Bitcoin Forum
June 15, 2024, 05:46:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Milletvekili’nin Başbakana Bitcoin sorusuna cevap geldi  (Read 1150 times)
kriptoparahaber (OP)
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 0

View Profile
November 28, 2017, 08:45:01 AM

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, TBMM’e ”Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96 ve 98. maddeleri gereğince Sayın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı yanıtlanması” üzerine ”Bitcoin” hakkında sorular içeren bir dilekçe gönderdi. Gönderilen dilekçeye T.C. Başbanlığından resmi yazılı açıklama geldi.

Bitcoin ile ilgili resmi soruyu, T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım adına Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek yazılı bir açıklama yayınladı.

T.C. Merkez Bankası tarafından hazırlanan yazılı yanıtta Bitcoin sorusuna cevap:

”Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin ve benzeri kripto paralar ile ülkemizde doğrudan ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Diğer taraftan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde yapılan açıklama ile, Bitcoin ve benzeri kripto paraların elektronik para olmadıkları ve bu kapsamda 6493 sayılı kanuna tabi olmadıkları duyurulmuş bulunmaktadır.”

Resmi yazıyı ve haber kaynağını linkten görebilirsiniz;

https://www.kriptoparahaber.com/milletvekilinin-basbakana-bitcoin-sorusuna-cevap.html
KUTUB
Jr. Member
*

Activity: 161
Merit: 1

View Profile
November 28, 2017, 09:16:17 AM

Daha önce aynı açıklama yapılmıştı zaten, yeni bir şey yok yani...
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
November 28, 2017, 09:27:29 AM

Tam kaydetti değer bir açıklama hala olmadı tam olarak ne olacağı belirsiz

lulumiya
Full Member

Activity: 686
Merit: 104

View Profile
November 28, 2017, 09:45:18 AM

Tam kaydetti değer bir açıklama hala olmadı tam olarak ne olacağı belirsiz

sebebi henüz onlar da nasıl pozisyon alacağını bilmiyor.

diğer büyük devletler de henüz çok keskin net kanunlar ve uygulamalar sokmadığı için, bekliyorlar. büyük olasılıkla rezil olmamak için ya da daha olayın boyutlarını aldılayıp hayal edemedikleri için.

diğer ülkeler pozisyon alınca ona göre şekillenir bizdeki durum da.

zorbit
Full Member

Activity: 218
Merit: 100

View Profile
November 28, 2017, 10:00:50 AM

millet aya cikti bizimkiler daha bitcoinin tanimini yapamiyorlar. yazik
rdy
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile
November 28, 2017, 12:05:58 PM

Aralık ortalarında bir güncelleme yapılacağı belirtiliyor resmi makamlarda. Tübitak ile ortaklaşa bir duyuru olacakmış.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
November 28, 2017, 12:26:56 PM

Resmi olarak Bitcoini tanımayan çoğu ülkeden biriyiz.
Yalnızca biz değil, dünyanın çoğu bu şekilde
Dünyanın en büyük 50 şirketinden 3 tanesi bitcoin ile çalıştığını okumuştum.

100 adım geriden gelen tek ülke Türkiye değil.
Şartların daha olgunlaşması bekleniyor olabilir.
Belki Bitcoindeki o istenmeyen pürüzlerin giderilebileceği ülkeler tarafından denetlenebilen kripto parası olsa onu destekleyecekler.

Öyle ya da böyle bir şekilde su akıp yolunu bulur.
HyperLup
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 252

View Profile
November 28, 2017, 12:53:41 PM

Bu konuda ülkemize haksızlık yapmamamız gerek.Şimdiye kadar Dünyada hiç bir ülke Bitcoinle ilgili tutarlı bir açıklama yapabilmiş değil.Yok sayamıyorlar fakat ekonomik düzen içine de dahil edemiyorlar.Her ülke eksisini/artısını tartıyor henüz.
cabbaraga
Member
**

Activity: 196
Merit: 12

View Profile WWW
November 28, 2017, 01:07:42 PM

Ne yazık ki kripto paralara temkinli yaklaşıyorlar o yüzden de diğer ülkelerin yaptığı hamleleri inceleyip ona göre karar vermeye çalışıyorlar.

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
turkmachiavelli
Full Member

Activity: 434
Merit: 100

View Profile
November 28, 2017, 05:16:46 PM

Türkiye de bu konuyu neden ciddiye almadığını açıkcası anlıyamıyorum. Rusya Çin ABD bu konularda büyük adımlar atarken üstüne kendi paralarını çıkartırken Türkiye neyi bekliyor anlamıyorum.Ayrıca kripto paraları tanımamsı da oldukça doğal hangi ülke kendi çıkarlarına zıt düşen bir şeyi kabul etmek ister ki.

bitcoincitr
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 251

View Profile
November 28, 2017, 05:21:39 PM

Hangi ülke bu olayı tam olarak ciddiye alıyorki? Ayrıca hükümet açık açık biz Bitcoin aldık nasıl diyebilir? Ben siyasetçilerin birçoğunun parasını Bitcoin ile sakladığını düşünüyorum. Bir hükümetin Bitcoin hakkında olumlu bir açıklama yapması büyük risk!
boram16
Member
**

Activity: 182

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
November 28, 2017, 06:31:49 PM

Bicoine ve kripto paraya hala  bu kadar mesafeli yaklaşmamız bana hiç mantıklı gelmiyor sanki dünyadan bağımsız hareket ediyoruz

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
signs587
Newbie
*

Activity: 47

View Profile
November 28, 2017, 06:46:48 PM

Ay'a falan çıkmakla ne alakası var kriptoparalar daha ortada yokken ay'a çıkılıyordu zaten. Türkiye'nin daha pek çok ülke yasal adım atmadan herhangi bir düzenleme yapması beklenir bir şey değil zaten.
kubra68
Member
**

Activity: 336

View Profile
November 28, 2017, 07:24:46 PM

Haliyle temkinli  yaklaşıyorlar  ilerleyen zamanlarda daha farklı kararlar alınacaktır bence

hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
November 28, 2017, 07:34:55 PM

Bu ülkede bitcoinin tanınması gerçekleşene kadar yıllar geçer.
Tanınma sebebi de vergi ile yeni bir gelir kapısı bulmak olur.

mick42
Member
**

Activity: 182

View Profile
November 28, 2017, 09:07:51 PM

şu aşamada devlet risk almak istemediğinden mesafeli yaklaşıyor ve gereken işlemleri yapmıyor belkide ön ayak olacak ülkeleri bekliyor.
zamanla gereken yasalaşma süreçlerinin başlayacağını düşünüyorum çünkü bu kaçınılmaz.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 28, 2017, 11:58:57 PM

Gözünü seveyim Bitcoin üst seviyedeki insanlarin kulağina gitmesin onlar dolarlarini çok Bitcoin'e çevirmişlerdir birde bizim elimizdekinin vergisini isterler.
ozma03
Member
**

Activity: 140
Merit: 20

View Profile
November 29, 2017, 01:23:05 AM

Şuana kadar hemen hemen tüm ülkeler olayın tam olarak farkında değiller devlet olarak olaya nasıl bakacaklarını daha çözemediler bir kaç ülkede bir şeyler olmadığı sürece bizim ülkede ilk diye bir şey olmaz olaya bodozlama atlayacaklarını sanmıyorum.

BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
November 29, 2017, 01:36:37 AM

Yine ucu açık konuşmalar, yine koskocaman bir soru işareti! İnsanların kafalarını bulandırıyorlar. Hiçbir kefe koymamaları da sıkıntı. Yarın birgün biz bu işe el attık deyip bir anda karar verip çok fazla insanın canını yakacaklar diye korkuyorum. Bizzat bizlerde buna dahil. Artık yasal çerçeveye oturtmaları gerekiyor ki insanlar güvenle yatırım yapabilsin.
HeroMaster
Newbie
*

Activity: 38

View Profile
November 29, 2017, 07:30:49 AM

Kripto Piyasası 320 Milyar USD dayandı. Bitcoin 170 Milyar USD hacmi aştı. Biz illa başka ülkeler yapacak düzenleme ondan sonra yapacağız. Halbuki madencilik kısmında ciddi teşvikler sağlansa ciddi bir ihracat sağlanabilir. Bunu ilk yapan ülkeler ciddi kazanç sağlayacaklar...
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: