Bitcoin Forum
April 25, 2024, 09:16:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ερώτηση για Bitstamp  (Read 689 times)
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
December 30, 2017, 02:18:17 AM
 #1

Καλησπέρα σε όλους/ες και καλές γιορτές! Smiley

Έκανα λογαριασμό στο Bitstamp και θέλω να ρωτήσω για το verify αν δέχεται την γνωστή ελληνική αστυνομική ταυτότητα;

Ρωτάω γιατί ζητάει και ημερομηνία λήξης και δεν βλέπω να έχει κάτι τέτοιο...

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να έχει κάνει εγγραφή/verify με δελτίο ΑΤ;

Ελπίζω να μην θέλει διαβατήριο/δίπλωμα. Με την Revolut δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα.

ΥΓ: Τώρα ξεκινάω να ασχολούμαι και ψάχνω κάποιο καλό ανταλλακτήριο που να δέχεται SEPA/EU πληρωμές. Για το Kraken δεν διαβάζω καλά λόγια τελευταία.
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714079769
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714079769

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714079769
Reply with quote  #2

1714079769
Report to moderator
1714079769
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714079769

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714079769
Reply with quote  #2

1714079769
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2017, 02:03:18 AM
 #2

Για τον λογαριασμό ρεύματος η κάποιον άλλο τηλεφώνουν κτλ με ελληνικούς χαρακτήρες τον δέχονται κανονικά. Τώρα δεν έχεις παρά να στείλεις την ταυτότητα σου και από τις δύο όψεις και να δεις αν την δεχθούν. Για να δέχονται Ελληνικούς λογαριασμούς θα δεχθούν και Ελληνικές ταυτότητες σίγουρα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
December 31, 2017, 09:13:45 PM
 #3

Δυστυχώς θέλει υποχρεωτικά να καταχωρήσω ημερομηνία λήξης της ταυτότητας...

Από όσο θυμάμαι, τα δελτία έχουν ισχύ 15 ετών, αλλά εμένα έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια (και δεν είμαι ο μόνος)... περίμενα πέρσι-φέτος που λέγανε ότι θα βγάλουν βιομετρικές ταυτότητες να την ανανεώσω, αλλά τίποτα ακόμα.

Να βάλω ημερομηνία στην τύχη; Κανείς άλλος εδώ μέσα δεν είναι γραμμένος στο Bitstamp;

Καταλαβαίνω τα AML/KYC, αλλά τόσο αυστηρή διαδικασία ταυτοποίησης δεν έχω ξαναδεί! Στην Revolut ήταν πολύ απλή & γρήγορη διαδικασία.
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
January 02, 2018, 08:46:58 AM
 #4

Αν θυμάμε καλά (γιατί πάει και ένας μηνας από τότε που έστειλα το verification), εβαλα την μαξ ημερομηνια που μπορούσα να βάλω για ημερομηνια λήξης.
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
January 02, 2018, 05:45:53 PM
 #5

Αν θυμάμε καλά (γιατί πάει και ένας μηνας από τότε που έστειλα το verification), εβαλα την μαξ ημερομηνια που μπορούσα να βάλω για ημερομηνια λήξης.
Και στο δέχτηκαν;

Εγώ έβαλα +17 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης... για να δούμε!
mayast
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
January 02, 2018, 10:58:00 PM
 #6

Λογικα δεν πρεπει να παιρνε τοσο καιρο για το  verify
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
January 03, 2018, 07:38:31 PM
 #7

Λογικα δεν πρεπει να παιρνε τοσο καιρο για το  verify
2 βδομάδες λένε...
black_sheep
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 05:39:28 PM
 #8

καλησπέρα παιδιά θελω να αγορασω μερικα ripple και θελω να κανω verify τον λογαριασμο μου , Εχω λογαριασμό δευα , Διαβατήριο και θελω να μαθω αν μπορώ να εκτυπώσω κατι απο το web banking ωστε να φαινετε ο λογαριασμος μου και επίσης αν τα αντιγραφα πρεπει να ειναι απαραιτητα ενχρωμα;
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
January 04, 2018, 09:04:35 PM
 #9

Άσε, κι εγώ κάθε μέρα βλέπω το Ripple να ανεβαίνει και τρελαίνομαι. Tongue
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 04, 2018, 09:10:39 PM
 #10

περιμενετε τον επόμενο γύρο. Ηδη κρασάρει  Grin

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
black_sheep
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 04:21:30 PM
 #11

στο bistamp ζητάει AN ACCEPTABLE PROOF OF RESIDENCE IS:

    A bank account statement. δηλαδή πρεπει να παω σε τράπεζα ή μπορώ να σκανάρω την πρώτη σελίδα απο το βιβλιάριο
    A utility bill (electricity, water, internet, etc.).
    A government-issued document (tax statement, certificate of residency, etc.) στη φορολογική δήλωση τι πρέπει να φαίνετε ή όλη ? 

 χρειάζετε να στείλω και ταυτότητα ή καλύτερα διαβατήριο ?
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 05, 2018, 10:43:36 PM
 #12

στο bistamp ζητάει AN ACCEPTABLE PROOF OF RESIDENCE IS:

    A bank account statement. δηλαδή πρεπει να παω σε τράπεζα ή μπορώ να σκανάρω την πρώτη σελίδα απο το βιβλιάριο
    A utility bill (electricity, water, internet, etc.).
    A government-issued document (tax statement, certificate of residency, etc.) στη φορολογική δήλωση τι πρέπει να φαίνετε ή όλη ? 

 χρειάζετε να στείλω και ταυτότητα ή καλύτερα διαβατήριο ?

στο proof of residence δώστους ένα λογαριασμό της ΔΕΗ η OTE τα δέχονται κανονικά

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
mitsos13
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
January 17, 2018, 10:15:22 PM
 #13

Καλησπερα, στο bitstamp ζητάνε και φορολογική δήλωση;;
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
January 17, 2018, 10:36:51 PM
 #14

Καλησπερα, στο bitstamp ζητάνε και φορολογική δήλωση;;


ΟΧΙ
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 17, 2018, 11:39:00 PM
 #15

στο bistamp ζητάει AN ACCEPTABLE PROOF OF RESIDENCE IS:

    A bank account statement. δηλαδή πρεπει να παω σε τράπεζα ή μπορώ να σκανάρω την πρώτη σελίδα απο το βιβλιάριο
    A utility bill (electricity, water, internet, etc.).
    A government-issued document (tax statement, certificate of residency, etc.) στη φορολογική δήλωση τι πρέπει να φαίνετε ή όλη ? 

 χρειάζετε να στείλω και ταυτότητα ή καλύτερα διαβατήριο ?

στο proof of residence δώστους ένα λογαριασμό της ΔΕΗ η OTE τα δέχονται κανονικά

πειραζει εαν ειαι σε αλο ονομα ο λογαριασμος?

ναι δεν θα σε κάνουν ποτέ verify

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
January 30, 2018, 12:43:56 PM
Last edit: January 30, 2018, 10:15:05 PM by cryptosize
 #16

Επειδή μας γκάστρωσαν στο bitstamp (1 μήνα αναμονή και τίποτα ακόμα), τι γνώμη έχετε για το bitpanda;

Κάτι διάβασα ότι θέλει verify μέσω Skype, αλλά θα δεχτούν ελληνική ταυτότητα ή θέλει διαβατήριο;

Επίσης, δίνει δυνατότητα για export των coins σε private wallet ή είναι στυλ Revolut; Κάπου στο FAQ τους λέει ότι το ETH δεν στέλνεται, εκτός αν κατάλαβα λάθος.

ΥΓ: Έχει 3 επιλογές για verify και είναι ψιλομπέρδεμα ποιό να διαλέξεις... το έχει κάνει κάποιος;
nikoskall4
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
January 30, 2018, 09:08:23 PM
 #17

Επειδή μας γκάστρωσαν στο bitstamp (1 μήνα αναμονή και τίποτα ακόμα), τι γνώμη έχετε για το bitpanda;

Κάτι διάβασα ότι θέλει verify μέσω Skype, αλλά θα δεχτούν ελληνική ταυτότητα ή θέλει διαβατήριο;

Επίσης, δίνει δυνατότητα για export των coins σε private wallet ή είναι στυλ Revolut; Κάπου στο FAQ τους λέει ότι το ETH δεν στέλνεται, εκτός αν κατάλαβα λάθος.

ΥΓ: Έχει 3 επιλογές για verify και είναι ψιλομπέρδεμα ποιός να διαλέξεις... το έχει κάνει κάποιος;
Υπομονη φιλε.εγω στον 1.5 μηνα εγινα στο bistamp
sigmataf81
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 33
Merit: 0


View Profile
January 31, 2018, 09:00:03 AM
 #18

Επειδή μας γκάστρωσαν στο bitstamp (1 μήνα αναμονή και τίποτα ακόμα), τι γνώμη έχετε για το bitpanda;

Κάτι διάβασα ότι θέλει verify μέσω Skype, αλλά θα δεχτούν ελληνική ταυτότητα ή θέλει διαβατήριο;

Επίσης, δίνει δυνατότητα για export των coins σε private wallet ή είναι στυλ Revolut; Κάπου στο FAQ τους λέει ότι το ETH δεν στέλνεται, εκτός αν κατάλαβα λάθος.

ΥΓ: Έχει 3 επιλογές για verify και είναι ψιλομπέρδεμα ποιό να διαλέξεις... το έχει κάνει κάποιος;

exw account sto bitpanda, kai to exw kanei varification mexri "Bronze"...... kai ekei stamatisa gt i times toy einai extos agoras kata 3-4%. px twra 10:51 price BTC/EUR in 8,186 EUR, sto bitpanda agorazis me 8,448 EUR.
...... ayta. skepsoy kai apofasise Smiley

Edit: Tha protina Kraken
cryptosize (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
April 14, 2018, 10:48:11 AM
 #19

Μόλις σήμερα θυμήθηκαν να μου πουν ότι δεν είναι έγκυρο το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας που τους έστειλα, γιατί λέει έχει λήξει.

Εγώ τι να κάνω τώρα; Να πάω να βγάλω καινούρια (και σε λίγο καιρό θα βγουν οι βιομετρικές); Διαβατήριο δεν έχω.

Πιο μπουρδέλο ανταλλακτήριο δεν έχω ξαναδεί... στο coinbase με έκαναν verify μέσα σε λίγα λεπτά. Στα @@ μου οι προμήθειες όταν είναι τόσο ΜΑΛΑΚΕΣ οι άλλοι...
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
April 20, 2018, 09:25:33 AM
Last edit: April 20, 2018, 12:21:17 PM by RivAngE
Merited by chek2fire (5), cryptosize (1), bmxakias (1), Aegean Skipper (1)
 #20

Μην ασχολείσαι με Bitstamp. Εγώ περίμενα 3 μήνες και μετά έπαψα να το κοιτάω, είμαι σίγουρος πως τώρα, 5 μηνές μετά, δεν θα με έχουν κάνει ακόμα verify!
Μάλιστα στα ticket που άνοιξα να ρωτήσω για το status μου απαντούσαν μετά από 3-4 εβδομάδες. Δηλαδή που να πάει κάτι στραβά και να πρέπει να σου αποδεσμεύσουν χρήματα που βγιάζεσαι!

Να σου πω ποια έχω δοκιμάσει εγώ και τα σχόλιά μου, αν σας βοηθήσει μπορείτε να με ευχαριστήσετε με ένα μεριτ! Smiley

KRAKEN = Το πιο γρήγορο support, μου έχουν απαντήσει σε 30 λεπτά Σαββάτο απόγευμα. Συμαντικό το ότι δέχονται και καταθέσεις σε EUR/USD μέσω τράπεζας. Σε περίπτωση που κάνεις κατάθεση μέχρι το μεσημέρι, εμφανίζονται στον λογαριασμό σου την επόμενη εργάσιμη στις 12:00-14:00 ώρα Ελλάδος. Το μόνο αρνητικό είναι πως έχει λίγα μόνο coins.

Cryptopia = Πολλά νομίσματα, όταν είχα κάνει register νομίζω δεν ήθελαν upload ταυτότητες κτλ (αλλά μπορεί και να μη θυμάμαι καλά). Μπορείς να κάνεις ανταλλαγή και μέσω USDT, LTC και DOGE αλλά το liquidity είναι αρκετά χαμηλό στα περισσότερα νομίσματα. Το support είναι ανύπαρκτο και συχνά βγάζουν νομίσματα σε maintenance mode, που σημαίνει πως μέχρι να φτιάξουν κάποιο πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις deposit/withdraw το συγκεκριμένο coin, μόνο το trade λειτουργεί.

BITTREX = Μεγάλο liquidity, σταθερό exchange. Δεν έχω χρειαστεί το support τους ποτέ και δεν έχω γενικότερα κάτι κακό να πω. Είναι παλιό και μεγάλο exchange, θα έλεγα πως είναι αρκετά ασφαλές να τους χρησιμοποιήσεις.

HitBTC = Σκέτη απάτη, μείνε μακριά. Στρογγυλοποιούν τα πάντα υπερ τους και σε μεγάλο βαθμό... έχουν μέχρι 2 ή 3 δεκαδικούς αριθμούς που είναι γελίο.

Bitfinex = Αν δεν κινείς χιλιάδες ευρώ κάθε ημέρα, μάλλον δεν είναι για εσένα. Χρεώνουν υψηλά fees για Deposits που είναι κάτω από 1000$ (!!!) και για κάθε withdraw υπάρχουν επίσης υψηλότερα fees σε σχέση με τον ανταγωνισμό. ΠΧ: BTC Deposit & Withdraw Fee: 0.0004, ETH Fee: 0.0027.

SouthXchange = Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, μια φορά το χρησημοποίησα μόνο πολύ παλιά. Δεν χρειάστηκε να κάνω Verify, έκανα register-deposit-exchange-withdraw μέσα σε 1 ώρα χωρίς πρόβλημα.

Crypto-Bridge = Καινούργιο αλλά με ανοδική πορεία. Είναι Decentralized Exchange, δηλαδή δεν υπάρχει μια οντότητα που το ελέγχει αλλά οι σερβερ τρέχουν από άτομα που κερδίζουν μέρος των fees. Απλά είναι λίγο δύσκολο στη χρήση, πρόσεξε ότι κωδικό σου δώσει να τον σημειώσεις γιατί αν χάσεις κάτι συμαντικό δεν μπορούν να σου επαναφέρουν το account. Φυσικά δεν υπάρχει verification εδώ. Α και μια ιδιετερότητα που έχει... τα fees νομίζω είναι γενικά χαμηλά αλλά για κάθε κίνηση που κάνεις στο σύστημα υπάρχει μια απειροελάχιστη χρέωση καθώς το όλο exchange είναι πάνω σε blockchain από όσο έχω καταλάβει. Είτε αλλάξεις κωδικό, είτε βάλεις εντολή συναλλαγής σε χρεώνουν, αλλά μπορεί να είναι και λιγότερο από 0,01€, ανάλογα τι κάνεις. Απλά δεν συμφέρει να σπαμάρεις εντολές αγοράς/πώλησης και να τις ακυρώνεις.
UPDATE: Eπίσης ξέχασα να αναφέρω την εμπειρία μου με το support του Crypto-Bridge. Μέσω του Discord μίλησα άμεσα με 2 άτομα (από το community support team νομίζω) οι οποίοι με καθοδήγησαν και καταφέραμε να λύσουμε το πρόβλημα που μάλιστα ήταν ιδιαίτερο. Είχα καταλάθος βάλει 2 κωδικούς, ένα private key για withdraw και ένα custom password για login & trade, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω withdraw με τον κωδικό μου! Ευτυχώς είχα φυλάξει το private key και μου έδειξαν πως να κάνω σωστά την αλλαγή κωδικού.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!