Bitcoin Forum
May 04, 2024, 12:45:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin nedir? Emtia mı? Para mı? Menkul Değer mi?  (Read 374 times)
Lydian (OP)
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
December 13, 2017, 09:48:19 AM

http://www.haberturk.com/maliye-bakanligi-spk-merkez-bankasi-bitcoini-gozaltina-aldi-1752477-ekonomi

Devlet el atmis durumda bitcoin'a... Büyük bi ihtimal emtia olacak görüsü hakim... Bu da vergi ödenmesi anlamina geliyor...
Anlamadigim su: daha böyle bir yasa, kanun cikmamis demek. Bugüne kadar olan kazanclar ne olacak?
Atiyorum 2018'de bitcoin emtia olsa, 2017'de elde etmis oldugumuz kazanclari geriye yönelik ödemek zorunda mi kalacagiz?
In order to achieve higher forum ranks, you need both activity points and merit points.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714783509
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714783509
Reply with quote  #2

1714783509
Report to moderator
1714783509
Hero Member
*

Ignore
1714783509
Reply with quote  #2

1714783509
Report to moderator
1714783509
Hero Member
*

Ignore
1714783509
Reply with quote  #2

1714783509
Report to moderator
anarquia
Member
**

Activity: 154
Merit: 15

View Profile WWW
December 13, 2017, 10:01:46 AM

http://www.haberturk.com/maliye-bakanligi-spk-merkez-bankasi-bitcoini-gozaltina-aldi-1752477-ekonomi

Devlet el atmis durumda bitcoin'a... Büyük bi ihtimal emtia olacak görüsü hakim... Bu da vergi ödenmesi anlamina geliyor...
Anlamadigim su: daha böyle bir yasa, kanun cikmamis demek. Bugüne kadar olan kazanclar ne olacak?
Atiyorum 2018'de bitcoin emtia olsa, 2017'de elde etmis oldugumuz kazanclari geriye yönelik ödemek zorunda mi kalacagiz?

emtia olursa son 5 yıllık banka hesap hareketin incelenir vergisini söke söke alırlar. o yüzden kripto paraları banka yoluyla kağıt paraya çevirmeyin. elden yüz yüze yapın. ya da alışverişinizi direkt kripto parayla yapın

Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
December 13, 2017, 10:16:49 AM

Bir de sadece yatırımcıların değil türk borsalarının bu yasalardan nasıl etkileneceği konusu var. Yani saçma sapan bir düzenleme ile türk borsalarının yaka silkmesi ve işin tamamen merdiven altına inmesi ihtimalini düşünmek istemiyorum.
ceferov
Full Member

Activity: 504
Merit: 101

View Profile WWW
December 13, 2017, 10:44:54 PM

Devlet bir gün bankalarla kripto para arasında kalırsa kesinlikle bankaları seçer. Çünkü hiç bir devlet kontrolun kendi elinden çıkmasını istemez. Ve de vergiler tabi ki

https://www.ETH2X.com - Multiplayer roulette gambling platform.
integrap
Member
**

Activity: 182
Merit: 10

View Profile
December 13, 2017, 11:23:59 PM

Bu iş iyice kafa karıştırmaya başladı arkadaşlar. Hayır diyelim ki ben başka cüzdanda elde ettiğim karı tuttum ve banka hesabıma ana parayı çektim kar ettiğimi nasıl anlayacaklar? Veya diyelim ki ben borsadan hesap kartıma para çektim sonra hesaptaki paramı diğer borsaya aktardım. Aktardığım borsadan çektiğim borsaya bi daha attım. Böyle bir döngü yaptığımızda devamlı bir borsadan çekip diğer borsaya yatırma olacak ana parayı nerden anlayacaklar çünkü borsalar arası coin transferi olacak.

PokerStein1
Full Member

Activity: 392
Merit: 100

View Profile
December 14, 2017, 02:04:40 AM

Emtia olursa ne olur ? Para olursa ne olur ? Menkul değer olursa ne olur ? Hangisi bizim için daha avantajlı olur ? Bunları araştırıp öğrenmek lazım bana kalırsa. Umarım devlet bu işten insanları uzak tutmak yerine teşvik etmeyi seçer.

Undermood
Legendary
*

Activity: 950
Merit: 1000

View Profile
December 14, 2017, 06:42:59 AM

Şimdi sizlere bu konudaki çok farklı bir düşüncemi paylaşmak istiyorum.
Yurtdışındaki iştiraklerden elde edilen gelir Türkiye'de mi vergilendirilir?
Örneğin Yurtdışında bir iş yaptınız 40 bin tl kazandınız ve bu ödemeyi türkiyeye getirdiniz. bunun vergisini ödemek zorundamısınız?

Aynı konuyu şöyle değerlendirebilirsiniz. Bu forum yurtdışındaki bizim ofisimiz. Ve biz bu ofiste bounty ler üzerine çalışıyoruz. Bu çalışmamız karşılığında kazanç elde ediyoruz ve Türkiye'ye bu parayı banka aracılığı ile sokuyoruz.

Şimdi bunun vergisini ödemek zorunda mı kalacağız?
Sınırların kalktığı bu devirde böyle bir saçmalık olmamalı.

╓▄▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄╖,
         ,▄██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▄,
        ▄████▀▀░░        ░╙▀▓███▓,
      ,███╣▒▒▒░░╓╖╖╖╖╖╖,░░░▒▒╢▓▓▓[
     ╓▓██▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██▓╢▓▓▓▓
    ╖▒▓▓▓▓▓██████▀▀▀▀▀▀▀██████▓▓▓▓▒░,
   ╫▒▒▓▓▓▓▓▓▒               "▓▓▓▓▓▓  ╟
  ▐▓░░░▓▓▓▓▓▓╖              ▓▓▓▓▓▓░  ]
 ,▓▓░░░░╙▓▓▓▓▓▄           ╓▓▓▓▓▓▓`░░ ▐▓▌
 ╟▓▓▌░░░ ╙▓▓▓▓▓▓         ╓▓▓▓▓▓▓░░░░╓▓▓▓
 ╟▓▓▓▓   ░`▓▓▓▓▓▓,      ╟▓▓▓▓▓╜░░░░╓▓▓▓▓
 ╙▓▓▓▓▓,░ ░ ▓▓▓▓▓▓╖   ,▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒░╟▓▓▓▓▌
  ▓▓▓▓▓▓╖░   ╙▓▓▓▓▓▌ ╓██████▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓`
   ╙▓▓▓▓▓▌  ░░╙▓▓▓▓▓▓█████▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓
    ╙▓▓▓▓▓▓  ░░░▓▓▓▓▓▓███▓╢╣╢╢▓███▓█▀
      ▓▓▓▓▓▓@░░░░▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▀
        ▀▓▓▓▓▓▄░▒▒░▓▓▓▓▓▓██████▀▀
            ╙▀▀▀██████████▀▀▀`
InfinitusToken.io
███
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███

███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
   ███
⚑⚑ Read our Whitepaper
⚑⚑ Medium ⚑⚑ Telegram
[/ta
Lydian (OP)
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
December 14, 2017, 06:54:53 AM

Şimdi sizlere bu konudaki çok farklı bir düşüncemi paylaşmak istiyorum.
Yurtdışındaki iştiraklerden elde edilen gelir Türkiye'de mi vergilendirilir?
Örneğin Yurtdışında bir iş yaptınız 40 bin tl kazandınız ve bu ödemeyi türkiyeye getirdiniz. bunun vergisini ödemek zorundamısınız?

Aynı konuyu şöyle değerlendirebilirsiniz. Bu forum yurtdışındaki bizim ofisimiz. Ve biz bu ofiste bounty ler üzerine çalışıyoruz. Bu çalışmamız karşılığında kazanç elde ediyoruz ve Türkiye'ye bu parayı banka aracılığı ile sokuyoruz.

Şimdi bunun vergisini ödemek zorunda mı kalacağız?
Sınırların kalktığı bu devirde böyle bir saçmalık olmamalı.

nerede ikamet ediyorsan (sahis isen) veya sirketin hangi ülkedeyse (ticari isen), vergini de oraya ödersin.

örnek vereyim:

normal bir vatandassin. fransa'da ikamet ediyorsun, orada yasiyorsun. bitcoin ile gelir elde ettin. fransa'ya bagli oldugun icin, vergi kanunlari vs hersey fransa'dir ve verginide oraya ödersin.

sirket sahibisin. nerede ikamet edersen et, sirketin litvanya'da kurulu, sirket adresin litvanya diyelim. sirket üzerinden bitcoin gelirlerini litvanya'ya ödersin. sahsi gelirlerini ikamet ettigin ülkede ödersin.

edora
Full Member

Activity: 314
Merit: 101

View Profile
December 14, 2017, 11:23:39 AM

simdi bitcoin nedir diye sormaya basladilar. bunlar btc nin ne oldugunu anlamaya calismaktansa biraz btc alip kullansalar daha etkili olur. vergi isi oyle kolay degil. kriptoda parayi gizlemenin cok yolu var.
Erayakarsu
Member
**

Activity: 110
Merit: 11

View Profile
December 15, 2017, 11:07:20 AM

Bence devlet burdan elde edilen kar hakkinda uyandi.daha ne olduğunu içlerinde doğru dürüst bilen yok belki.ama buradan bir vergi ile kazanç elde etme peşindeler peşini bırakacaklarını düşünmüyorum.sadece nasil alacaklarını çözmeye çalışıyorlar.

Suzukigsxr250
Member
**

Activity: 250
Merit: 13

Dextrust.org #Defi

View Profile
December 15, 2017, 11:58:22 AM

Devlet acaba şu an bu işin ne kadar farkında ve ne kadar bu işle içli dışlı ne kadar bilgili tam olarak bilmiyorum ama çok da bilgili olduklarını düşünmüyorum bu vergilendirme işi de benim kanaatime göre 2018 in son çeyreğinde gerçekçi bir şekile bürünür.

cacoin
Full Member

Activity: 322
Merit: 112

View Profile
December 15, 2017, 12:01:43 PM

Yüksek ihtimalle emtia olarak ele alacaklar, bi burası kalmıştı karışmadıkları onada el attılar çok şükür.millet 2 kuruş bişey kazanmayagörsün devlet hemen dibinde bitiyor.yakında soluduğumuz hava için bile vergi kesecekler diye korkuyorum.köşeyi dönme hayalleri kurarken, o parayı cebimize nasıl vergisiz sokacağımızı düşünmeye başladık şimdide
SimonBeCoinin
Sr. Member

Activity: 402
Merit: 250

View Profile
December 15, 2017, 03:23:14 PM

Bitcoin normalde menkul kıymetten başka bir şey değildir çünkü yapısı tıpkı bir altına ya da gümüşe benzemektedir. Ancak günümüzde devlet sırf vergiyi yükseltmek amacıyla emtia olarak görülecektir.
4ngelEyes
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
December 15, 2017, 03:38:20 PM

Ülkemizdeki bütün bitcoin veya altcoin satın alınan siteler boşuna kimlik onaylarını almıyorlar. Ne yazıkki, bunu emtia olarak kabul edip, geçmiş bütün işlemleri ortaya döküp vergilendirecekler. Bayağı bi' sıkıntı yaratacak bu durum.
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
December 15, 2017, 04:13:24 PM

kanunlar geriye doğru işlemez. bu hukukta bir kuraldır.

kanunlar çıktığı gün yürürlüğe girer ve sonrasını ilgilendirir. önceki olanlarla organik bağı olsa bile bu yaptırım için kullanılamaz.

eğer böyle birşey yaparlarsa açarım davayı alırım devletten tazminatımı oturur onu da yerim.

sconklin321
Sr. Member

Activity: 543
Merit: 250

Orjinal üyelik ToRiKaN banlanalı asır ol

View Profile
December 15, 2017, 04:14:35 PM

kanunlar çıktığı gün yürürlüğe girer ve sonrasını ilgilendirir. önceki olanlarla organik bağı olsa bile bu yaptırım için kullanılamaz.

bu yazdığınız tam olarak neyle ilgili bir şey anlamadım yazdığınızla ilgili  Huh

bana kalırsa da bitcoin sadece bir para birimidir ve paradan vergi alınır mı bu bana çok saçma bir iş olarak görünüyor

- Orjinal Üyelik Eski Banlanmış ToRiKaN -

https://youtube.com/c/KriptoParatoner

www twitter.com/torikan
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
December 15, 2017, 05:39:37 PM
Last edit: December 15, 2017, 05:58:35 PM by spastikss

bu yazdığınız tam olarak neyle ilgili bir şey anlamadım yazdığınızla ilgili  Huh

bana kalırsa da bitcoin sadece bir para birimidir ve paradan vergi alınır mı bu bana çok saçma bir iş olarak görünüyor

eğer vergi ile ilgili daha önce böyle bir şeyi devlet söylemiş olsa idi belki bir çok insan riske girmezdi. bu piyasada kazananlar kadar kaybeden insanlar da oldu ve vergi bu kaybeden insanların belki bir çoğunu caydıracak ve riske girmeyeceklerdi.

yani ben 100 lira kar için riske girerim ama 70 lira için girmeyebilirdim. şimdi devlet gelip 100 liranın 30 lirasını ver diyemez. o zmanda derimki eğer sen bunu yaptığımda söylemiş olsaydın ben 70 lira için bu riske girmezdim derim. dolayısyla geçmişte yaptığım tradeler bugünle bağlantılı işlem devamı olsa bile yani bağ olsa bile bundan sonraki işlemler için geçerli olur.

mesela sigara yasağı buna örnektir. siz kalkıp ben dolmuşlarda sigara içildiği zamanlardan dolayı  kanser oldum diye o içenlere dava açamazsınız. çünkü serbestti.

sizin kastettiğiniz şeyi anladım.

devletin hükümranlık alanına giren, girmeye çalışan her eylem suçtur. bu geçmişte de böyledir şimdi de. bunun için kişilere özel kanuna gerek yok.

bitcoinciturk
Jr. Member
*

Activity: 30
Merit: 3

View Profile
December 16, 2017, 02:08:04 PM

Ben 2010 yılında borsaya girdim. Hırsız SPK şirketler hırsız. Param battı. Ne devletin ne spk nın umrunda oldum. Şimdi 40 takla atıp gece gündüz uyumayıp 2 kuruş para kazanıcam onuda döndüre döndüre elimden almaya çalışıyolar.Tamam kardeşim zararımada ortak ol istediğin vergiyi veriyim. Ülke hırsız dolu. Güçleri kime yeterse. Bu ortadoğu ülkelerinden bi cacık olmaz.
fckGravity
Jr. Member
*

Activity: 157
Merit: 2

View Profile WWW
April 28, 2018, 03:23:48 PM

Suanda hisse senedi olarak kullaniyorum ben ancak kesinlikle bir para yani odeme araci
neyney
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 1

View Profile WWW
April 28, 2018, 07:15:35 PM

para olmasi pek kullanışlı ve mantıklı gelmiyor bana hisse senedi en mantıklısı bence

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: