Bitcoin Forum
June 27, 2024, 12:35:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni Bir kullanıcının merak ettikleri  (Read 2885 times)
senkronmedia (OP)
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
August 07, 2013, 12:49:09 PM

Merhaba arkadaşlar öncelikler herkese ,

Aranıza yen katıldım ve bitcoin ile ilgilenmek hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorum. Bu nedenle yeni başlayan benim gibi arkadaşların aklındaki ilk soruları buradan sorarak sizlerden cevap almak istiyorum. Bu konuyu soru cevap şeklinde tek başlık olarak sabitleyebiliriz de.

1. Bitcoin nasıl üretilir ?

2. Bitcoin üretimi hangi program ile yapılır?

3. Kullanımı genel olarak nasıl oluyor(kullanım klavuzu kaynağı varsa belirtirmisiniz?

4. Yurt dışında cpu ve internet hızı çok güçlü sunucularım var bunların avantajı olur mu?

5. Yurt dışından alabileceğimiz güvenli bitcoin siteleri nelerdir? ( alım - satım  için)

6. Bitcoin alım satım için tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden sorularımı cevaplayacak arkadaşlara teşekkür ederim.
technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
August 07, 2013, 01:05:55 PM

Merhaba,

sordugunuz sorularin tumunun cevabi forum icerisinde mevcut.
Yeni gelen arkadaslarimiza oncelikle merak ettikleri sorulari sormadan evvel bir kac dakika ayirip foruma bir goz atmalarini tavsiye ediyorum.
senkronmedia (OP)
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
August 07, 2013, 02:30:00 PM

Foruma göz attım doğru dürüst hiçbir belge yok ki
gurcani
Full Member

Activity: 167
Merit: 100

View Profile
August 07, 2013, 03:12:49 PM

Sorulariniz cok genel. O yuzden ilk cevap yazan arkadas o sekilde cevap vermis. Kendiniz biraz arastirma yapip tek tek detaylari sormaniz lazim ise yarar bir cevap almak istiyorsaniz. Ben cevap vermeye calistim ama sorular o kadar genel olunca, cok yuzeysel oluyo cevaplar da haliyle:

1. Bitcoin nasıl üretilir ?
Su an en populer yontem asic chipler. Asic chiplerin ufaklari soyle seyler:

https://www.bitmit.net/en/item/49183-asicminer-usb-block-erupter-336-mh-s-ships-immediately-worldwide
https://www.bitmit.net/en/item/49542-asicminer-usb-block-erupter-336-mh-s-free-us-shipping

buyugu de soyle bi sey:

https://www.bitmit.net/en/item/47313-bitcoin-asic-miner-block-erupter-blade-13gh-s

bunlarin omurleri boyunca yaptiginiz harcamayi cikarip cikarmiycaklari bile net diil ama su asamada. Diger insanlarin ne kadar abandigina bakiyo biraz, Cok alan olursa cok uretim olcak zorluk articak, sizin parayi cikarmaniz zorlasicak vs. Neyse fazla basitlestiriyorum mekanizmayi da. Sonucta karli bir yatirim olup olmadiklari cok net diil bence.

2. Bitcoin üretimi hangi program ile yapılır?
cgminer vs. tarzi miner programlariyla. Bitcoin miner deniyo bu programlara. Kullandiginiz linux'ta direk olarak olabilir miner programi paketi (arch kullaniyorum ben cgminer var mesela).

Bi de program disinda pratikte bi pool bulup ona uye olmaniz lazim. "bitcoin mining pool" diye aranabilir. Ben coinotron falan kullaniyodum en son. Bitcoin disinda seyler de mine edilebiliyo diye (ppcoin sardirmistim bi ara).

3. Kullanımı genel olarak nasıl oluyor(kullanım klavuzu kaynağı varsa belirtirmisiniz?
neyin? bitcoin'in mi? miner programinin mi? Elinizde bitcoin varsa cuzdan programina bagli nasil kullanildigi. Eger bitcoind kullanicaksaniz (sanirim tavsiye etmiyolar artik, electrum falan kullaniyo daha cok insanlar):

./bitcoind sendtoaddress <bitcoinadresi> <bitcoinmiktari>

seklinde para gonderebilirsiniz bir baskasina. Ama dedigim gibi, insanlar pek boole kullanmiyo bunu pratikte. client secmeniz, o clientla ilgili denemeler yapip specific seyler sormaniz daha mantikli. Electrum'da mesela bariz para nasil gonderildigi falan. Send diyosun, addresi miktari giriyosun vs.

4. Yurt dışında cpu ve internet hızı çok güçlü sunucularım var bunların avantajı olur mu?
Olmaz heralde. CPU'yla bitcoin mine etme cagi geceli cok oluyo. Gerci insanlar su sira primecoin diye bi seyi hala cpu'yla mine ediyolar bildigim kadariyla. Bi de hazir yeni alternatif coin cikmasini bekleyip onu bol miktarda mine edip almak isteyen zavallilara satan tipler var. Ahlaki sebeplerle karsiyim ben boole sacmaliklara.

5. Yurt dışından alabileceğimiz güvenli bitcoin siteleri nelerdir? ( alım - satım  için)
mtgox en cok kullanilan site. Ama uye olmanin disinda kendinizi verify ettirmeniz gerekiyor, para gonderip bitcoin almak icin. Onun icin bi takim belgeler istiyolar, pasaport scani falan seviyesinde. Ben yapmadim. Sahsen bitcoin-central kullaniyordum su sira kapali. Bitstamp kullandim, onlarda da bugun bir acayiplik var. Ama hic biri icin guvenlidir diyemem. Zira sitenin basina bi sey gelmesi durumunda bitcoinleri geri almak baya zor isler pratikte.

Eger cok kisa sureli olarak kullanicak, mesela parayi aktarip bitcoin satin alip hemen kendi cuzdaniniza aktaricaksaniz, yukarda saydiklarimin hepsi yeterince guvenli bence. Ama uzun sure para tutup trade etmek istiyosaniz, mtgox bile cokebilir bir asamada, veya japon devleti el koyabilir vs.
6. Bitcoin alım satım için tavsiyeleriniz nelerdir?
Turkiye'de elden almaya calisin ilk asamada bence. Haftaya Istanbul'dayim mesela ben, mesaj atin elden satiyim size bi kac bitcoin deneme yapmak istiyosaniz. Yoksa, yine guvenilir arkadas falan ayarlayabilirim illa sizin gidip bulusacaginiz.

Şimdiden sorularımı cevaplayacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: