Bitcoin Forum
June 23, 2024, 05:36:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin ne zaman doyma noktasına ulaşacak?  (Read 1371 times)
emrears05 (OP)
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
December 05, 2017, 08:58:50 AM

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, Bitcoin'in dünü, bugünü ve yarınını Ntv.com.tr'ye anlattı.

5- BİTCOİN’İN MUCİDİYLE İLGİLİ PEK ÇOK KİŞİNİN ADI ORTAYA ATILDI. EN SON ADI GEÇEN KİŞİ ELON MUSK. SİZİN BU KONU HAKKINDA BİR TEORİNİZ VAR MI? BİTCOİN’İ KİM NEDEN YARATMAK İSTEDİ?
Banking on Bitcoin diye bir belgesel var. Bu belgeselde Bitcoin’in ilk çıkışında çok önemli bir akım var: cyber Punk. Bu çyber Punk akımının aslında 1960’lardaki Hippi’lerin 21’inci yüzyıldaki dijital versiyonu olarak niteliyebiliriz. Aslında Bitcoin ve kripto paraların temellerinin bu Cyber Punk akımın göre 1990’larda atıldığını görüyoruz. İşte dünydaki ekonomik sistemin, vahşi Kapitalist sistemin yarattığı eşiksizliğe ya da toplumlarda yarattiğı olumsuz etkiye bakarak aslında onlar biraz daha demokratik, paranın belli tekellerde toplanmayıp daha dağıtık bir mantık içinde yapılmasını, dijital ortamda yapılmasını öngören çalışmalar yapıyorlar Cyper Punk’lar.
Bu Cyber Punk’ların içinde Nick Szabo ve Gavin Anderson gibi çok önemli öncüler var. Bunların bir kısmı kripto şifreleme mantığını biliyor, bir kısmı matematik biliyor, bir kısmı finans biliyor, bir kısmı software biliyor. Kendi aralarında çok inter disipliner gruplar oluşturuyorlar. 1990’lardan itibaren yapılan çalışmalara baktığımızda mesela Nick Szabo’nun Bit Gold isimli bir konsepti var. O konsept aslında Bitcoin’in ilk halini yansıtıyor. Gavin Anderson’ın da çalışmaları var.
Muhtemelen Satoshi Nakamoto bu grubun hepsinin birden ortak isim verip onun üzerinden konuştukları bir isim. Çünkü Satoshi Nakamoto bu makaleyi yayınlayıp (o makalede Cyber Punk’ların ismi geçmiyor) bir mail grubuna koyuyor ve ondan sonra bu grup bir anda o kodlanmış finansal protokolü kendi sunucularında yaymaya başlıyor. Şimdi benim öngörüm şu Satoshi Nakamoto ya Hal Finney ya Nick Szabo ya da bütün bunların Gavin Anderson dahil bu çalışmaya verdikleri nick’in adı. Şunu hiçbir zaman için bilemeyeceğiz Hal Finney maalesef alzheimer olarak birkaç sene önce hayata gözlerini yumdu. O yüzden belki de Hal Finney’in kendisi Satoshi Nakamoto. Nick Szabo bu konuda konuşmuyor. Şu anda akademisyen olarak kariyerine devam ediyor.
Gavin Anderson ise şuanda Bitcoin Cash’e geçti. Bu denenle Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Ama kim olmadığını söyleyebiliriz. Elon Musk değil, Craig Wright değil. Bir de şöyle bir dipnot vereyim aslında Satoshi Nakamoto diye birisi yaşıyor ama Hal Finney’in evinin birkaç blok ötesinde Japonya’dan göç etmiş bir ABD’li. Muhtemelen Hal Finney ya da arkadaşları bu adı gördüler beğendiler bu yazdıkları makalenin ismine verdiler

Röportajın tamamı
https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bitcoin-ne-zaman-doyma-noktasina-ulasacak,s6RSdpPCG0WsOxg1_P2M3Q
harsak06
Member
**

Activity: 182
Merit: 10

View Profile
December 05, 2017, 12:24:52 PM

doyma noktası diye birşey söz konusu olmayabilir bence ama bir 6 7 yıl daha hızlı çıkışını devam ettirir sonrası da akmasa da damlar
ufak değerlenmeler yaşayabilir.
boteks
Member
**

Activity: 155

View Profile
December 05, 2017, 07:02:07 PM

Şuan bitcoin zirveyi yaşıyor ve daha yeni duyulmaya başladı.Hiç olmazsa bi 10 sene gider diye düşünüyorum doyum noktası için daha çok erken 50k$ görür ilerleyen zamanlarda.
bluemylife1907
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
December 05, 2017, 07:19:09 PM

Bitcoin doyum zamanına ulaşması için  iki seçenek var . birincisi balinaların bitcoine yeterli seviyelere gelinceye kadar bu yükseliş devam edecek. ikinci seçenek ise bir bitcoin 1 milyon olana kadar bu yükselişin devam edecek olması .

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
ConPix
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 0

View Profile
December 05, 2017, 07:26:23 PM

Şuan bitcoin zirveyi yaşıyor ve daha yeni duyulmaya başladı.Hiç olmazsa bi 10 sene gider diye düşünüyorum doyum noktası için daha çok erken 50k$ görür ilerleyen zamanlarda.

Benim düşüncem de şu, bitcoin'in bu kadar popüler olması sonu olabilir. Çünkü bitcoin aslında anlatıldığı gibi acayip bişey değil tam tersine başarılı bir coin değil günümüz piyasasında. Çok çok daha hızlı, ucuz ve geliştirilebilir coinler var. İnsanlar bitcoin'in günlük hayatta kullanılmaya müsait bir para birimi olmadığını anlayacak. Şuan popülerliği ve fiyatı tamamen marka değeri sebebiyle artıyor. Henüz bu piyasa tam anlamıyla anlaşılabilmiş değil. Son zamanlarda gelen popülerlik mutlaka bir süre daha (artık ne kadar sürer bilemiyorum) bitcoini yükseklere taşıyacaktır. Fakat uzun vadede bitcoini mutlaka alt edecek altcoinler olacaktır.
Eron
Sr. Member

Activity: 735
Merit: 251

View Profile
December 05, 2017, 08:05:33 PM

Satoshi Nakamoto'nun kimliğiyle ilgili okuduğum en mantıklı teori. Bitcoin talep devam ettiği sürece doyuma ulaşacakmış gibi görünmüyor. Çok daha iyi ve hızlı işlem papılabilen kripto paralar olmasına rağmen uzun yıllar ilk olmasının avantajı devam edecektir.
nusret30
Member
**

Activity: 138

View Profile
December 05, 2017, 08:10:33 PM

Piyasadaki tüm bitcoinlerin tek merkezde toplanması ve üretimin sona ermesi ile mümkün olabilecek bir durumun şuan için çok uzağındayız uzun süre bitcoin hakimiyetini devam ettirecektir

Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
December 05, 2017, 08:26:38 PM

Bitcoin doyuma ulaşır mı bilinmez ama benim tahminim doyuma ulaşması uzun zaman alabilir. eğer günün birinde doyuma ulaşırsa bence asıl o zaman bir trampa aracı olur yani değişim aracı. Çünkü fiyatı bu kadar değişken bir enstürüman paradan çok anca bir yatırım aracı olur.
lulumiya
Full Member

Activity: 686
Merit: 104

View Profile
December 05, 2017, 08:34:19 PM

doyum noktası diğer borsa kağıtları gibi düşünülemez. en büyük sebebi, üretim zorluğunun sistematik olarak zorlaşması. maliyetinin hergün yükselmesi. öyle bir yıla gelicez ki aylarca sadece bir kaç bitcoin üretilebilir süreçler olacak. bu da belki milyon dolarlara karşılık gelecek 1 bitcoin maliyeti. yani tam bir deli işi trend söz konusu. başka hiç bir klasik kağıt değerlendirme yorumlarına benzemiyor bu coin işleri.

dahası nasdaq falan gibi büyük borsalar yeni yeni işlem yapmaya başlıyor önümüzdeki yıl. asıl devletler rezervlerine koymaya başlarsa bitcoini, esas bomba öyle başlayacak. şuan size aşırı yükselmiş şişmiş gibi görünen şey, 2013 lerde aniden 1000 dolara çıkınca da söyleniyor ve hissediliyordu. yine sert çöküşler yapabilir. 6-7 bin dolarlara aniden gelebilir.

ama uzun vadeye bakınca hep yukarı hep yukarı bu değişmeyecek. taaa ki tamamen fişini çekebilecek teknolojik bir senaryo çıkana kadar.

boram16
Member
**

Activity: 182

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
December 05, 2017, 09:02:08 PM

En azından belli bir düzlüğe çıkması için minimum 5 senesi var bence bu 5 senelik çıkışta dikine değerlenmeler okur ancak 5 seneden sonra daha stabilize olur diye düşünüyorum

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
December 05, 2017, 10:24:16 PM

Doyma noktasından ziyade daha çok yaygınlaşırsa yani çok fazla sayıda insanın elinde bitcoin olursa ancak belki o zaman fiyat daha sakin hareketler gösterir. Tabi bu bir yorum bambaşka senaryolarda yaşanabilir.
redboxneo
Member
**

Activity: 546

View Profile
December 06, 2017, 10:10:50 AM

Bir noktadan sonra sert bir düzeltme yapar oralarda salınır diye düşünüyordum. Fakat bu halen olmadı. Hep küçük düzeltmeler yaşandı ve sonrasında yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor.

