Bitcoin Forum
May 13, 2024, 05:25:40 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Γιατί επενδύετε στα Cryptocurrencies ?  (Read 168 times)
panagiotisgia (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 12:35:59 PM
 #1

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει μεγάλη άνοδο του ενδιαφέροντος για το Bitcoin και γενικά για τα Altcoins. Σε όλο τον κόσμο αλλά και στην Ελλάδα όλο και περισσότερα άρθρα κυκλοφορούν σχετικά με το θέμα αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και η ελληνική κοινότητα στο bitcointalk διευρύνεται για ποιον λόγο επενδύετε στα νομίσματα αυτά? Πιστεύετε στην τεχνολογία και την εξέλιξη που μπορεί να επιφέρουν στον κόσμο ή απλώς τα θεωρείται ένα μέσο γρήγορου πλουτισμού?
1715577940
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715577940

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715577940
Reply with quote  #2

1715577940
Report to moderator
1715577940
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715577940

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715577940
Reply with quote  #2

1715577940
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 12:48:36 PM
 #2

Προσωπικά επενδύω γιατί το θεωρώ ότι βρίσκεται σε φάση που βρισκόταν το internet την δεκαετία του 90. Ιντερνετ χρησιμοποιούσαμε κάποιοι πιο ψαγμένοι τότε και τώρα το χρησιμοποιεί και η κουτσή Μαρία για να βγάλει selfie. Έτσι πιστεύω ότι θα γινει και με τα cryptos. Σε 10 χρονια μπορεί να το χρησιμοποιούν όλοι. Φυσικά αν ισχύσει τελικά αυτό που γραφω (κανεις δεν ξέρει σίγουρα) θα είναι και μια πολύ καλη επένδυση με σημαντικό κέρδος.
webdevGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 01:03:55 PM
 #3

Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια... προφανώς και είναι μέσω γρήγορου πλουτισμού. Βέβαια εμένα είναι και η επαγγελματική δουλειά μου, άρα έχω διπλό συμφέρον.

Τώρα αν το βλέπουμε ρομαντικά, ναι η ιδέα του blockchain είναι μια καινοτομία και συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο του Aiolikos.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 18, 2017, 01:11:03 PM
 #4

οσο εντονα και να θυμιζει σημιτοχρηματιστηριο η ολη φαση, σας εχω νεα. δεν ειναι!
φυσικα το κερδος παντα ήταν και ειναι η κινητηριος δυναμη του συμπαντος
αλλα στα κρυπτος δεν ειναι μονο αυτο!
(αυτο "το αλλο" ειναι που το κανει τοσο μα τοσο μοναδικο)
και φυσικα δινει πλεον δουλεια σε χιλιαδες χιλιαδων νεους (και οχι μονο) ανα τον κοσμο!
the_observer
Member
**
Offline Offline

Activity: 393
Merit: 15


View Profile WWW
December 18, 2017, 02:23:06 PM
 #5

Το μελλον διαγραφεται μεσα απο τα κρυπτονομισματα.

Καλο ειναι να ειμαστε μεσα.
panagiotisgia (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 09:23:41 PM
 #6

οσο εντονα και να θυμιζει σημιτοχρηματιστηριο η ολη φαση, σας εχω νεα. δεν ειναι!



Εδώ θα διαφωνήσω. Ίσως είναι ακόμα νωρίς για να μιλήσουμε για φούσκα, αλλά όταν βλέπει ο καθένας στις ειδήσεις και στο ίντερνετ ότι το Βitcoin έφτασε στα $20.000 και ανέβηκε ΧΧΧΧ% μέσα στον χρόνο κτλ θέλει και αυτός να συμμετέχει χωρίς να γνωρίζει στην ουσία σε τι επενδύει.

Ένα ακόμα πιο ανησυχητικό παράδειγμα τώρα τελευταία είναι τα Pumps που γίνονται σε κάποια Altcoins. Κάποιοι επενδύουν με τι λογική ότι αφού η τιμή τους είναι μερικά cents ας το αγοράσουμε και ίσως είναι το επόμενο Bitcoin που θα μας κάνει πλούσιους παραβλέποντας το Market Cap που έχουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το TRON ( αποτίμηση αυτή την στιγμή στα $2,8 Billions).

b1t
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
December 20, 2017, 10:47:33 AM
 #7

οσο εντονα και να θυμιζει σημιτοχρηματιστηριο η ολη φαση, σας εχω νεα. δεν ειναι!



Εδώ θα διαφωνήσω. Ίσως είναι ακόμα νωρίς για να μιλήσουμε για φούσκα, αλλά όταν βλέπει ο καθένας στις ειδήσεις και στο ίντερνετ ότι το Βitcoin έφτασε στα $20.000 και ανέβηκε ΧΧΧΧ% μέσα στον χρόνο κτλ θέλει και αυτός να συμμετέχει χωρίς να γνωρίζει στην ουσία σε τι επενδύει.

Ένα ακόμα πιο ανησυχητικό παράδειγμα τώρα τελευταία είναι τα Pumps που γίνονται σε κάποια Altcoins. Κάποιοι επενδύουν με τι λογική ότι αφού η τιμή τους είναι μερικά cents ας το αγοράσουμε και ίσως είναι το επόμενο Bitcoin που θα μας κάνει πλούσιους παραβλέποντας το Market Cap που έχουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το TRON ( αποτίμηση αυτή την στιγμή στα $2,8 Billions).



Είναι ξακάθαρα η διαφορά μεταξύ επένδυσης και "παιχνιδιού" - τζόγου. Τα cryptocurrencies και η τεχνολογία του blockchain φυσικά και δεν είναι φούσκα αποτελούν τεχνολογική καινοτομία που ήρθε για να μείνει (δεν αναφέρω περισσότερα γιατί θα κουράσω).

Υπάρχει πιθανότητα στο άμεσο μέλλον το Bitcoin να πέσει και 50%-80% κάτω ; Η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Υπάρχει πιθανότητα το BitCoin να εξαφανιστεί, η τεχνολογία του blockchain να σταματήσει κτλ κτλ : Μικρή πιθανότητα

Σχετικά με το παράδειγμα του TRON και του εκάστοτε TRON πάντα σε χρηματιστηριακά προιόντα θα υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις (penny stocks) στην αγορά των μετοχών τα οποία ελπίζουν να γίνουν bluechips. Δεν χρειάζεται να αναφέρω σε κανέναν το παράδειγμα του Λύκου όπου μόνο τέτοια πουλούσε.

Υπάρχουν πολλοί οι οποίο έρχονται σε όλους μας από τον κύκλο μας και λένε θέλω και εγώ να είμαι μέρος του παιχνιδιού (τους θέλουμε) αλλά χωρίς να ξεχνάνε ότι πρέπει να ξέρουν τους κανόνες και τον λόγο.
Η σκέψη επενδύω στο Χ νόμισμα γιατί νομίζω οτι θα αυξηθεί Χ1000 φορές (χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι και γιατί έχει πιθανότητα να αυξηθεί) είναι τελείως λάθος είτε αυτό είναι crypto, είτε μετοχή, είτε ομόλογο, είτε ακόμα και σπίτι.

 

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!