Bitcoin Forum
May 01, 2024, 09:57:00 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin Cyprus  (Read 4511 times)
PeterHarrisonCY (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 57
Merit: 0


View Profile WWW
July 07, 2013, 12:15:45 PM
 #1

Για όλους τους Κυπριους http://www.bitcoincy.co.nf/
1714600620
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714600620

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714600620
Reply with quote  #2

1714600620
Report to moderator
1714600620
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714600620

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714600620
Reply with quote  #2

1714600620
Report to moderator
No Gods or Kings. Only Bitcoin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714600620
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714600620

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714600620
Reply with quote  #2

1714600620
Report to moderator
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
July 09, 2013, 10:24:32 PM
 #2

Αυτό το BitBank Cyprus τι είναι;

Υ.Γ. Κάνε κάτι με την ορθογραφία.

Serenata
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 250
Merit: 250



View Profile WWW
July 10, 2013, 12:16:34 PM
 #3

Η ιστοσελίδα αργεί πολύ να φορτώσει σε μένα. Το ίδιο και όποιο άλλο link πάτησα. Μεγάλο πρόβλημα επίσης η (αν)ορθογραφία που «διώχνει» τους επισκέπτες. Με λίγη προσπάθεια μπορεί να προκύψει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

BitcoinX.gr - Το ελληνικό στέκι του Bitcoin

My GPG Key
PeterHarrisonCY (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 57
Merit: 0


View Profile WWW
July 11, 2013, 12:41:15 PM
 #4

Αυτό το BitBank Cyprus τι είναι;

Υ.Γ. Κάνε κάτι με την ορθογραφία.

To BitBank einai ena project pou that kanei mia pistotiki karta Bitcoin stin Kipro.

That diorthoso tin orthografia tora.
bitfinder
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0



View Profile
July 20, 2013, 09:13:12 AM
 #5

Γεια σας,υπάρχει καποιος στην κυπρο με btc ή που ασχολείτε με mining? Huh
PeterHarrisonCY (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 57
Merit: 0


View Profile WWW
July 21, 2013, 09:59:57 AM
 #6

Γεια σας,υπάρχει καποιος στην κυπρο με btc ή που ασχολείτε με mining? Huh

http://www.bitcoincy.com/epikinonia.html
Iparxei tilefona kai email edw
nantiabrown
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0



View Profile WWW
August 29, 2013, 08:44:09 PM
 #7

Γεια σας,υπάρχει καποιος στην κυπρο με btc ή που ασχολείτε με mining? Huh

ναι εγώ! εχω νομίσματα για πούλημα αν θέλετε!
tsoPANos
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 500

In math we trust.


View Profile
August 31, 2013, 03:37:57 PM
 #8

Ρε παιδια καλύτερα θα ήταν ελληνες και ελληνοκυπριοι να ειχαμε ενα site ολοι μαζι για να ειμαστε πιο οργανωμενοι. εσεις τι λετε?
qdoop
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 112


_copy_improve_


View Profile WWW
September 02, 2013, 12:02:38 AM
 #9

Ρε παιδια καλύτερα θα ήταν ελληνες και ελληνοκυπριοι να ειχαμε ενα site ολοι μαζι για να ειμαστε πιο οργανωμενοι. εσεις τι λετε?

BitcoinX.gr

δειχνει να ειναι το πιο σοβαρο και παλαιοτερο προς το παρον

_copy_improve_
news flow http://www.qdoop.org/
(offline) The simple bitcoin game  http://qdoop.net Testnet3 block explorer   http://pool.qdoop.net:18331/chain/Testnet3
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
September 02, 2013, 07:19:59 AM
 #10

+1 bitcoinx.gr

bitmarin
tsoPANos
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 500

In math we trust.


View Profile
September 02, 2013, 08:05:28 AM
 #11

θα πρεπει τα site να συγχωνευθουν
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
September 02, 2013, 11:07:27 PM
 #12

Κύριοι μου θυμίσατε το ανέκδοτο ( Ας ανάψει κάποιος το φώς έχω φάει 10 και ακόμα δεν έχω ρίξει, ας οργανωθούμε!!!).Χωρίς παρεξήγηση.
Εύχομαι για το κοινό καλό μας να μπορέσουμε να οργανωθούμε σαν κοινότητα.
 Wink

bitmarin
Onown
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
September 03, 2013, 10:56:34 AM
 #13

Γεια σας κι από εμένα. Ανήκω στο Onoon Network, ένα δίκτυο πολιτών που συζητά και αναζητά λύσεις στην οικονομική κρίση. Κάθε Τετάρτη οργανώνουμε ένα ανοικτό Bitcoin forum για όσους ενδιαφέρονται. Σας περιμένουμε!
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=679078948786220&id=635456223148493
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
September 03, 2013, 11:20:48 PM
 #14

+1 bitcoinx.gr

Μακριά απο το Bitcoinx.gr

Απλά να αναφέρω οτι αυτός που έχει το site (ένας Serenata) προσπάθησε πριν κανένα μήνα να οργανώσει
ομαδική παραγγελία με usb miners βάζοντας καπέλο στην τιμή τους.
http://bitcoinx.gr/forum/help-techstuff/usb-block-erupter-by-asicminer-%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1/

Εκτός του ότι πήγε να πάρει στο λαιμό του κόσμο αφού είναι γνωστό εδώ και καιρό οτι τα συγκεκριμένα miners και με την άνοδο της δυσκολίας
έχουν μόνιμα αρνητικό ROI (όπως του εξήγησε άλλωστε στο topic του και κάποιος άλλος χρήστης), έβαλε και καπέλο στην τιμή ο θρασύτατος!  Embarrassed

Βέβαια η παραγγελία απέτυχε αφού το forum είναι ερημωμένο αλλα επισημαίνω την κίνηση του για να αρχίζει απο νωρίς το ξεσκαρτάρισμα της ελληνικής κοινότητας.


dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
September 04, 2013, 12:37:58 PM
 #15

Περί εμπιστοσύνης
Το BitcoinX.gr δεν είναι ένα ακόμα «ανώνυμο» Site. Βρίσκεται στο ελληνικό Domain (.gr) για παραπάνω από 16 μήνες και συνεπώς μπορεί κάποιος να βρει τα στοιχεία μας, τα οποία παρεμπιπτόντως δώσαμε οικειοθελώς στην Πρώτη συνάντηση του Bitcoinx.gr τον Ιούνιο, όπου γνωριστήκαμε και face2face. Αν έχετε απορίες, ρωτήστε μας.
Σας παραπέμπω στην προσωπική μου επαφή με το διαχειριστή της ιστοσελίδας όπου πραγματοποίησε με υπευθυνότητα την συνάντηση του φόρουμ και των μελών στην Αθήνα όπου πήγα και τους γνώρισα και είναι απολύτως φυσικό η όποια επάφη κάνεις όταν είσαι νέος στο χώρο να προσέχεις, έμεινα απολύτως ικανοποιημένος και απο την συμπεριφορά τους και απο τις αλήθειες που ειπώθηκαν για επαγγελματίες,έχω και ζωντανή ηχογράφηση του τι ειπώθηκε για το bitcoin σε ότι αφορα Ελλαδα και την ευρύτερη κυκλοφορία του νομίσματος και το πόσο οι επειχηρηματίες θα το προτιμούν ως μέσο ενναλακτικής συναλλαγής.Κατόπιν έκανα και δεύτερο ραντεβού με τον serenata μέσα στο καλοκαίρι όπου και βρεθήκαμε ώστε να με συμβουλέψει , για να αποφύγω παγίδες του στυλ επένδυσης σε οργανωμένη ομαδική παραγγελεία asic miner κάποιας εταιρείας.Επίσης πήγα μετά απο προτροπή του για διακοπές στην Κεφαλλονιά όπου γνώρισα τον ιδιοκτήτη της καφετέρειας στην Αγ. Ευθυμία , ο οποίος δέχεται το νόμισμα για την όποια συναλλαγή (καφέ , μπύρα , φαγητό) και μου έκανε 20% έκπτωση στο σύνολο του λογαριασμού μου.
Μην γράφουμε άσχημα όταν δεν γνωρίζουμε κάποιον απο κοντά και δεν έχουμε κάνει πρώτα κάποιες κινήσεις εμείς οι ίδιοι.
Για το θέμα της ομαδικής παραγγελείας των Usb έχω σηκώσει απάντηση στο φόρουμ και εγώ και η τίμη του τότε που οργανονώνταν η κίνηση αυτή είχε την τιμή εκέινη , το άν μετά έπεσε η τιμή των usb και αν η απόδοσή τους δεν είναι η προβλεπόμενη δεν ευθύνεται αυτός που τα πουλάει ? εσείς πιστεύεται πως ευθύνεται αυτός που θα κάνει την παραγγελεία.Ευχαριστώ.
 Cool


bitmarin
Serenata
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 250
Merit: 250



View Profile WWW
September 04, 2013, 01:21:29 PM
 #16

+1 bitcoinx.gr

Μακριά απο το Bitcoinx.gr

Απλά να αναφέρω οτι αυτός που έχει το site (ένας Serenata) προσπάθησε πριν κανένα μήνα να οργανώσει
ομαδική παραγγελία με usb miners βάζοντας καπέλο στην τιμή τους.
http://bitcoinx.gr/forum/help-techstuff/usb-block-erupter-by-asicminer-%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1/

Εκτός του ότι πήγε να πάρει στο λαιμό του κόσμο αφού είναι γνωστό εδώ και καιρό οτι τα συγκεκριμένα miners και με την άνοδο της δυσκολίας
έχουν μόνιμα αρνητικό ROI (όπως του εξήγησε άλλωστε στο topic του και κάποιος άλλος χρήστης), έβαλε και καπέλο στην τιμή ο θρασύτατος!  Embarrassed

Βέβαια η παραγγελία απέτυχε αφού το forum είναι ερημωμένο αλλα επισημαίνω την κίνηση του για να αρχίζει απο νωρίς το ξεσκαρτάρισμα της ελληνικής κοινότητας.



Με ενημέρωσαν σήμερα για το μήνυμα του pand70, το οποίο δεν είχα δει γιατί τον έχω σε Ignore για σοβαρούς λόγους που αναφέρω σε άλλο thread στο παρόν Forum. Μπήκα σήμερα λοιπόν να δω τι γράφει ώστε να μπορέσω να απαντήσω.

Αρχικά να αναφέρω ότι ο ιδρυτής του BitcoinX.gr με το ψευδώνυμο Serenata δεν είναι κάποιος ανώνυμος χρήστης, που βασίζεται στην ανωνυμία του για να ειρωνεύεται τους συνομιλητές του, να βγάζει βεβιασμένα συμπεράσματα, να δίνει λανθασμένες συμβουλές αβίαστα σε ανοιχτό Forum αλλά και να συκοφαντεί ανθρώπους χωρίς να μπει στον κόπο να επιβεβαιώσει αυτά που ισχυρίζεται. Το όνομά μου αλλά και το BitcoinX.gr έχει αναφερθεί στον ημερήσιο τύπο περισσότερες από μια φορές. Επιπλέον μπορεί οποιοσδήποτε να μάθει το όνομά μου, αρκεί να επικοινωνήσει μαζί μου. Εκτός από μη ανώνυμος είμαι και υπαρκτό πρόσωπο που είχαν την ευκαιρία να με γνωρίσουν όλοι όσοι παραβρέθηκαν στη συνάντηση του Ιουνίου στην Αθήνα.

Πάμε τώρα και στο επίμαχο θέμα της προ-παραγγελίας. Η ανάρτησή μου έχει ημερομηνία 9 Αυγούστου 2013. Στις 19 Αυγούστου 2013 βγάζει ανακοίνωση το BTCGuild ότι μειώνει την τιμή στα 0,5BTC από 0,6BTC που ήταν πριν.

USB Block Erupter Price Drop + 1-Day (or faster) Turnaround

As of this news post, USB Block Erupters are now 0.50 BTC (free shipping within the US). Additionally, orders are now shipping out within 1 business day. Orders are packed and ready to ship many times during the day, meaning if you order before the daily pickup, your order will go out the same day you placed it.


Μέχρι τότε δεν έχει υπάρξει κάποιο ενδιαφέρον για την προ-παραγγελία, δεδομένου ότι η δυσκολία ανεβαίνει κι ότι η τιμή του USB είναι μάλλον ασύμφορη. Στις 29 Αυγούστου το BTCGuild βγάζει νέα ανακοίνωση με την οποία μειώνει την τιμή στα 0,35 BTC.

Block Erupter prices have dropped to 0.35 BTC per unit. Units are in hand and shipping daily. An extension of ASICMINER's coupon program will be made available to the remaining orders that were placed at 1.05 BTC. These coupons will appear on your account on Tuesday, September 3rd. The expected coupon price is 0.15 BTC per unit, plus 0.05 BTC shipping/handling per order (not per unit).

Επίσης μέχρι τότε δεν είχε υπάρξει κάποιο ενδιαφέρον για αγορά των USB μέσω της ομαδικής παραγγελίας. Μια μέρα μετά που επικοινώνησε κάποιος μαζί μου γιατί ενδιαφερόταν, η τιμή που του έδωσα για αγορά με ευρώ όταν θα έφταναν στην Ελλάδα και μάλιστα ΧΩΡΙΣ δέσμευση του ποσού (δηλαδή θα μπορούσε να το παραγγείλει και να μην το παραλάβει ποτέ αν δεν το ήθελε μετά), ήταν πολύ χαμηλότερη των 0,6BTC της αρχικής ανακοίνωσης.

Τα λεγόμενά μου για την τιμή των USB μπορεί να τα επιβεβαιώσει και ο χρήστης αυτού του φόρουμ με ψευδώνυμο eleuthria, ο οποίος είναι ιδρυτής και διαχειριστής του BTCGuild. Τα λεγόμενά μου για το χρήστη που επικοινώνησε μαζί μου μπορεί να τα επιβεβαιώσει ο ίδιος. Αν ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε μαζί μου για να σας φέρω σε επαφή.

Η έκφραση «...πήγε να πάρει στο λαιμό του κόσμο αφού είναι γνωστό εδώ και καιρό οτι τα συγκεκριμένα miners και με την άνοδο της δυσκολίας έχουν μόνιμα αρνητικό ROI...» είναι τουλάχιστο ατυχής αν όχι αφελής, καθότι αφενός δεν ανάγκασα κανέναν να πάρει τα USB κι αφετέρου σε επόμενο μήνυμά μου ανέφερα συγκεκριμένα «Συνεπώς, για να έχει κάποιος σημαντικές χρηματικές προσδοκίες, όντως θα πρέπει να στραφεί στα ASIC υψηλής ισχύος, προσέχοντας όμως ν' ισοσκελίσει το κόστος κτήσης με την προσδοκώμενη απόδοση, σύμφωνα πάντα με τις προβλέψεις.»

Αφού λοιπόν απεκατέστησα την σωστή αναφορά και ροή των γεγονότων, βάζω πάλι τον pand70 σε Ignore γιατί δεν έχω σκοπό να εμπλακώ σε flame war, σίγουρος πλέον ότι την πρώτη φορά που τον έβαλα σε Ignore έκανα τη σωστή κίνηση. Ο καθένας πλέον μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα για το ποιος καπελώνει και με ποιο τρόπο.

Τέλος θα ήθελα να πω πως όλοι οι άνθρωποι δεν σκέφτονται ούτε και λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Αν ο pand70 το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε ότι θα έκανε ο ίδιος είναι να βγάλει χρήμα από κάποιο «καπέλο» σε ομαδική παραγγελία, αυτό δε σημαίνει πως κι εγώ έπρεπε να λειτουργήσω έτσι όταν έφτιαξα την ομαδική παραγγελία. Αν ήταν ντόμπρος άνθρωπος, θα μπορούσε να καταθέσει τον προβληματισμό του στο Forum του BitcoinX.gr ή αν δεν ήθελε να γραφτεί εκεί, θα μπορούσε κάλλιστα να μου στείλει ένα μήνυμα στο BitcoinX.gr ώστε να μάθει από πρώτο χέρι και ποιος είμαι αλλά και τι ακριβώς συμβαίνει με την ομαδική παραγγελία. Αντί αυτού προτίμησε να εκτεθεί δημόσια, λέγοντας λόγια «πίσω από την πλάτη μου» με σκοπό να ... ;; Απαξιώσει το BitcoinX.gr προς όφελος του δικού του Site; Γελοιοποιηθεί ο ίδιος; Ποιος ξέρει; Αλλά και στην τελική, ποιος νοιάζεται; Μάλλον κανείς. Πάντως οφείλω να συμφωνήσω πως το ξεσκαρτάρισμα της ελληνικής κοινότητας, ξεκίνησε πράγματι νωρίς Wink


Η ιδέα της συνεργασίας μεταξύ των ελληνικών site θεωρώ πως είναι καλή. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω του BitcoinX.gr

BitcoinX.gr - Το ελληνικό στέκι του Bitcoin

My GPG Key
Stelios
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10


View Profile
September 27, 2013, 12:12:13 PM
 #17

Αυτό το BitBank Cyprus τι είναι;

Υ.Γ. Κάνε κάτι με την ορθογραφία.

To BitBank einai ena project pou that kanei mia pistotiki karta Bitcoin stin Kipro.

That diorthoso tin orthografia tora.

take a look at this
https://bitcointalk.org/index.php?topic=289730.new;topicseen#new
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!