Bitcoin Forum
May 09, 2024, 12:21:29 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Tesla Model S sahibi, aracı ile madenciliğini elektrik ücreti olmadan yapıyor  (Read 189 times)
SilverVigilante (OP)
Sr. Member

Activity: 361
Merit: 250

View Profile
December 01, 2017, 07:30:29 AM

Kripto para dünyası beklenmedik alanlarda ortaya çıkmaya başladı. Tesla Model S araç sahibi bir meraklı, forumlarda ve internet sitelerinde bir süredir “fikir” olarak konuşulan şeyi yaptı ve aracını bir madenci havuzuna dönüştürdü. Bu sayede Model S sahiplerinin dahil olduğu ücretsiz süper şarj konumlarında elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilmeyi ve madencilik ödülleri olan kripto paralardan elde edeceği kar oranını artırmayı hedefliyor.

Bildiğiniz gibi kripto paralar ile yapılan işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan, doğrulayan, kayıt altına alan ve bunun karşılığında da ödül olarak o kripto paradan kazanan kişilere madenci (miner) adı veriliyor ve madenciler bu işlemleri (matematiksel hesaplamalar) gerçekleştirebilmek için ciddi işlemci gücüne ve elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyorlar.

Madencilik gelirlerinizi yüksek tutabilmek için donanım ve enerji ihtiyacınızı minimalize etmeniz gerekiyor ve bu Tesla sahibinin tam olarak yapmayı amaçladığı şey de bu.

Bir çok kişi tarafından Tesla araçlarındaki otopilot sisteminin işlemci gücünün, aktif olarak kullanılmadığı zamanlarda bitcoin madenciliği yapması için kullanılabileceği iddia ediliyordu. Model S sahibi bir kişi bunun mümkün olduğunu gösterdi.

Tabi ki araçlardaki otopilot sisteminin kullanım dışı bırakılmasının bir çok güvenlik problemi doğurabileceği bilindiği için Tesla kullanıcıları otopilotun devre dışı bırakılmaması taraftarı.

Forumlarda otopilotun işlemci gücünün kullanılması yerine güçlü elektrik enerjisinin kullanılması önerisi üzerine bir kullanıcı aracının arkasına sığacak boyutta, madencilik yapabileceği bir teçhizat kurdu ve elektrik enerjisini kullanarak madencilik yapmaya başladı.

GPU işlemcilerden oluşturulan bu sistemle bitcoin madenciliği yapmak pek mümkün olmasa da bir çok farklı kripto para madenciliği yapılabilir.

Bu sistem sayesinde Tesla’nın Supercharger ağına dahil olan araç sahibi, istasyonlardan ücretsiz enerji kullanabilir ve teknik olarak istasyonlardan pile aktarılan enerjiyi bu işlemcilere doğru şekilde ulaştırabilirse madencilik yapmaya başlayabilir. Etik tartışmasını size bırakıyorum.

Böyle bir sistemi kullanmak ilk olarak aracın pilinin ömrünü tüketeceği için ne kadar mantıklı olabilir onu düşünmek gerek. Aynı zamanda madencilik işlemi yapılırken aracın içinin fırın gibi ısınmaya başlayacağını da unutmayalım.

Her ne kadar böyle bir sistemin düşünülmüş olması eğlenceli olsa da işin astarı yüzünden pahalıya geleceği için pek de mantıklı diyemeyiz.
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715257289
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715257289
Reply with quote  #2

1715257289
Report to moderator
SilverVigilante (OP)
Sr. Member

Activity: 361

View Profile
December 01, 2017, 07:34:39 AM

Kişisel yorumum: Şüphesiz ama şüphesiz çok dahiyane ve ileri görüşlü bir fikir bu konu da söylenecek hiçbir şey olduğunu düşünmüyorum. Ama biraz hinici olmuş ve bunu yapan sayısı artarsa Tesla bunun önüne geçecektir.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 14, 2018, 06:02:54 PM

Bu da konuyla alakalı bir fotoğraf, aşağıda tesla ve içindeki madenci cihazlarını görebilirsiniz.

ILuckyGuyI
Sr. Member

Activity: 2086
Merit: 449

View Profile
January 14, 2018, 06:23:23 PM

Fikiri değerlendirmek gerekirse ben zekice bir düşünce olduğunu düşünüyorum.Ama aracın pil ömrüne zarar vereceğini düşündüğümüzde bunun önüne geçileceğini düşünüyorum.

▄▄███████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
███████████▀▌▄▀██████████
███████▄▄███████▄▄███████
██████▄███▀▀██▀██████████
█████████▌█████████▌█████
█████████▌█████████▌█████
██████████▄███▄███▀██████
████████████████▀▀███████
███████████▀▀▀███████████
█████████████████████████
▀█████▀▀████████████████▀
▀▀███████████████████▀▀
Peach
BTC bitcoin
Buy and Sell
Bitcoin P2P
.
.
▄▄███████▄▄
▄████████
██████▄
▄██
█████████████████▄
▄███████
██████████████▄
███████████████████████
████████████████████████
▀███████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀██████████████████▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀

▀▀▀▀███▀▀▀▀
Available in
EUROPE | AFRICA
LATIN AMERICA
▄▀▀▀

▀▄▄▄

███████▄█
███████▀
██▄▄▄▄▄░▄▄▄▄▄
████████████▀
▐███████████▌
▐███████████▌
████████████▄
██████████████
███▀███▀▀███▀
.
Download on the
App Store
▀▀▀▄

▄▄▄▀
▄▀▀▀

▀▄▄▄

▄██▄
██████▄
█████████▄
████████████▄
███████████████
████████████▀
█████████▀
██████▀
▀██▀
.
GET IT ON
Google Play
▀▀▀▄

▄▄▄▀
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 14, 2018, 06:25:28 PM

Valla attığım fotoğraflarda ekran kartı (GPU) görünmüyor sadece riserlar var gibi şu anlık. yani zaten mining karlı kimse 300-500 tl için yani 100 dolar için otoban kenarında mining yapmaz bu saçmalık milletin işi gücü var.
Egosmaster
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
January 14, 2018, 08:08:07 PM

Tesla alacak parası olan adamın gerçekten böyle bir şeye ihtiyacı mı var?

Bence tamamen saçmalık. Sadece deney olarak yapıldıysa lafım yok tabi.
Panderal
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 1

View Profile
January 14, 2018, 08:21:47 PM

Tesla alacak parası olan adamın gerçekten böyle bir şeye ihtiyacı mı var?

Bence tamamen saçmalık. Sadece deney olarak yapıldıysa lafım yok tabi.

Evet ama unuttuğunuz birşey var. Adamlar Türkiye'deki gibi 2-3 araba parası verip 1 araba almıyolar. Yani burdakinden çok daha ucuza biniyolar. Biz de vergi satın alıyoruz yanında araba hediye geliyor.
Jhonkar
Member
**

Activity: 522
Merit: 13

View Profile
January 15, 2018, 12:44:56 PM

deney amaçlı olduğunu düşünüyorum bu yoldan para kazanmak çok mantıklı değildir bence adam zekiymiş gerçi ama araca zarar verebileceğini de akıl etmiştir muhtemelen.
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672

View Profile WWW
January 15, 2018, 03:12:47 PM

eski konuları güncelleyip güncelleyip tekrar buralara getirmenin pek bir mantığı olmadığını düşnüüyorum ben açıkçası Smiley onun dışında bu tür haberler sanırım hep hortlatılacak gibi duruyor  Huh  Roll Eyes Tongue
proof_seeker
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
January 15, 2018, 03:18:24 PM

madem eski konu güncellenmiş. o şekilde yapan ile bizdeki kaçak elektrik ile madencilik yapanın hiç bir farkı yok. ikisi tarafta şerefsiz.

triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
January 15, 2018, 04:07:11 PM

tesla araçtaki madencilik olayını bilmem ama mükemmel ötesi bir araba yapmışlar. test sürüşlerinin videosunu izledim bilim kurgu filmi gibi geldi bana. elbette yeni bir teknoloji fakat 10 sene sonrasını hayal edemiyorum. yapay zekanın daha gelişmiş olmasını bir kere düşünün. ama lastikli araçlarda değil ben otoyollarda raylı sistemlere sahip kişisel araçların kullanılmasından yanayım. lastikli araç olması kaza ihtimalinin her zaman yüksek olması demektir.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: