Bitcoin Forum
May 13, 2024, 07:41:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ερωτηση για ledger nano s  (Read 395 times)
giorgos290 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile
December 16, 2017, 12:34:10 PM
 #1

Καλησπερα παιδια στο ledger nano s μετα που δίνουμε το pin εχει της φράσεις και εκεί το εχω χασει.. πως κανω την διαδικασια? Επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με τα αγγλικα εχω δει αρκετα video αλλα εκι εχω κολλησει :/
1715629282
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715629282

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715629282
Reply with quote  #2

1715629282
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715629282
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715629282

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715629282
Reply with quote  #2

1715629282
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 16, 2017, 12:42:44 PM
 #2

Καλησπερα παιδια στο ledger nano s μετα που δίνουμε το pin εχει της φράσεις και εκεί το εχω χασει.. πως κανω την διαδικασια? Επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με τα αγγλικα εχω δει αρκετα video αλλα εκι εχω κολλησει :/

αυτές τις λέξεις θα πρέπει να τις γράψεις κάπου με την σειρά που την δείχνει. Θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα να είναι σωστές αυτές που εγραψες και φυσικα να μην τις χάσεις γιατι απλά θα χάσεις και τα bitcoin σου. Μετά θα σου ζητήσει επιβεβαίωση κάποιες από τις λέξεις και θα πρέπει να τις βάλεις.
Τέλος εγώ νομίζω καλό είναι να προσπαθήσεις να κάνεις και recover το seed key σου πρωτού μεταφέρεις bitcoin για να δεις αν όντος δουλεύει έτσι για την επιβεβαίωση.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 16, 2017, 12:51:51 PM
 #3

Ναι, πρεπει να το σβήσεις με 3 φορές λαθος πιν και να ασχοληθείς να τις ξανα περάσεις να δεις οτι όντος περνάνε.
Ειναι λιγο χρονοβόρο ολο αυτο αλλα θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν το χάσεις, αν χαλάσει η αν σου σβηστεί καταλαθως. Οι λέξεις γραμμένες σε χαρτι και κρυμμένες για καλο και για κακο σε δυο η περισσότερα διαφορετικά σημεία.
giorgos290 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile
December 16, 2017, 01:07:54 PM
 #4

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...και κάτι ακόμα αν χαλάσει πρέπει να αγοράσω άλλο ιδίο? Η μπορώ με άλλο τρόπο?
webdevGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
December 16, 2017, 01:08:03 PM
 #5

Καλό είναι το χαρτί να το κάνεις laminate για να μην είναι επιρρεπείς σε νερό και υγρασία.

Αν θες να τις κρύψεις χωρίς να τις κρύψεις.... μπορείς να ενσωματώσεις τις λέξεις μέσα σε καμιά δεκαριά ποιήματα...  Wink

Μπορείς να έχεις και 2-3+ διαφορετικά πορτοφόλια, με μοιρασμένα τα χρήματα σου. Cold storage είναι ότι καλύτερο.
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 16, 2017, 02:50:28 PM
 #6

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...και κάτι ακόμα αν χαλάσει πρέπει να αγοράσω άλλο ιδίο? Η μπορώ με άλλο τρόπο?

Υπαρχει τροπος ναι, διαφορετικα αν εκλεινε η εταιρια θα εχανες και τα νομισματα σου.
1ο σε πορτοφολια software οπως electrum που δεχεται φραση κλειδι
2ο με opensource κωδικα που κατεβαζεις στο pc σου και παραγεις τα ιδιωτικα κλειδια για καθε νομισμα βαση τη φραση σου

Υ.Γ. το μονο νομισμα που δεν επαναφερεται ευκολα, αν εχεις τη φραση χωρις να εχεις το Ledger nano s ειναι το ripple, υπαρχει τροπος αλλα ακομη και ενας εξοικειωμένος χρηστης των crypto θα δυσκολευτει αρκετα!
giorgos290 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile
December 16, 2017, 08:02:27 PM
 #7

Δεν εχει βγαλει και η ripple ενα πορτοφολι τουλαχιστον να τα εχουμε εκει η online η σε software
athlas
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
December 17, 2017, 10:06:42 AM
 #8

μπορω να εχω δυο συσκευες ledger με ενα πορτοφολι ?
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 17, 2017, 10:37:35 AM
 #9

μπορω να εχω δυο συσκευες ledger με ενα πορτοφολι ?

Ναι
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 02:48:08 PM
 #10

Αξίζει κάποιος να δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό "εργαλείο"; Προσφέρει πολλά παραπάνω από το nano; To έχει αγοράσει κανείς;  https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-blue
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 18, 2017, 02:56:33 PM
 #11

Αξίζει κάποιος να δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό "εργαλείο"; Προσφέρει πολλά παραπάνω από το nano; To έχει αγοράσει κανείς;  https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-blue

απλά νομίζω δεν θέλει υπολογιστή αυτό για να δουλέψει. Γενικά νομίζω πάντως για τους έμπειρους χρήστες τα hardware wallet είναι περιττά και μπορεί κάποιος να κάνει την δουλειά του απλά με ένα electrum wallet. Πρόσφατα είχα και μια αρνητική εμπειρία με ένα ledgerwallet το παλιό που λόγο ενός κρασαρίσματος στους κεντρικούς server της ledger δεν μου ολοκλήρωνε ποτέ την επιβεβαιώση της συναλλαγής από το κινητό με το app τους. Η δε κάρτα με τα γραμματα που επιλέγεις λόγο ενός bug εμφανίζεται κενή και δεν μπορώ να κάνω ούτε από εκεί επιβεβαίωση.
Με λίγα λόγια απλά κάθεσε και κοιτάς τα bitcoin σου και δεν μπορείς να τα ξοδέψεις γιατί έχουν κρασάρει οι κεντρικοί server λόγο κόσμου της ledger.
Εχουν αναφερθεί και άλλα προβλήματα όπως το να κάνουν ώρες στον συγχρονισμό τους και να μην ολοκληρώνετε ποτέ.
Αν αντιμετωπίσετε ποτέ κάποιο πρόβλημα και θέλετε να κάνετε import τα private key δλδ το seed key σας σε κάποιο wallet όπως το electrum να θυμάστε ότι για τα default wallet το path στο electrum είναι /m/44'/0'/0' ενώ για τα segwit θα πρέπει να βάλετε /m/49'/0'/0' και μετά μπορείτε να διαχειριστείτε τα bitcoin του ledger σας κανονικά από το pc σας.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 02:59:25 PM
 #12

δεν ξέρω. Έτσι όπως τα λες μου φαίνεται πιο συνετό να τα αφήσω στο electrum στο mac που έχω. Απ την άλλη σκέφτομαι να αογρασω το καινουριο το trezor που θα βγει.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 18, 2017, 03:04:26 PM
 #13

δεν ξέρω. Έτσι όπως τα λες μου φαίνεται πιο συνετό να τα αφήσω στο electrum στο mac που έχω. Απ την άλλη σκέφτομαι να αογρασω το καινουριο το trezor που θα βγει.

αν θεωρείς ότι ο υπολογιστής σου είναι ασφαλής και δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα από malware κτλ τότε δεν χρειάζεται ούτε καν να πάρεις trezor. Το μόνο αν θέλεις να "σπάσεις" τα bitcoin σου σε διαφορετικά wallet μπορεί τα hardware wallet να θεωρηθούν μια καλή επιλογή.
Από την άλλη μπορείς να κάνεις το ίδιο απλά δημιουργώντας νέα electrum wallet η ακόμα και bitcoin-qt μεταφέροντας μετά λίγα bitcoin από τα αποθεματικά σου εκεί και μετά αποθηκεύοντας κάπου το seed key η το backup τους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
changlee
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile WWW
December 18, 2017, 03:10:30 PM
 #14

Καλησπερα παιδια στο ledger nano s μετα που δίνουμε το pin εχει της φράσεις και εκεί το εχω χασει.. πως κανω την διαδικασια? Επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με τα αγγλικα εχω δει αρκετα video αλλα εκι εχω κολλησει :/

Από που το αγόρασες;
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 18, 2017, 03:12:01 PM
 #15

Καλησπερα παιδια στο ledger nano s μετα που δίνουμε το pin εχει της φράσεις και εκεί το εχω χασει.. πως κανω την διαδικασια? Επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με τα αγγλικα εχω δει αρκετα video αλλα εκι εχω κολλησει :/

Από που το αγόρασες;

τα ledgerwallet τα αγοράζεις από εδώ

ledgerwallet.com

και τα trezor από εδώ

https://trezor.io/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 03:12:45 PM
 #16

ο υπολογιστής μου θεωρώ ότι είναι πολύ ασφαλής. Δεν υπάρχει εγκατεστημένο μεσα ούτε ένα πειρατικό πρόγραμμα. Όλα τα κατεβάζω από τις επίσημες σελίδες και τα πληρώνω. Ο λόγος που θέλω να πάρω hardwallet είναι για να είναι cold και όχι online και για κανέναν άλλον λόγο. Θα μου πεις γιατί δεν φτιάχνεις ένα cold wallet με το electrum. Γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολη διαδικασία ενώ το hardwallet έχει πολύ πιο φιλικό περιβάλλον.
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 18, 2017, 09:48:48 PM
 #17

Αξίζει κάποιος να δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό "εργαλείο"; Προσφέρει πολλά παραπάνω από το nano; To έχει αγοράσει κανείς;  https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-blue

Δεν το προλαβαμε, out of stock πλεον.
Ενα καλο με αυτο ειναι οτι δεχεται ταυτοχρονα αρκετα πορτοφολια γιατι εχει μεγαλυτερη μνημη, ενω στο στικακι περιοριζεσαι στα 3-4 μονο.
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
December 19, 2017, 09:35:27 AM
 #18

