Bitcoin Forum
May 11, 2024, 01:33:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Merhaba, ben ekonomi bakanı, kripto paraları nasıl vergilendirelim?  (Read 857 times)
alestas (OP)
Newbie
*

Activity: 7
Merit: 0

View Profile
December 10, 2017, 10:27:04 AM

Merhaba ben ekonomi bakanı olarak sizleri dinlemeye geldim.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanılan kripto paralardan vergi almamız gerek. Biliyorsunuz ülkemiz kaynak konusunda dışa bağımlı. Malum cari açığımızda yüksek. Bu nedenle sizin gibi girişimcilerin kazandığı paralardan vergi almamız gerek. Sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz ve para kazanan herkes vergisini vermeli. Kısaca kripto paralardan nasıl vergi alalım ne dersiniz?

- Türkiye'deki kripto para borsalarından kullanıcı kimliklerini isteyip, hesap giriş çıkışlarına göre aylık beyanname mi alalım?
- Ortak bir ülke hesabı oluşturup önce oraya para transferi sonra borsalara yaparak, direk oraya yolladığınız paradan %15 yerine %5 gelir vergisi mi keselim?

Nasıl yapalım sizleri kızdırmadan Smiley
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Halmater
Hero Member

Activity: 896
Merit: 630

View Profile
December 10, 2017, 10:34:07 AM

şimdi bakanım er ya da geç buralara damlıyacagınızı hepimiz adımız gibi biliyorduk bu vergilendirme konusunda. öncelikle yegenlerinizi akrabalarınızı vs bu işlere sokmadan bu yeni kanunu şeffaf bir biçimde  geçirmenizi temenni ediyoruz. elbette biliyoruz bizler pek skinizde degiliz zaten.  bi de bunları dinleyelim derdinizinde tamamen politik oldugu konusundada hem fikiriz gizliden gizliye. genede  buralara kadar gelmişken yazalım küçük yatırımcıyı en az etkileyecek yolu.

zaten borsalar bizden kestikleri komisyonlar sayesinde size hali hazırda vergimizi veriyoruz bu işlemlerde. siz ek olarak çekilen her para da ek vergi almaya kalkarsanız-karpuz kabugu düşürmedik dimi en başından derdiniz bu zaten- bu işlmlerin hepsi yer altına kayar. hem borsadan dunya genelinde pahalıya alıyoruz hem komisyon oduyoruz hemde çekimde ekstradan vergi diye tutturursanız bu iş olmaz.
alestas (OP)
Newbie
*

Activity: 7

View Profile
December 10, 2017, 11:04:40 AM

şimdi komisyonu alan kullandığınız borsalar, hani devlete? mesela direk borsalara söyleyip kaynaktan fee ücreti adı altında 0,0001 BTC mi tahsil edelim?
mesela paribuya söyleyelim 0,0005 yerine 0,0006 alsın?
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
December 10, 2017, 01:38:08 PM

Resmî kripto borsa açılsın.
Diğer özel borsalar yasaklansın, bankalara talimat verilsin bu şirketlere TL yatırma çektirme yaptırılmasın, yasaklanmasa da işlem yapılamaz zaten.
Alım-Satım-TL çekiminden devlet komisyon alsın.
Takip de gerekmez beyan da gerekmez, vergi kaçağı da olmaz.
Komisyon oranları abartılmasın, millet btc alıp satarken kıçını tutmasın.
Olması gereken budur ama bizim hükumetimiz hiç bir şeyi düzgün yapamadığı için 2 tane çakma din adamı çıkar der ki caiz değil yasaklayalım, onlar da engellemeye çalışır, yasaklar gelir, millet deler, kaçak göçek devam eder.
AKP = Beyin Not Found (Akılsızların Kurduğu Parti)
ilkerzm
Member
**

Activity: 124
Merit: 10

View Profile
December 10, 2017, 06:29:23 PM

kriptoparalardan nasıl vergi alınacağını sistemin nasıl regüle edileceğini diğer devletlerin kriptolara nasıl yaklaştığını inceleyerek başlayın sayın bakanım.Sonrası kolay olur ve çorap sköüğü gibi gelir.Ama vergi alma konusunda malum ciğerimizi söküyorsunuz.Yavaş başlayın ilk girişte acıtmadan düşük meblağ ile başlayabilirsiniz.
anarquia
Member
**

Activity: 154
Merit: 15

View Profile WWW
December 10, 2017, 06:36:32 PM

Halihazırda kullanılan merkezi borsalardan(paribu, koinim, btcturk, koineks) alınan bilgilerle vergilendirme yoluna gidebilir devlet. Ama unutulan bir nokta var. Bu merkezi borsalara alternatif merkezi olmayan borsalar. Yani Waves DEX altyapısını kullanan borsalar. İşte o zaman devlet bu işi vergilendiremeyecek. Önüne geçebilmesi için internetin fişini çekmesi gerek

motors
Sr. Member

Activity: 459
Merit: 258

🌟 Blockchain Expert, Miner.

View Profile
December 10, 2017, 06:49:53 PM

Diğer özel borsalar yasaklansın, bankalara talimat verilsin bu şirketlere TL yatırma çektirme yaptırılmasın, yasaklanmasa da işlem yapılamaz zaten.
Olması gereken budur ama bizim hükumetimiz hiç bir şeyi düzgün yapamadığı için 2 tane çakma din adamı çıkar der ki caiz değil yasaklayalım, onlar da engellemeye çalışır, yasaklar gelir, millet deler, kaçak göçek devam eder.
Şuanki borsaları resmileştirsinler ve devlet güvencesi versinler kafi olur. Birde denetlesinler.

One day, all people will use crypto money instead of paper money.
anarquia
Member
**

Activity: 154
Merit: 15

View Profile WWW
December 10, 2017, 06:54:16 PM

Şuanki borsaları resmileştirsinler ve devlet güvencesi versinler kafi olur. Birde denetlesinler.

Bu dediklerine hiç gerek yok. hem dediklerin bitcoinin doğasına ters. Vergi problemini çözecek şey merkeziyetsiz borsalardır. şu an en çok kullandıgımız sıradan merkezi borsaların fişini çekebilirler ama merkeziyetsiz borsaların fişini çekemezler çünkü blockchain teknolojisini kullanıyor merkeziyetsiz borsalar. bitcoinin fişinin çekilememesi gibi düşünün. her kullanıcı zincir gibi birbirine bağlı. önüne geçmelerinin tek yolu internetin fişini çekmek. 2018 i bekleyin waves dex baya gelişme katetti

jhontwis
Full Member

Activity: 756
Merit: 104

View Profile
December 10, 2017, 10:38:32 PM

Bitcoin den şuan için vergi alamazsın hatta alma kardeşim şuan alma gidin dünya para kazanıp vergisi affedilen adamlardan alın. Zaten üç kuruş parası olan yada bir şekilde teknolojiden anlayıp para kazanmaya çalışan insanların çoğunluk da olduğu ve bin bir türlü risk ile yol alıyorlar.

Vergi vermek isteyen maliyeye kazandığı miktarı bildirip verebilir.
lsmyn
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
December 11, 2017, 03:45:05 PM

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanılan kripto paralardan vergi almamız gerek. Biliyorsunuz ülkemiz kaynak konusunda dışa bağımlı. Malum cari açığımızda yüksek. Bu nedenle sizin gibi girişimcilerin kazandığı paralardan vergi almamız gerek. Sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz ve para kazanan herkes vergisini vermeli. Kısaca kripto paralardan nasıl vergi alalım ne dersiniz?

- Türkiye'deki kripto para borsalarından kullanıcı kimliklerini isteyip, hesap giriş çıkışlarına göre aylık beyanname mi alalım?
- Ortak bir ülke hesabı oluşturup önce oraya para transferi sonra borsalara yaparak, direk oraya yolladığınız paradan %15 yerine %5 gelir vergisi mi keselim?

Dövizi ve altını düşükten alıp yükselince satan vatandaştan vergi alıyor musunuz?
Hayır...

Kripto para sayesinde ülkeye ciddi bir döviz kaynağı girişi sağlayabilecekken neden bu kapıyı tamamen kapatıyorsunuz? Aksine kripto para yatırım uzmanları yetiştirip istihdam edin, vatandaşları balinalardan koruyacak şekilde doğru yönlendirin. Hatta makası yüksek yerli borsalar yerine uluslararası piyasadan satın almanın önünü açın.

Ve sonuç:
Uluslararası piyasadan bugün 15000 dolardan bir bitcoin alan vatandaş yarın 25000 dolardan bozdurup parasını Türkiye'ye getirdiğinde tek bir bitcoin işleminden memlekete 10000 dolar ek kaynak girişi sağlayabilir. Vergi kaynak olarak devletin devamlılığı için şart evet. Ama ülkeye milyar dolar seviyesinde yatırım getirmek isterken kripto paraya benzin muamelesi yaparsanız, hem bu işi yeraltına itmiş hem de ülkeyi milyar dolarlık potansiyeli olan  ciddi bir kaynaktan mahrum etmiş olmaz mısınız?

Yerli borsaların sermaye yeterliliklerini operasyonlarının güvence altında yürümesini sağlayın, sadece bu şekilde bile yaratılacak kaynak keseceğiniz vergiden kat be kat büyük olacaktır. Karapara işini de dert etmeyin, herkesin kripto para almak için harcadığı TL belli zaten, borsalar da parayı sadece banka hesabına yatırıyor. Sorarsınız sen şu 1 bitcoini ne zaman nasıl aldın diye, o da belgeler şu tarihte 15ten aldım bu tarihte 25ten sattım diye, siz de geç kardeşim, der sıradakini çağırırsınız.

Bankada eft havale yapılırken kira seçeneği var işaretlenebiliyor mesela. Oraya bir de kripto para seçeneği koyarsınız, havale yapan orayı işaretler, borsa da para yollarken o statüde iade yollar, sorun kalkar...

Bu işi elinizi çabuk tutarsanız, ülke için fırsata çevirirsiniz, vergi kaynağı gözüyle görürseniz, dünya kazanırken ülke kaybeder...
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
December 11, 2017, 03:51:59 PM

Sayın Bakanım,

Bence vergileri bitcoin olarak toplayın sonra HODL. Artık neye niyet neye kısmet olacak hep beraber görürürüz. Bakın şimdi, 2009'da vergileri bitcoin olarak toplamış olsaydınız ne cari açık kalırdı, ne sıkıntı. Bitcoin biterse ve hala toplanacak vergi varsa ortada, ethereumu var, litecoini var. Oradan yürürsünüz. Onlar da biterse waves platformunda 1 waves'e limitsiz token olşuturabilirsiniz. İnanın dipsiz kuyu buralar.

Saygılarımla arz ederim.
tebessum
Member
**

Activity: 314
Merit: 10

View Profile
December 11, 2017, 04:52:32 PM

bakanımız olduğunuzu nereden bileceğiz?

bu iş biraz saçma olmamış mı  ben dolar aldım diyelim oldu dolar 5 tl benden bunun vergisini mi alacaksınız Cheesy
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
December 11, 2017, 06:37:16 PM

Bakana atıf olarak söylüyorum, sayın bakan Bitcoin kullanıcı sayısını düşündüğümüzde henüz vergi almak için erken, zaten btc borsalarından vergi alıyorsunuz o yeterli, biraz daha sabredin ki vergi aldığınıza değsin.
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
December 11, 2017, 06:43:44 PM

Bence Ekonomi ve maliye bakanlığı bu işin alttından kalkamaz sayın bakanım. Blockchain bakanlığı kurulması lazım ilk önce, vergilendirmeyi daha sonra yaparsınız. Nasılsa kaçtığımız yok biz hep burdayız.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
Umbrella Holdings
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 252

View Profile
December 11, 2017, 08:06:04 PM

Bakan'ı şimdiden iyi terlettiniz doğrusu, daha baştan kafası iyice çorba oldu, zihnini açmak için bir kaç danışman tutması gerecek şimdi, umarım danışmanları  aranızdan seçer de doğru yolda hareket eder, bizde rahat rahat alışverişimize bakarız.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Kienbui
Sr. Member

Activity: 478
Merit: 250

View Profile
December 11, 2017, 10:22:11 PM

Eğer bakan buraları görüyorsa elinde üç kuruş olan herkesten vergi alındığını zaten biliyoruz, paşa paşa alın verginizi, acımayın ne de olsa güdülecek koyun çok fazla.. Ben sizin yerinizde olsam %35 oranında bir vergi getirirdim, devletimizin bitcoin'e verdiği teşvik çok büyük sonuçta, kazançlarımızın hepsini sayenizde kazandık. Teşekkürler.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
December 11, 2017, 11:02:56 PM

şimdi komisyonu alan kullandığınız borsalar, hani devlete? mesela direk borsalara söyleyip kaynaktan fee ücreti adı altında 0,0001 BTC mi tahsil edelim?
mesela paribuya söyleyelim 0,0005 yerine 0,0006 alsın?

devlet bu olayın neresinde? ben döviz bürosuna gittiğimde 100 usd alırken devlete vergi ödemiyorum. alım satımdan dan oluşan farkın geliri devlete vergi olarak ödeniz. burada paribu döviz burosu değil midir?

şu mesaj bile eğer devlet elinden yazılsın yada yazılmasın ülkemizin maddi durumunun ne kadar kötü durumda olduğunun aslında en büyük göstergesi değil mi?
ne komedi arkadaş  bakıyorsun adam diyorki çiftlik bank ceo su Cheesy şu garip  şahıs biz vergi için kıbrıstayız ancak  devletimiz ise bu ve benzeri yapıları engellemiyor adam %250 gelirden bahsedşyor nasıl bir kar marjı ise bu. engellemeyi bırak tvde dakikalarca reklamları görünüyor bu konuya ses eden yok. burada birisi çıkıyor ben ekonomi bakanıyım diyor.

bakan olduğunuza inanmıyorum ancak yazıma devam ediyorum
düşün ki
yastık altındaki altınlar alındığındaki fiyatla şuanki fiyat arasındaki kar dan da vergi alacakmı devlet?
Sonuçta bu bir para değil mi buna ait nasıl bir veregi alabilirsiniz ki?
cebimizde yada yastık altında duran paradan farkı nedir bu coinlerin

eskiden para ve altın yastık altıydı şimdi dijital

ne kadar kötü bir durumda ki ülke bunu nasıl geliştirebiliriz neler yapabiliriz kendimize nasıl çıkar sağlayacak duruma getirip gelir elde edebiliriz demek yerine buraya birisi gelip nasıl vergilendirebiliriz diyor....

işte gelişmiş ülkeler ile aramızdaki fark.
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1513

View Profile
December 11, 2017, 11:22:19 PM

Kısa cevap, vergilendirmeyin.
Devletin tek gelir kalemi vergiler olduğu için ekonomi bu hale geldi. Üretim toplumuna geri dönmemiz lazım. Hemen her şeyi nasıl vergilendirelim diye düşünüyorsunuz. Kripto paralardan gelir sağlayan vatandaşlar zaten ülke sınırları içinde paralarını harcayarak ekonomiye katkı yapıyorlar. Dolaylı vergiler %50'nin üzerinde. Her şey için vergi ödüyoruz. Tüm bunlara ek olarak çok büyük risklere girerek bin bir zorlukla kazandığımız paraların üstüne de çökmeyin bir zahmet.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
mantarman
Newbie
*

Activity: 36

View Profile
December 12, 2017, 09:54:37 AM

Bir çok arkadaşa katılıyorum, 2TL den dolar almıştım ve dolar 3TL olunca bozdum diyelim bundan vergi aldınız mı? 3TL'den euro aldım 2TL'ye düştü bozdum zarar ettim bundan vergi aldınız mı?
Cevap hayır ise kripto paralardan da vergi almayacaksınız. Kimden alabilirsiniz vergiyi? Aracıdan.. Aracı kim Türk borsaları(Paribu,Btcturk, vs.). Benden alım satımda komisyon aldılar mı? Aldılar.. o zaman devlet o şirketten ticari bir kuruluş olup o komisyondan kar elde ettiği için her ticari kuruluştan aldığı gibi standart vergilerini alsın.
Bunun sonucunda ne olabilir? Türk borsaları komisyon miktarlarını yükseltebilir.. O zaman eğer ileride merkezsiz borsalar oluşur ve kullanılabilirse o zaman kullanıcı komisyon derdinden de kurtulabilir, o zaman bu vergi işi de rafa kalkar..
Bence devletin vergiden önce kripto paraların gelecekte küresel ekonomideki yerine odaklanması önemli. Eğer bu kripto paraların gelecekte tüm dünyada kabul görüp şirketler bazında, ülkeler bazında kullanılacağını öngörüyorsa o zaman madencilere destek vermeli ki şu an kripto paraların üretim maliyeti düşükken ülkeye bol bol kripto para kazandırılsın. Böylece 15bin dolar olan bir ürünü belki bugün 1500 dolara mal edip ülkeye kazandıracak madenciler.
Aynı şekilde yatırımcılar bugün ucuzken ülke içine çok fazla kripto para satın alıp sokabilirse onlara da destek olunmalı.
Ülke içinde ne kadar çok ucuza mal edilmiş bitcoin veya türevi olursa ileride ülke ve şirketler bunlarla dış ticaret yapabilecekse o oranda karlı bir iş yapmış oluruz.
Bunlar tabi şu an için biraz hayal gibi ama bu olursa ve biz bunları hayal edememiş ve hiç denememiş olursak ülke olarak gene üzülebiliriz.
Japonya gibi ülkelerin bu alanda öne çıkmaya çalışıyor oluşları bana en azından şanslarını denediklerini hissettiriyor.
Ülkemiz normalde bu ülkeye döviz getirecek kişilere nasıl kolaylıklar sağlıyorsa(sağlayıp sağlamadığına çok emin değilim, sağlamıyorsa kesinlikle sağlamalı) kripto paralara da aynı derecede kolaylık sağlamalı.
O yüzden bu süreçte birilerini vergilendirmek yerine belki cesaretlendirip ülkeye daha çok kripto para kazandırmayı denemek daha mantıklı olabilir.
c-none
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
December 12, 2017, 10:18:06 AM

Kriptopara vergisini hesaplayabilecek babayiğit yok daha dünya üstünde.

Siz eski geleneksel şekilde benzine mazota falan yüklenin bakan bey.  Grin
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: