Bitcoin Forum
June 23, 2024, 10:32:54 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Gelir vergisi tarfesi 2017 yılı inceleyin.ALT Limit 13.000-TL den başlıyor.  (Read 357 times)
HARDCRACKERS (OP)
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
December 16, 2017, 07:00:30 PM
Last edit: December 16, 2017, 07:56:07 PM by HARDCRACKERS

Sitede yazılan çokda oranlar değişik asıl kaynak altta ve görünen 13.000-TL den sonrası vergiye giriyor. Grin Shocked Huh Roll Eyes

Gerçi paniğe gerek yok.Daha BTC olayı muallak ama sağolsun hükümet kaynak için BES sonra altın fonu dedi işte para olmadığı ordan belli. Shocked
Umarım ilerde BTC ve diğer coinleri işin içine sokmazlar.Olaki gelir vergisine bağlarlarsada bu senenin vergi dilimleri belli seneye ne kadar artar onuda zaten martta açıklarlar..

http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/gelir-vergisi-tarifesi-2017

btcmurat
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 253

View Profile
December 16, 2017, 08:53:50 PM

daha yasa çıkmadığı için bu tablolar bir işe yaramıyor normal vergilendirilmiş gelirler bu tabloya tekabül ediyor ama daha neye göre vergilendirileceği belli değil.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
December 16, 2017, 09:20:16 PM

Şu an biz ne desek ne konuşsak boş gerçekten. Vergilendirme sözü ortaya atıldı ama ne şekilde neye dayalı yapılacak hiçbir şey belli değil. Bu biraz zaman alabilir.
sofikurban
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile WWW
December 16, 2017, 09:21:50 PM

Adam akıllı vergi sistemi getirirlerse kimse vergiden kaçmazherkes makul fiyatlarda vergisini öder riske giremz.

RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
December 16, 2017, 10:37:15 PM

Rakamlara bakınca aslında olayın özeti şu adam zaten 1 btc bozdursa her halükarda vergi dilimine toslar.
tabii üstteki daha btc ile alakası yoksa yeni düzenleme yaparlarsa aşağı oran beklemekte biraz saflık olur.
100.000 tL gibi rakamda oran % 35 bence aşırı fazla.

XxX
coinzoid
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
December 17, 2017, 10:48:58 AM

%35 gerçekten çok fazla. Araç vergilerinde de fazla olduğundan şikayet ediliyordu. Ama noldu? Bir araç almak isteyen bir aracı da vergilere vermeye başladı.

Bugün bir bayiye gidip bir araç almak istesem başka bir şahsın aynı aracı 2-3 yıl önce yarı fiyatına aldığını bilerek gidiyorum.  Kanunlar vatandaş yararına işlemeli. Ancak ülkemizde şu örnek bile durumun ne halde olduğunu gösteriyor.

Bana göre makul oran 100.000 TL için %15'dir.
intotherain
Hero Member

Activity: 840
Merit: 532

View Profile
December 17, 2017, 11:31:14 AM

Ya şu vergi oranını %5 - %12 arası bir şey yapsınlar o da brüt üzerinden değil net kazançtan olsun. Devlette mutlu olsun bizde olalım harbiden ne yapmaya çalışıyorlar anlamış değilim doğrusu..
crazyhashmanz
Sr. Member

Activity: 303
Merit: 250

View Profile
December 17, 2017, 11:48:54 AM

Bir muhasebeciden duyduğum kadarıyla aylık 100 bin liraya kadar olan gelirleri devlet maliye tarafndan incelemeye almıyormuş bunun üstü her an risk oalbilrmiş yani totoyu sağlama almak gerekiyor.  Roll Eyes

THRIVE            ▄█▄
        ▄▄█████
   ▄▄██████████
 ▄███████████▀

████████▀▀▀
████▄▄  ▄▄██▄
▀████████████
  ▀█████████▀
  ▐██████▀▀
  ▐███▄▄▄▄
   ▀▀████
    █████▀▀
    ▀█
THE PREMIUM
DECENTRALIZED
AD MARKETPLACE
███████████████████████████
██████████████▀▀▀▀▀████████
████████████░░░░░░░████████
███████████░░░░▄███████████
███████████░░░░████████████
████████░░░░░░░░░░░████████
████████▄▄▄░░░░▄▄▄█████████
███████████▄▄▄▄████████████
█████░████████▀░░░░▀▀▄█████
█████░░▀▀████░░░░░░░░▄█████
█████▀░░░░░░░░░░░░░░░██████
█████▄░░░░░░░░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░░░░░████████
████████▄░░░░░░░░▄█████████
████▄▀░░░░░░░░▄▄███████████
████▀░░▀███████████████████
████▄░░▄███████████████████
████░░░░██░░░░▀░░░░░░▀█████
████░░░░██░░░░░▄▄▄░░░░▀████
████░░░░██░░░░█████░░░░████
███████████▀▀▀▀▀███████████
███████▀▀░░░░░░░░░▀▀███████
█████▀░░░░░░░░░░░░░░░▀█████
████░░░░░░░░░░░░▄▄░░░░░████
███░░░░░░░░▄▄██▀██░░░░░░███
███░░░░▄███▀▀▄▄███░░░░░░███
███░░░░░░░░▄█████░░░░░░░███
████░░░░░░░█▀░▀██░░░░░░████
█████▄░░░░░░░░░░░░░░░▄█████
███████▄▄░░░░░░░░░▄▄███████
███████████▄▄▄▄▄███████████
█████▄░░░░███████▀░░░▄█████
███████░░░░█████▀░░░░██████
███████░░░░░███▀░░░░░██████
███████░█░░░░█▀░▄░░░░██████
███████░██░░░░░▄█░░░░██████
███████░███░░░▄██░░░░██████
█████▀░░░▀██░▄██▀░░░░▀█████
chuckk
Member
**

Activity: 196

View Profile
December 17, 2017, 12:35:22 PM

Farklı bir tabloyla da karşılaşabiliriz. Sonucunda bu yüksek oranları aramayalım da Cheesy
Sürecin sonunu merakla bekliyorum iyi kararlar çıkacağına pek umudum yok ne yazık ki.

hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
December 17, 2017, 02:18:12 PM

Benim fikrim bitcoin için bu tablodaki oranlar geçerli olmayacak ve farklı bir vergilendirme yapılacak  ve umarım bu konuda devlet insanları çok sıkboğaz etmez neden bunu söylüyorum çünkü ;yeni başlayan bir oluşum bıraksınlar biraz olgunlaşsın sonra zaten kazanan vergisini makul değerlerde versin.
gunmunj
Member
**

Activity: 308

View Profile
December 18, 2017, 10:48:57 AM

bitcoini farklı şekilde değerlendirmeleri gerekir yoksa büyük sorun çıkacak. vergi idaresi bunu doğru analiz etmeli
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
December 18, 2017, 01:13:19 PM

çok yüksek rakamlar. 13bini hesaplayacak olursak düz hesap 2bini ver geç. bu kadar yüksek olmamalı.  gerçi bir çok kurum vergide başka yollar izliyor. benzini giderleri vs. gösteriyor. hem kullanıp hem de vergiden düşürüyor ama biz ne yapıcaz? gider olarak gösterebilirlik olmadığı için o zaman vergi oranını düşürmesi lazım. diğer türlü minimum %13 vergi ödeyen adamın bir indirimi manevra payı varken aynı şey bizim için geçerli olmuyor.
ya da sürekli yalan dolan ile kitabına mı uyduralım?
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
December 19, 2017, 04:30:07 PM

bence vergisini hesaplamadan önce bu işten kar etmeye bakmak daha doğru bir hedef olacak.
HARDCRACKERS (OP)
Full Member

Crypto Trader

View Profile
December 19, 2017, 05:43:27 PM

bence vergisini hesaplamadan önce bu işten kar etmeye bakmak daha doğru bir hedef olacak.

Doğru tespit katılıyorum.İşte önce kazanalım sonrada vergisiin veririz onun için tavsiyem ince eleyip sık dokuyun ve parasal imkanı olanlar hani derler ya borsada yada dövzide sepet yapın diye aynı olay bundada geçerli nasılmı.
Aynı anda misal para durumu sağlamsa işte 2-3-4 sanal coins alttakilerden alınabilir.Bitcoinde alınır ama maşallah oda 18.000 USd gelde al yani.
Geçen biri yazdı aldığı  aklımda değilde bu 0.4 usd den aldım dedi işte sanırım kısa zamanda 4 usd görmüş hatta konu açmıştı 130 bin tl kar ettim  türkiyeye getirsem sıkıntı olurmu diye. İŞte bu tip denk gelirse 10 katı katlanırsa zaten 5.000 tl koy 50.000 tl ile çık olayı.
geçen dogecoins aldım onda % 50 civarı ile çıktım litecoin aldım beklemedeyim ondada kar şu anda oran %25 kar oda 3-4 günlük kar.
Mesele işte alacağın satacağın zamanı bilmekte sanırım biraz daha litecoin zıplarsa çıkarız.
KaledeNobet
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

The future is your Genome

View Profile
December 19, 2017, 09:21:45 PM

Büyük risk alarak yurtdışı borsalarda coin alıp satan insanların vergi ödemesi anlamsız. Bir hizmet yada mal satışı yok. Finansal bir enstrüman dövizle alınıp satılıyor. Değerlenirse ülkeye miktarı artmış döviz olarak geri dönüyor. Biz yapmayalım da yabancılar mı kazansın bu paraları. Köstek değil destek lazım.

Bunu bir şekilde devlet yetkililerine anlatmamız gerekiyor.Hocam kesinlikle haklısınız bu konuda bitcoin ile kazanan insanlarımız sayesinde ülkemize döviz girişi oluyor.Özellikle döviz kurun yüksek olduğu bu dönemlerde gayet olumlu adım olur devletin bu işleri desteklemesi.

teo220
Member
**

Activity: 84
Merit: 11

View Profile
December 20, 2017, 01:33:02 PM

Arkadaşlar eğer maaşınız var ise bu gelir vergisi hesabına dahil mi oluyor ?
Misal 2.500 TL maaş alıyorsunuz senelik geliriniz 30.000 TL.

Peki al sat yaparak 15.000 TL kazandınız.
Burda vergi hesabına konu olan meblağ 45.000 TL midir yoksa 15.000 tl mi ?
HARDCRACKERS (OP)
Full Member

Crypto Trader

View Profile
December 20, 2017, 04:10:33 PM

http://fintechtime.com/tr/2017/12/bitcoine-getirilecek-vergi-konusu-bir-kez-daha-gundemde/

buyrun devlet başlamış çalışmaya habere göre..
gunmunj
Member
**

Activity: 308

View Profile
December 21, 2017, 12:04:04 AM

arkadaşlar beyinlerimizi blockchain projelerine yormak varken çıkardılar bi suni konu bitcoine vergi diye. Anlamıyorum bunlar ne yapmak istiyor. bırakın biraz inovatif fikirler ortaya çıksın
snaper14
Member
**

Activity: 243

View Profile
December 21, 2017, 02:49:38 AM

Başlayacağım vergisine valla gına geldi.

▀▀▀▀▀▀     │      BRIDGEX NETWORK      │      LEND · BORROW · CONVERT · SEND     ▀▀▀▀▀▀
▄▄▄▄▄▄       Whitepaper     Telegram     Twitter     Medium     Facebook     LinkedIn       ▄▄▄▄▄▄
RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
December 21, 2017, 09:19:03 AM

Zaten bu hükümet zamanından beri vatandaşını çok düşündüğünü belli ediyor.Nerde beleş oraya yerleş tanımadıkları para birimine ilk olarak vergiyide bizim devlet çıkarır.
ve dünyada flash haber olarak yayınlanır.burayada not düşelim..

XxX
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: