Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:17:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Πρόβλημα με συναλλαγές  (Read 170 times)
gorilla69 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
December 14, 2017, 10:22:57 AM
 #1

Χαίρετε!

Προσπαθώ τις τελευταίες μέρες να κάνω αγορά btc, eth κλπ ανεπιτυχώς. Στο τελικό στάδιο απορρίπτει τη συναλλαγή η τράπεζα. Αυτό συμβαίνει με bitpanda, blockchain, skrill κλπ. Από την τράπεζα μου είπαν ότι η συναλλαγή διαβάζεται ως μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό και μπλοκάρεται λόγω κάπιταλ κοντρόλς.

Υπάρχει άλλος τρόπος;

(Στο Coinbase προσπαθω να κάνω verification και το απορρίπτει λόγω φορτου εργασίας)
1715131041
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131041

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131041
Reply with quote  #2

1715131041
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715131041
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131041

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131041
Reply with quote  #2

1715131041
Report to moderator
1715131041
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131041

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131041
Reply with quote  #2

1715131041
Report to moderator
1715131041
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131041

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131041
Reply with quote  #2

1715131041
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 14, 2017, 12:48:42 PM
 #2

τα capital control έχουν όριο τα 1000 ευρώ. Δλδ μπορείς να στείλεις κανονικά σε ανταλλακτήρια ένα τέτοιο ποσό

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 14, 2017, 01:24:28 PM
 #3

Από bitpanda έχεις δοκιμάσει να αγοράσεις με κάρτα ή προσπάθησες να κάνεις έμβασμα; Αν προσπαθείς να κάνεις έμβασμα και έχεις ξεπεράσει τα 1000€ μέσα στον Δεκέμβριο, είναι επόμενο να απορριφθεί, όπως εξήγησε και ο @check2fire από πάνω. Από την άλλη, με κάρτα έχω κάνει αγορές από bitpanda πάνω από 1000€ το μήνα χωρίς πρόβλημα (τελευταία φορά μέσα στον Νοέμβριο).

Στο Neteller (ίδια εταιρία με το Skrill) όλες οι προσπάθειες φόρτωσης με κάρτα απέτυχαν. Έτσι, όταν θέλω να μεταφέρω € στο Neteller, αγοράζω bitcoin με κάρτα από bitpanda, τα πουλάω με οριακή υπεραξία ίσα για να καλύψω τις προμήθειες, και μετά αυτοί τα στέλνουν κανονικά στο Neteller (στέλνουν και στο Skrill).

Γενικά, καθ' όλη τη διάρκεια των capital controls, δεν έχει απορριφθεί ποτέ καμία πληρωμή με κάρτα για αγορά από coinbase ή bitpanda.

Άλλος ασφαλής και δοκιμασμένος τρόπος με 500€ ανά συναλλαγή είναι οι πλατφόρμες https://web.chip-chap.com/ και https://trade.holytransaction.com/. Επιλέγεις easypay -> bitcoin, πας στην Πειραιώς και πληρώνεις μετρητά στο μηχάνημα. Ζητάνε μόνο κινητό και email για εγγραφή.
gorilla69 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
December 14, 2017, 02:01:32 PM
 #4

Από bitpanda έχεις δοκιμάσει να αγοράσεις με κάρτα ή προσπάθησες να κάνεις έμβασμα; Αν προσπαθείς να κάνεις έμβασμα και έχεις ξεπεράσει τα 1000€ μέσα στον Δεκέμβριο, είναι επόμενο να απορριφθεί, όπως εξήγησε και ο @check2fire από πάνω. Από την άλλη, με κάρτα έχω κάνει αγορές από bitpanda πάνω από 1000€ το μήνα χωρίς πρόβλημα (τελευταία φορά μέσα στον Νοέμβριο).

Στο Neteller (ίδια εταιρία με το Skrill) όλες οι προσπάθειες φόρτωσης με κάρτα απέτυχαν. Έτσι, όταν θέλω να μεταφέρω € στο Neteller, αγοράζω bitcoin με κάρτα από bitpanda, τα πουλάω με οριακή υπεραξία ίσα για να καλύψω τις προμήθειες, και μετά αυτοί τα στέλνουν κανονικά στο Neteller (στέλνουν και στο Skrill).

Γενικά, καθ' όλη τη διάρκεια των capital controls, δεν έχει απορριφθεί ποτέ καμία πληρωμή με κάρτα για αγορά από coinbase ή bitpanda.

Άλλος ασφαλής και δοκιμασμένος τρόπος με 500€ ανά συναλλαγή είναι οι πλατφόρμες https://web.chip-chap.com/ και https://trade.holytransaction.com/. Επιλέγεις easypay -> bitcoin, πας στην Πειραιώς και πληρώνεις μετρητά στο μηχάνημα. Ζητάνε μόνο κινητό και email για εγγραφή.

Εχω δοκιμασει ν' αγορασω μονο με καρτα, ποσα μικροτερα απο αυτα που προαναφερατε. Μου στελνουν κωδικο 3ds και μετα απορριπτονται οι συναλλαγες. Δε μου εχει ξαναπορριφθει συναλλαγη και οταν μιλησα με τραπεζα μου ειπαν αυτο περι καπιταλ κοντρολς...
Δεν ξερω τι γινεται Huh Huh Huh
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 14, 2017, 02:10:30 PM
 #5


Τόσο bitpanda όσο και coinbase απαιτούν η κάρτα να έχει 3D Security ενεργοποιημένη (securecode για MasterCard και verified by visa για Visa). Η ενεργοποίηση γίνεται μέσα από την πλατφόρμα της τράπεζας που εξέδωσε την κάρτα.

bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 14, 2017, 04:21:10 PM
 #6

Μη μπερδεύεις την κάρτα με τα κρυπτο, αν δε μπορεις να αγοράσεις απο άτομο χέρι με χέρι ή απο το Bitcoin ATM, στειλε εμβασμα σε κάποιο ανταλλακτηριο. Άδικα παιδεύεσαι με κάρτα και απο προμήθεια εννοητε ειναι κάπου στα 7%
betotos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
January 02, 2018, 09:37:59 AM
 #7

Από bitpanda έχεις δοκιμάσει να αγοράσεις με κάρτα ή προσπάθησες να κάνεις έμβασμα; Αν προσπαθείς να κάνεις έμβασμα και έχεις ξεπεράσει τα 1000€ μέσα στον Δεκέμβριο, είναι επόμενο να απορριφθεί, όπως εξήγησε και ο @check2fire από πάνω. Από την άλλη, με κάρτα έχω κάνει αγορές από bitpanda πάνω από 1000€ το μήνα χωρίς πρόβλημα (τελευταία φορά μέσα στον Νοέμβριο).

Στο Neteller (ίδια εταιρία με το Skrill) όλες οι προσπάθειες φόρτωσης με κάρτα απέτυχαν. Έτσι, όταν θέλω να μεταφέρω € στο Neteller, αγοράζω bitcoin με κάρτα από bitpanda, τα πουλάω με οριακή υπεραξία ίσα για να καλύψω τις προμήθειες, και μετά αυτοί τα στέλνουν κανονικά στο Neteller (στέλνουν και στο Skrill).

Γενικά, καθ' όλη τη διάρκεια των capital controls, δεν έχει απορριφθεί ποτέ καμία πληρωμή με κάρτα για αγορά από coinbase ή bitpanda.

Άλλος ασφαλής και δοκιμασμένος τρόπος με 500€ ανά συναλλαγή είναι οι πλατφόρμες https://web.chip-chap.com/ και https://trade.holytransaction.com/. Επιλέγεις easypay -> bitcoin, πας στην Πειραιώς και πληρώνεις μετρητά στο μηχάνημα. Ζητάνε μόνο κινητό και email για εγγραφή.

Εχω δοκιμασει ν' αγορασω μονο με καρτα, ποσα μικροτερα απο αυτα που προαναφερατε. Μου στελνουν κωδικο 3ds και μετα απορριπτονται οι συναλλαγες. Δε μου εχει ξαναπορριφθει συναλλαγη και οταν μιλησα με τραπεζα μου ειπαν αυτο περι καπιταλ κοντρολς...
Δεν ξερω τι γινεται Huh Huh Huh

Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Ξερει κανεισ γιατι δεν εργαζεται παλι το chip-chap  μεσω EASYPAY ?
Λενε τα γνωστα, οτι η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη στην Ελλαδα.

betotos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
January 02, 2018, 04:25:37 PM
 #8

Καλησπερα,

Μου απαντησαν απο το chip chap  οτι η υπηρεσια EASYPAY θα ειναι συντομα διαθεσιμη. Παντως απο μεταφορα μεσω τραπεζης δουλευει αλλα με μεταφορα σε Ισπανικο λογαριασμο
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 02, 2018, 11:30:21 PM
 #9

Καλησπερα,

Μου απαντησαν απο το chip chap  οτι η υπηρεσια EASYPAY θα ειναι συντομα διαθεσιμη. Παντως απο μεταφορα μεσω τραπεζης δουλευει αλλα με μεταφορα σε Ισπανικο λογαριασμο

έχει τα θέματα της το chip chap κατά καιρούς πάντως.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!