Αξίζει κάποιος να δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό "εργαλείο"; Προσφέρει πολλά παραπάνω από το nano; To έχει αγοράσει κανείς;  https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-blue

απλά νομίζω δεν θέλει υπολογιστή αυτό για να δουλέψει. Γενικά νομίζω πάντως για τους έμπειρους χρήστες τα hardware wallet είναι περιττά και μπορεί κάποιος να κάνει την δουλειά του απλά με ένα electrum wallet. Πρόσφατα είχα και μια αρνητική εμπειρία με ένα ledgerwallet το παλιό που λόγο ενός κρασαρίσματος στους κεντρικούς server της ledger δεν μου ολοκλήρωνε ποτέ την επιβεβαιώση της συναλλαγής από το κινητό με το app τους. Η δε κάρτα με τα γραμματα που επιλέγεις λόγο ενός bug εμφανίζεται κενή και δεν μπορώ να κάνω ούτε από εκεί επιβεβαίωση.
Με λίγα λόγια απλά κάθεσε και κοιτάς τα bitcoin σου και δεν μπορείς να τα ξοδέψεις γιατί έχουν κρασάρει οι κεντρικοί server λόγο κόσμου της ledger.
Εχουν αναφερθεί και άλλα προβλήματα όπως το να κάνουν ώρες στον συγχρονισμό τους και να μην ολοκληρώνετε ποτέ.
Αν αντιμετωπίσετε ποτέ κάποιο πρόβλημα και θέλετε να κάνετε import τα private key δλδ το seed key σας σε κάποιο wallet όπως το electrum να θυμάστε ότι για τα default wallet το path στο electrum είναι /m/44'/0'/0' ενώ για τα segwit θα πρέπει να βάλετε /m/49'/0'/0' και μετά μπορείτε να διαχειριστείτε τα bitcoin του ledger σας κανονικά από το pc σας.

Πράγματι ο συγχρονισμός είναι πολύ αργός! Κρίμα και δεν το περίμενα και από αυτούς να έχουν τέτοιο θέμα σε τόσο ευαίσθητα πράγματα!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 19, 2017, 01:11:08 PM
 #19

Αξίζει κάποιος να δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό "εργαλείο"; Προσφέρει πολλά παραπάνω από το nano; To έχει αγοράσει κανείς;  https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-blue

απλά νομίζω δεν θέλει υπολογιστή αυτό για να δουλέψει. Γενικά νομίζω πάντως για τους έμπειρους χρήστες τα hardware wallet είναι περιττά και μπορεί κάποιος να κάνει την δουλειά του απλά με ένα electrum wallet. Πρόσφατα είχα και μια αρνητική εμπειρία με ένα ledgerwallet το παλιό που λόγο ενός κρασαρίσματος στους κεντρικούς server της ledger δεν μου ολοκλήρωνε ποτέ την επιβεβαιώση της συναλλαγής από το κινητό με το app τους. Η δε κάρτα με τα γραμματα που επιλέγεις λόγο ενός bug εμφανίζεται κενή και δεν μπορώ να κάνω ούτε από εκεί επιβεβαίωση.
Με λίγα λόγια απλά κάθεσε και κοιτάς τα bitcoin σου και δεν μπορείς να τα ξοδέψεις γιατί έχουν κρασάρει οι κεντρικοί server λόγο κόσμου της ledger.
Εχουν αναφερθεί και άλλα προβλήματα όπως το να κάνουν ώρες στον συγχρονισμό τους και να μην ολοκληρώνετε ποτέ.
Αν αντιμετωπίσετε ποτέ κάποιο πρόβλημα και θέλετε να κάνετε import τα private key δλδ το seed key σας σε κάποιο wallet όπως το electrum να θυμάστε ότι για τα default wallet το path στο electrum είναι /m/44'/0'/0' ενώ για τα segwit θα πρέπει να βάλετε /m/49'/0'/0' και μετά μπορείτε να διαχειριστείτε τα bitcoin του ledger σας κανονικά από το pc σας.

Πράγματι ο συγχρονισμός είναι πολύ αργός! Κρίμα και δεν το περίμενα και από αυτούς να έχουν τέτοιο θέμα σε τόσο ευαίσθητα πράγματα!

γενικά δείχνουν οι πάντες τελείως απροετοίμαστοι σε αυτή την ξαφνική αύξηση του κόσμου. Τα πάντα έχουν κρεμάσει και κανείς δεν μπορεί να διαχειριστεί τόσο πολύ κόσμο.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
nikoskall4
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
January 09, 2018, 03:57:04 PM
 #20

Καλησπερα παιδια.παρελαβα το nano s και εκανα ολες τις ρυθμισεις(εβαλα pin .αντιγραφη λεξεων.κατεβασα την εφαρμογη για xrp).1)σε τι χρειαζοντε οι 24 λεξεις;οποτε μπαινω μονο το pin μου ζηταει. 2)γνωριζει καποιος την ακριβη διαδικασια μεταφορας xrp  στο nano απο το kraken;ευχαριστω
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!