Bitcoin Forum
May 08, 2024, 10:55:26 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: CoinBase: Vergilerinizi Ödemeyi Unutmayın  (Read 264 times)
kriptokoin (OP)
Member
**

Activity: 158
Merit: 11

UCY

View Profile
January 04, 2018, 07:49:49 PM

ABD kripto para ticaretinden gelir elde etmeyi kafaya takmış durumda;

https://kriptokoin.in/coinbaseden-vergi-hatirlatmasi/

Nerdeyse her ay önceki aya göre değer kazanan kripto paralar, devletlerin kafasını karıştırıyor. Dijital paralardan kazanılan paradan kendisine de pay çıkarmayı hedefleyen ülkeler bu konuyla ilgili adım atmaya başladılar bile.

Dünyanın en prestijli borsalarından CoinBase ile ABD Vergi Servisinin mahkemeye taşınan ve çok uzun bir süre gündemde kalan “kullanıcı kimliklerinin açıklanması tartışması” ABD yargısının kararıyla son bulmuş ve CoinBase’in 14.000 kullanıcının kimliğini vergi daireleriyle paylaşması kararlaştırılmıştı.

Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde ABD’de kripto para tüccarlarının vergilendirilmesi ile ilgili yasanın Trump’ın onayına kadar ilerlediğini sizlere bildirmiştik.

Bu haberlerin üzerine şimdi de CoinBase’in internet sitesinde vergi ödemeleriyle ilgili bir hatırlatma yazısına ulaşıyoruz. Siteye giriş yapıldığında “lütfen vergilerinizi ödemeyi unutmayın” ibaresi kullanıcıları karşılıyor.

CoinDesk’te geçen habere göre kullanıcılar işlem geçmişini kontrol ederek kazanç ve kayıplarını belirleyerek ödeyecekleri verginin tutarını hesaplayabiliyorlar. Coinbase durumla ilgili “Vergiler İçin Hesaplama” asistanlığı bile sunmaya başladı.

Peki Türkiye?

Ülkemizde henüz kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili herhangi bir yasa veya yasa tasarısı dahi bulunmuyor. Türkiye’de öncelikle Bitcoin’in emtia mı menkul kıymet mi yoksa para mı olduğunu karar verilmeli…Sonrasında ise vergilendirme yöntemi biraz daha netleşebilir.

Bitcoin’in emtia olarak kabul edildiği takdirde nasıl vergileneceği ise Habertürk’te şu sözlerle anlatılmıştı;

“Ertürk, şu anda ağırlık kazanan görüş olarak eğer Bitcoin bir emtia olarak değerlendirilirse bu durumda iki türlü vergilenebileceğini belirtiyor. Kişi eğer bir kez Bitcoin alıp satmış ve buradan bir gelir elde etmişse bu kazanç ya değer artışı kazancı veya arizi kazanç olarak vergilenecek. 2017’de 24 bin liradan fazla arizi kazanç elde ediyorsanız bunu beyan edip vergisini ödemek zorundasınız. Eğer sürekli Bitcoin alıp satıyorsanız ve buradan gelir elde etmişseniz bu durumda gelir vergisi beyannamesi verip kazancınızdan Gelir Vergisi ödemek zorundasınız. Bu verginin oranı yüzde 15’ten başlayıp 35’e kadar gidiyor. Hemen hatırlatalım, yüzde 18 KDV de ödenmek zorunda.”

1715165726
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715165726
Reply with quote  #2

1715165726
Report to moderator
1715165726
Hero Member
*

Ignore
1715165726
Reply with quote  #2

1715165726
Report to moderator
1715165726
Hero Member
*

Ignore
1715165726
Reply with quote  #2

1715165726
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
LordMeowMeow
Sr. Member

Activity: 617
Merit: 250

View Profile
January 04, 2018, 10:00:52 PM

Adı kripto para olan bir şeyden vergi almaları başlıbaşına kripto paralara yatırım yapılmasını caydırmak amacına hizmet ediyor. Özellikle de vergi oranları yüksek olursa bir çok insan bu riske girmez herhalde.
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
January 05, 2018, 05:16:01 AM

%18 kdv ne demek. ben şimdi 60bin liraya 1 btc almışım ona bide %18'den 11bin lira kdv mi ödeyeceğim.
üstüne bir de gelir elde edersem gelir vergisi ödeyeceğim ha.

Türk borsalarının canını yakacaklar. ben kalkıp %18 vergi ödeyinceye kadar escrow ile forumdan alırım çekim yapacak olursam da forumdan bozarım. toplamda %25 - 30 devlete verinceye kadar escrowa veririm.
mypat3op
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
January 05, 2018, 03:18:37 PM

Türk borsalarından Bitcoin alırken dünya fiyatlarına göre daha fazla ödeme yapıyoruz. Bence vergiyi Türk Bitcoin borsaları ödemeli. Amerika borsadan kullanıcı bilgilerini olarak vergi tahsil etmeye çalışıyor.
snowball90
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

View Profile
January 05, 2018, 03:28:09 PM

Türkiye'de vergilendirme yapılması için önce olayı tam olarak anlamaları lazım.. Aynı zamanda da abd'de alınan vergi oranıyla buradakinin çok farklı olacağını düşünüyorum. Bu vergi işi canımızı sıkacak gibi geliyor bana..

temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
January 05, 2018, 04:24:28 PM

Türk borsalarından Bitcoin alırken dünya fiyatlarına göre daha fazla ödeme yapıyoruz. Bence vergiyi Türk Bitcoin borsaları ödemeli. Amerika borsadan kullanıcı bilgilerini olarak vergi tahsil etmeye çalışıyor.

evet bu şekilde olması zaten ozman menkul kıymet olucak yada para ozman bu sistem türkiyede çok hızlanır.
hacimler küçümsenmeyecek kadar fazla devlet bunu fırsat bilmesi gerek ama yüzde 30 lara vergi derse iyi kazanmış insanlar man adasına gider yüzde 30 la hem tatil yapar hemde parayı elliyle geitirir.
cabbaraga
Member
**

Activity: 196
Merit: 12

View Profile WWW
January 05, 2018, 05:12:23 PM

Paranın sıcak yüzüne dokunmak istiyorlar biz burada iken benden habersiz para kazanamazsın deniliyor. Ben vergilere karşı olan birisi değilim sadece vergilerin ölçülü olduğuna inanmıyorum

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
January 05, 2018, 05:23:41 PM

Paranın sıcak yüzüne dokunmak istiyorlar biz burada iken benden habersiz para kazanamazsın deniliyor. Ben vergilere karşı olan birisi değilim sadece vergilerin ölçülü olduğuna inanmıyorum

bunların yapmaya çalıştığı vergi değil haraç kesmek. %18 kdv ne demek ayıptır günahtır. %18 kdv'nin üstüne bir de ötv getirirler.

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
KoinGuru17
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

View Profile
January 06, 2018, 01:52:53 AM

ABD de her kazanc vergilendirilmek zorunda. Ev kirasi, miras, loto, vs. Coinbase bunu yazmak mecburiyetinde. Bekar ve cocuklari olmayan bir kisi gelirinin yaklasik yuzde 30 unu vergi olarak oder. Yasal bir gelir oldugu muddetce nereden kazandiginin onemi yok, vergisini odemek zorundasin. Ama benzin ve alkol de vergi cok dusuk.
thewarriors
Full Member

Activity: 350

EndChain - Complete Logistical Solution

View Profile
January 06, 2018, 07:28:31 AM

Tüm kazandığımızı vergiye harcayacağız resmen yatırdığımız koin adam akıllı artmadıktan sonra üstünü vergi verince ne anladık bu işten sıkıntılı.

temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
January 06, 2018, 07:43:00 AM

Bitcoin'i satan borsa değil ki fiyatlar yurtdışından yüksek diye vergiyi borsa ödesin. Borsa ancak alım-satım da aldığı komisyondan vergi ödeyebilir.
KenannT
Member
**

Activity: 596
Merit: 14

View Profile
January 06, 2018, 08:53:04 AM

abicim o ABD herşeyi yapar adamki offshore hesaplarından gidip paraları alabildii... çnki güçlü ondan sonra biz naptık? isviçre bankaları KARA dedik avrupadan cıkaralım turkıyeyi dediler.. sonra yok ya işviçre güzel bi ülke demeye başladık ... abd ne dedi KARA PARA AKLIYOR dedi ve ALDI paraları...

Kripto Para Haberleri   Kripto Para Haberleri ve Analizleri  Kripto Para

Kripto Hayat
xxbtcxxx
Member
**

Activity: 322
Merit: 11

View Profile
January 06, 2018, 08:57:42 AM

ülke bazı noktalarda desteklerse ve vergiyi uygun bir seviyeye getirirse ödenmeyecek bir şey değil bu.

ama kdv gibi birşeyi getirmeye kalksa saçmalıktan başka bir şey olmaz. kimse kalkıpda 60bin liraya 1 btc almak için devlete gidip 10bin lira haraç ödemeye yanaşmaz.
krhnrhn
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 306

View Profile
January 06, 2018, 09:29:14 AM

Güzel haberler bunlar. Merkezsiz borsaların önünü açar. Bu baskı severler de avucunu yalar. Smiley
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
January 06, 2018, 09:31:11 AM

Türkiyedeki olan görüşü okuduktan sonra insanlar neden kendi araların bitcoin transfer yaptıklarına daha çok hak vermeye başladım. Neredeyse %40'a varan vergi mi olur. iki tür vergilendirme de ne demek. Escrow mu başka güvenilir ödeme araçları mı (debit kart) ya da forumdaki güvenilir alıcılar arasında mekik dokurum daha iyi be. bu ne
Hawker
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

View Profile
January 06, 2018, 09:37:44 AM

Bizim Türkiye yine ABD'ye göre kötü emin olun. ABD'de senelerdir yüksek miktarlarda işlem hacimleri dönüyor adamlar daha yeni vergi meselesine el attılar bizimkilere bakın bir de
TaliskerDarkStorm
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
January 06, 2018, 11:01:33 AM

Vergiden ziyade ciddi ciddi haraç kesmeye çevirdiler. Zerre katkı sağlamadığınız bir kurumdan/ işleyişten bu kadar yüksek vergi kesintisi yapmaya kalkmak tam bir açgözlülük ve cahillik.
TheUnknownMan
Full Member

Activity: 308

View Profile
January 08, 2018, 06:34:49 PM

Ülkemizin neyin peşinde olduğunu anlayamıyorum gerçekten.İnsanları bu işten soğutmak için her şeyi deneme potansiyeline sahipler.Madem sen bu işe girmek istemiyorsun bırak da insanlar geleceği olan bir platform ile uğraşsın ve destek versin.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 09, 2018, 02:00:36 AM

BTC emtia değil ki vergi alınamaz mantığı yanlış, devletlerin mantığı daha farklı işler, her hangibi şeyi emtia olarak görmek isterse, bunu duyurur, der ki bu emtiadır, sonrasında emtia ya ne vergi uygulanıyorsa uygulanır, gerisi prosedür,

ha ben desteklemiyorum bunu o ayrı.
Baltazaar
Full Member

Activity: 168
Merit: 106

Smart Micro-Insurance

View Profile
March 11, 2018, 07:28:03 PM

Vallahi bizim Devletimiz açıkçası gördüğünü yakaladığını öper diye düşünüyorum bu konuda Vergi Dairesi Bitcoin cilere Bitcoin transferi geçen bütün hesapları araştırabilir ellerinde bu imkanları olduğunu düşünüyorum Bu da işte dijital varlıklar para piyasası Sanal Para diye geçen bütün hesapların incelenmesi sonucu bir daha bir vergilendirme politikasına girebilirler

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: