Bitcoin Forum
May 25, 2024, 02:40:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: .  (Read 163 times)
cellobello (OP)
Member
**

Activity: 118
Merit: 14

View Profile
January 11, 2018, 04:12:02 PM
Last edit: October 19, 2023, 02:19:05 PM by cellobello

.
Eron
Sr. Member

Activity: 735
Merit: 251

View Profile
January 11, 2018, 04:27:09 PM

Kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verilmiş olması bile Türkiye adına büyük bir adım. Bu güne kadar kripto paralar hakkında yapılan ilk ılımlı açıklamayı okudum. Konuyu profesyonel açıdan incelemeye karar vermiş olabilecekleri kanaati oluştu bende.
blablablabla
Member
**

Activity: 154
Merit: 10

View Profile WWW
January 11, 2018, 06:29:59 PM

Çalışma grubu falan hikaye, yukardan talimat gelmezse sadece ödenek alırlar o kadar. Ülkede sadece 100 bin TL mevduat garantisi var. Bunun üstünde garanti yok. Geçmişte bankaları hortumladılar, insanların birikimi yandı, kimse bir kuruş vermedi. Asıl dolandırıcı bankalar. Yurtdışında 3 Avro ödeyerek yaptığım eft işlemine burada 25 Avro ödüyorum. Her yıl kredi kartına kart parası aldılar, itiraza rağmen. Vatandaşı nasıl yontarız diye düzenleme yapar bunlar.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
January 11, 2018, 06:37:30 PM

Bunlar düzenlemeyi, regülasyonu vergi açısından istemiyorlarsa ben neyim... Ama haberin içi boş faso fiso.. BDDK da böyle benzer bir uyarı yayımlamıştı hepsi o kadar.. Dünyanın önde gelen ülkeleri regüle edememiş bizim ülkeden bir şeyler beklemek sadece popülizm , günün gündemine göre hareket etmekten başka bir şey değil. Bitcoin fiyatı bir müddet daha böyle giderse iyice gündemden düşer bizde rahat ederiz gibi geliyor...
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
January 11, 2018, 07:12:15 PM

izlemenin yanında toplantı yapmaları da gayet sevindirici Türkiye için. Umarım toplantı adı altında ya biz bunu nasıl denetleriz, nasıl kontrolümüze alırız nasıl vergilendiririzi konuşmamışlardır.

HokageNanadaime
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
January 11, 2018, 07:56:53 PM

gereken bir açıklamaydı zaten ancak yapılacak olan araştırma da bulunan kişiler umarım bitcoinin hakkını verebilecek kapasite de olur ve her türlü baskıdan kurtularak gereken düzenlemeler yapılır
gribalenfeksiyon
Full Member

Activity: 546

View Profile
January 12, 2018, 02:16:40 PM

bu düzenleme grubunu kamuoyunu bilgilendirme adı altında, bizi vergiye bağlamazlarsa ahanda şuraya yazıyorum Cheesy ılımlı bir açıklama gibi görünsede şu an çok tepki çekmemesi adına bazı şeyler üstü kapalı şu an. Hayırlısı bakalım neler bekliyor bizi
onlyyou34
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

elysian.finance

View Profile
January 12, 2018, 09:49:29 PM

Devlet politikası Bitcoin ile alakalı olarak şu ana kadar ne dost ne düşman şeklinde gidiyor. Kripto paralara olan ilgi sürecek gibi görünüyor, beraber izleyelim

ELYSIAN FINANCE      Next generation reverse backed token   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Collateral-backed stable-coins
     Github  ◥ Telegram   ◥ Twitter   ◥ Discord             Trustless and decentralized 
                             ❱❱❱   JOIN Elysian Finance   ❰❰❰                     Stake and bond to earn up to 1000% APY 
TheUnknownMan
Full Member

Activity: 308

View Profile
January 12, 2018, 09:55:48 PM

Kripto paraların geliştirilmesi amacıyla çalışma grubu oluşturuldu demişler ama benim pek inanasım gelmiyor açıkçası.İnsanları heveslendirmekten başka bir şey olmadığını düşünüyorum.Daha geçenlerde Bitcoin'in yasallaştırılması işi yattı.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728

Trphy.io

View Profile
January 12, 2018, 10:06:26 PM

Ne cafcaflı kelimeler kullanmışlar ya. Bahsettikleri grubun içerisinde ne çeşit vasıfsızlar olacak öğrenmek için sabırsızlıkla bekliyorum.

cercitolga4545
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 250

View Profile
January 12, 2018, 11:02:39 PM

İş işten geçmeden bir adım atılır mı bilmiyorum ancak. ODTU olası lazım 2009-2010 da blockchain ve bitcoin üzerine çalışma yapan ekibin gayrı meşru işlerde kullanılıyor başımıza iş almayalım diye btc üretmediklerini duyunca biraz üzülmüştüm.
tlcash
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 256

View Profile
January 12, 2018, 11:38:06 PM

Kripto parayla uğraşanların bildiği şeyler zaten. Bende çalışma grubu oluşturdu değince kendi blockchain tabanlı bir sistem üzerinde çalışacaklarını zannettim.

A revolutionary decentralized digital economy 
Join us:██`Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  Github
.ATHERO
.Internet 3.0 solution
Tadic
Full Member

Activity: 434

View Profile
January 13, 2018, 01:11:43 AM

vergi kokusu alıyorum yanılıyorsam biri uyarsın, ılımlı hareketler ile sempati kazanıp bir anda vergiyi dayayacaklar gelecekten geliyorum ben biliyorum bak öyle olacak ama umarım olmaz da yanılırım yanılmayı çok isterim  Grin Cool
KoinGuru17
Member
**

Activity: 294

View Profile
January 13, 2018, 01:25:22 AM

Devletin kripto-paralar uzerinde herhangi bir yaptirimi soz konusu olamaz. Banka hesabina dusen paralari takip edebilir ancak ve bunun uzerinden gelir vergisi isteyebilir. Bu durumda da kendi parasini transfer etmek icin kripto para kullananalar transfer ettikleri daha once vergisi verilmis paradan tekrar vergi odemek zorunda kalabilir. Geriye sadece kisilerin vergi beyan etmesine kaliyor. Eger mantikli bir vergi yuzdesi olursa insanlar bence kazandiklarinin vergisini oderler. Ornegin ben yurt disinda yasaayn birisi olarak bu durumda parami Turkiye deki bankadan cikartir, eger bir vergi odeyeceksem bunu Turkiye de odemeyi tercih ederim.
exfilesx
Member
**

Activity: 112

View Profile
January 13, 2018, 01:59:14 AM

Ne yapıp ne edip vergi alacaklarına garanti gözüyle bakıyorumda en azından yasaklama vs. bu tarz saçma sapan işlere girişmeseler bari.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
January 13, 2018, 06:30:07 AM

Önceki açıklamalara kıyasla çalışma grubunun oluşturulması bitcoindeki yasal eksiklikleri tanımlanması açısından değerlidir. Açıklamanın diğer kısımlarında bitcoinin olası tehlikelerinden bahsediyorlar. Artık her açıklama da uyarı gelmesi normal bir duruma dönüştü. Bu tip riskler var doğrudur. Yalnız çalışma grubundan ben ümitliyim.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 13, 2018, 06:39:14 AM

"RESMİ OTORİTENİN GÜVENCESİ ALTINDA DEĞİL"

adlı başlığa değinmek isterim;

ya hangi resmi otoritenin hangi güvencesi, şu an insanoğlu kapitalist kölelik düzenin altında ezilmiş mahvolmuş durumda, dünyanın neresinde olursa olsun 1 ev 1 araba almak için insanlar köle gibi çalışıyor. para babaları ise ağalık yapıyor, hangi güvence ?
Umbrella Holdings
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 252

View Profile
January 13, 2018, 07:43:27 AM

Dünyada resmi otoriteden bol bir şey yok, karın tokluğuna ömrü boyunca çalışan milyarlarca insan var ve bu şekilde bir düzen insanları yönetmenin en iyi yolu. Kendi kafamıza göre para kazanmamıza izin mi verecekler tabiki bir düzenleme geliverecek.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Kazanova1453
Newbie
*

Activity: 98
Merit: 0

View Profile
January 13, 2018, 09:39:48 AM

Artık bende ki meşruiyetini kaybetti resmî kanalllaron açıklaması bu konu yönünde çünkü dedikleri son zamanlarda çıkmıyor ülke ekonomisi zarar görüyor
barabut
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 13, 2018, 12:37:35 PM

Finansal İstikrar Komitesi'nde kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi.

Kripto paralarla ilgili Hazine Müsteşarlığı harekete geçti.

Hazine'den yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda küresel ve yerel ölçekte yaşanan gelişmelerin finansal piyasalara etkileri ile önümüzdeki döneme ilişkin görünüm ayrıntılı olarak değerlendirilirken, bankacılık sektörüne ilişkin uluslararası standartlara uyum kapsamında yapılan düzenlemelerin etkileri ile politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla sektörün veri altyapısının güçlendirilmesi ele alındı.

Açıklamada, Türkiye'de yasal bir dayanağı olmayan kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına ve kripto paraların risklerine yönelik kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildiği belirtildi.

Bu çerçevede şu açıklamalar yapıldı:

"RESMİ OTORİTENİN GÜVENCESİ ALTINDA DEĞİL"

Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.

Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmekte ve önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir.

"DOLANDIRICILIK İÇİN UYGUN ZEMİN OLUŞTURUYOR"

Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları genellikle herhangi bir düzenleme ve gözetim kapsamında yapılmadığından dolandırıcılık için uygun bir zemin oluşturmaktadır.

Kripto paranın dolaşımda olduğu piyasanın herhangi bir resmi otorite ya da garantör kurum tarafından denetlenme imkanı olmadığından, bazı kişilerce yatırım aracı olarak görülen kripto paranın aynı zamanda yasadışı faaliyetlerde de kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

"İŞLEM YAPAPLAR DİKKATLİ OLMALI"

Tüm bu hususlar çerçevesinde, kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında yukarıda bahsi geçen olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir.

Kaynak:
https://www.ntv.com.tr/ekonomi/hazineden-kripto-para-aciklamasi-bitcoin-icin-ilk-adim%2cvnVCCQyDWkywrV66EtH0fA
Sonuçta çalışma grubu şuan için bilgi belge toplama ve durum değerlendirmesi yapacak sonrasında ise politika yapım süreci başlamasıyla ülkemizde kriptoparalar bir şekilde meşru bir platforma kavuşacaktır diye düşünüyorum.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: