Bitcoin Forum
May 27, 2024, 10:23:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  
Author Topic: 2018 Ethereum'un yılı olabilir  (Read 1182 times)
arapgeceleri (OP)
Member
**

Activity: 378
Merit: 10

View Profile
December 30, 2017, 08:54:14 PM

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017, Bitcoin için rüya gibi bir yıl oldu. Peki gelecek yıl hangi kripto para önemli başarılara imza atacak? Ünlü oyun geliştiricisi Jez San'ın yanıtı Ethereum.
Kripto paraların geniş kitleler tarafından kabul gördüğü 2017 yılı şüphesiz en çok Bitcoin'e yaradı. Yılın ilk aylarında değeri altın ile kıyaslanan Bitcoin, 2017'nin ilk günlerine kıyasla değerini yüzde 2000 civarında artırmayı başardı. Taşıdığı değer itibariyle önemli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkan Bitcoin, vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla dünyanın önde gelen borsalarında da yer edindi. Kısacası 2017, Bitcoin için kelimenin tam anlamıyla rüya gibi geçti.
Kariyerinin ilk dönemlerinde oyun programcılığı yapan ve bir dönemin popüler video oyun geliştiricisi Argonaut'u kuran Jez San ise 2018 yılının Ethereum için benzer gelişmelere sahne olmasını bekliyor. Günümüzde FunFair isimli ethereum tabanlı bir eğlence platformunun başında olan San, kripto para dünyasındaki gidişatın henüz sadece başlangıç olduğunu düşünüyor. Jez San'ın, Ethereum için olan öngörülerine geçmeden önce, Bitcoin'in ardından ticaret hacmi itibariyle en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum'un özelliklerine ve Bitcoin'le arasındaki farklılıklara kısaca göz atmakta fayda var.

Farklı Madencilik Yapısına Sahip 2014 yılında tohumları atılan ve 2015 yılında kripto para dünyasında bir alternatif olarak karşımıza çıkan Ethereum, aslında Ether isimli kripto paranın arzının gerçekleştiği Blockchain tabanlı bir platform. Şu sıralar 720$ değerinde olan ve toplam ticaret hacmi 70 milyar dolara dayanan Ether de Bitcoin gibi herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmiyor ve denetlenmiyor. Bu durumun doğal bir sonucu olarak Ethereum platformunda da Ether'in elde edilmesi için madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi gerekiyor.

İki kripto para arasındaki dikkat çekici farklardan ilki kendisini madencilik kısmında gösteriyor. Dolaşımda olan Bitcoin miktarı bugünlerde 16.7 milyon civarında ve Bitcoin'in üretimi 21 milyon adet ile sınırlandırılmış durumda. Ether'de ise genel bir sınır bulunmuyor. Günümüzde yaklaşık 96.6 milyon adet Ether kripto para dünyasında işlem görürken bu sayı için bir üst sınır belirlenmiş değil. Bununla birlikte enflasyon tehlikesinin önüne geçmek amacıyla yıllık bir sınırlama getirilmiş durumda. Bu sınırlama uyarınca her yıl en fazla 18 milyon adet Ether madencilik sonucu üretilebiliyor.

Akıllı Sözleşmeleri Destekleyen Özel Bir Blockchain Bu temel farklılıktan sonra Ether ve Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark ise Jez San'ın da özellikle vurguladığı gibi iki kripto para biriminin arkasında yatan teknoloji. Tabi burada şunu unutmamak lazım her iki kripto para da sırtını Blockchain teknolojisine yaslamış durumda ancak 2014 yılında daha akıllı bir Blockchain platformu oluşturma gayesiyle tanıtılan Ethereum, özel türden bir Blockchain teknolojisine sahip.
'Akıllı sözleşme'' yapılmasına olanak sağlayan Ethereum Blockchain'i bu yeteneğiyle Bitcoin'e karşı ciddi bir farklılık yaratıyor. İki tarafın arada herhangi bir aracı kurum olmaksızın belirli şartlarda anlaştığı ve şartların sağlanması durumunda Ether transferinin gerçekleştiği sözleşmeler olarak karşımıza çıkan akıllı sözleşme kavramı uzun yıllar önce ortaya atıldı ancak Ethereum Blockchain'i ile birlikte yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Akıllı sözleşmeleri destekleyen ve akıllı sözleşmelerin yapılması için özel olarak geliştirilen Ethereum ile yapılabilecek akıllı sözleşmeleri, Ethereum'un geliştiricisi Vitalik Bufferin şöyle örneklendiriyor:

''Benden bir daire kiraladığını düşün. Bunu Blockchain aracılığıyla kripto para ödeyerek yapabilirsin. Ödeme sonrasında sanal sözleşmemizde yer alacak olan makbuzu alırsın. Sana sözleşmede belirlenen tarihe kadar anahtarı teslim ederim. Eğer sözleşmede belirlenen tarih geldiğinde anahtarı teslim etmemişsem Blockchain senin ödediğin miktarı serbest bırakıp sana geri verecektir ...Yüzlerce kişinin tanıklık ettiği bu sistem ile kusursuz bir teslimat bekleyebilirsiniz. Eğer sana anahtarı veriyorsam, ödeme alacağım kesindir. Aynı şekilde ödeme yaptıysan anahtarı teslim alacağından emin olabilirsin.''

Akıllı sözleşmeler iki taraf arasında yapılan anlaşmaların güvenilir, masrafsız ve daha hızlı yapılmasını sağladığı gibi kitle fonlamasına da izin veriyor. Kickstarter ve benzeri oluşumları Blockchain dünyasına taşıyan bu yapı ile insanlar destekledikleri projelere kripto para ile destek sunarken projenin hedeflenen desteğe ulaşması halinde, destekleyen kişilere projeyle ilgili kripto paralar teslim edilebiliyor. Kitle fonlamasının bir örneği de halka arzın, kripto para dünyasındaki versiyonu olarak değerlendirilen ICO faaliyetlerinde gözlemleniyor.

Farklı İşletim Sistemlerine Benzetiyor İşte Ethereum'un sahip olduğu bu özel yapıya dikkat çeken Jez San, Ethereum'un; Windows veya Mac OS işletim sistemini temsil ettiğini; Bitcoin'in ise DOS işletim sistemine benzediğini düşünüyor. DOS'un öğrenmek için, uygulama geliştirmek ve uygulamaları çalıştırmak için zor bir işletim sistemi olduğunu vurgulayan San, kendisinin de DOS'la birlikte büyüdüğünü ancak Mac OS veya Windows'un yeni uygulamalar geliştirmek için çok daha elverişli olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin'in daha köklü bir kripto para olduğunu ve önemli bir değeri kapsadığını kabul eden Jez San, Bitcoin'in bugün teknik bir çıkmazda olduğunu ve yüksek işlem ücretleri ile elit bir azınlığa hitap ettiğini düşünüyor. Jez San'a göre Ethereum ağında uygulamalar geliştiren 2000'in üzerindeki geliştirici platform için güvence oluşturuyor ve Ethereum platformunun çok farklı alanlarda kullanılabileceğini gösteriyor. San ayrıca Ethereum'un, Bitcoin'e kıyasla daha esnek bir yapıda olduğunu belirtiyor.

2018 yılının Ethereum için oldukça verimli geçeceğini hatta Ethereum'un değer açısından olmasa da popülerlik açısından Bitcoin'i geride bırakabileceğini düşünen Jez San'ın öngörüsü gerçekleşir mi bilinmez ancak Jez San'ın vurguladığı gibi 2017 yılı kripto para dünyası için sadece bir başlangıçtı.

haskizilcik
Member
**

Activity: 160

View Profile
December 30, 2017, 09:02:47 PM

2018 yılında Bİtcoinin yeni rekorlar kıracağını düşünüyorum. 2018 Ethereum yılı olurmu bilmem ama Ethereum un da çok kazandıracağını düşünüyorum ama Bitcoinin değerini geçebileceğini zannetmiyorum

✘  EXCOLONY   |▌  YOUR PLEASURE IS OUR INNOVATION
|███   White Paper  [  JOIN our ICO  ]  ANN Thread   ███|
Twitter  |  Facebook  |  Telegram  |  Medium  |  Github  |  Reddit
mariogomer
Member
**

Activity: 462

View Profile
December 30, 2017, 09:17:03 PM

Bitcoin'den ziyade birikimlerimin büyük kısmını Ethereum'da tutuyorum ve Bitcoin'den daha ön planda olabileceği konusunda şüphem yok. Yeni yıl bakalım neler getirecek  Undecided

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
tartibaya
Full Member

Activity: 630
Merit: 101

View Profile
December 31, 2017, 12:55:04 AM

Ethereum yılı zaten yaşandı 40 dolardan 800 dolarlara geldi. Bitcoine kral dersek ethereum a da prens diyebiliriz. Ancak veliaht demek mantıksız geliyor. Bitcoine yaş biçmek için erken.
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1667
Merit: 271

View Profile
December 31, 2017, 01:00:47 AM

ethereum un bitcoini tahtından edeceğini ve ilk sıradaki coin olacağı yönünde bir çok yazı görüyorum. fakat ethereumun olayı sadece akıllı kontratlar.. tabii ki ethereum, dash, ltc, xmr gibi coinler yükselişini sürdürecektir, keza yerlerini sağlamlaştırmışlardır fakat, bitcoin altınsa ethereum petroldür, ben bitcoinin toparlanıp çok güzel yerlere geleceği kanısındayım. Ethereum da peşinden gelicektir. Smiley

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
kingkonjac
Member
**

Activity: 308

View Profile
December 31, 2017, 07:01:15 AM

Ben aşırı abartılı bir gelişme beklemiyorum en fazla 2-3x yapar.

hhk1045
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
December 31, 2017, 07:09:03 AM

8 dolardan bir senede 750 dolara gelen ethereum için konuşalan muhabbete bak. ethereum jubilesini bile yapmış durumda siz hangi piyasayı takip ediyorsunuz beyler.
gvnsrbtc
Sr. Member

Activity: 523
Merit: 285

View Profile
December 31, 2017, 07:13:15 AM

Herkes ethereum hiç artmamış gibi davranıyor ama yukarıda söylenildiği gibi geçen yıl bu zamanlar fiyatı 8 dolar seviyelerindeydi hatta forumda ethereum 100 dolar olacak diyen bir arkadaşla herkes dalga geçiyordu. Grin Şimdi ise ethereum'un fiyatı 700 dolar civarında. Cheesy
motors
Sr. Member

Activity: 459
Merit: 258

🌟 Blockchain Expert, Miner.

View Profile
December 31, 2017, 07:46:27 AM

Ethereum sabırla beklenirse eğer 4-5 ay içinde %300 üstüne koyacaktır. Yaz mevsiminde 0.16'ya çıktığına şahitlik ettik, şuan ise 0.054. Bitcoin yükselişi esnasında 0.035 seviyesinde düşeceği kanaatindeyim. Oralardan almayı planlıyorum eğer evdeki hesap çarşıya uyarsa. Malumunuz ben bu filmi çok izledim, her seferinde dönüp dolaştığı yer 0.035 oluyor.

NOT: Şu aşamada 3 hafta önce ETH alanlar 0.024'den aldılar ve şuan %100+ kar ile sattılar. Fakat olaya böyle dar bir çerçeveyle bakmak yanlış olur. Zaten o seviyeye gelene kadar herkes eline ETH aldı ve bu seviyeye çıkana kadar herkes elindekileri sattı. Etraflıca düşünürseniz eğer aslında çok az kişi %100 kar etti.

Geçen sene bitcoin alanların bu sene parasını 70'e katlamaları gerekirdi, oysaki herkes BTC bazında zararda TL bazında karda idi. Bu yüzden geçen sene alsaydım bu sene milyonerdim yanlıgısına kapılmayın gerek altcoinler için gerek bitcoin için.

One day, all people will use crypto money instead of paper money.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
December 31, 2017, 08:32:24 AM

eğer bitcoindeki şu sıralardaki gerileme hareketi yerini 20 bin doları aşacak potansiyele taşırsa ethereum, dash, steem dolar, litecoin bundan da nasibini alacaktır. Ethereum direncine pek uzak değil fakat o noktayı geçtikten sonra agresif yükselişler olabilir. tıpkı bitcoinin benzer hareketleri her direnci aştıktan sonra yapması gibi.

ama tetikleyecek olan genel ölçüde bitcoin yükselişleri, direncini geçmesi
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
December 31, 2017, 08:56:26 AM

Uzun vadede Ethereum 5.000 Doları görecektir. Tahminlerim bu yönde. Bu yaşanan artış daha başlangıç bana kalırsa. Ethereumla ilgili güzel planlarım var. Yarın forumda konu açıp sizinle paylaşacağım.

nopedope89
Legendary
*

Activity: 1078
Merit: 1059

FROSTING

View Profile
December 31, 2017, 08:58:44 AM

1500-2000 dolar olması lazım . Şu anda sadece baskılıyorlar bence . 700 dolar civarında 1-2 gündür sabit kalması bile gücünü gösteriyor.

.next-generation social media service.
██   based on blockchain technology ██
                      ▄▄█▄ ▀▄▄
                   ▄███████  ███▄▄
               ▄█████▀▀ ████  ▀█████▄▄
           ▄▄█████▀    ▄ ▀███▄   ▀▀█████▄
       ▄▄█████▀       ██▄ ▀███▄      ▀▀█████▄
      ▐███▀▀        ▄█████  ████         ▀███▌
      ▐███         ████▀███▄ ▀███         ███▌
      ▐███        ████  ▀███▄ ▀███▄       ███▌
      ▐███      ▄███▀ ▄█  ███▌ ▐███▌      ███▌
      ▐███     ▄███▀ ████  ▀██▓  ████     ███▌
      ▐███    ████  ███▀  ▄▄▄▄▄▄▄▄████▄   ███▌
      ▐███   ████ ▄███▀ ▄██████████████▄  ███▌
      ▐██▀ ▄███▀ ▄███▒                    ███▌
      ▐█▀ ▄███▀ █████████████████████████████▌
         ████  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
        ▀█████▄▄                    ▄▄█████▀
           ▀▀█████▄▄             ▄█████▀▀
               ▀▀█████▄▄     ▄▄████▀▀
                   ▀▀█████▄█████▀
                       ▀████▀
.

▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄▄▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄   ▄▄▄  ▄▄▄▄▄▄▄
     ██▀▀▀▀▀▀███▀▀▀▀██ ▐██▀▀▀▀██ ▐██▀▀▀▀▀ ███▀▀▀▀▀▀▀▀███▀▀▀▀███▀ ████▄ ███ ███▀▀▀▀▀
     ███▄▄▄▄ ███   ▐██▌▐██▄  ▐██ ▐██████  ███▄▄▄▄▄   ██▌    ▓██  █████▄███ ██▌ ▄▄▄▄▄
     ██▀▀▀▀  ███   ▐██▌▐███▀███▀ ▐██        ▀▀▀▀██▌  ██▌    ▓██  ███ █████ ██▌   ███
     ██▌     ▀████████ ▐██   ██▌ ▐███████░████████   ██▌   █████ ███  ▀███ ▀████████
Twitter
Facebook
Youtube
Telegram [EN]
Telegram [KOR]
Medium
tadzio
Full Member

Activity: 344
Merit: 100

View Profile
December 31, 2017, 10:09:16 AM

Ethereum için 700 dolar seviyesi ve üçüncü sırada olunuş tahminlere karşıt durum oluşturdu. Çoktan 1000 dolar bandını aşamalı olarak geçmeli, 2000 dolar hedefine uzanma adımlarını atmalıydı.
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
December 31, 2017, 10:28:59 AM

Zaten 2017 ethereum için efsane ötesi bir sene oldu kaç X yaptı bakmadım bile ama 2018 gerçekten ethereum için sağlam bir yıl olabilir ki olacakta mısırımla kolamı aldım bekliyorum Cheesy

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
redboxneo
Member
**

Activity: 546

View Profile
December 31, 2017, 10:31:38 AM

ethereum sanki bir, iki sene öncedeki bitcoin gibi. patlama yapması biraz zaman alıyor fakat patladığı zamanda yükselişleri, ucuzdan maliyeti olanlara güzel getirisi oluyor. ama bu durum tıpkı bitcoinde olduğu gibi electrum içinde balondur gibi bir takım yorumları beraberinde getirebilir. genelde benim gördüğüm 1000 doları aştıktan sonra bu tür yorumlar hızlanmaya başlıyor.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
December 31, 2017, 12:09:16 PM

Erhereum'un hala hak ettiği değerde olduğunu düşünmüyorum 2018 yılında ocak ayında bir fork söylentisi var forktan sonra 2018 in başlarında değerinin hak ettiği noktalara gelebileceğini düşünüyorum bir miktar ether alıp koymak fena olmaz.
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
December 31, 2017, 01:24:45 PM

2018'de Ethereum Bitcoin'in arkasında yine sağlam adımlarla ilerleyecektir. Bitcoin'den sonra en iyi alt yapıya sahip 2. coin olarak yükselişi bence de sürer.

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Sacred
Full Member

Activity: 910
Merit: 105

View Profile
December 31, 2017, 01:47:05 PM

Hızlı işlem düşük fee olarak bu hacimde en önemli para Ethereum. Ancak Bitcoin'in önüne geçebileceğini sanmıyorum. 2018 için belki 2000-3000 dolar arasını görebilir. Ripple yaptığı anlaşmalar sayesinde Ethereum'un işlem hacmini katlayabilir.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
December 31, 2017, 01:55:09 PM

Hizli cikis yapmasada guclu bir para birimi uzun vade de 6 bin 7 bin dolar civari fiyatlara ulasabilir bence.

Matthewww
Full Member

Activity: 322
Merit: 102

View Profile
December 31, 2017, 02:45:45 PM

etherium yılı bence çoktan yaşandı bir daha öyle çıkış yakalayacağını düşünmüyorum. yine bitcoinin yılı olur bence. bol rekorlu bir yılın daha bizi beklediğini düşünüyorum.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  

Jump to: