Bitcoin Forum
May 25, 2024, 09:12:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Maliye av sezonunu açtı  (Read 2168 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
Mr.Eagle
Newbie
*

Activity: 36
Merit: 0

View Profile
December 14, 2017, 05:32:53 PM

Verginin gelmiş olması bitcoinin tanınması, kabul edilmesi anlamlarına da gelebilir. Vergi oranlarının çok makul tutulması gereklidir. Ayrıca net bir kazanç elde edileceği nasıl bilinecek. Burası önemli nokta. İşin içine değiş-tokuşta katılırsa hiç kimseyi memnun etmeyecek bir durum ortaya çıkacaktır.
Sacred
Full Member

Activity: 910
Merit: 105

View Profile
December 14, 2017, 06:38:26 PM

Verginin gelmiş olması bitcoinin tanınması, kabul edilmesi anlamlarına da gelebilir. Vergi oranlarının çok makul tutulması gereklidir. Ayrıca net bir kazanç elde edileceği nasıl bilinecek. Burası önemli nokta. İşin içine değiş-tokuşta katılırsa hiç kimseyi memnun etmeyecek bir durum ortaya çıkacaktır.

Evet en merak edilen konulardan biri bu. Yani benim kazandığımı nereden bilecek? Her arbitraj işlemine vergi ödeyeceksek kimse bu işi yapmaz zaten. Borsalarda işi kolaylaştıracak total bir komisyon ile bu işi çözebilirlerdi. Ama dediğim dedik diyip raconu kesecek gibi duruyor devlet.
myortvyje
Member
**

Activity: 224
Merit: 52

View Profile
December 14, 2017, 06:42:55 PM

yalan ben inanmıyorum başka dertleri kalmadı da bununla mı uğraşacaklar.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
December 14, 2017, 06:53:46 PM

al sat yapanlara mı olacak sadece. sadece turk borsalarına btc çekipte satsak aynı şey oluyormu? yoksa trade etmek mi lazım . umarım çok fazla olmaz
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
December 14, 2017, 06:54:49 PM

dolar euro yatırımı yapanlardan acaba bu vergi alınıyormu merak ettim
pranoya
Newbie
*

Activity: 8

View Profile
December 14, 2017, 07:59:39 PM

illa bir vergi kesiceklerdi çok yüksek işlem yapan arkdasların başı agrımaz inş
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
December 14, 2017, 08:27:48 PM

yalan ben inanmıyorum başka dertleri kalmadı da bununla mı uğraşacaklar.

Tek dertleri para zaten; para dendi mi akan sular duruyor.
Cari açık almış balını gidiyor en hızlı ve pratik yol bitcoin ile uğraşanlara köklü fir yaptırım uygulamak.
Bizden bir kere alacaklar tam alacaklar gibi bir hava seziyorum insallah yanılırım.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
December 14, 2017, 08:40:36 PM

Arkadaşlar panik yapıp, gittiğinizde saçmalamayalım. Bitcoin Türkiye Cumhuriyeti kanunları içerisinde henüz tanımlanmadı bile. Bu tanımlama yasal hale gelene kadar herhangi bir suç aracı, vergi konusu olarak görülemez. Ama bu gece KHK çıkar ve BTC gelir vergisine tabidir derlerse (örnek olarak diyorum yoksa bence GV ye dahil olmaz) sabahdan itibaren incelemeye başlarla. Ancak her ne olursa olsun şu ana kadar aldıklarınızı baz alarak bir yaptırım uygulayamazlar. Yasal olmaz! Zaten büyük ihtimalle müfettişler, bu BTC konusu nasıl oluyor, nasıl al sat yapılıyor. Devlet bir vergi konusu haline getirirse söz konusu geliri nasıl hesaplarız diye araştırma yapıyorlar. bunu yaparken de herkesi ürkütüyorlar...
Erayakarsu
Member
**

Activity: 110
Merit: 11

View Profile
December 16, 2017, 10:24:09 AM

devlet büyüklerimizin son yaptığı açıklamalara bakacak olursak bitcoindeki kar ağızlarını sulandırmaya başlamış.Pranın peşine düşecekler ama henüz ne yapacaklarını tam olarak bilmediklerini düşünüyorum.Adamlar bitcoin nedir bilmeden açıklama yapıyorlar.

bitcoinciturk
Jr. Member
*

Activity: 30
Merit: 3

View Profile
December 16, 2017, 02:47:40 PM

2010 yılında dedimki hem devletimiz hem ben kazanıyım diye borsaya bayaa bir para yatırdım. Ama o zaman çaylağım nerden bileyim şirketlerin çoğu hırsız ve SPK'daki hırsızlarla beraber iş çeviriyorlar. Para yatırdığım borsaya yeni açılmış şirketler teker teker battı. Yani batacağı önceden belli şirketleri sokmuşlar. Bir çuval param gitti. Ne devlet nede SPK'nın umrunda oldum. Şimdi 2 kuruş para kazanıcağız hemen %30 mu %45 mi vergi alıyım derdine düştüler. O zaman zarara da ortak olun. Yok ama olurmu caiz değil. Bitcoin balon. Yok ama kazanırsan vergi alırım.

Siz önce ülkeyi soyan milletvekillerinde hesap sorun. Ama yok gücünüz yetmez arkaları sağlam onların. Kardeşim adı üstünde kripto PARA. Ne emitası ya. Açıkca çekinmeyin deyinki amacımız vatandaşı döndüre döndüre ... yapmak. Lafı dolandırmayın. Eğer %40 vs. vergi gelirse bir allahın kulunun normal şekilde bankaya para yatırıcağını düşünmüyorum. Bu ülke adam olmaz.
btcfrmcom
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
December 16, 2017, 02:59:04 PM

Suanda birşey yapamazlar bence boş haberler bunlar
edora
Full Member

Activity: 314
Merit: 101

View Profile
December 16, 2017, 03:01:33 PM

tamam alsinlar vergiyi ama kardesim ortada yasal bir duzenleme falan yok bununla ilgili. neye dayanarak isteniyor btc kazanclarinin vergisi
sahinkod
Member
**

Activity: 119
Merit: 10

View Profile
December 16, 2017, 05:00:47 PM

Demekki bitcoin için "şimdilik caiz değil" denmesinin sebebi buymuş. Vergi konusu yasallaştıktan sonra caiz diye fetva bekleylim Angry

Tam üstüne basmıssın hocam Smiley
1453eko
Jr. Member
*

Activity: 406
Merit: 1

View Profile WWW
December 16, 2017, 05:56:30 PM

Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz.Hükümetin tamda arayıpta bulamadığı bir vergi alabileceği yenibir alan. tüm crypto para türkiye ticareti yapanlara geçmiş olsun.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
mtufan34
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
December 16, 2017, 06:05:06 PM

Demekki bitcoin için "şimdilik caiz değil" denmesinin sebebi buymuş. Vergi konusu yasallaştıktan sonra caiz diye fetva bekleylim Angry

=) aynen vergi işlemeye bakalım diyanet caizdir diyecekmi  ozaman  alımlarda artabilir =)
karma580
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
December 16, 2017, 07:38:23 PM

sürekli yüksek miktarda bankasına giriş çıkış olanlar hapı yuttu onlar seve seve ödeyecek gibi görünüyor...diğer küçük yatırımcı zaten gider yurt dışında bozdurur sonra da başka bitcoin bozdurma yöntemleri çıkar
TexasofblackseA
Sr. Member

Activity: 359
Merit: 250

View Profile
December 16, 2017, 08:27:04 PM
Last edit: December 16, 2017, 08:43:10 PM by TexasofblackseA

Bence bu tür haberler bitcoin bakiyenizi atmlerden fiat olarak çekmenizi sağlayan yurtdışı menşeili debit kartların kullanımını artırır : )

Devletin bitcoinden, ülkeye döviz girişi sağladığı için vergi almaması gerek yaklaşımının tam karşısında ülkeden para çıkışını sağlayabileceği için ülke ekonomisine zararlı olduğu yaklaşımı da olabilir. Ancak tüm bu olan bitenler ekonomik olarak yeni bir çağın başlangıcının sancıları. Dünyadaki parasal sistemde büyük bir devrim oluyor arkadaşlar hepimiz bunun farkındayız ve devletlerin buna uyum sağlaması zaman içerisinde mutlaka gerçekleşecektir, gerçekleşmelidir. Yeni sisteme uyum sağlayamayan devletlerin şimdi değil belki ama önümüzdeki 10 yıl içinde ekonomik kriz yaşamasını olası görmekle birlikte, devletlerin kripto paralarla uğraşan vatandaşlarını yolunacak kaz olarak görmesini ve yüksek oranlarda vergilendirmeye gitmesini de pek sağlıklı bir yaklaşım olarak görmüyorum.

Bence eğer bitcoinden veya diğer kripto paralardan vergi alınacaksa ( ki bunun takibi nasıl yapılacak onu da tam olarak bilmiyorum) yeni bir tanımın yapılması gerekir. Yani şuan bürokratların bitcoini bir para birimi olarak mı, bir emtia olarak mı yoksa bir menkul kıymet olarak mı kabul etmek gerektiğinin kararını vermekle uğraştıklarını duyuyoruz. Bana göre bu üçünden herhangi biri olmamalı. Kripto para olarak tanımlanmalı ve kendine has çok cüzi miktarda örneğin yüzde 1 gibi vergi oranı olmalı.
win_win
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
December 17, 2017, 03:53:15 PM

Uzun vadede güzel bir haber. Devletin bitcoini tanıdığını gösterir. Alacakları para da hoşlarına gidecek ve bitcoin vb yasaklamayı düşünmeyecekler. İyi yönden bakmak lazım.
nasilyani
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
December 26, 2017, 02:33:29 AM

forex içinde kaldıraç sistemini ve minimum teminat oranlarıyla oynadılarda ne oldu millet yurtdışı forex firmalarına kaçtı
attıkları taş ürküttükleri kuşa değecekmi görelim.
her zaman ki gibi büyükler kılıfına uyduracak küçüklerde kazandığı paradan verip kurtulacak
efey39
Newbie
*

Activity: 266

View Profile
December 26, 2017, 12:03:16 PM

If the legal complaint and the world economic treaties are not the states do not own the companies that buy or sell bitcoin
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: