Bitcoin Forum
May 10, 2024, 10:07:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Psu Sorunu. Sata Kablosu Yanması.  (Read 256 times)
StabiL (OP)
Member
**

Activity: 115
Merit: 10

View Profile
December 25, 2017, 11:30:42 PM

Merhaba Arkadaşlar.

Yaklaşık 5 aydır 6 adet 1070 ile mining yapıyorum.Toplam sistem 950 watt elektrik tüketiyor. 3 kere sata kablolarının psu girişleri yandı en son bu akşam aynı sorunu yaşadım.

1 sata kablosu ile 3 ekran kartı besleniyor. Sizce sorun 1 kablo ile 3 ekran kartını beslemek mi yoksa direk güç kaynağında.2 adet gold highpower güç kaynağı kullanıyorum.Psu nun 4 adet sata girişi var ve 1 güç kaynağında 2 tanesi 1 güç kaynağında da bu akşam 1 tanesi yandı.

Bu soruna çözüm bulamazsam artık en son corsair 850w gold güç kaynağı almayı düşünüyorum.Konu hakkında tecrübesi veya düşüncesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.
1715378874
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715378874
Reply with quote  #2

1715378874
Report to moderator
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
December 26, 2017, 03:23:16 AM

2 tane güç kaynağın var, 6 tane karta 3 tane sata kablo kullanıyosan, pci-e kablolara nooldu, onları niye kullanmıyosun?
BtcBlack
Member
**

Activity: 295

View Profile
December 26, 2017, 11:30:12 AM

Bir adet sata kablosuyla 2 ekran kartını besleyebilirsiniz ya da en azından Corsair'de o şekilde. Ben her ihtimale karşılık 2 adet 750'lik Corsair kullanıyorum. 3 birine 3 birine bağlayarak idare ediyorum. Gerçi çift güç kaynağı pek sağlıklı olmuyormuş ama, öyle denk geldi işte Smiley Sizin bağlantı yaptığınız 3 ekran kartının sata kablosuna ağır gelmesi kuvvetle muhtemel Smiley
StabiL (OP)
Member
**

View Profile
December 26, 2017, 01:45:30 PM

Sata kablosu derken riserdan çıkan sata girişine taktığımız kablodan bahsediyorum . Modüler kablo diye geçiyor galiba 3 adet girişi var.Normalde işte 1 kablodan 3 kartı besliyordum.
Şimdi teker teker yapamayacağım için 2-2-1-1 şeklinde yaptım yani 4 kablo kullanıyorum.
Şu bahsettiğimiz kablonun yetersiz kalacağı 3 kere yandı ama hiç aklıma gelmedi hep psu nun yetersiz kaldığını düşünüyordum Smiley

Bu şekilde de artık sorun olursa sağlam bi psu almayı düşünüyorum.

Birde bu yanmış diye söylediğim kısım psu da sata girişinde bulunan plastik kısım.Zaten içine taktığım kablonun girişi kısmı ile yapıştığı için çekince hepsi birlikte geliyor yandığında.Eğer o yanan kısım çıkarılmazsa da sistem saçmalamaya başlıyor.

Acaba o yanan girişlerdeki plastik kısmı satan bir yer varmıdır.Yerleştirilirse çalışmaya devam eder mi .

@BtcBlack
@Cryptotic
BtcBlack
Member
**

Activity: 295

View Profile
December 26, 2017, 01:53:07 PM

Sata kablosu derken riserdan çıkan sata girişine taktığımız kablodan bahsediyorum . Modüler kablo diye geçiyor galiba 3 adet girişi var.Normalde işte 1 kablodan 3 kartı besliyordum.
Şimdi teker teker yapamayacağım için 2-2-1-1 şeklinde yaptım yani 4 kablo kullanıyorum.
Şu bahsettiğimiz kablonun yetersiz kalacağı 3 kere yandı ama hiç aklıma gelmedi hep psu nun yetersiz kaldığını düşünüyordum Smiley

Bu şekilde de artık sorun olursa sağlam bi psu almayı düşünüyorum.

Birde bu yanmış diye söylediğim kısım psu da sata girişinde bulunan plastik kısım.Zaten içine taktığım kablonun girişi kısmı ile yapıştığı için çekince hepsi birlikte geliyor yandığında.Eğer o yanan kısım çıkarılmazsa da sistem saçmalamaya başlıyor.

Acaba o yanan girişlerdeki plastik kısmı satan bir yer varmıdır.Yerleştirilirse çalışmaya devam eder mi .

@BtcBlack
@Cryptotic

Eriyen girişi yeniden kullanmaya teşebbüs etmeyin bence Smiley Komple mi yandı bütün girişler? Yoksa sadece bir giriş mi hasar gördü? Eğer sadece bir giriş hasar gördüyse geri kalan 2 giriş zaten size yeter. Bir sata kablosuna 2 kartı, diğer sata kablosuna tek kartı bağlayın. Başka da bir çözümü yok sanırım. Tamamen yandıysa ve hiçbir giriş kullanılamıyorsa mecburen yeni PSU alacaksınız.
Prisis
Member
**

Activity: 182
Merit: 11

View Profile
December 26, 2017, 02:54:46 PM

Eriyen girişten ümidi kesin bir defa benimde başıma geldi Smiley sorunu çözmüşsünüz bir kablodan max 2 Riser beslemek lazın hatta yukarıda bir arkadaş önlem olarak 2*750 yaptığını söylemiş her kabloya bir Riser düşer buda bir çözüm ama çift Psu oluyor bu seferde.

aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
December 26, 2017, 08:40:10 PM

Merhaba Arkadaşlar.

Yaklaşık 5 aydır 6 adet 1070 ile mining yapıyorum.Toplam sistem 950 watt elektrik tüketiyor. 3 kere sata kablolarının psu girişleri yandı en son bu akşam aynı sorunu yaşadım.

1 sata kablosu ile 3 ekran kartı besleniyor. Sizce sorun 1 kablo ile 3 ekran kartını beslemek mi yoksa direk güç kaynağında.2 adet gold highpower güç kaynağı kullanıyorum.Psu nun 4 adet sata girişi var ve 1 güç kaynağında 2 tanesi 1 güç kaynağında da bu akşam 1 tanesi yandı.

Bu soruna çözüm bulamazsam artık en son corsair 850w gold güç kaynağı almayı düşünüyorum.Konu hakkında tecrübesi veya düşüncesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

öncelikle bronz ve silverler da böyle sıkıntılar olabiliyor. gold aaltı almayın.

ikinci olarak 850w sizin sistemi beslemez. 950w çekiyorsa 1200 aşağısı almayın psu yu yormamak adına.
Cryptotic
Full Member

View Profile
December 26, 2017, 08:53:12 PM

Sata kablosu normalde harddisklere 5-10watt elektrik vermek içindir. Riserlar max 75 watt civarı elektrik çekiyo.
Sen hem 3 tane riser bağlamışın hemde psunun gücü az. Zaten 3 kere kablon yanmış. Şükret yangın çıkmamış.
Sen o psuyu at, en kısa zamanda kaliteli bi 1200watt+ yada 2 tane 750watt+ psu al.
StabiL (OP)
Member
**

View Profile
December 26, 2017, 09:15:24 PM

Bütün girişler yanmadı arkadaşlar. 3 giriş olunca kabloda bende o şekilde kullanıldığını düşünüyordum.Aslında 3-4 ay bu şekilde sorunsuz kullandım sonrasında sıklıkla sıkıntı çıkmaya başladı işte.

Yanan girişler hariç diğer girişler çalışıyor sorunsuz.İyi ders oldu bana da zaten 1 tane sağlam psu daha almayı düşünüyorum ne olur ne olmaz.Saolun yardımlarınız için.

Bu arada bi arkadaş yazmış tek psu kullanmıyorum 2 tane 750 watt psu var.Sistemde 950 watt tüketiyor toplamda.
koin_34
Full Member

Activity: 392

View Profile
December 27, 2017, 12:31:06 AM

çok saplam markaların 1200 wattlığını alın, psu dan kısmayın hocam, yanar en sonunda.
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
December 27, 2017, 02:02:57 AM

Bir kablodan 2 den fazla riser besleyince kesinlikle yanıyor. Sağlamsa riserı yakıyor Grin Başıma geldi,tanıdıklarımda da oldu,kaynımda da var kısacası. Evga kullanıyorum. 2 den fazla beslemiyorum şu an bir sıkıntım yok.
Kuzan
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
December 27, 2017, 04:47:21 AM

İkiden fazla beslememek konusunda herkes hemfikir zaten. Birde şöyle bir durum var mutlaka kaliteli bir psu kullan mesela ben Corsair Hx serisini tercih ediyorum.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
December 27, 2017, 09:05:28 PM

psu üzerindeki değerlere bakın sata peripheral çıkışları riserleri beslemek için yetmiyordur. kartların 1/3 oranında tüketimi riser üzerinden karşıladığını düşünürsek demekki sata peripheral çıkış bu tüketimi karşılamıyor.
pcie power splitter kablolar var bunları alıp pcie uçları çoklayıp riserde kullanabilirsiniz. (riserlerin 6pin pcie beslemeli olduğunu varsaydım)
Prisis
Member
**

Activity: 182
Merit: 11

View Profile
December 27, 2017, 09:10:45 PM

psu üzerindeki değerlere bakın sata peripheral çıkışları riserleri beslemek için yetmiyordur. kartların 1/3 oranında tüketimi riser üzerinden karşıladığını düşünürsek demekki sata peripheral çıkış bu tüketimi karşılamıyor.
pcie power splitter kablolar var bunları alıp pcie uçları çoklayıp riserde kullanabilirsiniz. (riserlerin 6pin pcie beslemeli olduğunu varsaydım)

Hocam Pcı-e uçları kartları anca karşılıyor Cheesy çift PSU yoksa sistemde bu biraz zor olur.

Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
December 27, 2017, 09:23:13 PM

Hocam Pcı-e uçları kartları anca karşılıyor Cheesy çift PSU yoksa sistemde bu biraz zor olur.

https://image.prntscr.com/image/77OGhzs-QV_mUk_gyzJwGQ.png

pcie çıkışları çoklamak için şu kablolardan kullanabilirsiniz.
Cryptotic
Full Member

View Profile
December 27, 2017, 09:33:13 PM

https://image.prntscr.com/image/77OGhzs-QV_mUk_gyzJwGQ.png

pcie çıkışları çoklamak için şu kablolardan kullanabilirsiniz.
Türkiye'de bundan satan yer varmı?
dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
December 28, 2017, 08:39:07 AM

Türkiye'de bundan satan yer varmı?

çizgide var diye biliyorum arayıp sorabilirsiniz.
ethereumcu
Full Member

Activity: 434
Merit: 111

Hydax Global Bounty Program

View Profile
December 28, 2017, 04:54:19 PM

ustam 1 sata kablosu ile en fazla 2 riser besleyin, 3-4 e çıkarsa yanmalar kaçınılmaz oluyor, ya kökü yanıyor ya başı yanıyor.

HYDAX EXCHANGE BOUNTY ANN
A Secure, Efficient, Simple Cryptocurrency Exchange
Exchange Futures & Options IEO APP Community
umitcetintas
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
January 21, 2018, 12:47:43 PM

Arkadaslar mining isinde yeniyim. Su an rigimde 2 adet gpu calisiyor. Ilk asamada 6 gpu ya cikarmayi planliyorum. Anakartim biostar tb250 pro btc. 12 gpu destekliyor. 1200 watt thermaltake platinium psu var. 6+2 pcie konnektoru 8 adet. Yani bunlarla 8 gpu beslenebilir. Ancak sata kablosu 3 adet var ve toplamda 12 sata konnektoru var. Ancak tek bir sata kablosu ile maksimum 2 riser besleyecegimizi dusunursek, ki psu da 4 adet cpu cikisi var. Birisi 2 adet riser icin, biri ssd icin biri fanlar icin kullaniliyor., geriye 1 adet 6pin sata cikisi, 1 adet sata kablosu kaliyor.hadi ssd ye kullandigimiz kabloya bir adet gpu da baglasak( baglanabilir mi bilmiyorum) geriye kalan tek cikis ve tek sata kablosuna 2 adet gpu daha baglasak sonucta maksimum 5 gpu baglanabiliyor. Yani ya sata kablosu ya sa 6pin sata cikislari yetersiz kaliyor ve maksimum 4-5 gpu baglanabiliyor. Peki 1200 w psu ya 6 veya 7 gpu baglayanlar nasil bagliyor hocam? Guvenli olarak 6 kart baglayabilmek icin ne yapmamiz lazim. Yolunu bilen birisi benim anlayabilecegim dilden ayrintili olarak cevaplarsa cok sevinirim. Cunki ben 6 gpu icin 1200w tek psu planladim. Bilsem bastan 2 ad. 750w alabilirdim. Tesekkurler.
Beginner85
Newbie
*

Activity: 247
Merit: 0

View Profile
January 21, 2018, 12:52:56 PM

Arkadaslar mining isinde yeniyim. Su an rigimde 2 adet gpu calisiyor. Ilk asamada 6 gpu ya cikarmayi planliyorum. Anakartim biostar tb250 pro btc. 12 gpu destekliyor. 1200 watt thermaltake platinium psu var. 6+2 pcie konnektoru 8 adet. Yani bunlarla 8 gpu beslenebilir. Ancak sata kablosu 3 adet var ve toplamda 12 sata konnektoru var. Ancak tek bir sata kablosu ile maksimum 2 riser besleyecegimizi dusunursek, ki psu da 4 adet cpu cikisi var. Birisi 2 adet riser icin, biri ssd icin biri fanlar icin kullaniliyor., geriye 1 adet 6pin sata cikisi, 1 adet sata kablosu kaliyor.hadi ssd ye kullandigimiz kabloya bir adet gpu da baglasak( baglanabilir mi bilmiyorum) geriye kalan tek cikis ve tek sata kablosuna 2 adet gpu daha baglasak sonucta maksimum 5 gpu baglanabiliyor. Yani ya sata kablosu ya sa 6pin sata cikislari yetersiz kaliyor ve maksimum 4-5 gpu baglanabiliyor. Peki 1200 w psu ya 6 veya 7 gpu baglayanlar nasil bagliyor hocam? Guvenli olarak 6 kart baglayabilmek icin ne yapmamiz lazim. Yolunu bilen birisi benim anlayabilecegim dilden ayrintili olarak cevaplarsa cok sevinirim. Cunki ben 6 gpu icin 1200w tek psu planladim. Bilsem bastan 2 ad. 750w alabilirdim. Tesekkurler.
Ekran kartları nedir ? en önemli olanı yazmayı unutmuşsunuz
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: