Bitcoin Forum
June 16, 2024, 01:38:24 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Eğer vergi beyanı için yıllık 24000 TL sınırı varsa...?  (Read 504 times)
babafingo (OP)
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
December 14, 2017, 08:08:00 AM

Ben mesela Aralık 2017'de 20000 lira çekip o vergi yılını kapatıp, Ocak 2018'de 20000 lira daha çekersem vergiden muaf mı olmuş olurum? Huh
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
December 14, 2017, 04:41:40 PM

işin teferruatını arkadaşlar yazacaktır ve benimde merak ettiğim bir konu diyebilirim. Diğer taraftan ise vergisini vererek ve 20 bin liradan daha fazla TL çekimi yapmayı düşünmez misiniz? Yılda birkaç yüz bin lira kazanacak olsam vergisini vermeyi tercih ederdim. Gelir vergisini %25 olarak biliyorum paranızın çeyreği ama kazanabiliyorsanız bunun pek bir önemi olmamalı.

Cashcash
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
December 14, 2017, 05:01:13 PM

Bence olmaz sadece %15 lik vergiye girmiş olursunuz . Ama şu anda yasalaşmadıki daha vergi mergi olmaması lazım ama işte devlet nereden geldi diye sorabilir.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄      ▄█▄        
                                 █████    █████       
                        ▄██▄     ▀█▀      ▀█▀        
                ▄█▄    ▀██▀                           
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
                ▀█▀                                    
          ▄                      ▄█▄      ▄█▄        
         ▀█▀           ▄██▄    █████    █████       
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀        
                ▀█▀                                    
           ▄                      ▄█▄     ▄█▄        
          ▀█▀            ▄██▄   █████   █████       
    ██            ▄█▄   ▀██▀    ▀█▀     ▀█▀        
             ▄    ▀█▀                                 
            ▀█▀                         ▄█▄           
       ██              ▄█▄   ▄██▄    █████          
                  ▄    ▀█▀   ▀██▀     ▀█▀           
                 ▀█▀                                   
            ██                   ▄██▄                 
                    ▄     ▄█▄   ▀██▀                 
                   ▀█▀    ▀█▀                          

▄█   ▄█  ▄█        ▄█████▄   ▀█▄     ▄█▀
██   ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██    ▀█▄  ▄█▀
██   ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀      ████   
██   ██  ██   ██  ██▄   ▄█    ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀   ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
andromed22
Sr. Member

Activity: 346

View Profile
December 14, 2017, 05:40:25 PM

Hayır hocam öyle bir şey olmaz bildiğim kadarıyla. Ödeme aldığınız aralık arasında 1 sene bulunması gerekiyor öyle bir şey olsa çok mantıksız olurdu bana kalırsa.
onlyyou34
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

elysian.finance

View Profile
December 14, 2017, 06:03:13 PM

Böyle bir işgüzarlığı devlet kurumları düşünür ona göre tedbir alırlar. Dediğiniz icraat hiç de uygulanabilir gelmedi bana  Undecided

ELYSIAN FINANCE      Next generation reverse backed token   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Collateral-backed stable-coins
     Github  ◥ Telegram   ◥ Twitter   ◥ Discord             Trustless and decentralized 
                             ❱❱❱   JOIN Elysian Finance   ❰❰❰                     Stake and bond to earn up to 1000% APY 
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
December 14, 2017, 06:52:27 PM

onların adına vergiden kaçınma deniyor sanırım.yasa çıksın bir bakarız .yolu bulunur elbet .herkes vergisini düzenli ödese bu halde olmayız zaten.
halis.akal
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
December 14, 2017, 06:53:38 PM

gelir vergisi dönemi yıllıktır 01.01-31.12 arası. heryıl mart ayında beyanname verilir. evet vergiden muaf olursun.
Death Note
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

The future is your Genome

View Profile
December 14, 2017, 07:55:21 PM

gelir vergisi dönemi yıllıktır 01.01-31.12 arası. heryıl mart ayında beyanname verilir. evet vergiden muaf olursun.
evet gelir vergisi yıllık oluyor eğer bitcoine özel bir şart getirilmeden olduğu gibi kabul edilirse bu madde vergiden muaf olursunuz ama asıl mesele verginin oranının makul seviyelerde olup kimseyi kaçak yollara itmemek bence çünkü sonuçta eskş yılın sonu ve yeni yılın başında işlem yapıp bırakmayacaktır herkes

Umarım bitcoinden alınması planlanan vergi sizin de söylediğiniz gibi makul oranlarda olur yoksa bitcoin ile yatırım yapan çoğu kişi vergi vermemek adına farklı arayışlar içine girecektir.Bu arayışların sonucunda hem devletimiz zarar görür hem de farklı arayışlar içerisine girme ihtiyacı hisseden vatandaşımız zarar görür.

thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
December 14, 2017, 09:24:42 PM

Bitcoin bir emtia, ticari mal değildir.
Onlarca defa yazdım, yine söylüyorum.
Döviz bürolarında vs. dolar alıp satarken kur farkından kazandığınızda gelir vergisi veriyor musunuz? -Hayır
Bitcoin'de bir para birimidir. Kur farkından kaynaklanan kazançlar vergilendirilemez demiyorum, adaletsiz olur diyorum.
Zamanında borsa için de vergi almayı denediler olmadı. Yine olmayacak-olmamalı. .
Arksun
Sr. Member

Activity: 616

View Profile
December 14, 2017, 10:45:02 PM

Bildiğim kadarıyla maliye geriye doğru 5 yıllık incelemeler yapabiliyor yani kaçınma yolları düşündüğünüz kadar basit olmuyor. Örneğin siz gelirinizi herhangi bir şekilde eksik beyan ettiyseniz bu tespit edildiğinde eksik olan kısım, izleyen yıl gelir vergisine yansıtılır sizden alınır. Yanlışım varsa konuya daha hakim arkadaşlar düzeltirler. Ben de isterimki gayet makul bir düzenleme yapsınlar ve insan gibi vergimizi ödeyelim, aksi halde forumdaki yorumlardan da anladığım kadarıyla herkes kaçınmanın bir yolunu aramaya başladı bile.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
vanillalatte
Member
**

Activity: 105

View Profile
December 15, 2017, 02:53:58 AM

Tenx - Monaco gibi kartların ülkemizde daha işlevsel hale geleceğini düşünüyorum. Maaşımızdan zaten eşek yüküyle vergi kesiyorlar, birde buna mı vergi verelim.
kribati7
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
December 15, 2017, 03:00:55 AM

Hah bir bu eksikti tam oldu. Sıçtık desenize...

xxbtcxxx
Member
**

Activity: 322
Merit: 11

View Profile
December 15, 2017, 08:18:49 AM

Döviz bürolarında vs. dolar alıp satarken kur farkından kazandığınızda gelir vergisi veriyor musunuz? -Hayır
Bitcoin'de bir para birimidir. Kur farkından kaynaklanan kazançlar vergilendirilemez demiyorum, adaletsiz olur diyorum.
Zamanında borsa için de vergi almayı denediler olmadı. Yine olmayacak-olmamalı. .
umarım söylediğin gibi olur ama bu ülkede birşeyleri değiştirmek çok zor değil artık. Ona uygun bir yasa bulurlar ve vergilerini alırlar. Ha olsun ister miyim. Tabiki de hayır.
TrolWolf
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
December 15, 2017, 01:05:37 PM

Ben mesela Aralık 2017'de 20000 lira çekip o vergi yılını kapatıp, Ocak 2018'de 20000 lira daha çekersem vergiden muaf mı olmuş olurum? Huh
Şuan bu konuda herhangi bir vergi olmadığı için herhangi bir şey yapamazlar vergi konusunda yani vergi çıkmazsa istersen her gün çek.

☁   Casper API   ☁
Platform for DApp developers for decentralized data storage around the world
Telegram Facebook www.casperproject.io Github Twitter ANN

Senior Member
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
December 15, 2017, 01:49:51 PM

Vergi olayını bir ortaya attılar ama sanki arada kaynadı gibi geldi. Umarım bir süre daha devlet ekmeğimize karışmaz ve bizde böyle hesaplar yapmak zorunda kalmayız  Smiley

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
babafingo (OP)
Newbie
*

Activity: 25

View Profile
December 15, 2017, 05:36:34 PM

Dediğinizde son derece haklısınız, bariz açık ve net, 3'den dolar alıp 4 liradan satan adama vergi yokken, bitcoinde vergi olması resmen maliye bakanlığının göze batan kazanca ortak olmak için aranması gibi bir şey.

Olmamalı, kesinlikle. Olursa burası kaynar herhalde ciddi tartışmalar döner haberimiz olur.

Peki şu anda böyle bir şey yoksa, ortalıkta dönen "vergi dairesinden ihbarname/uyarı geldi" gibi paylaşımlar ne oluyor, farklı bir mevzu mu?
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
December 16, 2017, 05:57:59 PM

Doğru söylüyorsunuz ama maalesef doğru söylüyor olmanız bir işe yaramaz. Sizin, bizim söylememizden çok bitcoinin ne olduğunu söyleyecek makamın söylediği kamuyu bağlar. Mevzuata nasıl giriyorsa o olur. Yiyecek maddesi diye soksalar bile çıkarmak için bir 10 yıl uğraşılır. Ülkemizin gerçekleri...
haskizilcik
Member
**

Activity: 160

View Profile
December 16, 2017, 06:16:45 PM

Tam emin değilim ama vergiler yıllık oluyor o yüzden 31 Aralık ile 1 ocak aynı vergi yılı sayılmıyor. Yaklaşık 2 yıl önce Bingöl de bir köye göktaşı düşmüştü ve köylüler bu taşları satmışlardı Vergi dairesi onların da peşine düşmüştü ne yazık ki her şeyin vergisini almak istiyorlar

✘  EXCOLONY   |▌  YOUR PLEASURE IS OUR INNOVATION
|███   White Paper  [  JOIN our ICO  ]  ANN Thread   ███|
Twitter  |  Facebook  |  Telegram  |  Medium  |  Github  |  Reddit
Sacred
Full Member

Activity: 910
Merit: 105

View Profile
December 16, 2017, 06:19:12 PM

Smiley Çok akıllıca yöntem ama önlemini almışlardır sanıyorum. Ayrıca hadi ilk sene tesadüf oldu 24 bin TL geldi. 2. sene yine aynı yöntem olursa bu da tesadüftür ya derler mi bilemedim. Neye göre radara takılınıyor bilemesekte en azından üst üste böyle bir durum dikkat çekebilir.
Eron
Sr. Member

Activity: 735
Merit: 251

View Profile
December 17, 2017, 01:35:34 AM

Vergi vermek vatandaşlık görevimiz, bu konuda bir sıkıntı duyan çok az insan olur kanaatindeyim. Hepimizin merak ettiği alınacak verginin oranı. Ayrıca geçenlerde bu konu Avrupa Adalet Divanı' nda değerlendirildi ve Bitcoinin bir "para" birimi olduğunu açıkladılar. Ülkemizde gelir vergisi oranları gelir matrahı yükseldikçe artıyor ve bu matrahlar her yıl için yeniden belirleniyor ve değişiyor. Umarım bizimkilerde Bitcoin ve diğer kripto paraların  bir emtia ( mal) olmadığını idrak edebilirler.
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: