Bitcoin Forum
April 26, 2024, 04:10:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 4 5 6 [All]
  Print  
Author Topic: Diyanet İşlerinden Bitcoin Sorusuna Cevap  (Read 2910 times)
mesacan (OP)
Member
**

Activity: 280
Merit: 13

View Profile
November 27, 2017, 06:51:32 PM
Last edit: November 28, 2017, 08:23:01 PM by mesacan

"Şu aşamada dinen uygun değildir" denilmiş. Yetkililer yeterince araştırmamış demek ki. Belli bir elektrik ücreti karşılığında coinler üretilebiliyor. Bu haram olmamalı. Aslında yaşanan sıkıntılara da değinmişler. "pump ve dump, spekülasyonlar ve kara para aklama kısımlarının gerçeklik payı var. Fakat ben bu sistemin yetkililer tarafınca tam anlamadıklarının kanatindeyim. Belli bir zaman sonra bu sistem yerli yerine oturduğunda insanların kafasında bütün soru işaretlerinin çözüldüğü zaman bu yanlışdan döneceklerini umuyorum. Bence yapılan bu açıklama sistemin gelişmesiyle ve yaygınlaşmasıyla 1-2 sene içinde düzeltilecektir.
1714104642
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714104642
Reply with quote  #2

1714104642
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714104642
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714104642
Reply with quote  #2

1714104642
Report to moderator
Abdest_tozu
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
November 27, 2017, 06:56:18 PM

bi bu eksikti

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 27, 2017, 06:57:47 PM

Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Diyanet'in vadeli mevduat hesabı olduğunu belgeyle ispat edermisiniz?
Night Trader A
Member
**

Activity: 406

View Profile WWW
November 27, 2017, 07:26:50 PM

Yeteri kadar bilgim yok yanlış bilgi vermekte istemem ama cevapta yazan meşru olmayan işleri normal para ile çok daha kolay bir şekilde yapıyorsun.

anarquia
Member
**

Activity: 154
Merit: 15

View Profile WWW
November 27, 2017, 07:34:05 PM

Yeteri kadar bilgim yok yanlış bilgi vermekte istemem ama cevapta yazan meşru olmayan işleri normal para ile çok daha kolay bir şekilde yapıyorsun.

Belki daha kolay olmasa da meşru olmayan işler iki türlü de yapılabilir. Devlet elle aktarılan fiziki parayı takip edebiliyor mu mesela?

Undermood
Legendary
*

Activity: 950
Merit: 1000

View Profile
November 27, 2017, 07:34:32 PM

parayı çalmadın sürece haram değildir.

╓▄▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄╖,
         ,▄██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▄,
        ▄████▀▀░░        ░╙▀▓███▓,
      ,███╣▒▒▒░░╓╖╖╖╖╖╖,░░░▒▒╢▓▓▓[
     ╓▓██▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██▓╢▓▓▓▓
    ╖▒▓▓▓▓▓██████▀▀▀▀▀▀▀██████▓▓▓▓▒░,
   ╫▒▒▓▓▓▓▓▓▒               "▓▓▓▓▓▓  ╟
  ▐▓░░░▓▓▓▓▓▓╖              ▓▓▓▓▓▓░  ]
 ,▓▓░░░░╙▓▓▓▓▓▄           ╓▓▓▓▓▓▓`░░ ▐▓▌
 ╟▓▓▌░░░ ╙▓▓▓▓▓▓         ╓▓▓▓▓▓▓░░░░╓▓▓▓
 ╟▓▓▓▓   ░`▓▓▓▓▓▓,      ╟▓▓▓▓▓╜░░░░╓▓▓▓▓
 ╙▓▓▓▓▓,░ ░ ▓▓▓▓▓▓╖   ,▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒░╟▓▓▓▓▌
  ▓▓▓▓▓▓╖░   ╙▓▓▓▓▓▌ ╓██████▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓`
   ╙▓▓▓▓▓▌  ░░╙▓▓▓▓▓▓█████▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓
    ╙▓▓▓▓▓▓  ░░░▓▓▓▓▓▓███▓╢╣╢╢▓███▓█▀
      ▓▓▓▓▓▓@░░░░▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▀
        ▀▓▓▓▓▓▄░▒▒░▓▓▓▓▓▓██████▀▀
            ╙▀▀▀██████████▀▀▀`
InfinitusToken.io
███
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███

███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
   ███
⚑⚑ Read our Whitepaper
⚑⚑ Medium ⚑⚑ Telegram
[/ta
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 27, 2017, 07:50:32 PM

Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Ablam bankacı. Hesabı bizzat ben gördüm. Bunu belgeye dökmem sıkıntıya sokar böyle bir ortamda. Yalan söylemek için de herhangi bir nedenim yok. Bana yararı olmaz bu durumun

Şuan çok şeffaf bir durum yok. Şunu da göz önünde bulundurmak lazım. Bu sonuca varanlar bu sistemi ne kadar biliyor? Oturup uzun uzun tartışılması araştırılması gerekiyor. Bu açıklama da araştırma yapılmış fakat tam anlamıyla değil. Siz genelleme yaparak bütün fetvalar diyerek Diyanet'e saldırıyorsunuz... Bende eleştiriyorum fakat çamur atmıyorum.
anarquia
Member
**

View Profile WWW
November 27, 2017, 07:53:16 PM

Ablam bankacı. Hesabı bizzat ben gördüm. Bunu belgeye dökmem sıkıntıya sokar böyle bir ortamda. Yalan söylemek için de herhangi bir nedenim yok. Bana yararı olmaz bu durumun

Şuan çok şeffaf bir durum yok. Şunu da göz önünde bulundurmak lazım. Bu sonuca varanlar bu sistemi ne kadar biliyor? Oturup uzun uzun tartışılması araştırılması gerekiyor. Bu açıklama da araştırma yapılmış fakat tam anlamıyla değil. Siz genelleme yaparak bütün fetvalar diyerek Diyanet'e saldırıyorsunuz... Bende eleştiriyorum fakat çamur atmıyorum.

Faiz haramdır bilirsin. Burada demek istediğim böyle bir haramı işleyen kurumun söyledikleri ne kadar ciddiye alınabilir?

bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
November 27, 2017, 08:02:16 PM

Beklenen açıklamada geldi. Sanal para helal mi sorusuna cevap bulundu.Evet harammış hadi şimdi bu sayfayı ve bütün snal para cüzdanları kapatın.Cüzdanlarınızda ki para birimlerini profilimdeki adreslere gönderek kurtulabilirsiniz.
kabrero
Member
**

Activity: 105

View Profile
November 27, 2017, 08:05:46 PM

daha çok kara para aklama gibi meşru olmayan işlemlerde kullanılabilirmiş. hadi ya, devletlerin parası kullanılmıyor mu? altın merkezi mi? bence tam tersine kripto paraların izi daha kolay takip edilebilir. yeter ki istensin ve altyapısı oluşturulsun. tedbirli bir şekilde teşvik edileceğine köstek olunuyor. milyarlarca dolarlık piyasası var, rüzgara karşı direnmek ne oluyor?
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 27, 2017, 08:15:53 PM

Faiz haramdır bilirsin. Burada demek istediğim böyle bir haramı işleyen kurumun söyledikleri ne kadar ciddiye alınabilir?
[/quote]

Ben diyanetin vadeli hesabı olduğuna inanmıyorum kardeşim eğer böyle bir şey olsaydı İslam düşmanı bazı gazeteciler kişiler yardımıyla diyanet'i itibarsızlaştırmak için ülkede gündem olurdu. İtibarsızlaştırmak için güzel fikir
anarquia
Member
**

View Profile WWW
November 27, 2017, 08:18:27 PM

Ben diyanetin vadeli hesabı olduğuna inanmıyorum kardeşim eğer böyle bir şey olsaydı İslam düşmanı bazı gazeteciler kişiler yardımıyla diyanet'i itibarsızlaştırmak için ülkede gündem olurdu. İtibarsızlaştırmak için güzel fikir fatih portakala duyurulur.
[/quote]

Peki ala inanmayabilirsin. Inandirma endişem de yok zaten. Herkes kendi hayatını yaşar. Herkes kendi gözüyle gördüğüne inanır

adamin1i
Member
**

Activity: 539
Merit: 20

View Profile
November 27, 2017, 08:25:28 PM

bankada vadeli hesap olmasına gerek yok faiz sistemi ile çalışan herhangi bir bankada hesabı olması yeter nasıl ki içki satıyor diye bir marketten alışveriş yapılmıyorsa bankadan da işlem yapmayacaksın. he tabi bazı bankalarda faiz değil katkı payı var tabi yersen Smiley
Calligiato
Member
**

Activity: 137

View Profile WWW
November 27, 2017, 08:53:33 PM

Neye göre kanaat getirdiler acaba ? Ona bakarsanız altın alıyorsunuz ve paranız tl bazında değerleniyor. Burada da emeksiz bir kazanç konusu. Bu mantıkla tüm kur karları haram sayılabilir.
Bheze
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
November 27, 2017, 09:07:24 PM

Diyanet ya da dinciler hayatın her anına yorum yapma hakkını tam olarak nereden buluyor? Her şeyi bunlar mı soracağız? Neden açıklama yapma gereği duyuyorlar hatta karımızı nasıl döveceğimize kadar şekilen anlatanlar var.
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 27, 2017, 09:25:50 PM

Diyanet ya da dinciler hayatın her anına yorum yapma hakkını tam olarak nereden buluyor? Her şeyi bunlar mı soracağız? Neden açıklama yapma gereği duyuyorlar hatta karımızı nasıl döveceğimize kadar şekilen anlatanlar var.

Birader emretmiyorlar, müslümanlara ithafen sorulan soruya cevap verilmiş. Uyarsın uymassın özgürsün.
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 27, 2017, 09:28:07 PM

Konu başlığı yanlış anlaşılmaya yol açtığı için düzeltildi.
mick42
Member
**

Activity: 182

View Profile
November 27, 2017, 10:54:19 PM

diyanetin din işleri dışında ciddi bilgi gerektiren konularda verdiği fetvaları çok saçma buluyorum,zaten bu fetvalar bu kurumun yüzdeyüz doğruluğuna inananları bağlar,bu teknolojiyi yakalayamamış olduklarını düşünüyorum,ilerki zamanlarda yorumu değişmese dahi çokta sıkıntı değil benim için.
eskimetalci
Newbie
*

Activity: 16
Merit: 0

View Profile
November 27, 2017, 11:01:44 PM

ahahahahahahah

İktisadi bilgisi olmadan bu kadar oluyor heralde. Kısmi rezerv bankacılığından bihaber bunlar sanırım. paranın borca karşılık olacağı helal, merkez bankasının faizli repo ihalesi ile dağıttığı tl'ler helal, bitcoin mi haram. Bırakın bu mallara inanan inansın. Bize  daha fazla bitcoin kalır. nasıl olsa bir gün anlayacaklar.
erikliwater
Full Member

Activity: 252
Merit: 100

The future is your Genome

View Profile
November 28, 2017, 03:20:51 AM

Devletin görüşünü ben daha çok merak ediyorum bu konu hakkında,Diyanet kendi açısından bir cevap vermiş çok eleştirmemek lazım burdan müslüman kardeşlerime sesleniyorum.Elinizdeki bitcoinleri ucuza alabilirim daha fazla günaha girmeyin.

Osmanli42
Sr. Member

Merit: 250

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
November 28, 2017, 03:49:26 AM

Bir bitmediniz arkadaş helal haram olayına inanmıyorsan seni ilgilendiren bir konu değil bu.  senin asıl bu konuda cevap yazma hakkın yok. Olay Müslümanları ilgilendiren bir konu senin mantığından gidersek sen bu işlerle alakalı olmadığın için bu konuda da senin yorum yapma hakkın yok. İslam Müslümanın her şeyine karışır. Diyanet bir açıklama yapıyor ilk önce siz atlıyorsunuz arkadaş  Angry

Bu arada btcnin bende helal olduğu kanısındayım. Daha önce bunu açıklayan bir konu paylaşmıştım.  Şu konudaki İslam4everin mesajlarına bakabilirsiniz. Diyanetten bu açıklamayı yapan kişinin bu işler hakkında bilgisi olmadığını düşünüyorum.  Ama şu var uyuşturucu madde destekleyen faiz veren coinler mevcut bunlar haram oluyor onlara dikkat etmek lazım.

https://www.islam-tr.net/konu/bitcoin-uretimi-ve-bitcoin-alim-satimi-caiz-mi.48014/

yobit.net is banned from signatures
hasanacar
Newbie
*

Activity: 101

View Profile WWW
November 28, 2017, 04:01:08 AM

Diyanet ilmi değil idari bir kurum bana göre. Becerebilirlerse camileri filan temizleyip, namaz çıkışındaki dilenciliğe bir son versinler yeterli.
yatmaca
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
November 28, 2017, 05:31:12 AM

Caiz olanlar

-"faizsiz bankacılık" denip örtülü faizcilik.
-“kabir azabından koruyan yanmaz kefen” pazarlayan hocalar.
-“zemzem kola...”
-“helâl sex-shop...”
- kâbe etrafındaki beş yıldızlı ihtişamlı oteller.
- çocuğa tecavüz
- kadına şiddet
- tesettür defileleri
- Allah yazılı rezidans satışı

temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
November 28, 2017, 05:54:47 AM

"Şu aşamada dinen uygun değildir" denilmiş. Yetkililer yeterince araştırmamış demek ki. Belli bir elektrik ücreti karşılığında coinler üretilebiliyor. Bu haram olmamalı. Aslında yaşanan sıkıntılara da değinmişler. "pump ve dump, spekülasyonlar ve kara para aklama kısımlarının gerçeklik payı var. Fakat ben bu sistemin yetkililer tarafınca tam anlamadıklarının kanatindeyim. Belli bir zaman sonra bu sistem yerli yerine oturduğunda insanların kafasında bütün soru işaretlerinin çözüldüğü zaman bu yanlışdan döneceklerini umuyorum. Bence yapılan bu açıklama sistemin gelişmesiyle ve yaygınlaşmasıyla 1-2 sene içinde düzeltilecektir.

diyanet araştırma yapmadan vermiş olduğu fetfa olmuş konuya hakim olan kişilerin yorumlarını incelemeniz daha doğru olacaktır.
şöyle söyliyeyim benim karpuz ekmemle bir uyuşturucu şebekesi içine uyuşturucu enjekte ederek satması karpuz üretini günaha sokmaz.
ben üretim esnasında demirbaş elektrik ve amortisman kullanıyorsam ve bu sistemin çalışması için mesai harcıyorsam üretim için gereken her koşul var faiz gibi değil. faiz sadece paradan paza kazanmak ve buna akarşılık hiç bir enerji sarfiyatı yapmamak tır ikisi oldukça farklı
antipati0001
Newbie
*

Activity: 6

View Profile
November 28, 2017, 07:01:30 AM

Ülkemizde malesef diyanet başkanlığı da diğer tüm yönetici mecralar gibi çağın gerisinde kaldığından dolayı bu duruma şaşırmadım. Teknolojinin tabiri caizse her şey olduğu bir çağda,teknolojiden uzak, konuştuğu konudan zerre anlamayan insanları pek umursamayın derim.
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560
Merit: 12

View Profile WWW
November 28, 2017, 07:29:25 AM

Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

dakota neat
Hero Member

Activity: 658
Merit: 500

View Profile
November 28, 2017, 07:40:14 AM

Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

zaten diyanet düşmanlığı yapmıyorlar ki senin dediğin gibi yanlış yapılmış bir yorumu eleştiriyorlar." cahillikle " verilmiş bir fetfa olduğunu .
incelemeden araştırmadan bildirim yapmak dinen caiz değil hatta şirke kadar götürür çünkü bir müminin hayattaki, davranışına kanat getiriyorsun emir olarak . yani diyanet sallama fetfa yeri değil bilim ve araştırma yeri bu şekilde bilgilendirme verilmesi gerekiyor . sen sallama fetfa sallarsan imam osurursa cemat sıçar deyiminide kabul etmen gerekiyor. yani sallarsan sana kralını sallarlar.
KUTUB
Jr. Member
*

Activity: 161
Merit: 1

View Profile
November 28, 2017, 07:46:23 AM

Diyanete bu önemli açıklaması için teşekkür ediyoruz.Kendilerinden 3-5 tane evi olup seneler boyunca hiç çalışmadan kira geliri elde edenin, yanında çalıştırdığı işçi kirada otururken kendi lüks villada oturan patronun kazandığı para helal mi vb. gibi bitcoinden çok daha önce hayatımızda yer alan konularla ilgili de açıklama bekliyoruz...
mroquw
Newbie
*

Activity: 18

View Profile WWW
November 28, 2017, 08:32:23 AM

Banka ile küçücük bir işlemi olan herkes zaten bu faiz mevzularının içinde diyanetin açıklaması "Türkiye" için normal.
CEPNIBEY
Member
**

View Profile WWW
November 28, 2017, 08:36:42 AM

zaten diyanet düşmanlığı yapmıyorlar ki senin dediğin gibi yanlış yapılmış bir yorumu eleştiriyorlar." cahillikle " verilmiş bir fetfa olduğunu .
incelemeden araştırmadan bildirim yapmak dinen caiz değil hatta şirke kadar götürür çünkü bir müminin hayattaki, davranışına kanat getiriyorsun emir olarak . yani diyanet sallama fetfa yeri değil bilim ve araştırma yeri bu şekilde bilgilendirme verilmesi gerekiyor . sen sallama fetfa sallarsan imam osurursa cemat sıçar deyiminide kabul etmen gerekiyor. yani sallarsan sana kralını sallarlar.
Hocam dediğim gibi cevap veren kişi kesin hüküm vermemiş yani haram dememiş.Ben yukarda sallayan zevatları. ciğerini bildiğim için bu yorumları yaptım. Onlar diyanet içkiye haram olduğu halde tekrar haram dese öyle şey mi olur derler. Hepsi aynı tip bunların 😉

tinywestler
Full Member

Activity: 308

View Profile
November 28, 2017, 09:24:46 AM

Tamamen saçmalamışlar, çok net saçmalık. yani sen burada çıkıp diyorsun ki şimdilik helal değil sonra şöyle böyle bilmem ne, açın bakın yabancı forumlardan 1 tanesinde böyle bir şey var mı.
kriptokoin
Member
**

Activity: 158
Merit: 11

UCY

View Profile
November 28, 2017, 09:29:16 AM

Haber biraz viral oldu, sorun olmaz umarım Smiley

https://kriptokoin.in/diyanet-islerinden-bitcoin-ethereum-yorumu/

http://www.milliyet.com.tr/diyanet-islerinden-bitcoin-ve-ekonomi-2562710/

https://eksisozluk.com/diyanetin-bitcoin-aciklamasi--5509462?a=popular

sahipsiztekne
Member
**

Activity: 110

View Profile
November 28, 2017, 09:58:59 AM

Sabah bu haberi okuyunca bastim kahkahayi. Sakq bir ulkeyiz
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
November 28, 2017, 10:39:04 AM

Diyanetin lafına göre bitcoin alıp satan varsa zaten hiç bulaşmasın bu işlere resmen saçmalık.. ulan bankalarla da işiniz olmasın maaşınızıda kabul etmeyin haramsa? çoğu kurumsal firma maaşları bilerek 1-2 gün geç yatırır neden? çünki çalışan sayısı fazla parayı faize yatırır...
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 28, 2017, 11:12:40 AM

Caiz olanlar

-"faizsiz bankacılık" denip örtülü faizcilik.
-“kabir azabından koruyan yanmaz kefen” pazarlayan hocalar.
-“zemzem kola...”
-“helâl sex-shop...”
- kâbe etrafındaki beş yıldızlı ihtişamlı oteller.
- çocuğa tecavüz
- kadına şiddet
- tesettür defileleri
- Allah yazılı rezidans satışı

Şaçmalamışsınız konuyu çarpıtmayın.
rdy
Member
**

Activity: 70

View Profile
November 28, 2017, 11:38:27 AM
Last edit: November 28, 2017, 01:48:01 PM by rdy

''Eğer gerçekse'' bu ifadenle ablanı ve kendini zora sokuyorsun dostum. Bence gerçekse veyahut değilse bile mesajını editlemeni öneririm.
dakota neat
Hero Member

Activity: 658

View Profile
November 28, 2017, 12:19:25 PM

Hocam dediğim gibi cevap veren kişi kesin hüküm vermemiş yani haram dememiş.Ben yukarda sallayan zevatları. ciğerini bildiğim için bu yorumları yaptım. Onlar diyanet içkiye haram olduğu halde tekrar haram dese öyle şey mi olur derler. Hepsi aynı tip bunların

Cheesy eyvallah . burda söylediğiniz gibilerde var ama haklı yorumda yapanda diyanet herzman olduğu gib aceleci konuşması işi karıştırdı...

Diyanetin lafına göre bitcoin alıp satan varsa zaten hiç bulaşmasın bu işlere resmen saçmalık.. ulan bankalarla da işiniz olmasın maaşınızıda kabul etmeyin haramsa? çoğu kurumsal firma maaşları bilerek 1-2 gün geç yatırır neden? çünki çalışan sayısı fazla parayı faize yatırır...

burdaki bilgi eskliğin bankalar işlettiklerinden kendilerine para alıyor maaşına eklemiyor olay aynı değil.
bazı arkadaşlarım bankaların veridği maaşı ordan aldıkları için ödedikleri promosyonu bile faiz aldıkları için veriyorlardiye reddediyorlar insanların hassasiyeti bizi ilgilendirmez (doğru yanlış bizim işimiz değil)

''Eğer gerçekse'' bu ifadenle ablanı ve kendini zora sokuyorsun dostum. Bence gerçekse veyahut değilse bile mesajını editlemeni öneririm.

hocam devlet kurumları paralarını bankalarda yatırmak zorunda kendi kasaları bulunmaz genel bütçeli kurumlar malmüdürlüklerinden işlem ypaarken özel bütçeli yani gelir elde eden kurumlar bankalara faizle para yatırmak zorunda bu sepetten olmama ihtimali yok değil. bunda şaşırılacak bişey yok. diyanet 4miyon 300 bin tl olan ödeneklerini bile 7 ayda bitirmiş bir kurum Smiley

balporsuk
Newbie
*

Activity: 11

View Profile
November 28, 2017, 12:40:43 PM

Bir diyanetin bitcoin cevabına bakıyorum, birde cevaptan memnun kalmayan arkadaşların yorumlarına.  Bence diyanetin bitcoinle ilgili bilgisi, siizin dini konulardaki ilginizden, bilginizden kat kat fazla. O yüzden adamları bitcoinle ilgili cahil olmakla suclamadan önce daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bu arada diyanetin bir devlet kurumu olduğunu, devletin insanların dini inançlarını kendi çıkarları doğrultusunda kontrol etmesi için kurulduğunun farkında olmak gerekir. Söylediklerine inanıp inanmak, uygulayıp uygulamamak kişilerin kendi tercihidir.

Bunların dışında ise spekülasyona açık, kara para aklmaya yatkınlık gibi gerekçeler ile dinen uygun değildir denilmiş. Zaten aramızda olayın nekadar spekülasyona bağlı olduğunu, kara para aklamanın nekadar kolaylaştığını, anonimlik arttıkçada dahada kolaylaşacağımı bilmeyen yoktur.
digitalparty
Newbie
*

Activity: 26

View Profile
November 28, 2017, 12:53:23 PM

Hukuki cevap sanki burada bir anlayan kişinin dini yorum yapması gerek. Sonuçta çalıntı değil kandırmaca değil . O zaman web sitesi yaptırmakta haram olur. Sanal web sitesi ya gerçek değil sonuç olarak
jackal193
Newbie
*

Activity: 10
Merit: 2

View Profile
November 28, 2017, 02:22:05 PM

çok umursamamak lazım yazdıklarını, sonuçta işlerine geldiği gibi yorumlar geçerler. çok eski tarihlerden beri böyleydi. diyanet'in eski karşılığı olan şeyhülislamlık makamında bile padişah ne derse şeyhülislam ona fetva verirdi. herkes kazancına baksın
TurkiyePriest
Full Member

Activity: 1011
Merit: 128

Radix-The Decentralized Finance Protocol

View Profile
November 28, 2017, 02:53:39 PM

Bunu diyanetin hazırlamadığına çok eminim. Tamamen ekonomi bakanlığından yazılmış gibi. Neye göre caiz veya değil? Asıl Bu konuda açıklama yapması caiz değil bence.

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
tthero
Member
**

Activity: 266
Merit: 11

Hata Yoksa Hareket Yok, Hareket Yoksa Ölüm Var..

View Profile
November 28, 2017, 02:56:44 PM

Ya bu kamiller Euro ile şans topuna milleti kaydediyorlar sonra o şans topu kime gelirse hacca yolluyolar... niye euro niye şans topu ?

❇️ E N İ G M A ❇️
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
November 28, 2017, 02:58:56 PM

bu açıklamada katılmadığım pek çok husus var.

"para değerini devlet otoritesinden almalıdır"
bu saçmalık. altın, değerli emtialar hiçbir devletin tekelinde değil

"değer kaybetme, değer kazanma konusunda spekülasyona açık olması"

hisse senedi, forex, altın hepsinde bu özellik yok mu?

bugün Türkiye, kendi kripto parasını bassa inanın Diyanet sırf hükümet bastı diye destek çıkar.

700 küsür paranın kaç tanesini devlet basıyor?
username001
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
November 28, 2017, 03:35:04 PM

devlet kurumunun devletin bi isine gelmeyen biseye olumsuz cevap vermesi kadar daha normal ne olabilir..
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
November 28, 2017, 03:36:44 PM

Bak burada ne konuşmuşlar sonuna kadar izle. Sonra tepkin ne olacak?
Gerçi siz onunda kılıfını bulursunuz. Herşey işinize geldiği gibi.Riyakarlar...

https://www.youtube.com/watch?v=p73I31U9D9M
torikan
Hero Member

Activity: 518

View Profile
November 28, 2017, 03:44:38 PM

konu saçmala evresini doldurmuş gibi artık konu fetvadan çıkıp diyaneti savunanlarla eleştirenler alanında geziyor.
bırakın bu herkes kendi hicdanından sorumlu yaptığınız işte şüpheye düşüyorsa vicdanınız ozman sıkıntı var demektir.
burdaki insanların büyük bir geneli belli bir eğitim seviyesinin üzerinde ve bilgisayar oramında dolanabilecek kadar zeki ise zaten neyin yanlış doğru olduğunu rahatlıkla bulabilir .
bunun için en birilerinin sözüne ihtiyac var kaynak zaten eliniz altında internet denen bir meret var burdan taklın
 haa güzel tarafı bu başlığın acayip post kasmalık olmuş Cheesy
Iamrobot
Member
**

Activity: 294

View Profile
November 28, 2017, 04:57:25 PM

artık nerede bir ispat görsem doğrudan tayyip geliyor gözümün önüne. Cheesy

l3irsen
Full Member

Activity: 126

View Profile
November 28, 2017, 04:58:25 PM

diyanet bile paranın kokusunu alınca fetva çıkarır olmuş.

Bitcoin Acemisi
Full Member

Activity: 206

View Profile
November 28, 2017, 06:14:35 PM

Vergi alırlarsa haram olmaz yoksa haram Cheesy

_____________________A I T H E O N_____________________       [   JOIN THE WHITELIST   ]
The digital ecosystem simplifying your world through A.I., robotic, and human symbiosis
██ ███     WHITEPAPER     |     TELEGRAM     |     TWITTER     |     INSTAGRAM     ███ ██
globaturcana
Full Member

“Decentralized Transportation Economy”

View Profile
November 28, 2017, 07:21:27 PM

"Şu aşamada uygun değil" ama ileride devlet bundan vergi alırsa uygun bulabiliriz demek istemişler. Bunların dini imanı para. Devlet destekli değilmiş bu olayın güzelliği orada zaten.

mumisigi
Jr. Member
*

Activity: 144

View Profile
November 28, 2017, 07:30:22 PM

şaka gibi bir ülke olmdujk devletimiz bile parayı bulunca dinen ne durumda olduğunu araştırmaya başlıyor para işte din bile parayı görünce direk konuya giriyor ülkemizde
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1285
Merit: 591

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
November 28, 2017, 08:03:46 PM

Diyanet daha dinle alakalı işlerde yorum yapsa daha iyi olmaz mı? O açıklamayı yazanın Bitcoin ya da kripto para ile ilgili zerre bilgisi olmadığı aşikar. Misal, Satoshi Nakamoto çıkıp "dinler zırvadır" dese kaç kişinin umurunda olur? Bilmediğin şey hakkında yorum yapma işin sıradan biri yapınca saçma, diyanet yapınca fetva oluyorsa orada bir yerde bir mantık hatası var demektir...
ST39
Member
**

Activity: 167

View Profile
November 28, 2017, 08:57:02 PM

İyice araştırmadan verilmiş bir karar gibi geldi bana...bence artan ve azalan şeyler caizdir...faiz gibi hep artı olanlar caiz değildir...
ceyceyki
Member
**

Renewable Energy Cryptocurrency

View Profile
November 29, 2017, 01:50:21 AM

Yahu arkadaşlar böyle şeyleri kafanıza takmayın. Kafaya takarsanız kredi kartı da kullanmayın, kredi de çekmeyin. Ne yiyip içecek bu insanlar nasıl ev araba alacaklar? Artık devir değişti. En azından burda insanlar bir yatırım yapıyor hakkı ile para kazanmaya çalışıyor. Ne çalıyor ne çırpıyor.

integrap
Member
**

View Profile
November 29, 2017, 02:18:57 AM

Diyanet işleri sonradan değiştirir açıklamasını. Bunu çok gördük. Her şey zamanla arkadaşlar 1 sene sonra her şey farklı olacak. Bitcoini diyanet işleri bile seneler sonra kendisi kullanacaktır emin olun.

The Rose Rain
Full Member

Activity: 336

View Profile
November 29, 2017, 03:58:16 AM

Diyanet daha dinle alakalı işlerde yorum yapsa daha iyi olmaz mı? O açıklamayı yazanın Bitcoin ya da kripto para ile ilgili zerre bilgisi olmadığı aşikar. Misal, Satoshi Nakamoto çıkıp "dinler zırvadır" dese kaç kişinin umurunda olur? Bilmediğin şey hakkında yorum yapma işin sıradan biri yapınca saçma, diyanet yapınca fetva oluyorsa orada bir yerde bir mantık hatası var demektir...

dinle alakalı bir durum usta zaten, din sadece cumadan cumaya camiye gitmek değildir, tüm bir hayatı kapsar.
CEPNIBEY
Member
**

View Profile WWW
November 29, 2017, 05:49:20 AM

Kişi kendinden bilir işi demişler. Osmanli42 nin paylaştığı konunun tarihine bak sonra konuşun. Videodaki adamında bu konu hakkında pek bilgisi olmadığı goruluyor. O linkteki mesajları okuyun ona göre yorum yapın. Kemalistlere oldum olası uyuzum zaten bu konularda birde ahkam kesmeleri yok mu deli ediyor adamı. Siz gidin saygı duruşunda falan durun oğlum bunlar sizi ilgilendiren konular değil ya da ıslıkla onuncu yıl marşı çalın kafa açar beyin yakar 😂

mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 29, 2017, 08:09:11 AM

Video daha açıklayıcı olmuş.
torikan
Hero Member

View Profile
November 29, 2017, 08:56:33 AM

Kişi kendinden bilir işi demişler. Osmanli42 nin paylaştığı konunun tarihine bak sonra konuşun. Videodaki adamında bu konu hakkında pek bilgisi olmadığı goruluyor. O linkteki mesajları okuyun ona göre yorum yapın. Kemalistlere oldum olası uyuzum zaten bu konularda birde ahkam kesmeleri yok mu deli ediyor adamı. Siz gidin saygı duruşunda falan durun oğlum bunlar sizi ilgilendiren konular değil ya da ıslıkla onuncu yıl marşı çalın kafa açar beyin yakar
edit valla çok laf yazdımda yazık dedim sana dökülen kelimelere.
BlackRed21
Member
**

Activity: 228

View Profile WWW
November 29, 2017, 08:59:19 AM

Kişiye göre fetva olmaz, kural kaideleri vardır. "bence haram", "caiz olmadığını düşünüyorum" gibi yuvarlak cevaplar zaten kendini ele veriyor. Fetvanın bencesi sencesi olmaz. Ayrıca bitcoin'in, blockhain'in ne olduğunu ne işe yaradığını ve tam olarak bu sistemi bilmeden kendince yorumlar yapılıp bu haramdır demek çok yanlış. Kara para aklanıyor diye haram diyeceksek, o zaman TL de haram.

Yukarıda bir arkadaşın dediğine katılıyorum. Bazı coinler piggycoin v.s. neydü belirsiz domuzlu uyuşturuculu v.s. dinimize göre haram olan şeyleri destekleyen coinlere bulaşmayın yeter.

● ●   CATEX.io   ● ●
|    |  Transaction Mining Exchange  |    |
(((((((  TRADE NOW  )))))))
CEPNIBEY
Member
**

View Profile WWW
November 29, 2017, 09:30:45 AM

Kişi kendinden bilir işi demişler. Osmanli42 nin paylaştığı konunun tarihine bak sonra konuşun. Videodaki adamında bu konu hakkında pek bilgisi olmadığı goruluyor. O linkteki mesajları okuyun ona göre yorum yapın. Kemalistlere oldum olası uyuzum zaten bu konularda birde ahkam kesmeleri yok mu deli ediyor adamı. Siz gidin saygı duruşunda falan durun oğlum bunlar sizi ilgilendiren konular değil ya da ıslıkla onuncu yıl marşı çalın kafa açar beyin yakar
Sen de mi kemalist 😕. Rekorlarınızı övdüm zorunuza giden ne anlamadım ki 😉Ufku açıyor resmen

Bonzai
Sr. Member

Activity: 350

Presale Starts on 30th of November

View Profile
November 29, 2017, 01:23:31 PM

Bunun için ispata gerek yok. Devletin bütün kurumları kendilerine ayrılan ödenekleri Ziraat Bankasında vadeli hesapta tutarlar ki değer kaybı yaşanmasın diye. Bu durumda Diyanet vadesiz hesapta tutsa ne olur herkes dibine kadar faizin içinde. Fetva sana bana işliyor devlete ya da zengine değil Smiley
torikan
Hero Member

View Profile
November 29, 2017, 01:42:57 PM

Sen de mi kemalist . Rekorlarınızı övdüm zorunuza giden ne anlamadım ki Ufku açıyor resmen

ya bak okadar konuşmayayım dedim sen kaşındın eyy cahili cühele . o muhteşem beynine bilgileri ve fetfaları civi ile çakmak gerekiyor ama beyin okdaar fosilleşmişki içinden petrol fışkıracak diye korkuyorum. kemalistlere uyuz oluyormuşsun senden sağlam müslüman kemalistler ver ki kuran iyi okumuş olsan kemalist olmak hakkında bilgi sahibi olmuş olabilir ama büyük ihtimalle sen daha kuranı okumamış biri olarak fetva verecek kurumun ne krtiretlerde vermesi gerektiğini çzödüğünden artık yazımda bulundığunu düşünmemiz gerekiyor her boka çok vakıf olarak herbolog ana bilim dalında ihtisasını saygıla karşılarak cevap vereyim zoruna giden  olmadı burda sadece çççooooooooookk bayıldığın kurumu savunmaya çalışırken kelime kuramayarak yok kemalist yok bilmemne bir kere maide suresini oku idrek et sonra kemalist miş yada başka bişeymiş cevap verirken çok bağlı olduğunu düşündüğün ama gram anlamadığın ve fetfasına bile inanmadığından hiç bişey yapmamış olduğunda ki hala burdasın sonuçta...(burda hobi olarak bursaysan özür dilerim ) yani o bayıldığın kurumu savunurken materyaller ve mantıklı şeyler ortaya koyarak ikna edemeyek pislik yapmak tam anlamıyla cahillli sen hristanlarda müslümnalığı sakı tartışma allah muhafalaza sonra niye müslümanlık bilim dini olmaktan çıktığının katını gibisin ...

bu noktadan sonra sana net bişey söyleyeyim.
sen savunduğun düşünceyi hakkıyla savunamıyorsan senin sorunun ama hakılı olamıyorsan kemalist müslüman kafir vb. sıfatlarla insanlara aşağlamaya çalışma komik oluyor
civilengineer
Full Member

Merit: 112

View Profile
November 29, 2017, 01:53:52 PM

ya bak okadar konuşmayayım dedim sen kaşındın eyy cahili cühele . o muhteşem beynine bilgileri ve fetfaları civi ile çakmak gerekiyor ama beyin okdaar fosilleşmişki içinden petrol fışkıracak diye korkuyorum. kemalistlere uyuz oluyormuşsun senden sağlam müslüman kemalistler ver ki kuran iyi okumuş olsan kemalist olmak hakkında bilgi sahibi olmuş olabilir ama büyük ihtimalle sen daha kuranı okumamış biri olarak fetva verecek kurumun ne krtiretlerde vermesi gerektiğini çzödüğünden artık yazımda bulundığunu düşünmemiz gerekiyor her boka çok vakıf olarak herbolog ana bilim dalında ihtisasını saygıla karşılarak cevap vereyim zoruna giden  olmadı burda sadece çççooooooooookk bayıldığın kurumu savunmaya çalışırken kelime kuramayarak yok kemalist yok bilmemne bir kere maide suresini oku idrek et sonra kemalist miş yada başka bişeymiş cevap verirken çok bağlı olduğunu düşündüğün ama gram anlamadığın ve fetfasına bile inanmadığından hiç bişey yapmamış olduğunda ki hala burdasın sonuçta...(burda hobi olarak bursaysan özür dilerim ) yani o bayıldığın kurumu savunurken materyaller ve mantıklı şeyler ortaya koyarak ikna edemeyek pislik yapmak tam anlamıyla cahillli sen hristanlarda müslümnalığı sakı tartışma allah muhafalaza sonra niye müslümanlık bilim dini olmaktan çıktığının katını gibisin ...

sen savunduğun düşünceyi hakkıyla savunamıyorsan senin sorunun ama hakılı olamıyorsan kemalist müslüman kafir vb. sıfatlarla insanlara aşağlamaya çalışma komik oluyor

hocam Kemalist olmak, Müslüman olmak bunlar ne kadar uğraşsalar da aşağılanmayacak sıfatlardır. o yüzden benden sana bi tavsiye konuştuğun kişi eğerki bu şekilde laf söylemeye çalışıyorsa " kemalister, dinsiz atatürkçüler, alnı secdeye varmamış atatürkçüler, putperestler vb" gibi sözlerle konuşmayı hemen kes.
o şekilde konuşanlarla inan ki bir santim bile yol alamazsın ve uğraştığınla kalırsın.
neden yol alamazsın bunu söyleyenin geri zekalı olduğu için değil iletişim kuramadığın için. o kafasına koymuş atatürkçüler dinsizdir. bitti ne dersen de o değişmez.
yorma kendini.

ha aynı şey müslümanlık için de geçerli. müslümanları, türbanlıları yobaz diye niteleyen insanlar da var. bir genellemeyle bunu beyinlerine kazımışlar. işte onlarla da tartışılmaz.
torikan
Hero Member

View Profile
November 29, 2017, 02:06:42 PM

neden yol alamazsın bunu söyleyenin geri zekalı olduğu için değil iletişim kuramadığın için. o kafasına koymuş atatürkçüler dinsizdir. bitti ne dersen de o değişmez.
yorma kendini.

işte zaten ben ilk başta öyle yaptım arkadaş illaki arandı . ama sorununu zaten ona bende belirttim . laf söyleyemediği yerde pislik at kaç . neyse haklısın

ha aynı şey müslümanlık için de geçerli. müslümanları, türbanlıları yobaz diye niteleyen insanlar da var. bir genellemeyle bunu beyinlerine kazımışlar. işte onlarla da tartışılmaz.
burda haklısın her kapalı laf atana gıcık olurum hatta her normal giyinmiş hatta rahat bile olsa normale göre laf atanlara gıcık oluyorum. neyse ben lafımı söyledim bundan sonra zaten söyleme gerek yok anlayan anlar ayetten örenek verdim buna istinaden ilk olarak okusun . sayesinde sevaba girerim kuran okturum ilkez (türkçesi allah bilir arapçasını okumuştur Cheesy )
CEPNIBEY
Member
**

View Profile WWW
November 29, 2017, 03:44:19 PM

Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

Sen de mi kemalist . Rekorlarınızı övdüm zorunuza giden ne anlamadım ki Ufku açıyor resmen

ya bak okadar konuşmayayım dedim sen kaşındın eyy cahili cühele . o muhteşem beynine bilgileri ve fetfaları civi ile çakmak gerekiyor ama beyin okdaar fosilleşmişki içinden petrol fışkıracak diye korkuyorum. kemalistlere uyuz oluyormuşsun senden sağlam müslüman kemalistler ver ki kuran iyi okumuş olsan kemalist olmak hakkında bilgi sahibi olmuş olabilir ama büyük ihtimalle sen daha kuranı okumamış biri olarak fetva verecek kurumun ne krtiretlerde vermesi gerektiğini çzödüğünden artık yazımda bulundığunu düşünmemiz gerekiyor her boka çok vakıf olarak herbolog ana bilim dalında ihtisasını saygıla karşılarak cevap vereyim zoruna giden  olmadı burda sadece çççooooooooookk bayıldığın kurumu savunmaya çalışırken kelime kuramayarak yok kemalist yok bilmemne bir kere maide suresini oku idrek et sonra kemalist miş yada başka bişeymiş cevap verirken çok bağlı olduğunu düşündüğün ama gram anlamadığın ve fetfasına bile inanmadığından hiç bişey yapmamış olduğunda ki hala burdasın sonuçta...(burda hobi olarak bursaysan özür dilerim ) yani o bayıldığın kurumu savunurken materyaller ve mantıklı şeyler ortaya koyarak ikna edemeyek pislik yapmak tam anlamıyla cahillli sen hristanlarda müslümnalığı sakı tartışma allah muhafalaza sonra niye müslümanlık bilim dini olmaktan çıktığının katını gibisin ...

Bilmeden konuya atlarsan sen de mi kemalist derim. O alintilayan zevat konudışındaki bir konudaki mesajimdan gelmiş burda laf çarpıyor guya. Ben ona cevaben o mesajı yazdım. Ben kemalistlere dinsiz kafir falan da demedim bunu da nerden çıkardın? Daha okuduğunu anlamaktan acizsin anlaşılan. Bu arada biraz Türkçe'ye özen gösterelim. Fetfa nedir arkadaş fetva olacak. Bir takıntım da bu işte😂 . Ha gel konudışındaki konuya orda daha zeki kemalist arkadaşlar var hepsinden zeka fışkırıyor(!)

YsfYlmz
Full Member

Activity: 175

Why not!

View Profile
November 29, 2017, 06:21:43 PM

Uygunluk aşama aşama mı belli oluyormuş anlamadım. Biraz haram sa haramdır kardeşim durun önce bi içelim nasıl bakalım sarhoş ediyor mı diyeceğiz
mela65
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 282

Best Crypto / Online Casino Writing Services

View Profile
November 29, 2017, 06:25:54 PM

Şu aşamada uygun değildir çünkü diyanet yatırım için geç kaldı, olur da bitcoin 5K seviyelerine düşerse ve arkadaşlar güzel bir yatırım yaparsa, sabahına bitcoin şafiilere farz hanefilere vaciptir gibisinden bir fetva ile karşılaşırız Smiley
mesacan (OP)
Member
**

View Profile
November 29, 2017, 07:45:29 PM

Şu aşamada uygun değildir çünkü diyanet yatırım için geç kaldı, olur da bitcoin 5K seviyelerine düşerse ve arkadaşlar güzel bir yatırım yaparsa, sabahına bitcoin şafiilere farz hanefilere vaciptir gibisinden bir fetva ile karşılaşırız Smiley

İnanmıyorsan çamur atma! Ne kadar ahlaksız bir düşünce bu nasıl bi fikirdir? Herkesi kendiniz gibi görmeyin! Gitde papazların hahamların fetvasına göre yaşa!
zdrovie
Full Member

Activity: 420

View Profile
November 29, 2017, 08:21:26 PM

Dinimizde akla mantığa aykırı bişey yoktur, diyanetinde bu açıklaması akla yatkın değil bence.Kara para aklama yöntemi olarak kullanılır demiş ama birçok sektörde veya farklı yollarla kara para aklanıyor.Bu o işlerin haram olduğu anlamına gelmiyor.Ameller niyetlere göredir bir söz var(hadiste olabilir) Diyelim ki mobilyacı kara para aklamak için fazla fazla fatura kesiyor, iş karşılığı olmayan parasını bu yolla tahsil ediyor. Şimdi buna bakarsak tüm mobilyacılar günah işliyor diyebilir miyiz???
Bu işte böyle işte direk caiz değildir diyeceğine, etraflıca araştırılıp analiz edilip daha tatmin edici bi fetva verilmeli

▀▀▀▀▀▀     SWIPE  │ Monetizing mobile engagement data, on the blockchain    ▀▀▀▀▀▀
▄▄▄▄         Whitepaper       Telegram       Twitter       Medium       Reddit          ▄▄▄▄
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
November 29, 2017, 09:01:25 PM

bitcoin son günler fena yükseldi... bu son günlerde medyada cok fazla bitcoin ile ilgili haber ve yorum yayinlandi...
cabuk ve kolay yoldan para kazanma insanin dogasinda var, bizim vatandasimizda bu arzu daha da kuvvetli...
diyanetin fetvasi kesin degil diye yorumluyorum ben, cünkü "simdilik caiz degil" demis...

sanirim vatandasi korumak icin bu sekilde bir fetva yayinlanmis... cünkü dedigim gibi, medyada o kadar bitcoin haberi cikiyorki, ister istemez bilen bilmeyen, anlayan anlamayan, parasi olan olmayan; cabucak ve kolay para kazanmak icin istah kabartmis, nereden basil bitcoin alabilirim diye bakiyor... bunlarin yanlis yerden girip hüsrana ugramamalari icin yapilmis bir aciklama diye yorumluyorum...

en azindan "bitcoin haramdir" diye fetva cikmamis...

bitcoin ve altcoinlar ile faiz olayida olabilir.
forklardan gelen yeni coinlar faiz mi? hmmm güzel soru; sanmiyorum...
leasing'den gelenler faiz mi? hmm, cok daha güzel bir soru; bilmiyorum...
pos'tan gelenler peki? sanki faiz gibi...

cok ince bir konu... hele ki inananlar ve takvasini korumak isteyenler icin...
inanmayanlar icin zaten sorun yok, onlarda bir zahmet hemen muhalif moduna bürünüp, kirici yorumlar yapmasin...
burada hepimiz para kazanmak istiyoruz, birbirimizi burada bari kirmayalim...
gunmunj
Member
**

Activity: 308

View Profile
November 29, 2017, 10:02:33 PM

diyanet önemli bir kurum yıpratılmamalı. Görevli din adamları da sorumluluk sahibi olmalı. Bitcoinin ne olduğunu internetten kendi bildigi kadar ki kismi ile araştırış olmamalı. Bu işi gerçekten bilen birkaç kişiyle konuşmalı etraflıca araştırmalı ve görüşünü öyle açıklamalıydı. özellikle "şu aşamada" ifadesi çok yanlış olmuş!
membis
Full Member

Activity: 336

View Profile
November 29, 2017, 10:10:06 PM

Verilen devasa bütçeleri ne yapıyorlarsa ek bütçe isteyen Diyanet Bitcoin devletin tekelinde değil deyip haram diyor, o zaman helaldir oyna devam.
twamnu
Newbie
*

View Profile
December 03, 2017, 01:38:25 PM

bence diyanet yakında resmi bir açıklama yaparak yorum yapan memurun eksik analizle bu yorumu yaptığını söyleyecek
beynimtok
Member
**

View Profile
December 03, 2017, 03:29:58 PM

Ben diyanetin bu tip konulara karışmasını doğru bulmuyorum.
ageme
Newbie
*

Activity: 1

View Profile
December 03, 2017, 04:30:10 PM

devlet propagandası yapan bir kurum elbet devlet lehine fetva verecektir.
jackspow
Member
**

Activity: 178

Be Free

View Profile
December 03, 2017, 05:22:25 PM

Mantıklı bir kararmış gibi göstermeye çalışmışlar. Ancak bu fetvayı veren kişinin dersini iyi çalışmadığı çok belli. Bu para yoktan üretilmiyor. Bir ram gücü ya da cpu gücü söz konusu. E bunlar da gökten yağmıyor. Parayla alınıyor. Ortada bir emek var yani. Devletin el atmadığı bir şey nasıl dinen uygun görülmüyor anlamış değilim. Bizim din aygıtımız devlet mi Allah mı tam olarak çözemedim. Allah'ın kuralları belli. Haksız bir kazanç mı var ortada? yok. İçkiden sigaradan milli piyangodan alınan vergilerle imamların maaş alması hakkında bir fetva görüyor musunuz o sitede? O da yok. Sanırım daha fazla cevaba ya da soruya gerek yok.
Bjazen
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
December 03, 2017, 05:36:52 PM

Neden dinen uygun olmadığı konusunda benim görüşüm bence çok saçma yani bugün 1 altını diyelim 2k liradan aldık ertesi gün 2500 lira oldu bunu bu şekilde satarsak sorun yok ama konu crypto paralara gelince uygun olmuyor çok ilginç. bu konuda ciddi bir araştırma yapılmalı ve neyin ne olduğu öğrenilip ona göre fetva verilmeli bence
mami2121
Newbie
*

Activity: 37

View Profile
December 13, 2017, 10:03:32 AM

Kardeşim ben haramlık bir durum görmüyorum. Kendi paramı bırakıyorum değer kaybetme riski var dolarda bu böyle altında da. haramsa bugün iddayı genel evlerini kapatın. Bitcoine yatırım yapan insanlara karışmayın. Samimi gelmeyen açıklamalar.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
December 13, 2017, 11:12:42 AM

İçki haram ama ülkeye katkısı var vergi alınıyor, haram şeyden alınan vergi de haram olmuyor mu? Bence hepimiz harama batmış durumdayız çalıp çırpmadığımız sürece biraz da dikkatli yaşayarak hayatımızı devam ettirmek zorundayız bunun haricinde kendimizi çok fazla kısıtlarsak sisteme ayak uydurmazsak yaşamamız imkansız hale gelebilir. Paranızı çekin evinizi arabazını alın haram diyenler önce kendi hayatlarına baksınlar kimsenin çok düzgün bir hayat yaşadığını sanmıyorum.

3 milyon suriyeliyi almışsın ülkeye, iş yok para yok ne yapalım hırsızlık mı yapalım. Ancak konuya şu kesin doğru bu kesin yanlış şeklinde bakmakta son derece yanlış olacaktır. Kazananlar olduğu gibi kaybedenler oluyor kazandığımız para sonuna kadar helel diyelim peki kaybedersek ne olacak? En kötü senaryo bitcoin 1 dolar oldu diyelim. Olmaz demeyin en kötüsünü düşünüyoruz her şey olabilir, borsalar dükkanı kapattı almıyoruz satmıyoruz dediler kendi aranızda bitcoin çevirin dediler ne yapacağız? Ülkeye zararı nasıl karşılanacak, garantisi var mı yok.

Diğer bir konuda herkes kazanç bekliyor hem de aşırı bir kazanç. Herkesin kazanabileceği bir sistem yok olamaz, ben kaybederim sen kazanırsın. Manipülasyon, spekülasyon zirvede ve getirisi kadar götürüsü de çok ağır olabiliyor. ICO çılgınlığı yaşanıyor tek derdimiz ise ben zamanında doğru noktadan çıkış yapayım da kimde patlarsa patlasın!

Ben waves almıştım, başka coin alan birisi waves konusunda gelip karalama yapıyor. Sebebi ben kazanmayayım kendi yatırım yaptığı coin değerlensin kendisi kazansın. Görüşü bu kadar acımasız olmaya bilir ama yaptığı davranışı acımasızca olarak yorumlayabilmek mümkün.

Trade yapanlar zaman zaman acımasızca yorumlar yapıyorlar. Enayiler, acemiler, aptallar olmazsa biz daha çok kazanamayız diye düşünüyorlar.

Dini yönünü çok iyi bilmediğim için ve sistemin yeni olduğu faydalarının zararlarının net olarak ortaya çıkmamasından dolayı helal haram yönleri üzerinde durmak yerine çok iyi bildiğimiz yerlerden ele almak doğrusu ve gerçekçi olacaktır.

Kim ne derse desin birbirimize hakkımız geçtiğini veya geçebileceğini düşünüyorum. Ancak ne haram ne helal diyemiyorum orasını Allah bilir, eğer kesinlikle haram olduğuna inansaydım kesinlikle bu düşüncemi yazmaktan çekinmez ve uzak dururdum.

İşi çok sıkı tutmak istersek dolara bile haram der kullanmam ama işte sistem bizi zorluyor, örneğin bankaları kullanmadan nasıl hayatımızı yaşayabiliriz?
Peki nasıl helal olur veya ona yakın bir şey olur? Ülkeye ciddi katkısı olur sadece cebimize değil sisteme katkısı olur devletler anlaşmaya varırlar, spekülasyon gibi yönleri sıfıra yakın olur, her isteyen dijital para çıkaramaz , denetleme ve yasal yönleri ortaya çıkar o zaman gönül rahatlığıyla alıp kullanabiliyorsak haram değildir diyebiliriz.

tuzlu
Jr. Member
*

Activity: 58

View Profile
December 14, 2017, 08:38:07 AM

ileride daha detaylı bir açıklama yapacaklarını düşünüyorum. tam araştırılmadan acele bir fetva verilmiş olabilir.

MIDEX ● BLOCKCHAIN BASED FINANCIAL PLATFORM (https://ico.midex.com/) ●
▬ with Licensed Exchange approved (https://ico.midex.com/) by Swiss Bankers and Lawyers ▬ (https://ico.midex.com/)
# WEB (https://ico.midex.com/) ● ANN + Bounty (https://bitcointalk.org/index.php?topic=271458Cool ● Telegram (https://t.me/midexinfo_en) ● Facebook (https://www.facebook.com/midexinfo/) ● Twitter (https://twitter.com/MidexInfo) ● Blog (https://www.reddit.com/user/Midex_Official/) # GET TOKENS #
RastaBaba
Member
**

The Experience Layer of the Decentralized Internet

View Profile
December 14, 2017, 08:52:16 PM

Diyanetin internet sayfası üzerinden verilen fetvaların sıkça değişikliğe uğradığını görüyoruz.Devletin bitcoinden vergi almaya başlamasından sonra diyanetin bu fetvasını tekrar gözden geçireceğini düşünüyorum. Smiley

Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
December 14, 2017, 09:05:15 PM

anladım ki ya türkiyede yaşamıyorsunuz yahut sadece sabah gazetesi okuyorsunuz Smiley

...
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
December 14, 2017, 09:08:40 PM

Ben diyanetin vadeli hesabı olduğuna inanmıyorum kardeşim eğer böyle bir şey olsaydı İslam düşmanı bazı gazeteciler kişiler yardımıyla diyanet'i itibarsızlaştırmak için ülkede gündem olurdu. İtibarsızlaştırmak için güzel fikir
[/quote]
http://odatv.com/diyanet-faizden-kac-para-kazandi-0310171200.html
şurada bir haber var.

http://www.dinihaberler.com/diyanet/diyanet-sayistay-raporundaki-faizi-acikladi-h99944.html
bu haberde tam senlik.. aynı sabah gazetesi kıvamında.
faiz almamış ama eksik aldığı paraların "yasal faiziymiş" Cheesy
ulan çok sesli güldüm ya Cheesy

...
TheSpark
Full Member

Activity: 238

View Profile
December 14, 2017, 09:10:30 PM

Diyanet'in yaptığı çoğu işi destekleyen birisi olarak burada yaptıkları yoruma katılamıycam.Bu fetvayı veren kişinin bitcoin ve blockchain hakkında yeterli bir bilgi birikimine sahip olduğuna inanmıyorum zaten ilerisi için açık bir kapı bırakılmış fetvada şimdilik caiz değildir lafi geçiyor.
Pa1n
Member
**

Activity: 294

JOIN THE NEXT MEGATREND IN CRYPTO!

View Profile
December 14, 2017, 09:24:04 PM

İnsana durup dururken vicdan yaptırıyorlar şimdi Smiley) Kesin bir şey değildir umarım ama yine de ciddiye almak lazım Cheesy

mesacan (OP)
Member
**

View Profile
December 15, 2017, 09:10:30 PM

http://odatv.com/diyanet-faizden-kac-para-kazandi-0310171200.html
şurada bir haber var.

http://www.dinihaberler.com/diyanet/diyanet-sayistay-raporundaki-faizi-acikladi-h99944.html
bu haberde tam senlik.. aynı sabah gazetesi kıvamında.
faiz almamış ama eksik aldığı paraların "yasal faiziymiş" Cheesy
ulan çok sesli güldüm ya Cheesy
[/quote]

odatvnin birçok asparagas haberleriyle dolu geçmişi var. batının verdiği görevi hakkıyla yapıyor. Bunlar külliye'deki klozete altın kaplama diyenler değilmiydi? kk ispat ettimi bu olayı? hayır. neyi ispat ettiler? Çamur at izi kalsın bunlar yıldırma politikaları ülkenin başına ne zaman islamı ön plana çıkaran lider geçse aynı senaryoları yazıp çiziyorlar. bkz: menderes, özal, erbakan
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
December 15, 2017, 10:25:28 PM

çOK merak ediyorum acaba hangi aşamayı bekliyor uygunluk vermek için.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
aya54
Jr. Member
*

Activity: 378

View Profile WWW
December 16, 2017, 12:19:24 AM

Şu aşamada ben diyaneti dinleyeck kadar aptal değilim . Neye göre kime göre karar vereceksiniz.Siz aldığınız maaşları sorgulayın .faiz sistemi ile çalışan bir devletten maaş alıyorsunuz caizmidir ? Cool

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
ethereumcu
Full Member

Merit: 111

Hydax Global Bounty Program

View Profile
December 16, 2017, 04:07:00 AM

bu cevaplar resmi dille saçmaladılar, başka bir açıklaması yok bunun.

HYDAX EXCHANGE BOUNTY ANN
A Secure, Efficient, Simple Cryptocurrency Exchange
Exchange Futures & Options IEO APP Community
Komutan13
Newbie
*

Activity: 19

View Profile
December 16, 2017, 08:38:34 PM

Diyanetin uğraşması gereken onca konu varken 21.yüzyılın en büyük keşiflerinden biri olan BTC hakkında yorum yapacak vakti enerjiyi bulması da enteresan.
haveyouever
Newbie
*

View Profile
December 18, 2017, 03:25:06 PM

İşlerine göre verirler ayarı rahat olun. Diyanet işini bilir hertürlü:) Ben eminim ki helal bitcoin alan yaparlar hemen işe girişirler az kaldı..
Aiwenor
Newbie
*

Activity: 50

View Profile
December 19, 2017, 08:48:16 AM

Neredeyse tüm padişahların içki ve uyuşturucu içtiği (esrar içtikleri arşivlerde var) "belgelerle" ortadayken sizin hala "bunu belgeyle kanıtlayabilir misiniz?" diye çıkışmanız çok komik duruyor. İslam halifelerinin bunları yaptığı bir dünyada hala siyasal islamda ısrar eden insanların olması cehaletin hepimize nasıl zarar verdiğinin kanıtıdır.
armutkafa
Member
**

Activity: 99

View Profile
December 19, 2017, 10:37:09 AM

Diyanetin verdigi Fetva yada cevaba saygi duymak lazim, ama birde isin gecim derdi var eger gecimini bu isten sagliyorsan yapacsksin,  bu tur konulari dinle  bagdastirmamak lazim, onlar gorevini yapip haram demisler. kosullar onemli. su an turkiyedeki insanlarin cogunun borc bataginda olmasi insanlari bu tur kazanclara yonlendiriyor buna da saygi duymak lazim Herkesin gunahi kendisine diyelim. bol kazanclar.

zenfon6
Member
**

Activity: 148

View Profile WWW
December 19, 2017, 05:26:22 PM

çokta umrumdaydı diyanetin ne diyeceği  Grin Grin Grin rüşvet haramdır diye fetvaları var mıydı bunların ?

Kazanova1453
Newbie
*

Activity: 98

View Profile
December 19, 2017, 09:56:31 PM

Ülke pulitikasına paralel olarak olumsuz yönde bir yorum yapılmış ama bu belirsizlik kalkınca bir da da olumluya döneceğine inanıyorum
Memetemmi
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
December 22, 2017, 09:46:19 AM

diyanet sonucta bu ülkenin fetva  kurumu ne derse doğrudur
DarkBioHazarD
Newbie
*

Activity: 46

View Profile
January 14, 2018, 10:46:21 PM

Beyler peki proof of stake nedir? Yani faize girer mi ?
Faiz almak için birine borç verirsin paranı geri alırken fazla para alırsın bu faiz almaktır. Faiz almak gibi vermek de haramdır. Peki proof of stake için bu durumu düşünebilir miyiz ? Posta cüzdanda tuttuğum coine göre transferleri doğrularım ve coin elde ederim. Bana gelen bu coinleri bana kim vermektedir?
arcadia1
Newbie
*

View Profile
January 15, 2018, 11:58:29 AM

dinayet ne anlar bitcoinden ?? gerçekten soruyorum ne anlar? fork nedir diye artık dinayete mi göndercez Cheesy
deliedenpsikolog
Jr. Member
*

View Profile
January 15, 2018, 01:26:22 PM

Diyanet işleri artık düşsün bu milletin yakasından

yakında elon musk ın roketleri hakkında açıklama yapacaklar, nitrojen kullanılması caiz değildir, yanma tepkimesinde hidrojen kullanmak mekruhtur falan diyecekler

Böyle saçmalık olur mu?
beklenmeyenmisafir
Member
**

Activity: 210

View Profile
January 15, 2018, 01:43:57 PM

diyanet neden karışıyor ki, ne işleri var böyle şeylerle 6 milyar lira alıyorlar,
O.capan
Jr. Member
*

Merit: 5

View Profile
January 15, 2018, 02:03:09 PM

diyanet kendini yıpratmak için neden bu kadar çok uğraşıyor anlayabilmiş değilim.
insanları dine yakınlaştırmaya çalışmak yerine bilinçli bir şekilde uğraşıyor dini ve dini kurumları itibarsızlaştırmak için.
sinyalci
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
January 15, 2018, 02:23:34 PM

Borsaya helal deyip bitcoin e haram demek nasıl düşüncesizliktir ben anlamadım
Leonardo03
Newbie
*

Activity: 18

View Profile
January 15, 2018, 02:39:34 PM

diyanet btc yı bıraksın da
sapıklara destek vermeyı bıraksın o cocukları
hrsyrk
Newbie
*

Activity: 224

View Profile
January 15, 2018, 02:45:25 PM

ne kadar biliyorlarmış da bu karara varmışlar?
dumrul88
Member
**

Activity: 322

View Profile
January 15, 2018, 03:03:55 PM

diyanet btc yı bıraksın da
sapıklara destek vermeyı bıraksın o cocukları

öyle deme kendi adamlarını mı sallandırsın. hem kapatalım bu mevzuları artık. bir kerelik bir şey için koca bir cemaati zan altında bırakmayalım. tövbe tövbe. açıklama aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor. bir de sosyal bilmem ne bakanı bu onu da geçtim bir kadın bunu diyen. çocuklarının yüzüne nasıl bakıyor acaba.
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672

View Profile WWW
January 15, 2018, 03:17:28 PM

Padişah’ın yanında verilen fetva geçersizdir arkadşalar. Bu admalar hiçbir teknolojiden habersiz sadece lavgar lavgar  boş boş konuşarak yaltaklı kyaparak kar yapıyorlar makamdan Smiley
ElmasKafa
Member
**

Activity: 224

View Profile
January 15, 2018, 04:36:12 PM

Diyanet işleri her zaman ki gibi devlet politikası yönünde açıklama yapmış
RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
January 15, 2018, 05:13:00 PM

fetvayı verende acaba mercedes makam aracına  biniyormu?

XxX
au0606
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
January 15, 2018, 05:18:48 PM

Mercedesede binmesinler o zaman gösteriş haram Smiley
BitCoinsForGold
Full Member

View Profile
January 15, 2018, 06:19:51 PM

Harikulade kurumlardan biri, ülkeye pek hayrı olmasa da umudu kesmedik. Bir gün faydalı olacak. Mercedes arka koltukta oyun konsolu olmasın, yerli araba geliyor.
Pages: 1 2 3 4 5 6 [All]
  Print  

Jump to: