Bitcoin Forum
April 25, 2024, 02:23:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: REHBER: Trezor One incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar  (Read 555 times)
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
November 29, 2017, 09:06:18 AM
Last edit: November 14, 2018, 05:45:39 PM by PHI1618
Merited by AlyattesLydia (7), Dammitt (4), EFS (2), teramit (2), Zz (2), ekiller (1), Blacknavy (1), ophyrim (1)

Öncelikle Trezor wallet'ı bana ulaştıran binbircesit.com ve İlhan Gülenç beye teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir hardware wallet incelemesi/rehberi ile daha karşınızdayım.
Önceki rehber nitelikli konum Ledger’a ulaşmak için şurayı kullanabilirsiniz
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2193095.0

Trezor’um yeni geldi. Ne yapmalıyım?
Cihazı bilgisayara bağlayınca ekran bir yazı beliriyor, trezor.io/start adresine gidin diye. Girince şu video ile karşılaşıyorsunuz
https://www.youtube.com/watch?v=sx4XzJRpsig
Bu videoda cihazın pin kodu sisteminin nasıl çalıştığı gösteriliyor. Pin kodu sistemi çok iyi. Cihazın ekranında görünen sisteme göre pin kodunuzu giriyorsunuz. Her seferinde cihazdaki rakamların yeri değişiyor. Güvenlik sağlanmış oluyor.
Pin kodu kurulumu için https://wallet.trezor.io/ adresine giriyorsunuz. Oradan chrome eklentisini indirince bu sayfa sizin cüzdanınız haline geliyor.  Pin kodunuzu belirledikten sonra 24 kelimelik seed’İniz geliyor.
Seedi asla ve asla kaybetmeyin. Seed demek bu cihazın her şeyi, sizin her şeyiniz demek.
Seed’i kutu içinden çıkan recovery kağıdına ya da başka bir yere yazdıktan sonra cihaz sizi yönlendiriyor zaten. Her şey çok basit şekilde ilerliyor. Seed bittikten sonra cihazın ekranına “my trezor” logosu geliyor. İşlem tamam cihaz kuruldu.

Sonraki ekranlar klasik gönderim/alım ekranları. Receive kısmındaki adreslerinize gönderebilirsiniz kripto paralarınızı. Send'den de istediğiniz adrese Trezor'dan gönderim yapabilirsiniz.

Video inceleme bana göre değil yapamam. Şu video fena değil, ingilizceniz varsa
https://www.youtube.com/watch?v=GcuP90EcFw4

Trezor hangi coinleri destekliyor?
Cevabı tam olarak şurada
https://doc.satoshilabs.com/trezor-faq/overview.html#which-coins-are-currently-supported

Cihaz şu anda çoğu coini kendi arayüzü üzerinden destekliyor. ETH, Etc ve Erc20 tokenleri hariç. Bunlar için MyEtherWallet kullanıyoruz. Zaten cihaz arayüzünden ETH seçince sizi MEW’e yönlendiriyor. Mew kullanımı için forumda konular mevcut. Basit bir arayüzü mevcut. Cihazı takıp MEW’i açınca otomatikman açılıyor arayüzünüz. Yani teorik olarak ERC20 tabanlı bütün tokenleri Ledger gibi destekliyor. Mew sayesinde hepsini görüyor, alıp gönderebiliyoruz.

Trezor’da gördüğüm bir şey var. Bütün btc cüzdanları varsayılan olarak segwit açılıyor. Legacy isterseniz ağağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi soldan ayrıca seçmeniz gerekmekte. Legacy seçince ayrıca account ekliyor. Güzel bir özellik olmuş.

Trezor'da gördüğüm bir özellik de ekrana logo koyma özelliği. İstediğiniz her şeyi logo olarak atayabilyorsunuz. Güzel düşünülmüş, geniş ekran kullanılmış oluyor en azından Smiley

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714054983
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714054983
Reply with quote  #2

1714054983
Report to moderator
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
November 29, 2017, 09:26:37 AM

Konuda https://tr.imgbb.com/ adresinden fotoğraflar yükledim, görünüyordur umarım. Bu mesajı da rezerve ediyorum, ileride inceleme soru cevap olursa buradan güncellerim.
Soracağınız şeyleri lütfen çekinmeden sorun. Cihaz bir süre bende kalacak, bu süredeki sorularınızı cevaplamaya çalışırım Smiley

twiifm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
December 01, 2017, 07:44:42 PM

Bundan önceki Ledger incelemenizi hatırlıyorum bence çok faydalı başlıklar açıyorsunuz bu şekilde devam edin. Trezor'u merak eden birçok kişi vardı artık bu başlık altında Trezor hakkında soru ve sorunlar paylaşılabilir, teşekkürler.
panteraforlife
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
December 01, 2017, 08:16:41 PM

Konu için teşekkürler Türkiye'de birçok kişi Trezor wallet'i merak ediyor ama genel olarak Ledger kullanılıyordu. Trezor biraz daha pahalı, Ledger'in bu kadar yaygın olma sebebi cihazın ucuz olması toplu sipariş verince ucuza geliyor
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
December 02, 2017, 08:15:10 PM

Bundan önceki Ledger incelemenizi hatırlıyorum bence çok faydalı başlıklar açıyorsunuz bu şekilde devam edin. Trezor'u merak eden birçok kişi vardı artık bu başlık altında Trezor hakkında soru ve sorunlar paylaşılabilir, teşekkürler.
Teşekkür ederim.
Ledger Blue incelemesi bile gelebilir belki bir gün Smiley Merak ettiğim bir cihaz blue.

Konu için teşekkürler Türkiye'de birçok kişi Trezor wallet'i merak ediyor ama genel olarak Ledger kullanılıyordu. Trezor biraz daha pahalı, Ledger'in bu kadar yaygın olma sebebi cihazın ucuz olması toplu sipariş verince ucuza geliyor
Genelde Ledger var evet. Bunun sebebi dediğiniz gibi hem fiyatı hem de bir kaç farklı kişi/firmanın satışına başlaması. Daha kolay ulaşılabilir halde Ledger.
Trezor biraz daha ulaşması uzak şimdilik. Bana trezor'u incelemem için gönderen binbircesit'te var. DÜşünen bakabilir.

HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
January 30, 2019, 07:55:58 PM

Trezor one hakkında kullanım bilgileri kendi tecrübe ettiklerim.

Hem trezor one hemde ledger nano s aldım.Trezor one bana daha kullanışlı geldi.
Otomatik cüzdanları veriyor.Ledger da bayağı uğraşman gerek ve 3 tane cüzdan kurdum ona.
Yollama aynı şekil transferde adres alınca trezor one ekranda adres çıkar sağ tuşa okey dersin.
adres alınır.Yollamada ise gene sağ tuş okey demeden coin yollanmaz.

Kurulu Cüzdanlar

BTC   - coin yollandı

DOGE - coin yollandı

BCH  - coin yollandı

BTG  - coin yollandı

LTC - coin yollandı

DASH  - coin yollandı

Digibyte  - coin yok

Namecoin - coin yok

Vertcoin - coin yok

bu üsttekileri uğraşmadan  otomatik olarak sistem cüzdanları veriyor

-----------------------------------------------------------------
Allta olanlarıda kurmak gerekiyor tek tek ama panelde çıkıyor isimleri

ETH TOKEN  - coin yollanacak

ETC  -   coin yollanacak

NEM  -    coin yollanacak

Stellar -daha kurmadım

cardano - daha kurmadım

panelde isimleri çıktı ayrıca başka kurmak gerekirse araştırıp sitesinden
uzantıları bulup kurmak lazım sanırım onuda ilerde denerim.

ayrıca dil seçeneği ingilizce.türkçe destek daha yok.
uzun zamanda bilgisayara takılı kalırsa cihaz otomatik kapanıyor
ve işlem yapacacağın zaman gene pin istiyor. Cheesy

PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 31, 2019, 06:27:39 AM

Trezor one hakkında kullanım bilgileri kendi tecrübe ettiklerim.