Bunun temel sebebi insanlarda panik havasının pek olmaması ve alım çılgınlığının halen üst seviyelerde yer alması. Örneğin 1000 dolar maliyeti olan olan bir yatırımcı 12 bini gördükten sonra satması için bir sebep var mı?

Trailing stop dediğimiz kavram ile yeni dirençler oluştukça o direncin daha alt kısımlarındaki güçlü desteklere satış hedefi koyabilir. örneğin 5000 dolar güçlü bir destek bunun altına sarkma ihtimali bile oldukça uzak. 20 bin olunca belki bu noktayı 10 bine çeker.

Tüm bu rakamlar hayali sadece mantığı anlatmak istedim. yatırım danışmanlığı olarak algılanmasın lütfen Smiley
Night Trader A
Member
**

Activity: 406

View Profile WWW
December 06, 2017, 10:40:48 AM

Bitcoinin marka değeri çok yüksek. Yükseliş belki de henüz başlarındayız. Bu şekilde popüler olarak belki 10-20 yıl kalacak.

Spack17
Sr. Member

Activity: 1666
Merit: 274

View Profile
December 06, 2017, 12:00:50 PM

Çok fazla alana yayılması lazım böyle bir şeyin olması için. Şu zamanlar için çok zor bu olay. En az 3 yış falan gerekir benim fikrime göre. Bu şekilde hızlı artışlar olduğu sürece zaman doymadığı belli oluyor.
btcmurat
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 253

View Profile
December 06, 2017, 12:44:16 PM

doyum noktası bilen hatta dolar üzerinden ticaret yapan insan sayısına oran ile alakalı bir şey.
mesela yuan dünyada baya bilinen bir para ama ben cümle içinde ne zaman kullandığımı bile hatırlamıyorum.
sokaktaki insan duymaya başlar ve bankalar nezdinde kabul görmeye başladığında stabilite gelir ama doların fiyat dalgalanmasını fed açıklamaları yaparken btc mining bittiği zaman fiyatları neye göre belirlenir onuda ekonomistler bilir artık gelecekte onunda bir yolu bulunur.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 06, 2017, 01:17:28 PM

Şu anda dünyadaki herkese eşit miktarda btc dağıtılmaya çalışılsa 16,8 milyon / 7,5 milyar = 0,00224 BTC
21 milyon BTC miktarına ulaşıldığında bu çok daha azalacak ve aşırı değerli hale gelecek
Matthewww
Full Member

Activity: 322
Merit: 102

View Profile
December 06, 2017, 02:57:12 PM

doyum noktası gibi birşey olacağını düşünmüyorum. hatta bitcoine talep devam ettikçe doyuma ulaşacağını düşünmüyorum.
cryptoglobal79
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

--

View Profile
December 06, 2017, 07:36:01 PM

İnsanların çoğu bitcoini duyar ve yatırım yapacak olanlar yatırımını yaparsa doyuma ulaşır gibi ama şu an daha olayın çok başındayız. Çoğu kişi duymadı bile duyanlarda karşılığı yok diye tutturmuşlar çekiniyorlar. Gerçi çoğu insan altını duymuş ve alıyor ama altın hala artmaya devam ediyor çünkü sınırlı sayıda üretiliyor. Bitcoin de aynı mantık sınırlı sayıda üretildiği ve blok ödülü 4 senede bir yarılandığı sürece değeri artmaya devam edecektir.
Zagor Tenay
Member
**

Activity: 196

View Profile
December 06, 2017, 09:08:03 PM

Dünya nüfusunun çok azı Bitcoin sahibi ve halen de adını bilmeyen çok fazla insan var. İleride nasıl ki herkeste az da olsa altın varsa herkeste Bitcoin olacak. Doyma noktası çok uzak gelecekte görülür bence.
nicomedya5
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 256

View Profile
December 08, 2017, 08:05:56 PM

doyum noktası gibi birşey olacağını düşünmüyorum. hatta bitcoine talep devam ettikçe doyuma ulaşacağını düşünmüyorum.
Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Çok mantıksız bir kere bu olayın gerçekleşmesi. İlla ki bir yerlerde durması lazım bitcoinin sürekli artacak hali yok. Ama önemli olan ne zaman bu noktaya ulaşacağı.
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: