetin-bitcoin-aciklamasi--5509462?a=popular

sahipsiztekne
Member
**

Activity: 110
Merit: 10

View Profile
November 28, 2017, 09:58:59 AM

Sabah bu haberi okuyunca bastim kahkahayi. Sakq bir ulkeyiz
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
November 28, 2017, 10:39:04 AM

Diyanetin lafına göre bitcoin alıp satan varsa zaten hiç bulaşmasın bu işlere resmen saçmalık.. ulan bankalarla da işiniz olmasın maaşınızıda kabul etmeyin haramsa? çoğu kurumsal firma maaşları bilerek 1-2 gün geç yatırır neden? çünki çalışan sayısı fazla parayı faize yatırır...
mesacan (OP)
Member
**

Activity: 280
Merit: 13

View Profile
November 28, 2017, 11:12:40 AM

Caiz olanlar

-"faizsiz bankacılık" denip örtülü faizcilik.
-“kabir azabından koruyan yanmaz kefen” pazarlayan hocalar.
-“zemzem kola...”
-“helâl sex-shop...”
- kâbe etrafındaki beş yıldızlı ihtişamlı oteller.
- çocuğa tecavüz
- kadına şiddet
- tesettür defileleri
- Allah yazılı rezidans satışı

Şaçmalamışsınız konuyu çarpıtmayın.
rdy
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile
November 28, 2017, 11:38:27 AM
Last edit: November 28, 2017, 01:48:01 PM by rdy

''Eğer gerçekse'' bu ifadenle ablanı ve kendini zora sokuyorsun dostum. Bence gerçekse veyahut değilse bile mesajını editlemeni öneririm.
dakota neat
Hero Member

Activity: 658
Merit: 500

View Profile
November 28, 2017, 12:19:25 PM

Hocam dediğim gibi cevap veren kişi kesin hüküm vermemiş yani haram dememiş.Ben yukarda sallayan zevatları. ciğerini bildiğim için bu yorumları yaptım. Onlar diyanet içkiye haram olduğu halde tekrar haram dese öyle şey mi olur derler. Hepsi aynı tip bunların

Cheesy eyvallah . burda söylediğiniz gibilerde var ama haklı yorumda yapanda diyanet herzman olduğu gib aceleci konuşması işi karıştırdı...

Diyanetin lafına göre bitcoin alıp satan varsa zaten hiç bulaşmasın bu işlere resmen saçmalık.. ulan bankalarla da işiniz olmasın maaşınızıda kabul etmeyin haramsa? çoğu kurumsal firma maaşları bilerek 1-2 gün geç yatırır neden? çünki çalışan sayısı fazla parayı faize yatırır...

burdaki bilgi eskliğin bankalar işlettiklerinden kendilerine para alıyor maaşına eklemiyor olay aynı değil.
bazı arkadaşlarım bankaların veridği maaşı ordan aldıkları için ödedikleri promosyonu bile faiz aldıkları için veriyorlardiye reddediyorlar insanların hassasiyeti bizi ilgilendirmez (doğru yanlış bizim işimiz değil)

Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Diyanet'in vadeli mevduat hesabı olduğunu belgeyle ispat edermisiniz?

Ablam bankacı. Hesabı bizzat ben gördüm. Bunu belgeye dökmem sıkıntıya sokar böyle bir ortamda. Yalan söylemek için de herhangi bir nedenim yok. Bana yararı olmaz bu durumun

''Eğer gerçekse'' bu ifadenle ablanı ve kendini zora sokuyorsun dostum. Bence gerçekse veyahut değilse bile mesajını editlemeni öneririm.

hocam devlet kurumları paralarını bankalarda yatırmak zorunda kendi kasaları bulunmaz genel bütçeli kurumlar malmüdürlüklerinden işlem ypaarken özel bütçeli yani gelir elde eden kurumlar bankalara faizle para yatırmak zorunda bu sepetten olmama ihtimali yok değil. bunda şaşırılacak bişey yok. diyanet 4miyon 300 bin tl olan ödeneklerini bile 7 ayda bitirmiş bir kurum Smiley

balporsuk
Newbie
*

Activity: 11

View Profile
November 28, 2017, 12:40:43 PM

Bir diyanetin bitcoin cevabına bakıyorum, birde cevaptan memnun kalmayan arkadaşların yorumlarına.  Bence diyanetin bitcoinle ilgili bilgisi, siizin dini konulardaki ilginizden, bilginizden kat kat fazla. O yüzden adamları bitcoinle ilgili cahil olmakla suclamadan önce daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bu arada diyanetin bir devlet kurumu olduğunu, devletin insanların dini inançlarını kendi çıkarları doğrultusunda kontrol etmesi için kurulduğunun farkında olmak gerekir. Söylediklerine inanıp inanmak, uygulayıp uygulamamak kişilerin kendi tercihidir.

Bunların dışında ise spekülasyona açık, kara para aklmaya yatkınlık gibi gerekçeler ile dinen uygun değildir denilmiş. Zaten aramızda olayın nekadar spekülasyona bağlı olduğunu, kara para aklamanın nekadar kolaylaştığını, anonimlik arttıkçada dahada kolaylaşacağımı bilmeyen yoktur.
digitalparty
Newbie
*

Activity: 26

View Profile
November 28, 2017, 12:53:23 PM

Hukuki cevap sanki burada bir anlayan kişinin dini yorum yapması gerek. Sonuçta çalıntı değil kandırmaca değil . O zaman web sitesi yaptırmakta haram olur. Sanal web sitesi ya gerçek değil sonuç olarak
jackal193
Newbie
*

Activity: 10
Merit: 2

View Profile
November 28, 2017, 02:22:05 PM

çok umursamamak lazım yazdıklarını, sonuçta işlerine geldiği gibi yorumlar geçerler. çok eski tarihlerden beri böyleydi. diyanet'in eski karşılığı olan şeyhülislamlık makamında bile padişah ne derse şeyhülislam ona fetva verirdi. herkes kazancına baksın
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 »  All
  Print  

Jump to: