Bitcoin Forum
June 08, 2024, 02:32:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: ‘Patlar mı patlamaz mı’ sorusuna asıl cevap ‘Ne zaman?’ Kaan Sarıaydın ÖZEL  (Read 460 times)
teo220 (OP)
Member
**

Activity: 84
Merit: 11

View Profile
December 25, 2017, 06:52:21 AM

Ekonomist Kaan Sarıaydın, Bitcoin’e ‘saadet zinciri’ diyenlere ‘Dünyadaki en büyük saadet zinciri, ‘küresel ekonomi’. Küresel GSYH’lerin toplamı 80 trilyon dolar. Dünyanın yıllık borcu da 300 trilyon dolar” diye yanıt veriyor. Bitcoin’in küresel bir dijital para reformu öncesinde ‘deneysel’ bir çalışma olabileceğine dikkat çeken Sarıaydın, “’Bitcoin balonu patlar mı’ sorusunun asıl cevabı, ‘ne zaman’ diyor. Ve ekliyor: Şu kesin ki çöküşü ani olacak...

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/patlar-mi-patlamaz-mi-sorusuna-asil-cevap-ne-zaman/haber-691594
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
December 25, 2017, 07:05:17 AM

buna inanmak çok zor değil. ama inandığımızın da olacağı anlamına gelmiyor. bitcoin nasıl 1-2 haftada %50 gerileme potansiyeline sahipse. bunu biraz daha zorladıklarında sıfıra yakın noktalara bile indirebileceklerine ben inanıyorum.

ama diğer taraftan neden böyle bir şey yapsınlar diye de düşünüyorum.

üç teorim var. ben yalnızca grafik anlamında yazacağım.

1- ellerindeki bitcoinlerin önemli bir kısmını aşırı pahalı bir noktadan satacaklar ve ardından büyük bir düşüş olacak ve önceki düşüşlere hiç benzemeyecek. örneğin 10 dolara düşürecekler ve burada aylarca kalarak bitcoin maliyeti oluşturacaklar ve yeniden pumplar.

2- ellerindeki tüm bitcoinleri satıp milletin eline verip bitcoin mi tövbe deyip farklı daha sorunsuz kriptolara girecekler.

3- bitcoini milyon dolarlara ulaştıracaklar ve balon diyenler halen açıklama yapacaklar. reddit deki gelecekten gelen adam parodisi ndeki anlatıların gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini sorgulamaya başlayacağız.
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
December 25, 2017, 07:34:45 AM

şu ekonomistlerin bitcoin i birden bire patlatma hevesleri yok mu  Cheesy

görende bitcoin dün çıktı bugün 20k ya gitti zanneder. bugün konuşan ekonomistlerin acaba kaç tanesi bundan 2 yıl önce btc den haberdardı. ben de bütün bu ekonomist kardeşlere şunu söylüyorum. bitcoin veya benzeri digital paralar bir yere gitmiyor. uzunca bir süre daha buradalar. yıllar önce öğrendiğiniz ekonomi bilgilerini daha uzunca yıllar satmak ve bundan para kazanma isteğinizi, yeni bir şeylerin eski alışkanlıklarınızı değiştirmek üzere olması gerçeğini kabullenmek istememenizi anlayışla karşılıyoruz.

Balon yada değil, bitcoin bir günde ansızın yok olup gidecek hayallerinden vazgeçseniz iyi olur. Gerçekler sizin ön yargılarınızdan farklı artık.
darkworld
Member
**

Activity: 223
Merit: 23

Life one ! Live it...

View Profile
December 25, 2017, 07:47:03 AM

elbet bir gün patlayacak kimse kaç sene sonra olduğunu bilemez:)
anatolykarpov
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
December 25, 2017, 08:35:11 AM

patlar patlar diyip duruyor millet neden patlayacak mantığı ne neyi baz alarak söylüyorsun desen bön bön bakacaklar.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■        SKYNET        ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
Whitepaper   Bounty   Bitcointalk  ■  Facebook   Twitter   Telegram
sessiz_gemi
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile
December 25, 2017, 08:59:20 AM

Aslında olayı bir de şöyle değerlendirmek gerekir, bitcoin balon söylentisi yayanlar genelde sağlam düşüşleri gösteriyorlar, 1000 dolardan mesela 200 dolarlara gerilemişti, ve belki 100.000 dolara çıkıp oralardan 10.000 dolar bandının altına da düşebilir, bu aslında hiç bir sorun ifade etmez, bu bitcoinin balon olduğunu göstermez, çünkü düzeltmeyi yaptıktan sonra hızla yoluna devam edip çok daha fazlasını verebiliyor yatırımcısına, balon olan bir şey yüksek fiyatlardan aşağı çakılıp yaklaşık 5-10 sene o fiyatlarda dolanmasıdır, fakat bitcoinin tarihini incelediğimiz de böyle birşey görülmemiştir.
paladium
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

CHIEF GROWTH OFFICER OF GLOBAL ENTERPRENEUR

View Profile
December 25, 2017, 12:40:31 PM

Belki haklı olabilirler ama en az bir 5 sene geçmesi gerekli diye düşünüyorum . Deney daha ortalarındadır diye düşünüyorum .

▄▄
          ▄▄████▄▄
       ▄▄████▀▀████▄▄
    ▄▄████▀      ▀████▄▄
 ▄▄████▀            ▀███▀
████▀                  ▀  ▄▄
███                      ▄██
███                      ███
███   ███▄        ▄███   ███
███   █████▄    ▄█████   ███
███   ███▀███▄▄███▀███   ███
███   ███  ▀████▀  ███   ███
███   ███    ▀▀    ███   ███
███▄  ███          ███  ▄███
 ▀███▄███          ███▄███▀
   ▀█████          █████▀
     ▀███          ███▀
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██

▄█████████████████████▄
███████████████████████
█████████████████▀▀▀███
███████████▀▀▀      ███
█████▀▀▀       ▄    ███
██▄         ▄█▀    ████
█████▄    ▄█▀      ████
████████▄█▀       █████
██████████  ▄     █████
██████████ ███▄  ██████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀

▄█████████████████████▄
███████████████████████
██████████████▀▀▀██████
████ ▀███████     ▀▄███
████   ▀▀█▀▀      ▄████
█████              ████
██████             ████
███████▄          █████
███████▀        ▄██████
███▀▀        ▄▄████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀

▄█████████████████████▄
███████████████████████
████████████▀▀▀▀███████
██████████▀     ███████
██████████   ██████████
████████▀▀   ▀▀████████
████████       ████████
██████████   ██████████
██████████   ██████████
██████████   ██████████
██████████   ██████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀

▄█████████████████████▄
█████▀▀         ▀▀█████
███    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄    ███
██   ████▀▀▀▀▀██▀▀   ██
██  ███▀       ▀  █  ██
██  ██▀  █████  ▀██  ██
██  ██  ███████  ██  ██
██  ██▄  █████  ▄██  ██
██  ███▄       ▄███  ██
██   ████▄▄▄▄▄████   ██
███    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀    ███
█████▄▄         ▄▄█████
▀█████████████████████▀

▄█████████████████████▄
██████████████▀████████
████████████▀ ▄ ▀  ▀███
███████████ ▄███▄  ▄███
███████████ ███████████
██▀  ▀█▀▀     ▀▀█▀  ▀██
██     ▄▄     ▄▄     ██
███▄  ████   ████  ▄███
████   ▀▀     ▀▀   ████
█████  ▀▄▄   ▄▄▀  █████
███████▄▄ ▀▀▀ ▄▄███████
███████████████████████
▀█████████████████████▀

▄█████████████████████████▄
███████████████████████████
████▀▀▀▀███████████████████
███      ██████████████████
████▄▄▄▄███████████████████
████    ██    █▀    ▀██████
████    ██            █████
████    ██    ▄███▄    ████
████    ██    █████    ████
▀█████████████████████████▀
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
cilgindansci
Member
**

Activity: 504

umachit.fund

View Profile
December 25, 2017, 02:08:39 PM

Okumaya değer bir Bitcoin yazısı olmuş. Çok fazla bu konularla ilgili yetkin ekonomistlerimiz olmadığı için ne kadar absürt şeyler duymak zorunda kalıyoruz biliyorsunuz.
Kaan SARIAYDIN'ın fikirlerine değer verdim, ucundan kıyısından mantıklı çıkarımlarda bulunmuş.

Orhans
Member
**

Activity: 546

View Profile WWW
December 25, 2017, 03:09:18 PM

Böyle analiz yapacak analizciler lazım. Altını doldurmadan "Bitcoin bitti, yandınız olm siz bittiniz" tarzında analiz yapan adamlardan gına geldi.
cryptoglobal79
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

--

View Profile
December 25, 2017, 05:02:23 PM

Ben de buna benzer düşünceler sahibim. Patlayacak ama ne zaman. Ben 1 sene 2 sene bu paradan neden güzel karlar elde etmeyeyim. Sanki gerçekten bomba patlayacak gibi bitcoinden kaçanlar var bir şey olmaz al biraz kar et sonra çıkarsın ne olacak.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 25, 2017, 05:40:35 PM

Bitcoin'in patlaması demek tüm kripto dünyasının patlaması demek olur. Çünkü ICO'lara katıldığımızda da herhangi bir altcoin aldığımızda da halen en büyük değişim aracı Bitcoin. Talep arttıkça arz da artacaktır. İleride Bitcoin ve Ethereum dışında alternatif değişim araçları da çıkacaktır fakat uzun vadede bir patlama olacağını düşünmüyorum. %70'lik bir geri çekilme bile olsa yine kısa zamanda yerine gelecektir; şu anda piyasayı BTC domine ediyor.
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
December 25, 2017, 05:41:44 PM

bitcoini diğer resmi paralardan ayıran şey nispeten merkezsiz, anonim ve ortak olması. bu açıdan bakılınca nasılki doların değerini abd koruyorsa btc nin değerini de yatırımcısından madencisine onu benimseyenler korur. bu merkezsiz olmasının hem iyi hem kötü yanı. ama diğer coinlere göre daha belirgin duran onu özel kılan yanı da bu aynı zamanda.

hiç bir kimse ya da kurum bitcoini tek başına bitiremez. ama hiç kimse de bitcoini tek başına koruyamaz. bu bir ortak konsensüs.

bitcoinin bu kadar düşmesinin bir diğer sebebi de marketcap in diğer coinlere daha fazla yayılması. bundan 15 gün önce bitcoinin dominasyonu %57 lerde gezerken bugün %43 civarında.

benim crypto para ile ilgili işlevsel anlamda bir beklentim yok. tamamen yatırım tercihi. elimdeki tl nin doların saklama kutusu. insanlar elimdeki bilyelere benim memnun olacağım miktarla talip olurlarsa satmayı düşünebilirim.

yarının ne olacağının, akşam kalp krizi, öbür gün trafik kazası geçirmeyeceğimizin garantisinin olmadığı bu hayatta yaptığım yatırım verdiğim çok yanlış bir karar değil bana göre. bunu bilerek yola çıktığım için gözüm arkada kalmayacak bir miktarla girdim.

o adres, o priv key ve o bakiye benim. ben ona bir değer verdim. o değeri verene ancak verebilirim.

globaturcana
Full Member

Activity: 182

“Decentralized Transportation Economy”

View Profile
December 25, 2017, 06:32:05 PM

Bir süre sonra bitcoinin değerlenmesinin yavaşlayacağını düşünüyorum ama patlaması bana çok zor geliyor. Milyarlarca dolar nereye gidecek bir anda bu piyasadan yüz milyarlarca dolar çıkışı olması gerekiyor ki patlasın çok zor geliyor bana. Fakat bir süre sonra durağanlaşacak ve yükselmesi duracak, belki ufak düşüşler ve yükselişler yaşayacak ve sıkıcı bir hale gelecek, belki yavaş yavaş değeri azalmaya başlayacak, o zaman patladı demeyiz de söndü deriz.

haskizilcik
Member
**

Activity: 160

View Profile
December 25, 2017, 07:26:51 PM

Bitcoinin birden bire büyük bir çöküş yaşaması tüm para birimlerinde ve emlak sektöründe veya tüm araç sektöründe olma ihtimali kadar normal dünya genelinde büyük bir kriz yaşansa bundan en çok etkilenenlerden birisi de Bitcoin olur bence

✘  EXCOLONY   |▌  YOUR PLEASURE IS OUR INNOVATION
|███   White Paper  [  JOIN our ICO  ]  ANN Thread   ███|
Twitter  |  Facebook  |  Telegram  |  Medium  |  Github  |  Reddit
multimix
Member
**

Activity: 140

View Profile
December 25, 2017, 08:09:08 PM
Merited by Casimir1904 (4)

Patlayan bir şey yok,  fiyatı hareketli.
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
December 25, 2017, 08:14:35 PM

şu ekonomistlerin bitcoin i birden bire patlatma hevesleri yok mu  Cheesy

görende bitcoin dün çıktı bugün 20k ya gitti zanneder. bugün konuşan ekonomistlerin acaba kaç tanesi bundan 2 yıl önce btc den haberdardı. ben de bütün bu ekonomist kardeşlere şunu söylüyorum. bitcoin veya benzeri digital paralar bir yere gitmiyor. uzunca bir süre daha buradalar. yıllar önce öğrendiğiniz ekonomi bilgilerini daha uzunca yıllar satmak ve bundan para kazanma isteğinizi, yeni bir şeylerin eski alışkanlıklarınızı değiştirmek üzere olması gerçeğini kabullenmek istememenizi anlayışla karşılıyoruz.

Balon yada değil, bitcoin bir günde ansızın yok olup gidecek hayallerinden vazgeçseniz iyi olur. Gerçekler sizin ön yargılarınızdan farklı artık.
Kelimesi kelimesine katılıyorum, çok doğru bir yorum olmuş eline sağlık dostum.

"yeni bir şeylerin eski alışkanlıklarınızı değiştirmek üzere olması gerçeğini kabullenmek istememenizi anlayışla karşılıyoruz."
Geçen günlerde de bitcoin emtia mı, para mı tartışmaları vardı. Bitcoin aslında hiçbir kalıba tam oturmuyor, çünkü Bitcoin bir kripto para!
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
December 25, 2017, 08:49:30 PM

Asıl soru dolar patladığı zaman bitcoin ne olacak. Bence bitcoin dolar arşısında o kadar değer kazanacak ki; bugün deli dediğimiz  1 milyon doları bulacak diyen McAfee amca nın ne kadar doğru söylüyormuş adam diyecek günlerimiz olabilir. Ancak doların o günlerde, bugün olan değerin çok çok altında olacağı kesin. ABD bununda üstesinden gelir demenin bir anlamı olduğunu sanmıyorum. Matematik ortada.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
TheUnknownMan
Full Member

Activity: 308

View Profile
December 25, 2017, 09:41:08 PM

Ani olması konusunda katılabilirim kendisine.Çünkü görülen ani düşüşlere bakılınca her an her şey olabilir izlenimini alıyoruz gerçekten.Çıkışı da düşüşü de o kadar beklenmedik oluyor ki iyi kestirebilenler bundan faydalanıyor.
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
December 26, 2017, 05:37:00 AM

tamam iyi hoş bitcoinden para kazanılır. bazı insanlar zengin oldu. gözümüz yok. Allah çok versin. Ama bu demek değil ki bitcoin üretimi 2140'a kadar tamamlanıncaya kadar veya daha uzun bir süre hep yükselecek.

biraz duygusal davranıyoruz bence. bitcoinin yükselmesi diğer alt coinleri hareketlendirmesi açısından beğeniyorum. patlar mı patlayabilir tabi ki ben diyeyim %1 sen de %99. herkesin düşüncesi farklı olabilir.

bitcoin patladığı anda istersen ether, lite, dash da ol hemen etkilenirsin. o durumu oluşturacak veriler ortada mı hayır değil. demek ki patlama olana kadar daha çok bu türde haberler okuyacağız.

fisek01
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
December 26, 2017, 06:52:31 PM

neler patladı bankalar battı insanlar parasını alamadı sanal olmadığı halde hemde. yükselen bi değer var ama bunu itibarsızlaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz bugün mü patlıcak yarın mı patlıcak işte şimdi çöktü şimdi bitecek diye diye bitireceğiz. BTC
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: