Obecne i Przyszłe Zastosowanie Technologii VR w Medycynie:Przykłady zastosowania i perspektywy rozwoju
Często mówimy o wdrażaniu VR w edukacji, natomiast mniejszą uwagę zwracamy na pozostałe sfery ludzkiego życia. W obecnych czasach technologia VR, nie tylko doskonale sprawdza się w rozrywce, ale również często wykorzystywana jest w innych dziedzinach życia. Według przewidywań analityków z
Goldman Sachs, VR będzie coraz aktywniej wykorzystywana w 8 następujących branżach: ochronie zdrowia, nieruchomościach, handlu detalicznym, eventach, produkcji filmów, edukacji, inżynierii, wojsku. Skupmy się na bardziej szczegółowej analizie pierwszego zagadnienia. Jak duże zastosowanie ma obecnie VR w pracy dla społeczności medycznej oraz czego możemy spodziewać się w przyszłości?
Według raportu firmy konsultingowej
Industry ARC rynek VR/AR w medycynie osiągnie wartość 2,54mln USD do roku 2020. Obecnie obserwujemy dwa główne kierunki adaptacji nowej technologii: szkolenie lekarzy i rehabilitacja pacjentów.
Zacznijmy od faktów – co już było wykorzystywane oraz jest przedmiotem dyskusji na całym świecie. Za pomocą VR pomaga się obecnie osobom po amputacji w pozbyciu się bólu fantomowego. W Szwecji, na Uniwersytecie Technologicznym Chalmers, przeprowadzono pewien eksperyment. Pacjent po amputacji dłoni, prowadził samochód w wirtualnej rzeczywistości. Do jego kończyny zostały podłączone czujniki ruchu. Poprzez obserwację wydarzeń w VR, mózg pacjenta otrzymywał wizualne potwierdzenie, że amputowana ręka porusza się i reaguje na ruch. Po takim eksperymencie zmniejszyła się intensywność i częstotliwość bólów fantomowych.
Firma
MindMaze korzysta już obecnie z technologii VR podczas rehabilitacji pacjentów po ciężkich udarach. System jaki opracowali, pozwala stworzyć awatary pacjentów, które powtarzają ruchy i wykonują ćwiczenia wraz z pacjentami. Aktywuje to uszkodzone części mózgu i odbudowuje układ nerwowy.
Jednak najskuteczniejszy sposób wykorzystania technologii VR można obecnie znaleźć w psychoterapii. Technologia ta jest szczególnie pomocna podczas walki z wszelkimi fobiami - lęk wysokości, pająków, ciemności itp. Pod nadzorem lekarzy, pacjenci zanurzają się w wirtualnej rzeczywistości, gdzie mierzą się ze swoim problemem psychicznym, jednocześnie nie opuszczając strefy komfortu.
Kolejna dziedzina medycyny, gdzie technologia VR jest szczególnie przydatna to szkolenia przyszłych specjalistów. Już w 2014 r. Shafi Ahmed przeprowadził operację usunięcia nowotworu, transmitując przebieg operacji w Google Glass, przed 13 000 studentów. Taki eksperyment pozwolił w czasie rzeczywistym, na własne oczy obserwować cały proces, a nawet zadawać pytania lekarzowi w trakcie zabiegu.
Zdjęcie: Medical RealitiesTakże na w szkole medycznej na Uniwersytecie Stanford, profesorowie będą korzystać z VR szkoląc swoich uczniów. Symulatory VR pomogą zbadać anatomię ludzkiego ciała. Zespołowi badawczemu Uniwersytetu Cambridge przyznano grant w wysokości 40 milionów funtów na realizację projektu dotyczącego wizualizacji nowotworów złośliwych w 3D. Naukowcy zamierzają podzielić guzy na bardzo cienkie warstwy oraz ich cyfryzację. Dzięki wirtualnej rzeczywistości będą mogli dokładnie zbadać guzy nowotworowe obserwując modele 3D.
Reasumując, już teraz technologia VR ratuje ludzkie życie, pomaga pacjentom przy walce z różnego rodzaju schorzeniami, a lekarzom w wielu dziedzinach medycyny - od chirurgii po rehabilitację. Z każdym miesiącem rośnie liczba urządzeń oraz aplikacji w pozytywny sposób przyczyniających się do coraz szerszej adaptacji VR w medycynie. Możemy założyć, że wykorzystanie VR w medycynie, stanie się standardem już w niedalekiej przyszłości.
Także na platformie
Wirtualnej Encyklopedii znajdziemy medyczne doświadczenia VR, które sprawią, że proces szkolenia przyszłych specjalistów medycznych, będzie szybszy i bardziej efektywny.
-------------------------------------------------------------------
Oryginalny artykuł:
https://medium.com/@AltairVR/the-present-and-the-future-of-vr-technology-in-medicine-12f127317a62