Bitcoin Forum
May 23, 2024, 08:13:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Meclis gündemine geldi  (Read 464 times)
rafsa (OP)
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
December 21, 2017, 05:22:18 AM

Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitcoin'le ilgili çalışmaların olduğunu söyledi.

2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmelerine devam ediliyor.

"TEKNİK AÇIDAN ÇALIŞIYORUZ"

Naci Ağbal, tasarının üçüncü maddesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bitcoin ile ilgili bir soru üzerine Ağbal, "Bitcoin konusunda gerek Merkez Bankası gerek Hazine Müsteşarlığı gerek Sermaye Piyasası Kurulu gerekse Maliye Bakanlığı, bu konuyu teknik açıdan çalışıyorlar. Bir noktaya geldiğinde kurumlar arası ortak bir değerlendirme yaparak, bu konudaki hem hukuki altyapıyı hem de bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaparız." şeklinde konuştu.

yavaş yavaş bizim siasetcilerde olayı anlamıs durumdalar.
onlyyou34
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

elysian.finance

View Profile
December 21, 2017, 06:02:57 AM

En azından gündeme alınır bile olması çok olumlu bir gelişme. Umarım sağlıklı kararlar verilip ülke geleceği adına olumlu kararlar alınır yakın zamanlarda...

ELYSIAN FINANCE      Next generation reverse backed token   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Collateral-backed stable-coins
     Github  ◥ Telegram   ◥ Twitter   ◥ Discord             Trustless and decentralized 
                             ❱❱❱   JOIN Elysian Finance   ❰❰❰                     Stake and bond to earn up to 1000% APY 
btc_turk
Member
**

Activity: 322
Merit: 12

View Profile WWW
December 21, 2017, 09:25:02 AM

Meclis gündeminde konuşulmasının vakti gelmişti zaten. Umarım olumlu sonuçlar alınır.
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
December 21, 2017, 09:28:20 AM

gelir vergisi değil daha makul bir vergilendirme sistemi getirsinler. hazineye para girişi artar millet neden kaçak, göçek işlerlerle uğraşsın ki.

%25 gibi abartılı vergi oranları kesinlikle olmamalı %10 vergilendirme çok güzel olur ve bitcoin borsalarındaki işlemlerin de önünü açmış olursunuz.

tabi sırf  vergi değil farklı konularda da karar alınacak ve bakalım ne açıklama yapılacak.

BySonic
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
December 21, 2017, 10:26:18 AM

inş aleyhimize abzürt bi karar çıkarmazlar.  bırakında millet az cebini doldursun eyyy siyasetciler Cheesy
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
December 21, 2017, 11:17:51 AM

Benim aklıma bir soru takıldı; Ukraynada bitcoin ile yasa var mı ve vergi alıyorlar mi? Banka hesabı açmak için oaranın vatandaşı olmak gerekli mi?

Bizim ülkemizde bitcoini sağılacak inek görüp vergiyi dayayacaklarını düşünüyorum o yüzden bu soruyu soruyorum.
TrueNorht
Newbie
*

Activity: 55
Merit: 0

View Profile
December 21, 2017, 12:48:31 PM

Konuşulmasında geç bile kalınmıştı İnşallah vergilendirme kısmı içinde insaflı olurlar Smiley
proof_seeker
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
December 21, 2017, 01:50:03 PM

Bitcoin için güzel bir haber bence şimdiye kadar çoktan yapılmalıydı bu. Umarım güzel sonuçlar alırız.
ozma03
Member
**

Activity: 140
Merit: 20

View Profile
December 21, 2017, 04:03:34 PM

Neden gündeme alındı diye bir sormak lazım herkes ooo çok iyi ülkemizde bunların konuşulması felan çok güzel der ama amaç teklonojiyi kullanmak değil bence bu olaydan nasıl vergi alırım düşüncesi bu ülkede vergilerin güzel işlerde kullanıldığını bilsem vergi alınsın derdim ama yol yapılıyor gene para veriyoruz hastane yapılıyor gene para ödüyoruz oyüzden mümkünse konuşmasınlar gündemede gelmesin.

CryptoBey
Full Member

Activity: 448
Merit: 107

View Profile WWW
December 21, 2017, 04:06:41 PM

Meclis gündeminde konuşulmasının vakti gelmişti zaten. Umarım olumlu sonuçlar alınır.

Hayır olumlu sonuç almak için değil vergi almak için gündeme girdi. Nereden vergi alsak diye kıvranıyorlar malum.

Yolu bilmek ile yolda gitmek arasında büyük bir fark vardır. Morpheus
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
December 21, 2017, 04:12:05 PM

Gündeme aldık diyorlar ama kesinlikle vergi olarak olayı ele alıyorlardır. Bu teknolojiyi bizde alalım kullanalım diye değil. Sokarlar götümüze %30 vergiyi bizde pamuk gibi oluruz
HadadC
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 1

View Profile
December 21, 2017, 04:34:11 PM

Hadi bakalım neler olacak hep beraber göreceğiz ama bu kadar geç gündeme gelmesi de şaşırttı. İlla birileri çıkıp bunun ismini anması lazım ki gündeme gelsin Cheesy

❤   humancoin   ❤ (https://www.humancoin.net/)
Join our whitelist!
█A new era of charity █
temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
December 21, 2017, 04:43:23 PM

bu sistemde vergilendirme yapılması gelir üzerinden imkansız neredeyse bountyden 10 eth aldın mesela nasıl anlatacaksın.
en geçerli sürümden kazanmak için ticareti bizi bağlamaz btc işlemleri için kayıtlı kuruluşlardan yapmak şartıyle ülke içinde alım satım yaplbilir bunun için kimlik beyanı zorunludur diyecekler başka bir durum zor.
Suzukigsxr250
Member
**

Activity: 250
Merit: 13

Dextrust.org #Defi

View Profile
December 21, 2017, 04:43:45 PM

3 ay önce bir haber görmüştüm bununla ilgili merkez bankasıyla ortaklaşa çalışmalar yürüteceklerine dair heralde bu çalışma ve değerlendirmeler Türkiye'de hiç bitmeyecek gibi.

Sacred
Full Member

Activity: 910
Merit: 105

View Profile
December 21, 2017, 05:09:56 PM

Arkadaşlar eski bir şikayetten ötürü 3 yıldır maliyeden haber bekliyordum önceki gün çağırdılar dün gittim görüşmeye. Bu mesele ile ilgili değil. Neyse benim olay bitince az bir muhabbet oldu diye bitcoin meselesini de sorayım dedim. Sorduğum adam büyük ihtimal vergi müfettişiydi. Ben inceleme bölümüne gitmiştim çünkü. 50-55 yaşlarında güzel giyimli bakımlı bir abiydi. Ben bitcoini sorunca genç bir arkadaş vardı ona döndü gülümsedi. Bitcoin'i bir ben mi bilmiyorum ya nasıl oluyor o herkes konuşuyor dedi. Dedim siz bilmiyorsanız devlet nasıl buna vergi kesecek nasıl düzenleme yapacak nasıl karar vereceksiniz. Bize gelen birşey yok dedi. Bu çağırılan arkadaşları nasıl çağırmışlar anlamadım. Gerçekten bunun mevzuatını vergi daireleri ile yaparlarsa işimiz iş. Şu kadar para çekmişsin işte hesabına kardeşim ne anlatıyorsun bana diyip cezayı yerleştirmeleri an meselesi artık.
Devlet şu dakikadan itibaren kurs verse tüm maliye personeline Bitcoin ile ilgili yine de yaşlıyı geçtim gençlere de neyi nasıl anlatabilecek? Zincir kelimesini duyup saadet zinciri yaftası yapıştıran Ekonomi bakanı mı verecek eğitimi yoksa? Ki meclistekiler hemen atlamışlar ne oldu hemşerim bu işe vergi çıkacaktı hani nerede falan diye. Maaşları yetmiyor herhalde garibanlara zam lazımsa demek ki. Kendi refahlarından ödün vermeyip maaş zammı konusunda 1 fire vermiyorlar. 1 yılda 10-15 katına çıktığını duyduğu şeyden ne olduğunu bilmeksizin haşırt diye vergiyi yapıştırmak için oylama yapsalar onda da fire vermezler.
Velhasıl kelam, benim 2013-2014 arasında olan işim için yeni çağırıldım Maliye'ye. Belli ki bu aralar Tanrılar kurban istiyor.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
December 21, 2017, 06:27:05 PM

Devlet vergi konusu mevzu oldu mu nedense ışık hızında çalışmalar yapabiliyor ama gündem atanmayan öğretmenler temel sorunlara geldi mi nedense bir anda yavaşlıyor ben yılbaşından hemen sonra vergi konusunun netlik kazanacağını düşünüyorum .
faaty
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 250

View Profile
December 21, 2017, 06:53:44 PM

motorlu taşıtlar vergisini hatırlayın, vergiyi epey yükseltmişlerdi, gelen tepkiler üzerine geri adım atmışlardı

bitcoin halkın büyük kesimi tarafından anlaşılamayan bir şey oldugu için yüksek vergiyi yapıstıracaklar, bitcoin ile ilgilenen kesimin itirazlarına halkın büyük kesimi kayıtsız kalacak ve %35 vergiyi yapıştıracaklar.

eğer biraz incelerlerse bitcoin kullanmak ve harcamak için onlarca yöntem oldugunu görürler ve insanları başka yöntemler kullanmaya teşvik etmezler.
mypat3op
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
December 21, 2017, 07:05:52 PM

Vergi yasası çıkarmak yetmez, karaborsası oluşur, %8 farkla elden Bitcoin alan çok kişi var. Hesabı bölüp ailenden biri adına Türkiye'ye transfer etmek yada yurtdışı banka hesabına transfer etmek çözümleri mevcut. Vergi çok yüksek olursa elden satabilirim. Keşke meclis yatırımcıları bu yollara ittirmese ve yüzde 10 gibi uygun bir oranda vergi salsa.
TheUnknownMan
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

View Profile
December 21, 2017, 07:44:39 PM

Ülkemiz açısından güzel bir gelişme bu.Hatta uzun zaman önceden Bitcoin'i tanımaya çalışmaları gerekiyordu da neyse bu da bir şeydir diyelim.Bu iş olursa ekonomimize gerçekten faydası olacağını düşünüyorum.
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
December 21, 2017, 07:57:36 PM

Gelişme güzel de aceleye getirip baştan savma bir şeyler çıkartılmaması iyi olur. Hem gelişmelerin önü açılsın hem de devlet milleti başka yollara itmesin.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