Bitcoin Forum
May 12, 2024, 10:01:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler  (Read 231 times)
menectra (OP)
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 0

View Profile
December 22, 2017, 07:11:19 PM

Merhaba ben yeni başladım. Her türlü tavsiyeye açığım ;
Aklıma takılan başlıca sorular.
1-Coinleri nasıl analiz ederim.
2-Parayı bölüp farklı coinlere yatırım yapmak mantıklı mı ?
3-Rehber olarak herhangi takip edebileceğim biryer var mı ?
Sizin de eklemek istediğiniz birşey var ise lütfen aşağıya yazın hepimiz faydalanalım.
Hepinize çok teşekkür ederim.
Hayırlı ve bol kazançlar. Smiley
1715551286
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715551286
Reply with quote  #2

1715551286
Report to moderator
1715551286
Hero Member
*

Ignore
1715551286
Reply with quote  #2

1715551286
Report to moderator
1715551286
Hero Member
*

Ignore
1715551286
Reply with quote  #2

1715551286
Report to moderator
No Gods or Kings. Only Bitcoin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
ZENC
Full Member

Activity: 336
Merit: 154

View Profile
December 25, 2017, 04:47:49 AM

Merhaba ben yeni başladım. Her türlü tavsiyeye açığım ;
Aklıma takılan başlıca sorular.
1-Coinleri nasıl analiz ederim.
2-Parayı bölüp farklı coinlere yatırım yapmak mantıklı mı ?
3-Rehber olarak herhangi takip edebileceğim biryer var mı ?
Sizin de eklemek istediğiniz birşey var ise lütfen aşağıya yazın hepimiz faydalanalım.
Hepinize çok teşekkür ederim.
Hayırlı ve bol kazançlar. Smiley

1- Coinlerin analizi için coinmarcetcap işini görür. Tabi analizden kastın coinin ne işe yaradığını falan öğrenmekse. Coinmarketcap'da incelemk istediğin coinin internet sitesinden tutta ANN başlığına kadar bir çok bilgiyi bulabilirsin.
Analiz etmekten kastın grafik analiz gibi bir şey ise o zaman Tradingview.com kullanman yeterli. (Grafik analiz ile ilgili googleda çok fazla kaynak var)
2- Kesinlikle en mantıklı yöntem budur. Riski en aza indirmiş olursun.
3- Rehber olarak tek bir yer yok en iyi rehber bence bitcointalk.org Smiley

Benim eklemek istediğim kısım çok fazla araştırman gerektiği. Twitter falan mutlaka aktif kullan. Bir coinin fiyatı neden artıyor? Max supply nedir? Coin gerçek hayatta kullanılıyor mu ve ne işe yarıyor gibi araştırmaları sık sık yap.

Başlangıç için bunlar yeterli. 6 ay böyle devam et kendi kendini geliştirmiş olacaksın.

Pump yapan coine atlayıpta paranı çarçur etme. Ucuzdan al ve satmak için zamanını bekle. Kaçan fırsatlara üzülme. Daha üzücü olan kaybettiğin parandır bunu da unutma.
dikistutmazsabri
Member
**

Activity: 279
Merit: 10

View Profile
December 25, 2017, 01:02:07 PM

hocam her şeyden önce forumda iyi araştırma yap iyice oku, okumaktan çekinme, alt coin başlıklarında zaman geçir, coinmarketcaptan falan takip et, projeleri araştır ekipleri, sorun çözümlerini vs sonra kendini dene az miktarla işi kavra az da olsa gerisi gelir zaten Smiley

Kuzan
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
December 25, 2017, 04:37:22 PM

Onlarca soru tek bir cevap Smiley forumu araştır kardeşim burada istediğin cevapları bulsanda kafana farklı şeyler takılacak forumda defalarca konuşulan şeyler eski konuları incele.
sanjunipero
Newbie
*

Activity: 38

View Profile
December 25, 2017, 04:54:38 PM

arkadaşlar ben de yeni başladım, kafama takılan bir soru var. Şimdi alt coinlerin değeri btc cinsinden hesaplanıyor genelde. BTC düşerken alt coin aldım diyelim ki. alt coinin değeri düşmese bile btc değeri düştüğüne göre aslında yine kaybetmiş oluyorum? mesela eth olarak da exchange edilebilen alt coin alırsam bir düşüş dalgasında, eth'nin değerinin sabit kaldığını varsayalım bu durumda. bozdururken de eth olarak bozdursam bu düşüş dalgasından daha mı az etkilenmiş oluyorum? yani bir coinin ne kadar fazla exchange imkanı olursa o kadar yararıma olur gibi bir algıya kapıldım. Bu mantık doğru mudur?
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
December 25, 2017, 09:41:22 PM

arkadaşlar ben de yeni başladım, kafama takılan bir soru var. Şimdi alt coinlerin değeri btc cinsinden hesaplanıyor genelde. BTC düşerken alt coin aldım diyelim ki. alt coinin değeri düşmese bile btc değeri düştüğüne göre aslında yine kaybetmiş oluyorum? mesela eth olarak da exchange edilebilen alt coin alırsam bir düşüş dalgasında, eth'nin değerinin sabit kaldığını varsayalım bu durumda. bozdururken de eth olarak bozdursam bu düşüş dalgasından daha mı az etkilenmiş oluyorum? yani bir coinin ne kadar fazla exchange imkanı olursa o kadar yararıma olur gibi bir algıya kapıldım. Bu mantık doğru mudur?

Evet aynen öyle. Ama mantık olarak bir çok kişi bu borsalarda BTC nin genelde tekrar aynı seviyeleri geleceği düşünüldüğünden (ne kadar değer kaybetse de) bitcoini artırma amacı ile hareket ediyor. Yani elinizdeki coin bitcoinin sert (yükseliş ve düşüş) hareketlerinden etkilenmeyip yerinde kalabiliyorsa (ne kadar dolar karşılığı düşsede) bunu iyiye işaret olarak düşünebilirsiniz. Tabi bu aldığınız altcoin (bulunduğu borsada) bitcoin ve ethereum market i varsa da daha çok seçeneğiniz olmuş ve çıkış yapacağınız daha fazla yer olmuş olur. Ama daha çok hemen kar yapıp satma için bu coinlerle uğraşmıyorsanız BTC miktarını artırmak için daha çok BTC marketlerine bakarsanız iyi olur
hozdemir
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
December 27, 2017, 09:54:30 PM

Evet aynen öyle. Ama mantık olarak bir çok kişi bu borsalarda BTC nin genelde tekrar aynı seviyeleri geleceği düşünüldüğünden (ne kadar değer kaybetse de) bitcoini artırma amacı ile hareket ediyor. Yani elinizdeki coin bitcoinin sert (yükseliş ve düşüş) hareketlerinden etkilenmeyip yerinde kalabiliyorsa (ne kadar dolar karşılığı düşsede) bunu iyiye işaret olarak düşünebilirsiniz. Tabi bu aldığınız altcoin (bulunduğu borsada) bitcoin ve ethereum market i varsa da daha çok seçeneğiniz olmuş ve çıkış yapacağınız daha fazla yer olmuş olur. Ama daha çok hemen kar yapıp satma için bu coinlerle uğraşmıyorsanız BTC miktarını artırmak için daha çok BTC marketlerine bakarsanız iyi olur
ben de yeni başladım. geçtiğimiz fahtaki düşüşde şöyle düşündüm.
btc düşüyorsa daha fazla değer kaybetmek yerine elimdeki btcyi eth ye çevireyim. btc yeteri kadar indi diye düşündüğümde ise elimdeki eth ile daha fazla btc alırım dedim. tabi tabanı kaçırdım. sonra 13000 seviyelerinde daha düşer dedim tecrübesizlikle. oldulça yükseldikten sonra aldım. yine işe yaradı sayılır diye düşünüyorum ama daha fazla kazabilirdim diye düşünüyorum.
Doğru bir hamle mi değerlendirir misiniz?
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
December 29, 2017, 12:28:17 AM

ben de yeni başladım. geçtiğimiz fahtaki düşüşde şöyle düşündüm.
btc düşüyorsa daha fazla değer kaybetmek yerine elimdeki btcyi eth ye çevireyim. btc yeteri kadar indi diye düşündüğümde ise elimdeki eth ile daha fazla btc alırım dedim. tabi tabanı kaçırdım. sonra 13000 seviyelerinde daha düşer dedim tecrübesizlikle. oldulça yükseldikten sonra aldım. yine işe yaradı sayılır diye düşünüyorum ama daha fazla kazabilirdim diye düşünüyorum.

Mantıklı ama şunu iyi hesaplamak lazım ETH de genelde BTC ile bir hareket edebiliyor. O yüzden olduğunuz Borsada düşüşten önceki ETH / BTC  oranından yüksek olmaya devam ediyorsa hatta artmaya başlıyorsa düşüşte bu sizin için iyiye işaret. ETH daha az oranda değer kaybediyor demektir öyle olduğuna kanaat getirilirse BTC nin dönüşünü iyi yakalayaıp (genelde nerden dönceğini destek noktalarından yorumlansada tam kestirmek zor) o dönüş sırasında bunları tekrar BTC ye çevirirseniz artırmış olursunuz tabi mantıklı olur. Yada USDT dediğimiz dolara cıkmakta olabilir. Ama bu düşüşlerde terste kalmak ve düşüş sandıgımız seylerın anlık dalgalanma olma ihtimalı de var bunlarıda unutmamak gerekir.
progressive-m
Newbie
*

Activity: 5

View Profile WWW
January 06, 2018, 11:35:50 PM

Bir coin tepede değil dipte alınır. Yani alırken kazanmalısınız. Yükseliş trendine uyup Fomo'ya kapılırsanız zararınız dump durumunda çok büyük olabilir. Kar edememe korkusundansa en azından zarar etmiyorum duygusunu yaşamak emin olun daha rahatlatıcı olabiliyor.
hozdemir
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
January 07, 2018, 01:26:21 AM

arkadaşlar ben de yeni başladım, ...... Bu mantık doğru mudur?

Evet aynen öyle. Ama...bakarsanız iyi olur
ben de......

Mantıklı ama şunu iyi hesaplamak lazım ETH de genelde BTC ile bir hareket edebiliyor. O yüzden olduğunuz Borsada düşüşten önceki ETH / BTC  oranından yüksek olmaya devam ediyorsa hatta artmaya başlıyorsa düşüşte bu sizin için iyiye işaret. ETH daha az oranda değer kaybediyor demektir öyle olduğuna kanaat getirilirse BTC nin dönüşünü iyi yakalayaıp (genelde nerden dönceğini destek noktalarından yorumlansada tam kestirmek zor) o dönüş sırasında bunları tekrar BTC ye çevirirseniz artırmış olursunuz tabi mantıklı olur. Yada USDT dediğimiz dolara cıkmakta olabilir. Ama bu düşüşlerde terste kalmak ve düşüş sandıgımız seylerın anlık dalgalanma olma ihtimalı de var bunlarıda unutmamak gerekir.
bu hafta dalgalanmaları gördüm. yavaş yavaş tecrübe ediyorum. paniğe kapılmamaya çalışıyorum artık Smiley
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
January 07, 2018, 05:24:47 AM

Öncelikle şunu iyi anla dostum coinlerin çoğu yeni bir teknolojik atılım gerçekleştirme amacı gütmekte bazıları ise devleri cebini doldurmak amacı gütmekte yatırım yapmayı düşündüğün her coini iyice incele devlerini dahi.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
Pages: [1]
  Print