Bitcoin Forum
June 23, 2024, 05:17:17 PM *
News: Voting for pizza day contest
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 2000 euro buget si energie gratis. Ce tip de mining convine?  (Read 326 times)
Dani90 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
December 14, 2017, 08:41:08 AM
 #1

Salut. Cum am scris in titlu, ca inceput as vrea sa incep cu 2000 euro pt achizitie hardware, tinand cont de costul energiei electrice care nu ma intereseaza. Cineva care deja face mining sau are experienta, imi poate da un sfat?
SergiuHD
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100



View Profile WWW
December 17, 2017, 03:04:23 PM
 #2

Salut. Cum am scris in titlu, ca inceput as vrea sa incep cu 2000 euro pt achizitie hardware, tinand cont de costul energiei electrice care nu ma intereseaza. Cineva care deja face mining sau are experienta, imi poate da un sfat?


Am dat si eu 2000 euro pe un calculator de minat. Ghici ce, pe atunci pretul ETH era 200$. Daca cumparam 10 ETH acum as fi avut $7000. Dar in schimb ce am? Un calculator de minat si 2 ETH. Daca pretul si nivelul de dificultate nu este constant pe o perioada lunga de timp nu se merita sa minezi. Cumpara monedele in schimb, o sa iesi mai avantajos.

sorin90
Member
**
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 10


View Profile
December 17, 2017, 08:20:29 PM
 #3

Cu atatia bani ar fi mai bine sa cumperi direct,sau daca vrei cu adevarat sa minezi, invearca monede noi care nu sunt aatat de greu de minat. Si app. Sfaturile alea contra cost pe care vrea colegul sa ti le ofere, le gasesti pe net. Daca e atat de bun in analiza crypto monedelor, iti poate oferii un sfat unic, pe gratis sau o demonstratie. O moneda la alegere care va evolua dupacum spune el

★ ★ ★ ★ ★   DeepOnion  ✔  Anonymous and Untraceable Cryptocurrency  ✔  TOR INTEGRATED & SECURED   ★ ★ ★ ★ ★
› › › › ›  JOIN THE NEW AIRDROP ✈️    ★    ✔ VERIFIED WITH DEEPVAULT  ‹ ‹ ‹ ‹ ‹
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   ANN  WHITEPAPER  FACEBOOK  TWITTER  YOUTUBE  FORUM   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
sorin90
Member
**
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 10


View Profile
December 17, 2017, 08:23:55 PM
 #4

Nu mai stiu siteul dar oti cauta pe google calculatoare pt estimarea puterii de minare. Treci acolo ce vrei sa minezi, cu ce si cat te costa curentul(daca il furi e gratis, din cate zici) si iti face o aproximatie a castigului _zilnic, saptamanal sau lunar) la pretul acutual al monedei. Bafta

★ ★ ★ ★ ★   DeepOnion  ✔  Anonymous and Untraceable Cryptocurrency  ✔  TOR INTEGRATED & SECURED   ★ ★ ★ ★ ★
› › › › ›  JOIN THE NEW AIRDROP ✈️    ★    ✔ VERIFIED WITH DEEPVAULT  ‹ ‹ ‹ ‹ ‹
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   ANN  WHITEPAPER  FACEBOOK  TWITTER  YOUTUBE  FORUM   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Baiazid
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


Quo Vadis


View Profile
December 17, 2017, 11:58:50 PM
 #5

Cu 2000 de euro iti poti comanda un Antminer S9 pentru minat Bitcoin, avand in vedere ca ai curent gratuit consider ca este o afacere buna pentru tine. La pretul actual al BTC scoti in jur de 1000$ lunar din minat.
Bafta!

Leading-Edge Ecosystem & Technology    ▌   R E P U B L I A   ▐     P R E - S A L E   :   August 23rd - September 23rd
▬   ▬▬   ▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬   ▬▬   ▬
|      [ WHITEPAPER ]  [ BOUNTY ]  [ ANN THREAD ]       |         Facebook        Telegram        Twitter        Instagram          |
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
December 18, 2017, 08:41:38 AM
 #6

M-a interesat si pe mine minatul acu ceva timp si am dorit sa intru cu un buget de 5000$. Concluzia dupa ce am facut calcule dupa preturi de hardware si care ar fi castigul mi-am dat seama ca imi pierd timpul. Mai bine investesti banii in monezi. Eu cred ca fara un 20 000 cam degeaba intri in domeniul minatului.

DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
December 18, 2017, 11:29:44 AM
 #7

Salut. Cum am scris in titlu, ca inceput as vrea sa incep cu 2000 euro pt achizitie hardware, tinand cont de costul energiei electrice care nu ma intereseaza. Cineva care deja face mining sau are experienta, imi poate da un sfat?

Cauta versiuni mai vechi de Antminer gen S5 sau Spondoolies gen SP35. Daca nu platesti curentul in 3,4 luni ar trebui sa-ti amortizezi investitia si apoi treci pe profit.

Nothing is impossible :-)
Ed77
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile WWW
December 18, 2017, 12:39:18 PM
 #8

Decat sa-ti iei hardware, mai bine iti iei un contract pe 1 an... de 2000 de euro poti sa-ti iei undeva la 17-18th/s, si daca-ti dau link de referal imi mai iese si mie 10% la afacere  Grin Grin Grin
ridtubenet
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile WWW
December 20, 2017, 03:41:01 PM
 #9

Decat sa-ti iei hardware, mai bine iti iei un contract pe 1 an... de 2000 de euro poti sa-ti iei undeva la 17-18th/s, si daca-ti dau link de referal imi mai iese si mie 10% la afacere  Grin Grin Grin

Personal nu as recomanda aceasta varianta. 99% din servicii de gen sutn fake/scam.

Cum a spus cineva mai sus, cumpara un Antminer S9 si vei scoate aproximativ 950$ pe luna fara costul la energie, iar daca platesti curentul, atunci vei scoate cam 300+$ pe luna.

Insa daca nu vrei batai de cap, cumperi btc care la cursul de acum vine 0,1401BTc. Daca creste la 25000$ per btc, vei avea 3502,5$, adica un profit de 1502$ si asta in 2-3 luni.
Ed77
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile WWW
December 24, 2017, 03:39:54 PM
 #10

Decat sa-ti iei hardware, mai bine iti iei un contract pe 1 an... de 2000 de euro poti sa-ti iei undeva la 17-18th/s, si daca-ti dau link de referal imi mai iese si mie 10% la afacere  Grin Grin Grin

Personal nu as recomanda aceasta varianta. 99% din servicii de gen sutn fake/scam.

Cum a spus cineva mai sus, cumpara un Antminer S9 si vei scoate aproximativ 950$ pe luna fara costul la energie, iar daca platesti curentul, atunci vei scoate cam 300+$ pe luna.

Insa daca nu vrei batai de cap, cumperi btc care la cursul de acum vine 0,1401BTc. Daca creste la 25000$ per btc, vei avea 3502,5$, adica un profit de 1502$ si asta in 2-3 luni.

Tin sa-l contrazic pe colegu Smiley Sunt destule servicii de mining foarte ok (ex. genesis, hasflare, hashing 24)... daca te documentezi umpic esti ok... eu personal minez de vreo 7-8 luni la hashflare si e foarte ok... si este pay and gain... nu trebuie sa faci mentenanta, nu trebuie sa instalezi nimic... paymentul e zilnic, si poti sa scoti sau sa reinvestesti cand vrei... plus ca nu consumi curent... intr-adevar le platesti lor undeva 15% din venit dar tot e foarte ok... the down side, contractele sunt pe un an... dar chiar daca iei Antminer S9 intr-un an o sa fie aproape worthless... nu o sa mai produca nici cat consuma...
baghdatis1990
Member
**
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 14

Miracle Tele


View Profile
January 02, 2018, 10:28:26 AM
 #11

Salut. Cum am scris in titlu, ca inceput as vrea sa incep cu 2000 euro pt achizitie hardware, tinand cont de costul energiei electrice care nu ma intereseaza. Cineva care deja face mining sau are experienta, imi poate da un sfat?



   Mai bine folosesteti banii pentru altceva. Miningul nu mai e o solutie in ziua de azi. Daca faci un calcul cu investitii, energie electrica consumata, ajungi la concluzia ca "ce iei pe mere, dai pe pere".

△ M!R△CLE TELE   ▌  BRINGING MAGIC TO THE TELECOM INDUSTRY  ▐   JOIN US NOW!
▐▐   40% Biweekly Rewards     ▬▬▬   Calls at €0.2   ▬▬▬     Traffic from €0.01 worldwide   ▌▌
▬▬▬▬▬▬   ANN  Lightpaper  Bounty  Facebook  Twitter  Telegram   ▬▬▬▬▬▬
mishanyaaa
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 39
Merit: 0


View Profile
January 03, 2018, 02:14:27 PM
 #12

Salut. Cum am scris in titlu, ca inceput as vrea sa incep cu 2000 euro pt achizitie hardware, tinand cont de costul energiei electrice care nu ma intereseaza. Cineva care deja face mining sau are experienta, imi poate da un sfat?


Am dat si eu 2000 euro pe un calculator de minat. Ghici ce, pe atunci pretul ETH era 200$. Daca cumparam 10 ETH acum as fi avut $7000. Dar in schimb ce am? Un calculator de minat si 2 ETH. Daca pretul si nivelul de dificultate nu este constant pe o perioada lunga de timp nu se merita sa minezi. Cumpara monedele in schimb, o sa iesi mai avantajos.

Depinde! Prea aleatoriu descris, daca in cazul dat chiar nu are sens.

Sa ai o suma bunisoara si colegi in RM (la ei energia e mai ieftina) poti "organiza" un proiect bunisor.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!