Bitcoin Forum
May 26, 2024, 12:08:56 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Diyanet İşleri'nden flaş açıklama! Bitcoin ve Ethereum...  (Read 555 times)
komodosevket (OP)
Newbie
*

Activity: 41
Merit: 0

View Profile
November 29, 2017, 08:46:58 AM

“Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” şeklinde sorulan soruya Diyanet İşleri'nden cevap geldi. Verilen cevapta kripto paraların merkezi bir otoriteye sahip olmadığına ve bu yüzden devlet teminatı altında olmadığına dikkat çekilirken, değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyonlara açık olması ve kara para aklamak için kullanıldığı gerekçesiyle şu aşamada dinen uygun olmadığı belirtildi.
Paylaş Twitle
A+ a-
Diyanet İşleri'nden flaş açıklama! Bitcoin ve Ethereum...
Bitcoin, Ethereum ve daha yüzlerce kripto para… Hızla dünyaya yayılıyorlar ve market hacimleri şimdiden 300 milyar doları geride bırakmış durumda. Süratle gelişen ve büyüyen bu teknoloji tüm dünyadan insanların ilgisini çekerken, daha 10 sene öncesine kadar var olmadığı için günlük hayata uyumu konusunda da soruları beraberinde getiriyor. Devletler ve finansal kurumlar Bitcoin ve arkadaşları hakkında nasıl düzenlemelere gideceklerini tartışırken kripto koinler pek çok kurumun da gündemine girmiş durumda. Bu kurumlardan birisi de Diyanet İşleri.

BitcoinTalk’ta yer alan konu başlığında da belirtildiği üzere, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” şeklinde bir soru yöneltiliyor. Din İşleri ise kripto paraların merkezi bir otoriteye sahip olmadığına ve bu yüzden devlet teminatı altında olmadığına dikkat çekerken değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyonlara açık olması ve kara para aklamak için kullanıldığı gerekçesiyle şu aşamada dinen uygun olmadığı yönünde soruyu cevaplıyor.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 29, 2017, 06:03:30 PM

bende zannettim başka bir açıklama daha geldi. bi umutla okudum okudum aynı şeymiş.

bununla ilgili 4. başlık bu keşke açmadan önce bi baksaydın foruma. her altbaşlıkta neredeyse birer tane diyanet açıklaması başlığı açıldı

TaliskerDarkStorm
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
November 29, 2017, 06:35:11 PM

Ben de başka bir başlıkta daha rastlamıştım ama yalnızca BTC dikkatimi çekmişti, Ethereum'la ilgili bir şey görmemiştim. Şimdi de ethereum'a mı salladılar diye bu başlığa da bakayım dedim ama sonuç olarak fark etmez diyanetin konu hakkında doğru düzgün fikri olmadan beyanat vermesi sakat bir durum. Başka şeyler devlet teminatı altında da ne oluyor? Uç bir örnek olacak ama bu ülkede devlet teminatı altında genelevler var, e bunlara caiz mi diyeceğiz bu mantıkla? Böyle şeylere asabiyet göstermek istemiyorum ama neresini tutsanız saçmalık.
PokerStein1
Full Member

Activity: 392
Merit: 100

View Profile
December 01, 2017, 01:40:33 AM

Açıklama dalga geçer gibi olmuş. En azından şimdilik caiz değil demişler , sanki bir vahiy güncellemesi gelecekte helal olacak. Birşeyin helal olması için illa devlet kontrolünde mi olması gerekiyor.

kokoko77
Jr. Member
*

Activity: 57
Merit: 10

View Profile
December 17, 2017, 10:17:48 PM

Açıklama yapmak için yayınlanmış gibi, biraz daha zorlasalar reklam bile olabilir diye düşünürdüm.

▬ ▬▬▬   The FuzeX Team strive to make all forms of currency payment secure, reliable and easy to use.   ▬▬▬ ▬
█ █          FuzeX          █ █
▬ ▬▬▬   Connecting Cryptocurrencies and Commerce   ▬▬▬ ▬ (http://www.fuzex.co/)
therealbigcoin
Sr. Member

Activity: 729
Merit: 251

View Profile
December 17, 2017, 11:08:29 PM

Biz bu ülkede hiç bir işin teknoloji boyutunu, geri kalmışlığımızı, gelişmiş ülkelerle aramızdaki uçurumu nasıl kapatacağımızı hiç konuşmayalım zaten. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanının konuşması gerekmez mi? Konunun sadece Bitcoin kısmının konuşulması, blok zincir teknolojisinin es geçilmesi ülkemiz açısından zararlı olabilir.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
December 18, 2017, 07:39:03 AM

mevzu eğer kara para aklamaksa parayla ilgili her şey haram diyanete göre, kara para işi bitcoin lemi başlamış, kökü devletlerin kurulmasına kadar gider nerdeyse.
rafsa
Member
**

Activity: 252

View Profile
December 18, 2017, 08:24:40 AM

diyanetin ne yaptığını kimse bilmiyor biri fetva veriyor digeri vermiyor önce kendi aralarında uyumu sağlasınlar da sonra acıklama yapsınlar.
btc_turk
Member
**

Activity: 322
Merit: 12

View Profile WWW
December 18, 2017, 08:52:42 AM

Son kısımda ki açıklama gerçekten saçma olmuş. Şimdilik dinen uygun değildir ne demek ki ? Sonrasında nolacak bitcoin tövbe edip helal mi olacak.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
December 18, 2017, 08:56:18 AM

"caiz değil" yani dine uygun değil diyor. haram diye bir kelime görmedim açıklamada.
ikinci konu sonradan bu icazet değişebilir. shiftdelete.net yt videosunda fetva hattını aramışlar ve benim anladığım o.

yani ABD'deki gibi Türkiye'de de devlet kanalı ile satışlar başlar ise bu fetva değişecektir herhalde.

Ben açıkçası çok önemsemiyorum bu açıklamayı, küresel ekonomik dünya yeniden dizayn ediliyor ve bundan kaçış yok. bir şekilde devletlerin uyumlu hale getirmesi gerekli.
haskizilcik
Member
**

Activity: 160

View Profile
December 18, 2017, 09:15:05 AM

Diyanetin son zamanlardaki açıklamaları çok ilginç geliyor bu kanıya varmak için acaba Bitcoin yada Ethereum la ilgili nasıl bir araştırma yapmışlar. Apartman devremülk yapacağım diye dolandıran saygın iş adamlarına laf yok yerli milli diye; Bitcoin e gelince caiz değil ...

✘  EXCOLONY   |▌  YOUR PLEASURE IS OUR INNOVATION
|███   White Paper  [  JOIN our ICO  ]  ANN Thread   ███|
Twitter  |  Facebook  |  Telegram  |  Medium  |  Github  |  Reddit
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
December 18, 2017, 08:14:40 PM

Bu Diyanet'i peygamber gibi görenler var ya, sanırsın Allah'ın emirlerini yeryüzünde bize bildiren bir kurum. Bilgisi olmayıp fikri olan insanlardan nefret ederdim, buna kurumlar da eklendi  Angry

sofikurban
Member
**

Activity: 448

View Profile WWW
December 18, 2017, 08:19:25 PM

diyanet işleriymiş külahımın hocaları neye göre kime göre fetva veriyorsunuz .ALDIĞINIZ maaş helalmidir onu sorgulayın caizmidir. Angry

SerMeric
Full Member

Activity: 307

View Profile
December 18, 2017, 08:39:13 PM

diyanete göre whatsapp'dan karınızı da boşayabiliyorsunuz. söyleyeceklerim bu kadar.
snowball90
Member
**

Activity: 196

View Profile
December 18, 2017, 09:03:31 PM

Aynı şeyler konuşuluyor sürekli diyanet işlerinin başka işi gücü yok mu anlamadım. birçok şey amacı dışında kullanılıyor insanların kötüye kullandığı her şeye caiz değil mi diyecekler  Huh komik komik açıklamalar...

boram16
Member
**

Activity: 182

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
December 18, 2017, 11:45:02 PM

Burda bitcoinden ziyade bitcoinin kullanılması ve kullanılmasındaki niyet önemlidir
Kimi yatırım için kimi imza için burda ama kara pes aklamada var yani kullanan ile alakalı bence

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
harsak06
Member
**

Activity: 182

View Profile
January 10, 2018, 06:43:50 PM

açıklama açıklama demeye bin şahit istiyor allah aşkına kimin kafasında ki sorunlar tam olarak gitti bu açıklamayla ayrıca kara para aklamakta kullanılması bu piyasa da olan herkesin bu amaçla kullandığı anlamına mı geliyor
Midesiz
Member
**

Activity: 378
Merit: 20

View Profile
January 10, 2018, 08:15:52 PM

TL ile Dolar ile sanki hırsızlık yapılmıyor, kara para aklanmıyor. Bitcoinin adı çıkmış bir kere.
Mersedese de binme o zaman kardeşim nede olsa kefere işi.

torunf
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
January 10, 2018, 11:48:40 PM

bir lafa bakarım laf mı diye, bir de adama bakarım adam mı diye..
gribalenfeksiyon
Full Member

Activity: 546

View Profile
January 11, 2018, 02:32:54 PM

daha önce paylaşılmıştı bu habere benzer bir haber içerik gene aynı ne diyelim başka şeylerle uğraşsınlar bence o kadar dert arasında bunu dert edinmesin kimse
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: