Bitcoin Forum
May 05, 2024, 11:12:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: AJUTOR, am nevoie de sfaturi  (Read 247 times)
songoku660 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 06, 2018, 12:56:28 AM
 #1

Salutare tuturor,
Am o mica problema in sensul in care nu pot transfera niste bitcoini dintr-un portofel Electrum.
Ideea e urmatoarea, am portofelul asta din 2014 si l-am folosit pt minat. Am avut chiar si un contract de minat scrypt care ma platea zilnic in BTC si asa s-au adunat o gramada de microtranzactii.
Prin mai sau iunie am transferat 0.8 BTC catre btcxchange.com (atunci era .ro) - stiu, mare greseala Smiley si i-am schimbat. Fee-urile pe atunci erau cat de cat OK.
Acum mai am 0.221 BTC si nu ii pot transfera nicicum ca primesc mesaj de fee too low.
Tranzatia generata e foarte mare datorita acelor vechi microtranzactii, e peste 60kb. Am incercat cu 10, 20 de satoshi per byte si nu merge...Daca folosesc fee dinamic, la size-ul tranzactiei e fee-ul mai mare decat am eu in cont Sad

Ce e de facut ? Cum pot forta o tranzactie cu fee mic ? Nu ma intereseaza daca dureaza cateva zile.. Am si seed-ul si cheile private, as putea folosi un alt wallet ? Vreau sa transfer totul in binance.com

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Multumesc,
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 06, 2018, 07:30:37 AM
 #2

1 Pune pe extern in limba engleza intrebarea ta. Sigur se va gasi cineva cu cunostinte mai mari ca ale mele sa te ajute.

2 Ai grija zilele astea ca e spam mare, am detaliat pe alt thread.

3 Deci tu trebuie sa faci o tranzactie de 60 KB. Un block care se genereaza la 10 minute ia maxim 1 MB de date. Daca se strang 15 persoane cu microtranzactii ca ale tale va trebuie un block doar pentru voi, si restul intra in coada de asteptare, coada programatic vorbind.
Teoretic trebuie sa astepti cateva zile pana nu vor mai fi asa multe tranzactii si atunci o sa se proceseze in cateva ore si a ta.

Nothing is impossible :-)
sorinln
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 175
Merit: 100


View Profile
January 06, 2018, 10:43:04 AM
 #3

Salutare tuturor,
Am o mica problema in sensul in care nu pot transfera niste bitcoini dintr-un portofel Electrum.
Ideea e urmatoarea, am portofelul asta din 2014 si l-am folosit pt minat. Am avut chiar si un contract de minat scrypt care ma platea zilnic in BTC si asa s-au adunat o gramada de microtranzactii.
Prin mai sau iunie am transferat 0.8 BTC catre btcxchange.com (atunci era .ro) - stiu, mare greseala Smiley si i-am schimbat. Fee-urile pe atunci erau cat de cat OK.
Acum mai am 0.221 BTC si nu ii pot transfera nicicum ca primesc mesaj de fee too low.
Tranzatia generata e foarte mare datorita acelor vechi microtranzactii, e peste 60kb. Am incercat cu 10, 20 de satoshi per byte si nu merge...Daca folosesc fee dinamic, la size-ul tranzactiei e fee-ul mai mare decat am eu in cont Sad

Ce e de facut ? Cum pot forta o tranzactie cu fee mic ? Nu ma intereseaza daca dureaza cateva zile.. Am si seed-ul si cheile private, as putea folosi un alt wallet ? Vreau sa transfer totul in binance.com

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Multumesc,
Incearca transaction accelerator https://viabtc.com/tools/txaccelerator/
songoku660 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 06, 2018, 02:00:17 PM
 #4

O sa incerc si pe reddit si pe extern.
Ideea e ca nu pot lansa tranzactia, asta e problema cea mare, nu ca o lansez si ca sta mult in coada..

Daca pot sa o lansez o pot accelera dupaia, free sau paid, dar electrum nu ma lasa sa ii dau broadcast. O sa mai astept ca nu e asa graba dar la cum decurg lucrurile vor fi din ce in ce mai multe tranzactii in viitor.
Ca si povata, incercati sa aveti wallet-urile cat mai curata cu cat mai putine tranzactii in spate, nu cu sute ca al meu. Atunci veti putea trimite cu fee rezonabil de cateva zeci de dolari..
E putin cam aiurea situatia mea, vreau sa mut 0.221 BTC, destul de multi bani dupa parerea mea si daca ar fi sa folosesc dinamic fee asa cum recomanda electrum-ul nu as avea bani sa platesc fee-ul, daramite sa mut monezile Smiley

Pana la urma daca bitcoin-ul se vrea a fi un sistem alternativ de plata e normal sa ai multe tranzactii in spate ca doar nu isi face nimeni adrese separate de fiecare data cand primeste si trimite monezi.

Numai bine!
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 06, 2018, 05:55:05 PM
 #5

Nu am folosit Electrum. Acum inteleg mai bine problema ta. Metaforic vorbind e ca si cum tu ai fost la cules de seminte, ai fiecare samanta in punga ei, geamantanele pline, dar ocupa mai mult spatiu punga decat samanta si acum te duci la piata sa le vinzi. Am avut si eu o problema similara cu wallet-ul de pe android. Se sincroniza foarte greu dupa mai multe tranzactii si atunci am mutat totul in alt wallet, alt soft si a mers mai bine.
Cauta pe internet cum se poate exporta wallet-ul sau cheia privata din acel Electrum si il bagi in alt soft. Eu foloseam clientul clasic dar nu-l recomand ca dureaza mult pana se sincronizeaza. Daca ai reusit sa muti in alt soft care sa te lase sa faci tranzactia ai rezolvat problema. Clientul clasic nu are limitare la fee, pui tu cat vrei.

Nothing is impossible :-)
songoku660 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 08, 2018, 04:48:13 PM
 #6

Si in electrum poti sa pui cat vrei, dar cred ca nodurile din spate au setat un fee minim mai mare decat cel standard.. De fiecare data cand vreau sa dau broadcast imi da mesaj ca tranzactia e rejectata de regulile retelei.
Am adresele si cheile private deci teoretic as putea sa incarc adresele in alt wallet si sa transfer de acolo, dar daca si nodurile alea imi dau reject am cam supt-o. Ramam cu niste BTC teoretici pe care nu ii voi putea folosi niciodata.
Am deschis un thread si pe sub-forumul dedicat clientului de Electrum. Sa vedem ce zic baietii. In ultima instanta o sa caut aici pe forum sau pe reddit un user cu experienta care e dispus sa ma ajute contra cost.
Tare imi e ca raman cu buza umflata..
lucianus_luciferus
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 101

nothing is lost if you don't lose yourself


View Profile WWW
January 13, 2018, 01:13:09 AM
 #7

creeaza alt wallet si trimite toata suma din walletul vechi in cel nou
astfel in walletul nou o sa fie toata suma pe o singura adresa

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!