Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:11:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin cüzdanı karşılaştırması: Ledger Nano S vs İsviçre yapımı Digital Bitbox  (Read 307 times)
kriptotek.com (OP)
Newbie
*

Activity: 22
Merit: 0

View Profile
January 02, 2018, 06:01:43 PM
Last edit: February 05, 2018, 11:00:12 AM by kriptotek.com

Arkadaşlar Merhaba,

Ben Kriptotek.com'dan Melih. Digital Bitbox'ı eğrisiyle doğrusuyla konuşalım, lütfen konuyla ilgili fikrinizi belirtin.
Açıkçası 1 senedir kullandığım Ledger'dan 2 ay öncesinde network problemleri çıkana kadar memnundum, şahsen Bitcoin ve Ethereum'ları artık Bitbox'ta saklamayı tercih ediyorum.
Ledger'ın artan altyapı problemleri yüzünden alternatif arıyorsanız Digital Bitbox'ı tavsiye edebilirim. Ledger ve Bitbox Türkiye Resmi Distribütörü olarak en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.
https://kriptotek.com/collections/urunler/products/digital-bitbox-bitcoin-ethereum-cuzdani

Ürün incelemesi: https://www.youtube.com/watch?v=4WhS-2QyuNI&t=2s

Ledger vs Bitbox

Bitbox artıları:

• Bitbox'ta kablo gereksinimi yok.
  • Yedekleme ve kurulum işlemi SD kart ile yapılıyor. Kuruluş esnasında kelimeleri yazma derdi yok, yanlış yazma ihtimali ortadan kalkıyor. Yani kağıt yerine bir şifrelenmiş bir SD kartımız oluyor.
  • Private key'leri saklayan çip 50 yıl dayanacak şekilde üretilmiştir (https://digitalbitbox.com/faq).
  • Chrome app yerine Masaüstü uygulamasını kullanılıyor, tarayıcı sebebiyle olabilecek güvenlik riski ortadan kalıyor.
  • Saldırganlara karşı belirlediğiniz ikinci bir şifre ile boş bir hesap gösterme özelliği vardır, bu sayede gerçek hesabınız güvende olur.
  • Bitbox'ınızla farklı SD kartlar ile farklı Bitcoin Cüzdanları oluşturabilirsiniz ve cüzdanlar arasında anında geçiş yapabilirisiniz. Yakınlarınızın hesaplarını birbirine karıştırmadan ayrı SD kartlarda saklayabilir, tek bir cüzdan üzerinden kullanabilirsiniz.
  • İsviçre yapımı

Bitbox Eksileri:

• Sadece Bitcoin ve Ethereum Destekliyor (myetherwallet.com üzerinden), altcoin desteklemiyor.
  • Ekranı yok
  • Fransız eli değmiş gibi seksi bir görüntüsü yok.

Ayrıca yeni yılda herşeyi daha çok sevebilmeniz dileğiyle. https://youtu.be/ClOxfytTR-4

Yeni yılınız mutlu ve sevgi dolu olsun.

Sevgiler,
Melih Çöl
-Kriptotek Bitcoin Store Kurucusu
https://kriptotek.com
bobita
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1317

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 03, 2018, 10:13:33 AM

Bunlarla ilgili benim şahsi problemim şu, ağırlıklı olarak Eth bulunduruyorum ve donanım cüzdan düşüncesinin bana cazip gelmesi için "seni mewe muhtaç etmeyecek" diyebilmesi lazım, yani donanım cüzdanım olacak ama sonuçta myetherwallete bağımlı olacağım. Orayla ilgili sorunum (elbette mecburen kullanıyorum) tek tabanca olması, tamam private key bizde vb ama varlıkları internet tabanlı bir yapıda tutmak hiç sağlıklı gelmiyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
ofergul
Full Member

Activity: 209
Merit: 100

View Profile
January 03, 2018, 12:30:47 PM

Bunlarla ilgili benim şahsi problemim şu, ağırlıklı olarak Eth bulunduruyorum ve donanım cüzdan düşüncesinin bana cazip gelmesi için "seni mewe muhtaç etmeyecek" diyebilmesi lazım, yani donanım cüzdanım olacak ama sonuçta myetherwallete bağımlı olacağım. Orayla ilgili sorunum (elbette mecburen kullanıyorum) tek tabanca olması, tamam private key bizde vb ama varlıkları internet tabanlı bir yapıda tutmak hiç sağlıklı gelmiyor.

hocam mew sadece arayüz, donanım cüzdanının avantajı private keyi güvenli bir şekilde içinde tutmasıdır, eğer mew sitesine baglanmak istemezseniz. githubdan kodunu indirip siteye baglanmadan da kullanabilirsiniz.

https://github.com/kvhnuke/etherwallet/releases/tag/v3.11.1.7

Bu arada bitbox'ı bende kullandım gayet güzel.
bobita
Legendary
*

View Profile
January 03, 2018, 01:23:09 PM

hocam mew sadece arayüz, donanım cüzdanının avantajı private keyi güvenli bir şekilde içinde tutmasıdır, eğer mew sitesine baglanmak istemezseniz. githubdan kodunu indirip siteye baglanmadan da kullanabilirsiniz.

https://github.com/kvhnuke/etherwallet/releases/tag/v3.11.1.7

Bu arada bitbox'ı bende kullandım gayet güzel.
MEW'in online arayüz olmadan da kullanılabildiğini bilmiyordum, hep internete girip tarayıcının riskleri altında kullanmak hoşuma gitmiyordu, bilgi için teşekkür ederim.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
January 18, 2018, 08:04:15 PM

Peki aldığımız backup'ın içeriği nedir? Yani yedeklemeyi aldım, cihaz bozuldu ya da kayboldu, yeni bir cihaz da bulamadım, elimdeki backup'ı nasıl kullanıp ethereum cüzdanıma ulaşabilirim?
ALAYBEY
Jr. Member
*

Activity: 72
Merit: 6

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
January 18, 2018, 08:43:50 PM

Peki aldığımız backup'ın içeriği nedir? Yani yedeklemeyi aldım, cihaz bozuldu ya da kayboldu, yeni bir cihaz da bulamadım, elimdeki backup'ı nasıl kullanıp ethereum cüzdanıma ulaşabilirim?

Özellikler kısında zaten mew e bağımlı olduğunu yazmış. Mew kullanmak için gerekli olan ilaçlar zaten elinde olacağı için eth de bir sıkıntı olma. Backup kısmında asıl sıkıntı btc cuzdanı o konuyu bende merak ediyorum.

■  RepuX  ■  Decentralized Data & Applications Protocol For SMEs (https://repux.io/)
enfarktus
Full Member

View Profile
January 19, 2018, 07:51:41 AM

Özellikler kısında zaten mew e bağımlı olduğunu yazmış. Mew kullanmak için gerekli olan ilaçlar zaten elinde olacağı için eth de bir sıkıntı olma. Backup kısmında asıl sıkıntı btc cuzdanı o konuyu bende merak ediyorum.
Btc için olay basit, sd kartta pdf dosyasına private key kayıt ediliyor, istediğiniz zaman private keyin çıktısını alabiliyorsunuz. Mew'e girerken ise cihazın şifresiyle giriyorsunuz, ortada pk yok.
bobita
Legendary
*

View Profile
January 20, 2018, 11:10:20 AM

Ben aldım bu Digital Bitbox cihazından,
Eksilerle başlayalım:
- Elbette BTC+ETH (erc20ler de doğal olarak destekleniyor, çünkü mew üzerinden çalışıyor) dışında coin/token/asset desteklememesi (sitede şimdilik diyor)
- Çipin dayanıklı olduğunu kabul ediyoruz, firma 50 yıl dayanacak şekilde üretildiğini beyan ediyor, dışı da epoksi bazlı oldukça sağlam bir yapıda ama usb sokete girecek kısım da dış gövdeyle aynı malzeme ve bana göre fiziki olarak en zayıf nokta, çünkü evet gövde kolayından zarar görecek gibi durmuyor ancak sokete giren kısım rahatlıkla kırılabilir
- Backup/kurtarma anahtarı micro SD karta doğrudan pdf olarak kaydediliyor ve herhangi bir kart okuyucuyla rahatlıkla açılabilir. Bu sakıncayı gidermek için sd kartı başka bir okuyucuda açıp dosyayı güvenli bir şekilde şifreledim.

Artıları:
- Ekran, düğme cart curt zımbırtıları olmadığı için çok daha sorunsuz çalışacağını ve uzun ömürlü olacağını düşünüyorum
- Yazılımı gayet sade, gereksiz teferruat içermiyor
- İkinci bir güvenlik adresi oluşturabilmesi çoğumuz için belki gerekmeyen ama olması lazım bir fonksiyon
- Farklı micro sd kartlarla farklı cüzdanlar oluşturabilmek iyi bir avantaj
- Fiziki olarak (yukarıda yazdığımı görmezden gelirsek) sağlam bir duruşu var

Bir de artı mı eksi mi kabul edilebileceği tartışılır başka bir durumdan bahsedeyim ama belki benim bilgisayarımla ilgilidir diye başka bir madde olarak yazdım, cihazı usb porta bağlayınca "bilgisayarım"da herhangi bir şey görünmedi (yani usb bellek, harici disk vb. gibi), bu erişim kısıtı anlamında güzel bir şey ama yukarıda da yazdığım gibi, üzerine takılı sd karttaki pdf dosyasına da erişememiş oldum ve şifreleyip başka bir yere yedeklemek için kartı cihazdan çıkartıp başka okuyucuya takmak durumunda kaldım.

Sonuç olarak fiyat avantajı olmasının yanısıra, nedense bu cihaz bana diğerlerinden daha fazla güven verdi, 200 lira daha vermemek için değil, bu güven hissi nedeniyle tercih ettim.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
enfarktus
Full Member

View Profile
January 20, 2018, 12:30:55 PM

Ben aldım bu Digital Bitbox cihazından,
Eksilerle başlayalım:
- Elbette BTC+ETH (erc20ler de doğal olarak destekleniyor, çünkü mew üzerinden çalışıyor) dışında coin/token/asset desteklememesi (sitede şimdilik diyor)
- Çipin dayanıklı olduğunu kabul ediyoruz, firma 50 yıl dayanacak şekilde üretildiğini beyan ediyor, dışı da epoksi bazlı oldukça sağlam bir yapıda ama usb sokete girecek kısım da dış gövdeyle aynı malzeme ve bana göre fiziki olarak en zayıf nokta, çünkü evet gövde kolayından zarar görecek gibi durmuyor ancak sokete giren kısım rahatlıkla kırılabilir
- Backup/kurtarma anahtarı micro SD karta doğrudan pdf olarak kaydediliyor ve herhangi bir kart okuyucuyla rahatlıkla açılabilir. Bu sakıncayı gidermek için sd kartı başka bir okuyucuda açıp dosyayı güvenli bir şekilde şifreledim.

Artıları:
- Ekran, düğme cart curt zımbırtıları olmadığı için çok daha sorunsuz çalışacağını ve uzun ömürlü olacağını düşünüyorum
- Yazılımı gayet sade, gereksiz teferruat içermiyor
- İkinci bir güvenlik adresi oluşturabilmesi çoğumuz için belki gerekmeyen ama olması lazım bir fonksiyon
- Farklı micro sd kartlarla farklı cüzdanlar oluşturabilmek iyi bir avantaj
- Fiziki olarak (yukarıda yazdığımı görmezden gelirsek) sağlam bir duruşu var

Bir de artı mı eksi mi kabul edilebileceği tartışılır başka bir durumdan bahsedeyim ama belki benim bilgisayarımla ilgilidir diye başka bir madde olarak yazdım, cihazı usb porta bağlayınca "bilgisayarım"da herhangi bir şey görünmedi (yani usb bellek, harici disk vb. gibi), bu erişim kısıtı anlamında güzel bir şey ama yukarıda da yazdığım gibi, üzerine takılı sd karttaki pdf dosyasına da erişememiş oldum ve şifreleyip başka bir yere yedeklemek için kartı cihazdan çıkartıp başka okuyucuya takmak durumunda kaldım.

Sonuç olarak fiyat avantajı olmasının yanısıra, nedense bu cihaz bana diğerlerinden daha fazla güven verdi, 200 lira daha vermemek için değil, bu güven hissi nedeniyle tercih ettim.

Benim cihazda bugün geldi, epey bir süre inceledim. Sd karta yazılan backup dosyası tek başına hiçbir işe yaramıyor, yalnızca cüzdan şifresiyle kullanılabiliyor. Bu arada sitesinden backup klasörünü indirip, sd karttaki şifrelenmiş keyi ve cüzdan şifresini girdiğinizde hem btc hem de eth private keyi dışa aktarabiliyorsunuz.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
January 20, 2018, 04:24:10 PM

Taraflı ya da bilmeden yapılan bir karşılaştırma olmuş. Artılar dediğiniz maddeler içinden yanlış olanların cevaplarını şöyle yazayım;

Bitbox artıları:
Bitbox'ta kablo gereksinimi yok. : Çünkü üzerinde çok önemli bir şey olan manuel onay butonu yok. Güvenlik için önemli olan kablo değil, manuel butondur.
Bu konuda internetin çakal alemlerinin eski gediklilerinden john mcafee'nin bir lafı var: "hackerların yazdığı kötücül yazılımlar umrumda değil. benim bildiğim kadarıyla hiç bir elektron bir köprüyü atlayamaz, bu yazılımla mümkün değil." işte bu cüzdanlarda bu sözü edilen köprü yani hard switch'ten mevcut. isterseniz virüslü, trojanlı bilgisayara takın gene de güvenle coinlerinizi transfer edebilirsiniz.

Yedekleme ve kurulum işlemi SD kart ile yapılıyor. Kuruluş esnasında kelimeleri yazma derdi yok, yanlış yazma ihtimali ortadan kalkıyor. Yani kağıt yerine bir şifrelenmiş bir SD kartımız oluyor.: kağıt mı daha güvenilir yoksa sd kart mı? Yine hatalı ya da taraflı bir görüş.

Saldırganlara karşı belirlediğiniz ikinci bir şifre ile boş bir hesap gösterme özelliği vardır, bu sayede gerçek hesabınız güvende olur.: Bu olayın aynısı Ledger'da da var. Yine taraflı bir ibare.

Bitbox'ınızla farklı SD kartlar ile farklı Bitcoin Cüzdanları oluşturabilirsiniz ve cüzdanlar arasında anında geçiş yapabilirisiniz. Yakınlarınızın hesaplarını birbirine karıştırmadan ayrı SD kartlarda saklayabilir, tek bir cüzdan üzerinden kullanabilirsiniz. : Yine abartılmış bir şey. Aynısı Ledger'da da var. Tek ledger üzerinden istediğiniz kadar farklı "account" açıp yakınlarınızın, akrabalarınızın hesaplarını birbirine karıştırmadan ve SD kar değiştirme vs derdi olmadan saklayabilirsiniz. AYRICA, ledger'ın hafızası gb değil kb'larla ölçülüyor. Çok küçük bir hafızası var bunun amacı da virüs vs girmesinin engellenmesi.

Eksilere zaten değinmiyorum. Ekranı olmaması bir eksiklik sayılmaz bence ama bunu eksiklik olarak göstermişsiniz. Asıl eksi'yi alttaki bir başka arkadaş yazmış
-Backup/kurtarma anahtarı micro SD karta doğrudan pdf olarak kaydediliyor ve herhangi bir kart okuyucuyla rahatlıkla açılabilir.: Bu nedir yahu? Cihazın içinde pdf'te her şey ayan beyan ortada öyle mi?  Belki bu pdf cihaz şifresi olmadan kullanılamıyordur ama ne olursa olsun bazı şifreleri kırmak imkansız değil sonuçta.

Bence Ledger bile %100 güvenilir değilken böyle bir cihazın "daha" güvenilir olduğunu söylemek çok yanlış.

Saygılarımla.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
enfarktus
Full Member

View Profile
January 20, 2018, 07:21:38 PM

Taraflı ya da bilmeden yapılan bir karşılaştırma olmuş. Artılar dediğiniz maddeler içinden yanlış olanların cevaplarını şöyle yazayım;

Bitbox artıları:
Bitbox'ta kablo gereksinimi yok. : Çünkü üzerinde çok önemli bir şey olan manuel onay butonu yok. Güvenlik için önemli olan kablo değil, manuel butondur.
Bu konuda internetin çakal alemlerinin eski gediklilerinden john mcafee'nin bir lafı var: "hackerların yazdığı kötücül yazılımlar umrumda değil. benim bildiğim kadarıyla hiç bir elektron bir köprüyü atlayamaz, bu yazılımla mümkün değil." işte bu cüzdanlarda bu sözü edilen köprü yani hard switch'ten mevcut. isterseniz virüslü, trojanlı bilgisayara takın gene de güvenle coinlerinizi transfer edebilirsiniz.

Yedekleme ve kurulum işlemi SD kart ile yapılıyor. Kuruluş esnasında kelimeleri yazma derdi yok, yanlış yazma ihtimali ortadan kalkıyor. Yani kağıt yerine bir şifrelenmiş bir SD kartımız oluyor.: kağıt mı daha güvenilir yoksa sd kart mı? Yine hatalı ya da taraflı bir görüş.

Saldırganlara karşı belirlediğiniz ikinci bir şifre ile boş bir hesap gösterme özelliği vardır, bu sayede gerçek hesabınız güvende olur.: Bu olayın aynısı Ledger'da da var. Yine taraflı bir ibare.

Bitbox'ınızla farklı SD kartlar ile farklı Bitcoin Cüzdanları oluşturabilirsiniz ve cüzdanlar arasında anında geçiş yapabilirisiniz. Yakınlarınızın hesaplarını birbirine karıştırmadan ayrı SD kartlarda saklayabilir, tek bir cüzdan üzerinden kullanabilirsiniz. : Yine abartılmış bir şey. Aynısı Ledger'da da var. Tek ledger üzerinden istediğiniz kadar farklı "account" açıp yakınlarınızın, akrabalarınızın hesaplarını birbirine karıştırmadan ve SD kar değiştirme vs derdi olmadan saklayabilirsiniz. AYRICA, ledger'ın hafızası gb değil kb'larla ölçülüyor. Çok küçük bir hafızası var bunun amacı da virüs vs girmesinin engellenmesi.

Eksilere zaten değinmiyorum. Ekranı olmaması bir eksiklik sayılmaz bence ama bunu eksiklik olarak göstermişsiniz. Asıl eksi'yi alttaki bir başka arkadaş yazmış
-Backup/kurtarma anahtarı micro SD karta doğrudan pdf olarak kaydediliyor ve herhangi bir kart okuyucuyla rahatlıkla açılabilir.: Bu nedir yahu? Cihazın içinde pdf'te her şey ayan beyan ortada öyle mi?  Belki bu pdf cihaz şifresi olmadan kullanılamıyordur ama ne olursa olsun bazı şifreleri kırmak imkansız değil sonuçta.

Bence Ledger bile %100 güvenilir değilken böyle bir cihazın "daha" güvenilir olduğunu söylemek çok yanlış.

Saygılarımla.

Kullanıcı olarak birkaç noktaya değineyim. Bitbox'da da işlemleri onaylamak için cihazın üst bölümündeki lede en az 3 saniye dokunmanız gerekiyor. Bunun dışında tek sd kartta onlarca farklı cüzdan oluşturabilirsiniz. Sd karttaki backup dosyası pdf olarak kaydedilmiş, uzun bir harf ve sayı kombinasyonu. Bu kombinasyon ne private key, ne de adres. Yani birileri eline geçirdi diyelim, hiçbir işe yaramaz. AES-256-CBC ile şifrelenmiş bir kod(kırılır ya da kırılmaz o ayrı konu). Şifrelerken de sizin yazdığınız cüzdan parolasını kullanıyor. O nedenle cihazın kaybolması durumunda hem bu koda hem de cüzdanı oluştururken girdiğiniz şifreye ihtiyaç duyuyor. Yani şifreli olan pdf dosyası değil, pdf içinde yazılı olan kod. Ayrıca cihazda 2FA kullanma seçeneği de var.

Ben de ilk olarak ledger almak istedim ama Mart'dan önce satışı yok, burada satan birkaç yer var ama şu seed kağıdı meselesinden onlara da güvenemedim açıkçası. Benim bitbox alma nedenim yalnızca zorunluluktan.
RoyalStance
Newbie
*

Activity: 1

View Profile
January 20, 2018, 09:55:26 PM

Aslında almak istiyorum fakat korkuyorum bir kaç video'da bunların içine yazılım konulup içine yüklenilen btc nin çekilebilineceği söylenmişti.
Bir de bu cihazlara BTC transferinde kesinti ne oluyor ? Kimse bundan söz etmemiş. Bozdurmak amaçlı cihazdan Paribu'ya göndereceğim diyelim burada komisyon oranı nedir ?
enfarktus
Full Member

View Profile
January 21, 2018, 07:54:06 AM

Aslında almak istiyorum fakat korkuyorum bir kaç video'da bunların içine yazılım konulup içine yüklenilen btc nin çekilebilineceği söylenmişti.
Bir de bu cihazlara BTC transferinde kesinti ne oluyor ? Kimse bundan söz etmemiş. Bozdurmak amaçlı cihazdan Paribu'ya göndereceğim diyelim burada komisyon oranı nedir ?

Hocam bahsettiğiniz videoların linkini paylaşırsanız sevinirim. Btc transferinde en hızlıdan en yavaşa olmak üzere 4 seçenek var, net kesintiyi bilmiyorum ama. Transfer yaparsam yazarım buraya.
torunf
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
January 22, 2018, 04:43:17 AM

Arkadaşlar Merhaba,

Ben Kriptotek.com'dan Melih. Digital Bitbox'ı eğrisiyle doğrusuyla konuşalım, lütfen konuyla ilgili fikrinizi belirtin.
Açıkçası 1 senedir kullandığım Ledger'dan 2 ay öncesinde network problemleri çıkana kadar memnundum, şahsen Bitcoin ve Ethereum'ları artık Bitbox'ta saklamayı tercih ediyorum.
Ledger'ın artan altyapı problemleri yüzünden alternatif arıyorsanız Digital Bitbox'ı tavsiye edebilirim. Ledger ve Bitbox Türkiye Resmi Distribütörü olarak en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.
https://kriptotek.com/collections/urunler/products/digital-bitbox-bitcoin-ethereum-cuzdani

Ledger vs Bitbox

Bitbox artıları:

• Bitbox'ta kablo gereksinimi yok.
  • Yedekleme ve kurulum işlemi SD kart ile yapılıyor. Kuruluş esnasında kelimeleri yazma derdi yok, yanlış yazma ihtimali ortadan kalkıyor. Yani kağıt yerine bir şifrelenmiş bir SD kartımız oluyor.
  • Private key'leri saklayan çip 50 yıl dayanacak şekilde üretilmiştir (https://digitalbitbox.com/faq).
  • Chrome app yerine Masaüstü uygulamasını kullanılıyor, tarayıcı sebebiyle olabilecek güvenlik riski ortadan kalıyor.
  • Saldırganlara karşı belirlediğiniz ikinci bir şifre ile boş bir hesap gösterme özelliği vardır, bu sayede gerçek hesabınız güvende olur.
  • Bitbox'ınızla farklı SD kartlar ile farklı Bitcoin Cüzdanları oluşturabilirsiniz ve cüzdanlar arasında anında geçiş yapabilirisiniz. Yakınlarınızın hesaplarını birbirine karıştırmadan ayrı SD kartlarda saklayabilir, tek bir cüzdan üzerinden kullanabilirsiniz.
  • İsviçre yapımı

Bitbox Eksileri:

• Sadece Bitcoin ve Ethereum Destekliyor (myetherwallet.com üzerinden), altcoin desteklemiyor.
  • Ekranı yok
  • Fransız eli değmiş gibi seksi bir görüntüsü yok.

Ayrıca yeni yılda herşeyi daha çok sevebilmeniz dileğiyle. https://youtu.be/ClOxfytTR-4

Yeni yılınız mutlu ve sevgi dolu olsun.

Sevgiler,
Melih Çöl
-Kriptotek Bitcoin Store Kurucusu
https://kriptotek.com

Teşekkürler, açıklayıcı olmuş.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
January 22, 2018, 07:26:57 AM

Bitbox artıları:

-Backup/kurtarma anahtarı micro SD karta doğrudan pdf olarak kaydediliyor ve herhangi bir kart okuyucuyla rahatlıkla açılabilir.: Bu nedir yahu? Cihazın içinde pdf'te her şey ayan beyan ortada öyle mi?  Belki bu pdf cihaz şifresi olmadan kullanılamıyordur ama ne olursa olsun bazı şifreleri kırmak imkansız değil sonuçta.

Saygılarımla.

Kullanıcı olarak birkaç noktaya değineyim. Bitbox'da da işlemleri onaylamak için cihazın üst bölümündeki lede en az 3 saniye dokunmanız gerekiyor. Bunun dışında tek sd kartta onlarca farklı cüzdan oluşturabilirsiniz. Sd karttaki backup dosyası pdf olarak kaydedilmiş, uzun bir harf ve sayı kombinasyonu. Bu kombinasyon ne private key, ne de adres. Yani birileri eline geçirdi diyelim, hiçbir işe yaramaz. AES-256-CBC ile şifrelenmiş bir kod(kırılır ya da kırılmaz o ayrı konu). Şifrelerken de sizin yazdığınız cüzdan parolasını kullanıyor. O nedenle cihazın kaybolması durumunda hem bu koda hem de cüzdanı oluştururken girdiğiniz şifreye ihtiyaç duyuyor. Yani şifreli olan pdf dosyası değil, pdf içinde yazılı olan kod. Ayrıca cihazda 2FA kullanma seçeneği de var.

Ben de ilk olarak ledger almak istedim ama Mart'dan önce satışı yok, burada satan birkaç yer var ama şu seed kağıdı meselesinden onlara da güvenemedim açıkçası. Benim bitbox alma nedenim yalnızca zorunluluktan.
"Bitbox'da da işlemleri onaylamak için cihazın üst bölümündeki lede en az 3 saniye dokunmanız gerekiyor."
Bu durumda arkadaşın bahsettiği "kablosuz" olma artısı ortadan kalkıyor zaten. Kablo ile cihaz önünüzde iken daha rahat basarsınız tuşa  Smiley

Merak ettim cihazı.
Hem ledger hem trezor kullanmış ve foruma inceleme yayınlamış biri olarak bunu da incelemek istiyorum.
Ledger Blue da gelecek bir kaç ay içinde, asıl onu merak ediyorum.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
enfarktus
Full Member

View Profile
January 22, 2018, 01:58:16 PM

Bir desktop bilgisayar kullanıyorsanız tabi ki bu dokunma özelliği sorun yaratacaktır, bu durumda bir usb uzatma kablosuna ihtiyaç olacaktır. Dizüstü bilgisayar kullanan biri için ise cihaz zaten elinizin altında olacağı için bu durum avantaja dönüşür.
bobita
Legendary
*

View Profile
January 24, 2018, 05:53:28 PM

Bir desktop bilgisayar kullanıyorsanız tabi ki bu dokunma özelliği sorun yaratacaktır, bu durumda bir usb uzatma kablosuna ihtiyaç olacaktır. Dizüstü bilgisayar kullanan biri için ise cihaz zaten elinizin altında olacağı için bu durum avantaja dönüşür.
Yeni kasalarda yok tabii ki ama biraz daha eski kasalarda bulunan floppy yuvasına takılan usb+kart okuyucular var, sadece Bitbox için söylemiyorum, genel anlamda çok işe yarıyor. Anakarta ince kabloyla gittiği için ext.hdd çalıştıramıyor (besleyemediği için) ama onun dışında çok faideli bir vatandaş.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
kriptotek.com (OP)
Newbie
*

Activity: 22

View Profile
February 05, 2018, 11:14:56 AM

Bitbox artıları:

Saygılarımla.

Merhaba,

Şahsen bir yatırımcı olarak 2016 yılından beri Ledger kullanıyordum ve 2017 sonunda Ledger altyapısındaki problemler (Ethereum transaction failed en büyük sıkıntı oldu) nedeniyle bana göre fiyat performans ürünü olan Bitbox'a geçtim. Ürünü beğendiğim içinde Kriptotek olarak distribütörlüğünü aldım, beğenmediğim bir ürünü satmak istemiyorum. İki ürünün de bir amatör olarak kendime göre kıyaslamasını yaptım.

Eğer profesyonel bir inceleme yapma konusunda yardım ederseniz sevinirim.

Sevgiler,
Melih Çöl
-Kriptotek Kurucu

Pages: [1]
  Print  

Jump to: