Bitcoin Forum
June 16, 2024, 09:10:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türk borsalarının en kritik kimlik bilgilerini istemesi sizce normal mi?  (Read 201 times)
code82 (OP)
Newbie
*

Activity: 35
Merit: 0

View Profile
December 30, 2017, 02:09:06 PM

Şirketleri karalamak için değil, bilgi edinme hakkımı kullanmak adına bu mesajı yazıyorum. Zaten kendilerini de tanımıyorum. Madem benim en önemli bilgilerimi istiyorsunuz, o halde siz de bu önemli sorulara cevap vermelisiniz.

Bu gün ilk defa yatırım yapmak için harekete geçtim ve sırasıyla BTCTürk ve Koinim'e girip para yatırmak istedim ama dakikalar içinde bütün hevesim kırıldı ve ürktüm açıkçası.

Öncelikle para yatırma limitlerini çok yüksek tutmuşlar, hadi bunu geçtim para yatırırken istedikleri belgeler insanı korkutmaya yetiyor da artıyor. Zira bütün kimlik bilgilerini istiyor adamlar! Benim kimliğimin Cilt No'sundan, Sıra No'sundan, Doğum yerimden, yetmiyor İÇ KAPI NO'su ve DIŞ KAPI NO'dan size ne yahu gerçekten! Devlet kurumları ister anlarım da, siz neye dayanarak bu bilgileri insanlardan istiyorsunuz? Bu bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmeyeceğini ben nereden bileceğim? Veya size nasıl güveneceğim, neden? Ya yarın bir gün, siz değil de şirketiniz de çalışan bir başka şahıs bu bilgileri kötü amaçlar için kullanırsa? Ya siz kullanırsanız..? Ayrıca sitelerinizden üyelik iptaline dahi izin vermiyorsunuz! Peki, kullanıcı geriye dönük bütün bilgi, belge ve içeriklerinin silinmesini istedi sizden.. ..siliyor musunuz?

Sonuçta bu siteler, "tamamen atıyorum" Bilmem ne Pazarlama LTD ŞTİ adlı sıradan firmalar değil mi? Hatta piyasadaki yaşam süreleri daha henüz kaç ay ki? Yükleyen arkadaşlar, siz nasıl güvenip kimlik fotokopilerinizi gönderiyorsunuz sahiden?
teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 30, 2017, 02:42:58 PM

Kimlik bilgilerini vermen riskli, fakat borsalar bankacılık sistemine benzer bir iş yapıyorlar ve kara para aklama mevzuatı onlar için uygulanırsa müşterilerinden yeterli bilgi almadıkları için kendileri sıkıntıya girer. Bu ihtimale ve müşterinin sorgulanma ihtimaline binaen onların kimlik bilgilerini almaları ve kiminle çalıştıklarını bilmeleri gerekiyor.
Borsa kuran tiplerin kim olduğu sizin için önemli banka sahiplerinin de kim olduğu kadar, mevzuat olmadığı için bitcoin piyasasına girerken kimlik bilgilerinizi bu banka kadar güven vermeyen firmalara verme riskini almak durumundasınız. Borsalar bu bilgileri almadan bu işi yapamazlar ama siz kimlik bilginizi vermeden yapabilirsiniz yani bitcoin işlemi yapmazsınız. Yada elden yaparsınız başka riskleri alırsınız bu size kalmış. Bu sistem yurtdışında kuruldu ve müşteri toplayabiliyor TR de kopyalandı ve burda da çalışıyor. Risk var getiri var. Bu getiri için bu riske girmeye değer mi siz karar verebilirsiniz. 250bin kişi bu riske girmeye karar vermiş ve günlük 100milyon dolarlık işlem yapıyorlar. Sizinle yada sizsiz bu iş devam ediyor. Girerseniz sizin için çok piyasa için az bir değişiklik olacaktır. Ben ilk gördüğümde girmiştim aldığım riskin yanında getirisi gayet iyi oldu. Size de girmenizi kriptokoin piyasasına adım atmanızı tavsiye ederim. Elbetteki çok popüler sitelere üye olmanız daha az riskli olacaktır bunun yanında yoğunluktan habire çöktüklerini düşünürsek yeni borsaları da göz ardı etmeyin. Kiss
code82 (OP)
Newbie
*

View Profile
December 30, 2017, 04:55:38 PM

Doğrudur, fakat böyle aracı şirketlere kimlik bilgilerini göndermeyi ben çok riskli buluyorum. Tekrar ediyorum, şirket ve isim özelinde konuşmuyorum çünkü adamları ve şirketlerini tanımıyorum. Yalnızca kim olursa olsun devlet ve banka dışında başka bir şirkete bu bilgileri göndermek ciddi risk bana göre. Ayrıca "pilava giderken evdeki bulgurdan olma" der atalarımız. Neler gördük yaşadık internet ortamında...

Türk borsaları dışında TL ile alım yapabileceğim yabancı bir borsa var mı bildiğiniz?
Mr.Eagle
Newbie
*

Activity: 36

View Profile
December 30, 2017, 05:08:20 PM

Maalesef tüm yerli borsalar ve yabancı borsaların çoğu kimlik onayı istiyor.
intotherain
Hero Member

Activity: 840
Merit: 532

View Profile
December 30, 2017, 10:12:43 PM

devlet isterse diye kayit altina aliyor ve sifreliyorlar, ulkedeki herkesin kimlik bilgisine turkish citizen database yazarak ulaşabiliyorsun zaten zamaninda korsanlar çalip internette yayinlamiş yalniz bu tarz sitelere girmenizi tavsiye etmem sadece bilin diye söyledim
code82 (OP)
Newbie
*

View Profile
December 30, 2017, 10:40:32 PM

devlet isterse diye kayit altina aliyor ve sifreliyorlar, ulkedeki herkesin kimlik bilgisine turkish citizen database yazarak ulaşabiliyorsun zaten zamaninda korsanlar çalip internette yayinlamiş yalniz bu tarz sitelere girmenizi tavsiye etmem sadece bilin diye söyledim

Saygı duyuyorum size ama bunu şifrelediklerini ben bilemiyorum. Kısaca ben kendi milletime güvenemeyecek noktaya geldim artık maalesef. O bahsettiğiniz site de ya benim bilgilerim yoksa... Yani kısacası ben her şeye rağmen bu bilgileri vermekten ciddi anlam da korkuyorum kendi adıma.
HartmaniAbit
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile
December 30, 2017, 11:48:19 PM

Kendilerini garanti altına almak için istiyorlar. Bir şey olduğu zaman çıkarıp verecekler devlete
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
December 31, 2017, 12:18:46 AM

Evet, normal. Tüm dünyada tüm borsalarda AML/KYC prosedürleri gereği kimlik bilgisi istenir. Hepsi istiyor diye hepsine üye olup kimlik bilgilerini vermeyin tabi, borsaları kullanırken seçici olun. Mesela TR'de para çekip yatırmak için bir ya da iki borsa seçin. Zaten çok fazla borsa yok (Digilira, Koinim, Paribu, Btctürk), piyasada adı bilinmeyenleri kullanmayın. Trade yapmak için Binance kullanabilirsiniz. Günlük 2 BTC'ye kadar çekimlerde kimlik bilgisi vermeniz gerekmiyor.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
January 02, 2018, 02:56:58 PM

Ben hiç tereddüt etmeden ne bilgi istedilerse verdim. Özellikle kara para aklama konusu bu kadar gündemdeyken bu firmaların kimlik ibrazı istemeleri anormal değil  Smiley
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
January 02, 2018, 04:06:07 PM

Borsaların kimlik bilgilerini istemesinde aslında iki neden var. Birincisi kendinlerini güvence altına alıyorlar, yarın birgün bir soruşturma açılır ve borsa üzerinden para aklama olayı olursa, borsa işte bu kullanıcı bu işlemleri yapmıştır diye belgeleri gerekli yerlere verecektir. İkinci neden'de ise biz kullanıcıların kimlik bilgileri vererek kendimize ait olan banka hesabına sadece transfer yapılmasına izin vermesi.
uzumsirkesi
Member
**

Activity: 240
Merit: 10

View Profile
January 02, 2018, 04:10:10 PM

kendilerini sağlama alıyorlar sizi değil hocam bugun yarın vergi gelse direk verecekler
btcpara
Member
**

Activity: 182
Merit: 22

View Profile
January 02, 2018, 04:16:19 PM

herkes kendine göre haklı ama .vermedende olabilecek iş.sadece kendini korumak amaçlı yapıyorlar
vasfithecoin
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
January 02, 2018, 04:24:30 PM

Herkese selamlar,

Benimde aklıma çok takılmıştı ama başka bir yol olmadığını gördüm. Yarın bir gün hesaplarda yaşanacak hukuksal sorunlar için tedbir amaçlı ve polis ile paylaşma amaçlı diye düşünüyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: