Bitcoin Forum
May 22, 2024, 08:30:34 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Mevlid Kandili dolayısı ile bir soru?  (Read 216 times)
Zz (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
November 29, 2017, 11:32:50 AM

Öncelikle, Tüm Türkçe forumun Mevlid kandili kutlarım.

ve sorumu soruyorum:

Kandili idrak etmek demek ne demek?

ekşi ye sordum ;
idrak kelimesine yüklenmiş anlamı idrak edemeyenlerin asla idrak edemeyeceği kullanım.

biri beni aydınlatabilir ise sevinirim.
sahipsiztekne
Member
**

Activity: 110
Merit: 10

View Profile
November 29, 2017, 11:42:24 AM

Mevlid kandilinin muslumanlikda yeri yoktur. Muslumanlikda tek ozel gun kadir gecesidir.
Kaynak Kuran.
r3muhs
Newbie
*

Activity: 77
Merit: 0

View Profile
November 29, 2017, 01:26:44 PM

İdrak kelimesi anlamanın ve farkında olmanın bir adım ötesi demek bir yan anlamı ise erişmek ulaşmak demektir.Mevlid kandilini anlamakdan ziyade bir adım ötesi de hissetmektir maneviyatı.
crsmbsmsn55
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
November 29, 2017, 02:09:28 PM

İdrak kelimesi kullanacağımız cümleye göre anlamı değişir, genel anlamı anlamak , kavramak gibi olsa da örneğin; o daha idrak edemedi ( anlamadı, kafa basmadı gibi ) veya o daha yeni idrak etti desek, kafa şimdi dank etti gibi Smiley

Hayırlı kandiller
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
November 29, 2017, 04:46:02 PM

Öncellikle tüm forum ahalisinin Mevlid Kandili kutlu olsun Mevlid Kandilini  idrak etmek demek bence , manevi değerinin  ve anlamının farkında olmak ve bu günü dualarla , iyiliklerle, hayırlarla değerlendirmek demek.   
PinkBlue
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
November 29, 2017, 07:24:09 PM

Tüm forumdaki arkadaşların kandili mübarek olsun . İdrak etmek anlamak farkında olmak anlamında kullanılır
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
November 29, 2017, 09:12:30 PM

İdrak etmek kelimesini ben hep önemini anlamak şeklinde yorumluyordum. Bir nevi anlam oraya çıkıyor, önemini kavrayın ona göre davranın demek isteniyor sanırım o kalıp cümle kullanılırken

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1139

View Profile
November 29, 2017, 09:42:04 PM

"mevlid kandilini idrak etmek" demek, gecenin anlamını bilip ona göre davranmaya çalışmak demek, bu gece hz Peygamber'in (asm) doğum günü, nasıl ki sevdiklerimizin doğum günlerini unutmuyorsak Peygamberimizin de doğduğu, dünyaya teşrif ettiği tarihi unutmadığımızı ifade eden bir gece! mucizelerle dolu, sene-i devriyesinde mutlu olunabilecek mühim bir gece! mevlide bid'at dense de aslında Hz Peygamber zamanında da bildiğimiz mevlid tarzı şiirler vardı ki zaten mevlid de bir çeşit naattır (öven şiir). bu gecede Kur'an okuyup salavat getirmek hediyeleşmek sadaka vermek gündüzünde oruç tutmak vs yapılabilir deniyor yani manayı bilmekle kalmayıp aksiyona da geçmek gerekiyor ki tam manasıyla İDRAK edilebilsin, yağmuru tarif-izah etmek var bir de altında ıslanmak...saygılar

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
lampakel
Newbie
*

Activity: 31

View Profile
November 29, 2017, 10:02:03 PM

Lütfen böyle sorularla birbirimizi üzmeyelim Smiley biz bu diyalogları beceremeyiz.
paulk11087
Sr. Member

Activity: 987
Merit: 254

View Profile WWW
November 29, 2017, 10:08:52 PM

Ekşicilere iyice ayar olmaya başladım, adamlar kendinlerine çok fazla anlam yüklüyor yani saçma sapan cevaplar var,Bir kaç eski yazar dışında şimdikler tamamen çöp.
Bende ekşicilerin kendilerini fasülyeden bir nimet sanmalarını idrak edemiyorum
Pages: [1]
  Print  

Jump to: