Bitcoin Forum
May 08, 2024, 05:07:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ερώτηση για αγορά μπιτκοιν απο ένα νέο  (Read 563 times)
treliaris123 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
December 07, 2017, 02:13:15 AM
 #1

Καλησπέρα παιδια, είμαι νεος στα πράγματα και θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα

Πρώτα από όλα έφτιαξα "πορτοφόλι" μέσω του blockchain.info...με αυτό το πορτοφόλι μπορώ να αγοράζω από όποιοδίποτε σαιτ?

Και δευτερον λεω να κάνω την πρώτη μου αγορά μπιτκοιν από το coinbase.com Είναι ασφαλές σαιτ? Υπάρχει περίπτωση να μου ταβίξουν παραπάνω λεφτά από το τραπεζικό μου λογαριασμό? Δυστηχώς δεν δέχοντε paypal από Ελλάδα.

Συγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, απλά δεν πολυεμπιστεύομαι αγορές μέσω ιντερνετ κάνοντας χρήση τραπεζικού λογαριασμού

Ευχαριστώ!
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715144852
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715144852

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715144852
Reply with quote  #2

1715144852
Report to moderator
1715144852
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715144852

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715144852
Reply with quote  #2

1715144852
Report to moderator
1715144852
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715144852

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715144852
Reply with quote  #2

1715144852
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 07, 2017, 03:08:34 AM
 #2

Καλησπέρα παιδια, είμαι νεος στα πράγματα και θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα

Πρώτα από όλα έφτιαξα "πορτοφόλι" μέσω του blockchain.info...με αυτό το πορτοφόλι μπορώ να αγοράζω από όποιοδίποτε σαιτ?

Και δευτερον λεω να κάνω την πρώτη μου αγορά μπιτκοιν από το coinbase.com Είναι ασφαλές σαιτ? Υπάρχει περίπτωση να μου ταβίξουν παραπάνω λεφτά από το τραπεζικό μου λογαριασμό? Δυστηχώς δεν δέχοντε paypal από Ελλάδα.

Συγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, απλά δεν πολυεμπιστεύομαι αγορές μέσω ιντερνετ κάνοντας χρήση τραπεζικού λογαριασμού

Ευχαριστώ!

Την coinbase την χρησιμοποιεί και πλήθος κόσμου και δεν ακούσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Δλδ είναι ασφαλές να κάνεις την αγορά σου με την κάρτα από εκεί με την εμπειρία που έχουμε. Τώρα όπως είπες με το blockchain.info wallet μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις bitcoin όπου θέλεις.
Προσοχή μόνο ποτέ μην ανοίξεις email με link που είναι και καλά από τον λογαριασμό σου στο blockchain.info γιατί όπως και με την paypal παίζουν πολλά phising scam email που προσπαθούν να σου κλέψουν τον λογαριασμό σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
NicolasGR
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 1


View Profile
December 07, 2017, 10:29:51 AM
 #3

H coinbase αν αγοράσεις ένα νόμισμα μπορείς να το εξαργυρώσεις μόνο σε euro και όχι σε άλλο (eth, btc, ltc). Επίσης όταν είανι να γοράσεις ένα νόμισμα κοίτα πρώτα την ισοτιμία που δείχνει εκείνη τη στιγμή και μετά την ισοτιμία με την οποία λέει να το αγοράσεις γιατί εγώ πχ αγόρασα μισό eth για δοκιμή όταν έλεγε 365 ευρώ και μου το χρέωσε 385 + fees... Μετά βέβαια άνοιξα διάφορους λογαριασμούς (bitrex, kraken, cryptopia κλπ) και τελικά έχω καταλήξει cryptopia για τις αγορές μου και τις συναλλαγές μου. Καμία σχέση...
gkara
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
December 07, 2017, 03:55:19 PM
 #4

Μα το Ctyptopia λεει αγορα Crypto με $NZD.
Δουλευει και με € ?
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 07, 2017, 04:16:23 PM
 #5

H coinbase αν αγοράσεις ένα νόμισμα μπορείς να το εξαργυρώσεις μόνο σε euro και όχι σε άλλο (eth, btc, ltc). Επίσης όταν είανι να γοράσεις ένα νόμισμα κοίτα πρώτα την ισοτιμία που δείχνει εκείνη τη στιγμή και μετά την ισοτιμία με την οποία λέει να το αγοράσεις γιατί εγώ πχ αγόρασα μισό eth για δοκιμή όταν έλεγε 365 ευρώ και μου το χρέωσε 385 + fees... Μετά βέβαια άνοιξα διάφορους λογαριασμούς (bitrex, kraken, cryptopia κλπ) και τελικά έχω καταλήξει cryptopia για τις αγορές μου και τις συναλλαγές μου. Καμία σχέση...

Αυτο εγινε γιατι δεν αγοράζεις με limit, παντα limit αλλιώς υπάρχει μεγάλο χάσιμο!
treliaris123 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
December 08, 2017, 01:52:49 AM
 #6

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Μια ακόμα ερώτηση..έχω διαβάσει ότι ο ασφαλότερος τρόπος να φυλάς τα btc σου είναι σε usb. Πως ακριβώς γίνετε αυτό?
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 08, 2017, 02:25:35 AM
 #7

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Μια ακόμα ερώτηση..έχω διαβάσει ότι ο ασφαλότερος τρόπος να φυλάς τα btc σου είναι σε usb. Πως ακριβώς γίνετε αυτό?

Πιο πορτοφόλι εχεις;
treliaris123 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
December 08, 2017, 02:34:03 AM
 #8

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Μια ακόμα ερώτηση..έχω διαβάσει ότι ο ασφαλότερος τρόπος να φυλάς τα btc σου είναι σε usb. Πως ακριβώς γίνετε αυτό?

Πιο πορτοφόλι εχεις;

blockchain
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 08, 2017, 02:36:16 AM
 #9

Αποθηκεύσε την φράση κλειδί και είσαι OK, τώρα αν θέλεις USB stick πάρε το Ledger
treliaris123 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
December 08, 2017, 02:42:38 AM
 #10

Αποθηκεύσε την φράση κλειδί και είσαι OK, τώρα αν θέλεις USB stick πάρε το Ledger

Λέξη κλειδί εννοείς το ID του πορτοφολιού?
NicolasGR
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 1


View Profile
December 08, 2017, 08:06:27 AM
 #11

H coinbase αν αγοράσεις ένα νόμισμα μπορείς να το εξαργυρώσεις μόνο σε euro και όχι σε άλλο (eth, btc, ltc). Επίσης όταν είανι να γοράσεις ένα νόμισμα κοίτα πρώτα την ισοτιμία που δείχνει εκείνη τη στιγμή και μετά την ισοτιμία με την οποία λέει να το αγοράσεις γιατί εγώ πχ αγόρασα μισό eth για δοκιμή όταν έλεγε 365 ευρώ και μου το χρέωσε 385 + fees... Μετά βέβαια άνοιξα διάφορους λογαριασμούς (bitrex, kraken, cryptopia κλπ) και τελικά έχω καταλήξει cryptopia για τις αγορές μου και τις συναλλαγές μου. Καμία σχέση...

Αυτο εγινε γιατι δεν αγοράζεις με limit, παντα limit αλλιώς υπάρχει μεγάλο χάσιμο!
Αγόρασα από το application της coinbase και δεν έχει limit. Μάλλον έγινε γιατί πάτησα instant. Anyway
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 08, 2017, 10:22:55 AM
 #12

Αποθηκεύσε την φράση κλειδί και είσαι OK, τώρα αν θέλεις USB stick πάρε το Ledger

Λέξη κλειδί εννοείς το ID του πορτοφολιού?

Συνδεσου απο PC και πανε στην καρτέλα security, backup
Βλέπω να χάνονται πολλα crypto αν κάποιος βαζει έστω και 1 ευρω σε πορτοφόλι στο οποίο δεν εχει κρατήσει backup πρωτα.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!