Bitcoin Forum
September 01, 2024, 06:12:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: KICKBTC - Platforma jocuri  (Read 159 times)
aleee (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
December 25, 2017, 05:33:04 PM
Last edit: December 25, 2017, 05:59:39 PM by aleee
 #1

In primul rand, datorita perioadei cand am creat acest topic doresc sa va urez Craciun Fericit Smiley!

---

De ceva timp lucrez la aceasta platforma si am decis sa o lansez pe testnet pentru a primi feedback inainte de a fi lansata pe livenet.

Descriere
Aceasta platforma va ofera posibilitatea de a juca doua jocuri in acest moment: Rock-Paper-Scissors sau Coin Flip - toate jocurile sunt player vs player, nimic nu se joaca contra balanta site-ului.
La modul de joc Rock-Paper-Scissors alegerile facute de user sunt afisate doar la final.
La modul de joc Coin Flip se va publica un hash de tip sha256 format dintr-un string random si o alegere random dintre heads / tails. La finalul jocului se va afisa string-ul si alegerea random ca sa se poata verifica contra hash-ului publicat initial.

Bine de stiut
Platforma percepe un game winning fee (transaction fee) din suma totala castigata pentru fiecare joc. In cazul in care un joc se termina la egalitate (posibil pentru modul de joc Rock-Paper-Scissors) suma jucata de jucatori o sa fie returnata in totalitate (nu se percepe nici un fee).
Procentajul (5% in momentul creari acestui topic) este afisat pe pagina de creare a fiecarui joc.

Depozitare
Pe platforma dedicata testnet nu se asteapta nici o confirmare pentru procesare. Pe livenet cel mai probabil vor fi impuse 6 confirmari.

Retragere
Pe platforma dedicata testnet se proceseaza automat. Pe livenet cel mai probabil la inceput o sa fie verificate retragerile (in sensul ca sa nu fie castiguri provenite din bug-uri).
Legat de transaction fee, acesta momentan este calculat / setat automat de bitcoin core pentru a evita tranzactii blocate (neconfirmate) etc... Este dedus automat din suma retrasa. (nu sunt sigur ca asta este cea mai buna optiune).

Securitate
Pentru securitatea user-ului inregistrarea se va face pe baza de parola ca mai apoi sa se poata seta two factor authentication (Google Authenticator App) + backup codes. Pentru actiunile importante de pe site se logheaza ip-ul, user-agent-ul si timpul care pot fi vizualizate de user. In cazul in care o actiune este vazuta ca si un potential risc (ex.: parola de confirmare introdusa gresit) o sa apara ca alerta pe pagina de actiuni.

Optiuni
Live chat intre useri, actiuni / notificari in timp real pe platforma.

Site test
URL: https://test.kickbtc.com
Nota: Puteti folosi un site de genul https://testnet.manu.backend.hamburg/faucet pentru a depozita btc pe testnet. Va puteti crea conturi multiple pentru a va juca intre ele.

Am incercat sa fiu cat mai direct cu prezentarea Smiley, momentan am creat acest topic doar pe Romania pentru a primi feedback din partea voastra daca dispuneti de timp liber.

Multumesc,
Alexandru
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
December 26, 2017, 12:29:43 AM
 #2

Direct pe BTC?
La comisioanele care sunt pe transferuri?

Poate era bine sa folosesti o moneda cu comision modic in asa fel incat omul sa poata sa trimita cativa parai, ca pana la halci intregi de BTC e cale lunga.

Asta e slabiciunea pe care o vad direct si imediat. Ca altfel eu nu sunt jucator.
aleee (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
December 26, 2017, 09:05:11 AM
 #3

Multumesc pentru feedback.

Ca sa gasesc o mica scuza, cand m-am apucat sa fac platforma nu erau fee-uri asa mari si nici pretul asa ridicat. Acel transaction fee impus de btc apare doar cand depozitezi si retragi, deci presupun pentru a evita multe fee-uri, utilizatorii trebuie sa nu faca foarte multe depozitari / retrageri (sa le faca mai gandit sa zic).

Legat de alta moneda, pot sa schimb sistemul pentru orice tip de moneda dar asta inseamna domeniu nou etc...
aleee (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
December 30, 2017, 06:02:51 PM
 #4

Update-uri platforma:

  • Momentan am schimbat acel game winning fee din 5% la 1% - sper sa fie mai acceptabil.
  • Suma minima jucabila a fost scazuta de la 0.0002 (~$3) la 0.00002 (~$0.3).
  • Am adaugat filtre pe pagina de listare a jocurilor in timp real - sa arate doar jocurile tale, sa poti cauta dupa username sau game status dar si sa filtrezi dupa suma jucata. Tot pe aceasta pagina am adaugat si ordonare dupa suma jucata sau data crearii.

Toate sugestiile sunt bine-venite.

Multumesc,
Alexandru
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!