Hem trezor one hemde ledger nano s aldım.Trezor one bana daha kullanışlı geldi.
Otomatik cüzdanları veriyor.Ledger da bayağı uğraşman gerek ve 3 tane cüzdan kurdum ona.
Yollama aynı şekil transferde adres alınca trezor one ekranda adres çıkar sağ tuşa okey dersin.
adres alınır.Yollamada ise gene sağ tuş okey demeden coin yollanmaz.

Kurulu Cüzdanlar

BTC   - coin yollandı

DOGE - coin yollandı

BCH  - coin yollandı

BTG  - coin yollandı

LTC - coin yollandı

DASH  - coin yollandı

Digibyte  - coin yok

Namecoin - coin yok

Vertcoin - coin yok

bu üsttekileri uğraşmadan  otomatik olarak sistem cüzdanları veriyor

-----------------------------------------------------------------
Allta olanlarıda kurmak gerekiyor tek tek ama panelde çıkıyor isimleri

ETH TOKEN  - coin yollanacak

ETC  -   coin yollanacak

NEM  -    coin yollanacak

Stellar -daha kurmadım

cardano - daha kurmadım

panelde isimleri çıktı ayrıca başka kurmak gerekirse araştırıp sitesinden
uzantıları bulup kurmak lazım sanırım onuda ilerde denerim.

ayrıca dil seçeneği ingilizce.türkçe destek daha yok.
uzun zamanda bilgisayara takılı kalırsa cihaz otomatik kapanıyor
ve işlem yapacacağın zaman gene pin istiyor. Cheesy

Evet, Ledger Nano S'le Trezor One'ın en temel farkı bu "uygulama kurma" muhabbeti.
Ledger'da can sıkıcı olabiliyor bu. Ama desteklenen coin çeşitliliği için bu da şart sanırım.
Ledger'a Wan, Vet, Nano, Neo gibi diğer donanım cüzdanların desteklemediği coinleri atabiliyorum. Aynı anda bu uygulamaların hepsini desteklememesi de bi problem ama gülü seven dikenine katlanıyor.
Neo mesela aşırı yer kaplıyor Ledger'da. Btc, Eth, Neo oldu mu başka bi şey kurulmuyor. Ya da küçük ve Btc zinciri forku olanlar kuruluyor, Ltc gibi.
Neo'yu kaldırınca ise Wan, Vet, Nano vs Btc ve Eth ile aynı anda kurulabiliyor mesela.
Ledger'ın bu handikapı çok coin desteklemesinden.

Ledger Nano X çıkıyor mart ayında. Bu sorunun çözüldüğü söyleniyor. Bakalım bekliyoruz.

HARDCRACKERS
Full Member

Crypto Trader

View Profile
January 31, 2019, 10:41:35 AM

Siyah ok işaretli olan cüzdanlara deneme amaçlı coin yollayıp adresleri  kaydettim.Zaten hata yapmamak için aynı adres üzerinden yollarım.
Google chromede adresleri bakiyeleri görecek şekilde oluşturdum.Bazen sitede yanlış adrese yollama muhabbeti oluyor onun için kayıtları almak en mantıklısı.
Resimdeki stellar cardano ve zcash kurulmadı onlarıda ileride kurucam.
1 olan yer transfer ana sayfası 2 olan coin kabul yeri 3 olanda coin yollama kısmı.
Zaten borsada iş yapınca burada yazan exchange yerini kullanmaya gerek yok sanırım.Kısaca ekran görüntüsü bu derli toplu şekilde daha cüzdan oluştulursa yan menu dahada uzuyacak gibi.

Nano s btc-xrp-bch kurdum dahada kurcalamadım ilerde onuda iyice kurcalayıp öğrenmek gerek.

HARDCRACKERS
Full Member

Crypto Trader

View Profile
November 10, 2019, 03:27:29 PM
Last edit: November 11, 2019, 11:08:35 AM by HARDCRACKERS

Trezor one yada trezor T büyük ihtimal fark etmez.Başımızdan geçen kısaca hikaye şu şekil cuma akşamı saat 20 de bizim bilgisayar bir anda siyah ekran oldu.Dedim şimdi mantara geldik.neyse arkadaş ne ileri ne geri notebook pil çıkar şarjı çıkar öyle dene böyle dene açmıyor biraderin bilgisayarda arıza çeşitlerini araştır neler yazmışlar neyse benim derdim trezor one a ulaşamazsak babalara gelme olayı coinlere nasıl ulaşıcaz  Huh biraderin bilgisayarda hemen google chrome açıp ordan trezor beta wallet deyip sitesine ulaştık köprü bağlantı gözüktü bizdeki trezoru taktık tabii icraat yok.

Sonra alt  kısma indik bu bilgisayarda köprü olayı yokyeni köprü wire bağlantı kur dedik [/color]bekledik sonuçta kurdu kurarken uyarı veriyor trezor disconnet yani çıkartın diyor köprüyü kurdu.Sonra trezor one taktık ve pin şifre olayı geldi pin şifreyi girdik ve cüzdanlara ulaştık ve YARABBİ ŞÜKÜR dedik.Yırttık resmen.. Cheesy Grin

Sabahta kalkınca bizim açmayan bilgisayarı bilgisayarcıya götürdük denemeden o zaten tam süper hikaye hasta doktorun ayağına gidince iyileşirmiş derler.Akşam 4-5 saat uğraşıp çalışmayan notebook orda şakkkkk diye kendiliğinden açıldı.Bilgisayarcı dedi abi format atmayalı ne kadar oldu dedim 2 sene oldu format at geçer hesabı neyse eve geldik format attık gene trezor köprüyü bu sefer buna kurduk sonuçta çalışıyor.
Sonuç olarak şunu öğrendik trezor one da cihaz elinde ise 2 ci bilgisayara köprü olayını kurup trezor beta wallet dan  coinlere ulaşılıyor
Ledger nanos s var ama ona coin yollamadığım için ona bakmadım bile.Kolay gelsin.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 10, 2019, 04:32:04 PM

Trezor one ile ilgili meritlik bir yazı yazalım.Trezor olanlar okusun başınıza gelirse panik olmayın

Trezor one yada trezor T büyük ihtimal fark etmez.Başımızdan geçen kısaca hikaye şu şekil cuma akşamı saat 20 de bizim bilgisayar bir anda siyah ekran oldu.Dedim şimdi mantara geldik.neyse arkadaş ne ileri ne geri notebook pil çıkar şarjı çıkar öyle dene böyle dene açmıyor biraderin bilgisayarda arıza çeşitlerini araştır neler yazmışlar neyse benim derdim trezor one a ulaşamazsak babalara gelme olayı coinlere nasıl ulaşıcaz  Huh biraderin bilgisayarda hemen google chrome açıp ordan trezor beta wallet deyip sitesine ulaştık köprü bağlantı gözüktü bizdeki trezoru taktık tabii icraat yok.

Sonra alt  kısma indik bu bilgisayarda köprü olayı yok yeni köprü wire bağlantı kur dedik bekledik sonuçta kurdu kurarken uyarı veriyor trezor disconnet yani çıkartın diyor köprüyü kurdu.Sonra trezor one taktık ve pin şifre olayı geldi pin şifreyi girdik ve cüzdanlara ulaştık ve YARABBİ ŞÜKÜR dedik.Yırttık resmen.. Cheesy Grin

Sabahta kalkınca bizim açmayan bilgisayarı bilgisayarcıya götürdük denemeden o zaten tam süper hikaye hasta doktorun ayağına gidince iyileşirmiş derler.Akşam 4-5 saat uğraşıp çalışmayan notebook orda şakkkkk diye kendiliğinden açıldı.Bilgisayarcı dedi abi format atmayalı ne kadar oldu dedim 2 sene oldu format at geçer hesabı neyse eve geldik format attık gene trezor köprüyü bu sefer buna kurduk sonuçta çalışıyor.
Sonuç olarak şunu öğrendik trezor one da cihaz elinde ise 2 ci bilgisayara köprü olayını kurup trezor beta wallet [/color]dan  coinlere ulaşılıyor
Ledger nanos s var ama ona coin yollamadığım için ona bakmadım bile.Kolay gelsin.

Hocam bilgi için teşekkür ederim ama forum kuralları gereği gereksiz bold yazımı ve renkli içerik hem yasak hem de hoş değil.

Bunun dışında fiziksel cüzdanların amacı da cüzdan içeriğine her yerden ulaşmak değil mi zaten.
RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
November 10, 2019, 05:08:16 PM

Bu tip hardwalletların avantajı burda işte.Bazen seed gerekir deniyorda.Burda anlatılan cüzdanın bağlı olduğu bilgisayar göçerse aynı cüzdanı farklı laptopa bridge kanalize edip seed falan gerekmeden gene pin ile giriliyor olması.Ayrıca gene kendi arızalı bilgisayarı format attıktan sonrada bridge kurulup sadece pin ile girmesi.Açıklama için teşekkürler hiç bilmeyen için bilgilendirici olmuş.seed korulmalı ayrıca tabii.

XxX
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
November 10, 2019, 05:53:38 PM

Trezor one ile ilgili meritlik bir yazı yazalım.Trezor olanlar okusun başınıza gelirse panik olmayın

Trezor one yada trezor T büyük ihtimal fark etmez.Başımızdan geçen kısaca hikaye şu şekil cuma akşamı saat 20 de bizim bilgisayar bir anda siyah ekran oldu.Dedim şimdi mantara geldik.neyse arkadaş ne ileri ne geri notebook pil çıkar şarjı çıkar öyle dene böyle dene açmıyor biraderin bilgisayarda arıza çeşitlerini araştır neler yazmışlar neyse benim derdim trezor one a ulaşamazsak babalara gelme olayı coinlere nasıl ulaşıcaz  Huh biraderin bilgisayarda hemen google chrome açıp ordan trezor beta wallet deyip sitesine ulaştık köprü bağlantı gözüktü bizdeki trezoru taktık tabii icraat yok.

Sonra alt  kısma indik bu bilgisayarda köprü olayı yok yeni köprü wire bağlantı kur dedik bekledik sonuçta kurdu kurarken uyarı veriyor trezor disconnet yani çıkartın diyor köprüyü kurdu.Sonra trezor one taktık ve pin şifre olayı geldi pin şifreyi girdik ve cüzdanlara ulaştık ve YARABBİ ŞÜKÜR dedik.Yırttık resmen.. Cheesy Grin

Sonuç olarak şunu öğrendik trezor one da cihaz elinde ise 2 ci bilgisayara köprü olayını kurup trezor beta wallet dan  coinlere ulaşılıyor

Bilgisayarın bozulması ile trezor'daki coinlerinize ulaşamamış olmanız arasındaki bağlantıyı anlamadım ben. Nasıl oluyor?
Trezor'un ya da Ledger'ın veya diğer donanım cüzdanların amacı herhangi bir bilgisayarda cihazı bağlayarak coinlerinize ulaşmak zaten.

HARDCRACKERS
Full Member

Crypto Trader

View Profile
November 11, 2019, 11:08:14 AM
Last edit: November 11, 2019, 11:38:31 AM by HARDCRACKERS
Merited by Blacknavy (2)

Hocam bilgi için teşekkür ederim ama forum kuralları gereği gereksiz bold yazımı ve renkli içerik hem yasak hem de hoş değil.

Bunun dışında fiziksel cüzdanların amacı da cüzdan içeriğine her yerden ulaşmak değil mi zaten.

Forum kurallarını hatırlattığın için ve kartal gözünle olayı yakaladığı için seni tebrik ediyor.
Ve isteğin doğrultusunda yazıdaki bold olayını düzeltiyorum.

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 11, 2019, 01:17:50 PM

Forum kurallarını hatırlattığın için ve kartal gözünle olayı yakaladığı için seni tebrik ediyor.
Ve isteğin doğrultusunda yazıdaki bold olayını düzeltiyorum.

Çok teşekkürler hocam umarim yanliş anlamadin.

Ben ve birçok insan bold ve renkli olunca okuyamiyor, bir tür dikkat dağinikliği oluyor.

Sağ olasin Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: